Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, γενικά ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ στη φύση των πραγμάτων με απώτερο σκοπό την καλύτερη ποιότητα ζωής και την επιμήκυνσή της.

Μια, θεμιτή και λογική πρόταση, αρχικά, που μπορεί να μας γυρίσει μπούμερανγκ. Γιαυτό και έχουμε βγάλει το είδος μας (και όχι μόνο) εκτός αλυσίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια, θεμιτή και λογική πρόταση, αρχικά, που μπορεί να μας γυρίσει μπούμερανγκ. Γιαυτό και έχουμε βγάλει το είδος μας (και όχι μόνο) εκτός αλυσίδας.

 

Ουδέποτε, αυτό δε λέω πως κάνουμε και στα παιδιά μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ όταν αναγκάζεις το παιδάκι να πλύνει τα δόντια του ενώ δε θέλει, το ταΐζεις ενώ θέλει να παίξει, του δίνεις φρούτα παρόλο που δε του αρέσουν, το πας στο γιατρό ενώ φοβάται τις ενέσεις, τι φάση; Εκμεταλλεύεσαι την απουσία κριτικής ικανότητας;

 

Όχι βέβαια! Του «επιβάλεις» να κάνει κάποια πράγματα που είναι καλά γι' αυτό, για όσο διάστημα δεν είναι σε θέση να τα κατανοήσει από μόνο του, πράγμα απολύτως φυσιολογικό (το να μην τα κατανοεί) από τη στιγμή που είναι «παιδάκι». Στη μία περίπτωση μιλάμε για ον το οποίο μεγαλώνοντας, θα αναπτύξει εκ δεδομένου την ικανότητα κριτικής σκέψης, ενώ στην άλλη για ον το οποίο, είτε ως «βρέφος», είτε ως ενήλικο άτομο, δε θα την έχει ποτέ.

 

Όταν το παιδάκι πάψει να είναι παιδάκι - εκτός κι αν εξελιχθεί σε ηλίθιο - θα τα κατανοεί χωρίς πίεση και θα τα κάνει από μόνος/μόνη του/της.

 

Όταν το γατάκι γίνει γάτος, δε θ' αρχίσει να αναζητά τρόπο να ευνουχιστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βέβαια! Του «επιβάλεις» να κάνει κάποια πράγματα που είναι καλά γι' αυτό, για όσο διάστημα δεν είναι σε θέση να τα κατανοήσει από μόνο του, πράγμα απολύτως φυσιολογικό (το να μην τα κατανοεί) από τη στιγμή που είναι «παιδάκι». Στη μία περίπτωση μιλάμε για ον το οποίο μεγαλώνοντας, θα αναπτύξει εκ δεδομένου την ικανότητα κριτικής σκέψης, ενώ στην άλλη για ον το οποίο, είτε ως «βρέφος», είτε ως ενήλικο άτομο, δε θα την έχει ποτέ.

 

Όταν το παιδάκι πάψει να είναι παιδάκι - εκτός κι αν εξελιχθεί σε ηλίθιο - θα τα κατανοεί χωρίς πίεση και θα τα κάνει από μόνος/μόνη του/της.

 

Όταν το γατάκι γίνει γάτος, δε θ' αρχίσει να αναζητά τρόπο να ευνουχιστεί...

 

Πολλές παράμετροι για απόλυτο σκεπτικό. Στην τελική, ακριβώς επειδή το γατί δε θα έχει την χρυσή ισορροπία λογικής/ενστίκτου θα θέλει πάντα να πηδάει ακόμα και αν τριγύρω πέφτουν βόμβες. Εμείς (θέλω να πιστεύω) μπορούμε να διακρίνουμε αν το είδος τους είναι υπό εξαφάνιση και αν είναι απαραίτητο να βασανίζονται 10 αδέσποτα παραπάνω. Ειδικά από τη στιγμή που το σεξ δεν αποτελεί για τις γάτες την ίδια ευχάριστη εμπειρία που αποτελεί για εμάς -εξυπηρετεί έναν καθαρά λειτουργικό σκοπό, ο οποίος είναι περιττός τη δεδομένη στιγμή. Ηθικές ανθρωποκεντρικές προσθήκες "εγώ αν μου λέγανε πως θα ζούσα παραπάνω δε θα τα έκοβα" είναι περιττές μιας και κανένας γάτος δεν πέφτει σε κατάθλιψη χωρίς αρχίδια, ούτε νοιώθει κάποια περηφάνεια για την κατοχή τους. Στην ουσία, και οι δύο λαμβάνουμε αποφάσεις ζωής ή θανάτου επί του ζωντανού, με αφετηρία ανθρώπινο σκεπτικό. Εγώ προτιμώ να λαμβάνω αποφάσεις ζωής.

 

Αρκεί να μην περνάμε το όριο όπου κάνουμε περισσότερο κακό παρά καλό.

 

Ξηγήσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε λαρυ7 κανεις οτι δεν καταλαβαινεις ε?

 

ειπαμε ο ανθρωπος εφτιαξε καποιες ΡΑΤΣΕΣ , οχι ολο το ειδος των σκυλων.

 

συνδυασε προυπαρχουσες ρατσες για να φτιαξει μια που τον βολευε σε θεμα εμφανισης , αντοχης , ιδιοσυγκρασιας κλπ.

 

Απο κει και περα αν παρατησεις ενα γιορκσαιρ τεριε στην φυση , νομιζεις οτι δεν θα την παλεψει ?Το ενστικτο της επιβιωσης ειναι πολυ δυνατο.πιστεψε το...

 

 

@lucifer εγω ειμαι ΚΑΤΑ της στειρωσης/ευνουχισμο κλπ γιατι πολυ απλα δεν γουσταρω να επεμβαινω στην φυση οποιουδηποτε ζωου.

Διοτι στην φυση του ζωου ειναι να αναπαραγεται .Αν το εκανε δεν θα χρειαζοταν στειρωση κλπ.

 

Αλλα εμεις επειδη δεν θελουμε να το αναπαραγουμε για τους χ,ψ λογους , δεν θελουμε αδεσποτα , δεν θελουμε να πηδαει το ποδι μας δεν θελουμε να κατουραει στις γωνιες τους καναπεδες...καταληγουμε οτι η λυση ειναι η στειρωση.

Κοινως δημιουργησαμε μια αναγκη (της στειρωσης) επειδη βαλαμε ενα ζωο (καλως ή κακως) σε ενα "παρα-φυση" περιβαλλον , με "παρα-φυση" περιορισμους γιατι πολυ απλα ετσι βολευεται η ζωη μας.

Αρα μην λεμε οτι του "βελτιωνουμε" την ζωη και την επιμηκυνουμε αφου εξαρχης εμεις του την "καταστρεψαμε".

 

Να πω τελος οτι το δικο μου/μας πιντσερ το στειρωσαμε προσφατα για 2 απλους λογους.(αν ηταν στο χερι μου δεν θα το στειρωναμε)

 

1.δεν προκειται η μανα μου να το ζευγαρωσει ποτε...να μπει στην διαδικασια γεννας , ανατροφης κουταβιων , που θα τα δωσει κλπ.

 

2.να μπει παλι στην ψυχολογικη φθορα που περασε με το προηγουμενο σκυλο μας που μαλλον πηγε απο καρκινο της μητρας.Λεω μαλλον γιατι ελειπα τοτε στρατο και η μανα μου δεν ξερει να μου εξηγησει πληρως τι παιχτηκε εκεινη την περιοδο.Αλλα η κατασταση ηταν ΠΟΛΥ ΤΡΑΓΙΚΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινως δημιουργησαμε μια αναγκη (της στειρωσης) επειδη βαλαμε ενα ζωο (καλως ή κακως) σε ενα "παρα-φυση" περιβαλλον , με "παρα-φυση" περιορισμους γιατι πολυ απλα ετσι βολευεται η ζωη μας.

Αρα μην λεμε οτι του "βελτιωνουμε" την ζωη και την επιμηκυνουμε αφου εξαρχης εμεις του την "καταστρεψαμε".

 

Για να καταλάβω, πήραμε τη γάτα από το φυσικό της περιβάλλον (το πασίγνωστο φυσικό περιβάλλον της γάτας btw) την προστατεύουμε από θηρευτές και στοιχεία της φύσης, έχει κάθε μέρα πρόσβαση στην ιδανική τροφή ποιοτικά και ποσοτικά, έχει πρόσβαση σε κωλοφάκην ιατρική περίθαλψη (ως τώρα η ράντομ οικόσιτη γάτα νικάει ράντομ παιδάκι στη Σομαλία btw) και μπορούμε να της εξασφαλίσουμε ζωή μέχρι τα 15+ χρόνια. Αλλά την καταστρέψαμε επειδή η ιδέα που έχεις εσύ για τα αρχίδια και το σεξ νομίζεις ότι έχει την ίδια βαρύτητα στο (κενό ιδεών) μυαλό μιας γάτας.

 

Αυτό λέμε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχερά τα τρία σκυλάκια που τα βρήκαν Ολλανδοι τουρίστες και τα έφεραν στην Ολλανδία,αξίζει να το δείτε.

 

http://www.youtube.com/watch?v=BXzAnIzk4HY&feature=related

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεμε οτι πηραμε την γατα , την βαλαμε στο πασιγνωστο φυσικο περιβαλλον του ανθρωπου οπου δεν πρεπει να αυξανονται τα αδεσποτα , δεν πρεπει το ενα και το αλλο και καταληξαμε να πιστευουμε οτι το να στειρωνουμε το γατι και τον σκυλο επειδη ετσι πρεπει για να μην μας "καταστρεψει" το περιβαλλον ειναι η σωστη λυση.

 

Αυτο λεμε.

 

Νομιζεις οτι η ιδεα που χεις εσυ για την ιδανικη τροφη ποιοτικα και ποσοτικα που δινεις στις γατες σου εχει την ιδια βαρυτητα στο (κενο ιδεων) μυαλο των γατων?

Ειναι επιλεκτικη πιστευεις?Αν αφησεις τα γατια σου μπροστα σε εναν καδο σκουπιδιων νομιζεις οτι δεν θα κανουν παρτυ μεχρι τελικης πτωσης?

Ή καταλαβαινουν την διαφορα οτι θα πεθανουν στα 10 χρονια και οχι στα 15 ?

Ολα αυτα που νομιζεις (και ετσι ειναι) οτι τους προσφερεις εχουν αξια στο δικο σου και δικο μου μυαλο.Η γατα και ο σκυλος βρισκει απλα καλυτερες συνθηκες ζωης.Αν δεν τις εβρισκε θα ζουσε οπως μπορουσε.Θα προσαρμοζοταν.

Πως να στο πω , δεν ειναι ευγνωμων για τις συνθηκες ζωης αλλα γιατι ειναι μαζι με εναν ανθρωπο.

Και στην ζουγκλα του αμαζονιου να ηταν με ανθρωπο παλι ευτυχισμενος θα ηταν.

 

 

Με λιγα λογια αν μπορουσαν να μιλησουν θα μας ελεγαν "ευχαριστουμε ανθρωπε που μας διαιωνιζεις το ειδος μας γιατι η φυση ηταν τοσο μαλακισμενη που δεν μπορεσε να το προβλεψει .Ε και τι μ'αυτο που μας κοβεις και τα αρχιδια..δεν πειραζει μωρεεεεε μικρη απωλεια μπροστα στο ιδανικο φαγητο που τρωμε και ζουμε και 5 χρονια παραπανω!!"

 

Αυτο λεμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζεις οτι η ιδεα που χεις εσυ για την ιδανικη τροφη ποιοτικα και ποσοτικα που δινεις στις γατες σου εχει την ιδια βαρυτητα στο (κενο ιδεων) μυαλο των γατων?

 

Ναι.

 

Με λιγα λογια αν μπορουσαν να μιλησουν θα μας ελεγαν "ευχαριστουμε ανθρωπε που μας διαιωνιζεις το ειδος μας γιατι η φυση ηταν τοσο μαλακισμενη που δεν μπορεσε να το προβλεψει .Ε και τι μ'αυτο που μας κοβεις και τα αρχιδια..δεν πειραζει μωρεεεεε μικρη απωλεια μπροστα στο ιδανικο φαγητο που τρωμε και ζουμε και 5 χρονια παραπανω!!"

 

Α, ΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΓΑΤΕΣ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ. ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι ο γάτος μου (named Καριόλης!!!) έχει θέμα. και όντως πιο πολλή περίθαλψη έχει αυτός και φροντίδα από το 50% των παιδιών του κόσμου. Φάρμακα γιατροί παιχνίδια κτλπ κτλπ.

 

Το ότι δεν έχει αρχίδια δεν είδα να τον μεπδίζει από το να είνα ΄ΤΟ ΜΕΓΑΛΫΤΕΡΟ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπορει να συμβει σε καποια ειδη αλλα μην το γενικευουμε. Το αγριογουρουνο, μορφολογικα τουλαχιστον, εχει περισσοτερα κοινα απο οτι οι ποιο πολλες ρατσες σκυλων με τον συγχρονο λυκο.

 

 

 

Γιατί να μην το γενικεύουμε; Ή μάλλον, γιατί αποκλείουμε το ενδεχόμενο, σ' ένα αντίστοιχο πείραμα με αυτό που ανέφερα, οι γάτες να αρχίσουν κάποια στιγμή να γεννούν αγριόγατους;

 

Όσο για τα κοινά μορφολογικά χαρακτηριστικά μεταξύ σκύλων και λύκων, είναι υπαρκτά, σαφή και συγκεκριμένα, σε όλες ανεξαιρέτως τις ράτσες των σκύλων. Είτε μιλάμε για μολοσσούς, είτε για σκυλάκια σαλονιού. Διαφοροποιήσεις υφίστανται σαφώς, αλλά μόνο όσο αφορά στο μέγεθος και στο πόσο έντονα είναι ορατά από τον μη ειδικό.

 

 

 

Δηλαδη ποσα κυνηγοσκυλα ξερεις που πιανουν θηραματα πρωτου τα τουφεκισει ο κυνηγος?

 

 

 

Επειδή συμβαίνει να απευθύνεσαι σε ενεργό εδώ και 26 χρόνια κυνηγό και κάτοχο πολλών κυνηγετικών σκύλων ανά τα έτη, θα σου πω ότι ξέρω πολλά τέτοια κυνηγόσκυλα, όσο κι αν σου φανεί περίεργο. Εξαρτάται από την εκπαίδευση στην οποία έχουν υποβληθεί και, προφανώς, από την αναλογία:«είδος κυνηγόσκυλου / είδος θηράματος».

 

Το παράδειγμά σου όμως δεν έχει βάση, για ένα πολύ απλό λόγο: Το κυνηγόσκυλο που πιάνει το θήραμα ζωντανό - πάντα με δεδομένη τη σωστή του εκπαίδευση - δεν το πιάνει για να το φάει, ακόμα κι αν είναι πεινασμένο. Το πιάνει για να το ακινητοποιήσει και, ενίοτε, για να το πάει στα χέρια του αφεντικού του.

 

 

 

Ένα ιρλανδικό σέτερ που είχα πριν από χρόνια - όντας κυνηγός στην Ελλάδα - μου είχε φέρει αμέτρητες φορές, πέρδικες και πάπιες, ολοζώντανες, που δεν τους έλειπε ούτε ...πούπουλο. Δεν ήταν δε το μόνο...

 

(Αυτός συγκεκριμένα - δυστυχώς δεν έχω πρόχειρη καλύτερη φωτογραφία - για να μην ξεσκίζουμε και το topic μόνο με ιστορίες από τη ζωή μας):

 

post-201720-0-56834100-1354034842_thumb.jpg

 

Και ο λυκος το ετοιμο θηραμμα θα προτιμησει αλλα αμα πεινασει πιανει και κανενα αγριο ζαρκαδι στα βουνα του καυκασου, το κυνηγοσκυλο σου μπορει?

 

 

 

Απαντάς μόνος σου, στον εαυτό σου: «Άμα πεινάσει...»

 

Όσο αφορά στα σκυλιά που έχω τώρα δε: Οι κυνηγετικοί μου πιθανότατα μπορούν, αφού και πολύ γρήγοροι είναι και τεράστιες αντοχές έχουν. Αν βρεθούν μόνοι τους για πολύ καιρό σε άγριο φυσικό περιβάλλον, τα ζώα που μπορούν - είτε είναι ζαρκάδια, είτε άλλα πιο αργοκίνητα - θα τα πιάσουν προκειμένου να τραφούν, όπως και κάθε σαρκοφάγο. Ακόμα και ο λύκος, τα θηράματά του δεν τα πιάνει επειδή είναι ταχύτερος απ' αυτά. Τα πιάνει επειδή αντέχει να ακολουθεί τα ίχνη και την οσμή τους, κινούμενος με μικρότερη πολλές φορές, αλλά σταθερή ταχύτητα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, σε αντίθεση μ' εκείνα που, τρέχουν μεν περισσότερο, αλλά εξαντλούνται και νωρίτερα.

 

Όσο για το φύλακα, όχι, ζαρκάδια δε μπορεί να πιάσει, μια και δεν είναι τόσο γρήγορος όσο αυτά. Αλλά δεν τα προτιμά κιόλας, για να σου πω την αλήθεια! Σκοτώνει τους ίδιους τους λύκους αν χρειαστεί...

 

 

 

Οσο για τον καστρατο, τα ψαλιδισμενα γατια που ειναι εξω μια χαρα την παλαιβουν και ειναι δραστηρια. Η διαφορα δεν ειναι στα @ρχιδι@ αλλα στο που τα ανατρεφει ο καθενας.

 

 

 

Αναφερόμαστε σε κατοικίδιο γάτο που θα τον ευνουχίσεις, προκειμένου να μη βγαίνει έξω και χάνεται για καιρό. Αυτός κατά κανόνα βγαίνει ελάχιστα έξω, διότι δεν τον «καλεί» το ένστικτο αναζήτησης γάτας για ζευγάρωμα. Αν έχει μάθει π.χ. να «λερώνει» έξω, πιθανότατα θα συνεχίσει να το κάνει και μετά τη στείρωση και θα επιστρέφει τάχιστα.

 

Αν αναφερόμασταν σε προσπάθεια ομαδικής στείρωσης των αδέσποτων, προκειμένου να μη δημιουργούν υπερπληθυσμό ο οποίος δε θα μπορεί να επιβιώσει, η κουβέντα θα γινόταν σε άλλη βάση.

 

Τώρα, αν κάποιος στειρώσει το γάτο του προκειμένου να μη φεύγει όποτε του τη δώσει και μετά τον αμολήσει στους δρόμους για να δει αν «την παλεύει»...ε, γι' αυτόν υπάρχουν κι οι ψυχίατροι...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά από τη στιγμή που το σεξ δεν αποτελεί για τις γάτες την ίδια ευχάριστη εμπειρία που αποτελεί για εμάς -εξυπηρετεί έναν καθαρά λειτουργικό σκοπό, ο οποίος είναι περιττός τη δεδομένη στιγμή. Ηθικές ανθρωποκεντρικές προσθήκες "εγώ αν μου λέγανε πως θα ζούσα παραπάνω δε θα τα έκοβα" είναι περιττές μιας και κανένας γάτος δεν πέφτει σε κατάθλιψη χωρίς αρχίδια, ούτε νοιώθει κάποια περηφάνεια για την κατοχή τους. Στην ουσία, και οι δύο λαμβάνουμε αποφάσεις ζωής ή θανάτου επί του ζωντανού, με αφετηρία ανθρώπινο σκεπτικό. Εγώ προτιμώ να λαμβάνω αποφάσεις ζωής.

 

Περιττός είναι, σύμφωνα με το τι θεωρούν οι άνθρωποι περιττό (μια και αναφέρεσαι σε «ανθρωποκεντρικές» προσθήκες). Σύμφωνα με τις - προκαθορισμένες είτε το θέλουμε είτε όχι - φυσικές «επιλογές» (το έβαλα σε εισαγωγικά το «επιλογές», έτσι; μην κολλήσεις στον όρο!) του κάθε ζώου, είναι κάθε άλλο παρά περιττός. Με τον ευνουχισμό, δεν το κάνεις να μην επιδιώκει το ζευγάρωμα, επειδή η φύση του σταμάτησε για τους χ λόγους να του το επιβάλλει. Το κάνεις να μην το επιδιώκει, επειδή στην ουσία «νέκρωσες» μέρος αυτής της φύσης. Για μένα έχει πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Κανείς δε μίλησε ούτε για «κατάθλιψη», ούτε για « υπερηφάνεια». Για εξαναγκασμό σε αντικατάσταση τής φυσικής συμπεριφοράς και λειτουργίας, με αυτή που αποφασίσαμε εμείς, μιλάμε...

 

Το ίδιο κι εγώ, με αφετηρία επίσης ανθρώπινο σκεπτικό, αποφάσεις ζωής λαμβάνω. Απλώς, σύμφωνα με το δικό μου ανθρώπινο σκεπτικό, επιλέγω την απόφαση η οποία θα επιτρέψει στο ζώο να έχει τη ζωή που είναι προορισμένο από τη φύση του να έχει - όση κι αν είναι αυτή σε διάρκεια - και όχι αυτή που μ' αρέσει εμένα.

 

Παρεμπιπτόντως, δε λαμβάνουμε μόνο αποφάσεις ζωής, αλλά και θανάτου. Η δική σου ας πούμε, πιθανώς να τον καθυστερήσει για χ χρόνια (αν θεωρήσουμε δεδομένο, ότι ο «πρόωρος» θάνατος του γατιού μπορεί να επέλθει αποκλειστικά από τους κινδύνους που αντιμετωπίζει στο εκτός οικίας περιβάλλον (αυτοκίνητα, σκυλιά, φόλες κ.τ.λ.)

 

Επιστρέφοντας λοιπόν στις «ανθρωποκεντρικές προσθήκες», ας σκεφτούμε μια ακόμα: Να σταματήσουμε και οι ίδιοι να βγαίνουμε από το σπίτι, προκειμένου να αποκλείσουμε την πιθανότητα να μας πατήσει αυτοκίνητο...

 

τι λεμε ακριβως?

Περί του αν εμπίπτει η όχι στην κατηγορία του «μη τζιζ», η ...ψαλιδιά στα καλαμπαλίκια των γάτων, βρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...