Προς το περιεχόμενο

Δείξε μου το κατοικίδιο σου, να σου πω πώς είσαι!


giorgos147

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε "αδερφε" τωρα το πας λιγο καλυτερα. Κοιατ να δεις η βασικη γραμμη ειναι οτι οπως εξελιχθηκε ο ανθρωπος εξελιξε και τον καλυτερο του φιλο, τον σκυλο. Φυσικα οι ρατσες δημιουργηθηκαν για να καλυπτουν τις αναγκες των ανθρωπων, απο αυτους.

 

Οπως σωστα λες, δεν ξερουμε ποια ειναι η "φυση" τους, τη στιγμη που ο σκυλος ειναι αλληλενδετος με τον ανθρωπο.. Και σιγουρα δεν ειναι οι πολεις... Κι οπως εχει παρεμβει στο περιβαλλον ο ανθρωπος, εδω ακομα ακομα εχουν προβλημα αγρια ζωα που ζουν στο φυσικο τους κοσμο και δε βρισκουν τροφη , λογω της ανθρωπινης παρεμβασης.

 

Οποτε δε γινεται να λεμε οτι αφηνουμε κατι στη "φυση", τη στιγμη που...δεν ξερουμε καν ποια ειναι αυτη... Και κακα τα ψεμματα ο κοσμος που ζουμε ειναι παρα πολυ αφιλοξενος για ζωα που δεν εχουν ανθρωπους να τα προστατευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κονσέρβες τώρα δεν τους δίνω συχνά, μισή τη μέρα στο καθένα. Απ' ό,τι ξέρω αυτές αν δεν είναι αποκλειστική τροφή, δεν παίζουν τόσο θέμα με νεφρά, απλώς κάνουν τα στειρωμένα τόφαλους και χαλάνε τα δόντια. Αλλά φαντάζομαι αυτό ισχύει αν τα ταΐζεις μόνο κονσέρβα.

 

Την κονσερβα του την δινω σε 3 μερες, πρωτη μερα μονο το ζουμι με την ξηρα και το υπολοιπο τις επομενες 2. Βεβαια εχω παρατηρησει οτι οταν φαει κονσερβα πειναει πολυ γρηγορα μετα. Τις υπολοιπες ωρες τρωει ξηρα, αποφαγια και οτι πιασει (περιστερια, ακριδες και μισο ποντικι ενιοτε). Χοντρος δεν ειναι γιατι "αθλειται" αλλα δεν θελω και να μπλεξω με γιατρους για εγχειρησεις, ο γατος ειναι στην αυλη και δεν θα το παλεψει το πολυ νταντεμα. Μολις τελιωσει η ξηρα θα δω τι θα βρω για στειρωμενες, ειχα βρει ποιο παλια στην σερβια σε αρκετα καλυτερες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε κυριακη μεσημερι του μαγειρευω 1 κοκκαλο απο μοσχαρι και το τρωει..

η αλλιως ρυζι με λιγο κιμα και του δινω..μια εβδομαδα το ενα μια το αλλο..

και καμμια φορα κανενα κοκκαλο το οποιο δεν ειναι μυτερο απο μπριζολα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Μαργαριτα θελω να καταληξω σε ενα γεγονος.Κανουμε ενα σωρο πραγματα στα ζωα που εχουμε διπλα μας γιατι τα θελουμε υγιη και να ζουνε οσο καλυτερα γινεται.

 

Αυτο δεν ειναι το μελημα της φυσης...της φυσικης ροης της ζωης ενος ζωου...οτι ειδους και να ειναι τελοσπαντων.

Αμα κατσεις και δεις κανα ντοκιμαντερ θα δεις ζωα να πεθαινουν/σκοτωνονται/φαγωνονται ανα πασα στιγμη....ο δυνατοτερος / γρηγοροτερος κλπ τρωει το αδυναμο.

 

Ετσι και με τα πιο ηρεμα ζωα...ειτε θα προσαρμοστουν και θα επιβιωσουν ειτε για τους χ,ψ λογους θα πεθανουν/εκλειψουν.

Αν τωρα θελει ο ανθρωπος να επεμβει και να τους δωσει παραταση ζωης , ποιοτητα ζωης , αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.

 

Για παραδειγμα παρε το "λευκο λιονταρι".Δεν ειναι τεχνητο κατασκευασμα.Προκυπτει απο κωλοφαρδια στα ζευγαρωματα των "κανονικων" λιονταριων.

 

Και ομως λογω του χρωματος τους δεν μπορουν να επιβιωσουν στην φυση (το χρωμα τους φαινεται απο μακρυα και τα θηραματα τους παιρνουν γραμμη αμεσως...).

Αρα η φυση θα τους "εκκλειψει".Ο ανθρωπος τι εκανε ομως?Τα εβαλε σε παρκα και προσπαθει και να τα πολλαπλασιασει κιολας..γιατι φαινονται ΟΜΟΡΦΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια φώτο.

j5f9xk.jpg

Ο Βαγγέλης (αριστερά) και η αδελφούλα του η Mia. Αν και αδέλφια, έχουν μεγάλες διαφορές στην προσωπικότητα. Η Mia είναι άριστη κυνηγός, μας φέρνει συνέχεια ποντίκια και πουλιά, μας φωνάζει πρώτα να τα δούμε και μετά τα καταβροχθίζει. Δεν γουστάρει τα πολλά χάδια και γενικώς έχει ατίθαση συμπεριφορά.

Ο Βαγγέλης μάλλον από λάθος έγινε γάτος. Ήταν να βγει σκύλος. Είναι λίγο ανισόρροπος, σκοντάφτει παντού, κουτουλάει σε έπιπλα κτλ, πέφτει από σκάλες, μπαλκόνια..και όλη την ώρα θέλει χάδια.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είναι η κοινωνία έτσι η στείρωση πλέον είναι μονόδρομος ακόμα και αν πρέπει να παρεμβαίνουμε σε κάτι που έδωσε η φύση,αν διαβάσετε μερικά θέματα και δείτε γύρω σας καθημερινά τι γίνεται είτε απο αδέσποτα είτε απο ανεύθυνους που έχουν έναν σκύλο παρατημένο στην αυλή να το ξανά σκεφτείτε.Παράλληλα γίνεται και για λόγους υγείας ειδικά στα θυληκά που έχουν διάφορα όπως πυόμητρα,ψευδόκυηση η καρκίνο της μήτρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι που έχω απορία με μία θηλυκιά γάτα; Πώς και δε μένει έγκυος; Παίζει να'ναι από... επιλογή της ή παίζει καμία στειρότητα; Λογικά το δεύτερο, αλλά μου κάνει τεράστια εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι που έχω απορία με μία θηλυκιά γάτα; Πώς και δε μένει έγκυος; Παίζει να'ναι από... επιλογή της ή παίζει καμία στειρότητα; Λογικά το δεύτερο, αλλά μου κάνει τεράστια εντύπωση.

 

Μπορεί να παίρνει προφυλάξεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...