Προς το περιεχόμενο

Apple: Νέα MacBook Air, Mac Mini και οθόνη 27'


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple ανανεώνει σήμερα αρκετές σειρές προϊόντων της με πιο εξελιγμένα χαρακτηριστικά.

 

Η σειρά λεπτών φορητών υπολογιστών MacBook Air περνάει στην τεχνολογία Sandy Bridge της Intel με διπλάσιες επιδόσεις από τους προκάτοχους της, θύρα Thunderbolt καθώς και backlit πληκτρολόγιο. Η σειρά MacBook Air θα αποτελείται από 2 μοντέλα με οθόνη 11' ιντσών και ανάλυσης 1366x768 καθώς και 2 μοντέλα των 13' ιντσών με ανάλυση 1440x900.

 

Σύμφωνα με την Apple, τα μοντέλα των 11.6' ιντσών θα αντικαταστήσουν το αρχικό μοντέλο MacBook χρώματος άσπρου το οποίο πλέον καταργείται.

 

MacBook Air 11.6'

 

Intel Core i5 1.6 GHz, 64 GB SSD, 2 GB RAM: $999

Intel Core i5 1.6 GHz, 128 GB SSD, 4 GB RAM: $1199

 

MacBook Air 13.3'

 

Intel Core i7 1.7 GHz, 128 GB SSD, 4 GB RAM - $1299

Intel Core i7 1.7 GHz, 256 GB SSD, 4 GB RAM - $1599

 

macbook_air1.jpg

 

Mac Mini

 

Νέα σημαντική αναβάθμιση και για την σειρά μικρών desktop υπολογιστών Mac Mini η οποία πλέον δεν διαθέτει Superdrive και διαθέτει διπλάσιας ταχύτητας επεξεργαστή και κάρτα γραφικών της AMD καθώς και θύρα Thunderbolt. Παράλληλα διατίθεται και ειδική έκδοση server με τιμή $999 και επεξεργαστή Core i7 2.0 GHz της Intel.

 

Intel Core i5 2.3GHz, 500 GB hard drive, 2 GB RAM - $599

Intel Core i5 2.5GHz, 500 GB hard drive, 4 GB RAM - $799

 

macmini.jpg

 

Apple Thunderbolt Display 27'

 

Νέα οθόνη από την Apple, 27' ιντσών και τεχνολογίας IPS με ανάλυση 2560x 1440 με αρκετές προσθήκες. Πάνω στην οθόνη περιλαμβάνεται θύρα Thunderbolt, κάμερα FaceTime HD, τρεις θύρες USB 2.0, Gigabit Ethernet, ηχεία καθώς και θύρα Firewire 800. Η τιμή της κοστολογείται στα $999 και συνδέεται πολύ εύκολα με τους φορητούς υπολογιστές MacBook Air και MacBook Pro μέσω της θύρας Thunderbolt.

 

thunderbolt1.jpg

 

Link.png Site: Apple Store

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

κλασσικά apple, design on a special pricetag...(και τα προιοντα της αποδεικνύονται recession-proof φυσικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εντάξει δεν εχω λογια, σε 13,3' κοιτα τι έχουν βαλει....

 

Αλλα παρολα αυτα αξιζει καποιος να δωσει τοσα ευρο για να παρει ενα MAC...??

Μιας και ειμαι πιτσιρικας ρωταω αυτο, με τα Games τι γινετε, θα πρεπει περνεις PC η κανεις dual boot το MAC η υπαρχει και καποια αλλη λυση...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εντάξει δεν εχω λογια, σε 13,3' κοιτα τι έχουν βαλει....

 

Αλλα παρολα αυτα αξιζει καποιος να δωσει τοσα ευρο για να παρει ενα MAC...??

Μιας και ειμαι πιτσιρικας ρωταω αυτο, με τα Games τι γινετε, θα πρεπει περνεις PC η κανεις dual boot το MAC η υπαρχει και καποια αλλη λυση...???

 

 

Έχουν βγει αρκετά παιχνίδια για Apple, αλλά, και από όσο ξέρω, σίγουρα ένας dedicated gamer δεν μπορεί να μείνει ευχαριστημένος από έναν Η/Υ Apple. Οπότε, εάν για κάποιο λόγο θες να πάρεις Apple, παρόλο που σε ενδιαφέρουν κατά κύριο λόγο τα παιχνίδια, μπορείς να κάνεις dual boot. Άλλη λύση δεν νομίζω να υπάρχει.

 

Πάντως, σημαντική βελτίωση είναι και η τιμή της 27'' οθόνης... νομίζω ότι η προηγούμενη είχε 1000+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_air/select?mco=MjMzOTQxMjE

 

ρε παιδιά i5 λέει μόνο.. που τον είδατε τον i7 ??

 

κ χάρηκα..

 

αν είχε i7 θα το χτύπαγα.................

 

Η ονομασια σε πειραξε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παντως στα οικονομικα αποτελεσματα ειδα μειωση πωλησεων για τα mac.

Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις.

Οι πωλήσεις στους υπολογιστές Macintosh αυξήθηκαν κατά 14% και έφτασαν τα 3,95 εκατομμύρια μονάδες, σε επίπεδα-ρεκόρ για την εταιρεία.

 

Πηγή:

 

1. http://www.appleinsider.com/articles/11/07/19/notes_of_interest_from_apples_q3_2011_conference_call.html

 

2. http://www.bloomberg.com/news/2011-07-20/apple-shares-jump-after-record-iphone-ipad-sales-fuel-profit.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους δε το πρόσεξαν R.I.P. Macbook... μόνο air και Macbook pro... εγώ για ένα air ερωτεύομαι!!!! :)

 

Κρίμα, τα White MacBooks ήταν (και είναι) τρελή αγάπη. Με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο (λες γι'αυτό να λέγεται white; :-D ) 2,5 χρόνια και συνεχίζει.

Λες να αποκτήσει συλλεκτική αξία; :)

 

Τα air είναι το πιο ωραίο τεχνολογικό αντικείμενο που έχω δει... Αλλά υπερβολικά... υπερπανάκριβο :) ρε γαμώτο...

 

Τέλος, αυτό που έβγαλαν το Superdrive από το Mini... τι όνειρο είδαν...; Δύο μοντέλα πριν, το Mini ήταν ένας πλήρης και σχετικά φθηνός υπολογιστής.

Ένα μοντέλο πριν, έγινε απλά ένας πλήρης υπολογιστής. Τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως στα οικονομικα αποτελεσματα ειδα μειωση πωλησεων για τα mac.

 

οχι ρε. θα το μπερδεψες με τα ipod που επεσαν 20% :P

 

Τα air είναι το πιο ωραίο τεχνολογικό αντικείμενο που έχω δει... Αλλά υπερβολικά... υπερπανάκριβο :) ρε γαμώτο...

 

μεταξυ μας και ας μην ειμαι apple fan κοιταξε προς την μερια των ultrabooks. και design εχουν και λεπτα σαν το air ειναι και δυνατα και στοιχιζουν λιγοτερο ^_^. αντικειμενικα ειναι καλυτερη επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...