Προς το περιεχόμενο

Apple: Νέα MacBook Air, Mac Mini και οθόνη 27'


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις.

Οι πωλήσεις στους υπολογιστές Macintosh αυξήθηκαν κατά 14% και έφτασαν τα 3,95 εκατομμύρια μονάδες, σε επίπεδα-ρεκόρ για την εταιρεία.

 

Πηγή:

 

1. http://www.appleinsider.com/articles/11/07/19/notes_of_interest_from_apples_q3_2011_conference_call.html

 

2. http://www.bloomberg.com/news/2011-07-20/apple-shares-jump-after-record-iphone-ipad-sales-fuel-profit.html

παραταύτα παραμένουν τα ποιο no value for money προϊόντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

παραταύτα παραμένουν τα ποιο no value for money προϊόντα :)

Αλίμονο, γι'αυτό διατηρούν υψηλότατη τιμή μεταπώλησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παραταύτα παραμένουν τα ποιο no value for money προϊόντα :)

 

 

δύσκολα πέφτει η αξία τους θα συμφωνήσω.

Φιλικό πείραγμα:

 

Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι αντιφάσκεις; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το άρθρο αυτό και γελάω διότι!

 

1ο Στα apple μηχανήματα ακόμα δεν έχει μπεί BLU RAY! (Θα το βάλουν μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία!)

2ο Λανσάρουν το παραμύθι του app store σε εποχές που ο κόσμος ενδιαφέρεται για δωρεάν λογισμικό για να κάνει την δουλειά του και όχι να βάζει το χέρι στην τσέπη δειαρκώς!!

3ο Το Thunderbolt είναι υποδοχή δεσμευτική ανάμεσα σε συσκευές apple! (Στην καλύτερη δίνεις κι άλλα λεφτά να πάρεις αντάπτορες κλπ...)

4ο Μας παρουσιάζουν το backlit keyboard ως καινοτομία ενώ στην ουσία το έχει η DELL η SONY VAIO & άλλες εταιρίες εισάγει στα μηχανήματά της εδώ κι 1,5 χρόνο!!!

5ο Στην εποχή των 3D oθονών η apple αγνοεί αυτή την αναβάθμιση (ΕΣΚΕΜΕΝΑ) στα μηχανήματά της για να μας την παρουσιάσει μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία ενώ ήδη πολλά λάπτοπ της αγοράς έχουν εισάγει την τεχνολογία αυτή!

6ο Οι apple υπολογιστές δεν είναι ιδανικοί για hacking.

7o To service τους είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και σε πολλές περιπτώσεις αργεί υπερβολικά μέχρι να έρθουν ανταλλακτικά από αμερική!

8ο Δεν μου αρέσει η φιλοσοφία να πληρώνω την μουσική mp3 -mp4 που εισάγει η apple με το music store (i "looney" tunes)

9o Πολλά format ήχου και εικόνας (flac, divx ) δεν υποστηρίζονται (Ιδίως από παλαιότερες συσκευές)

10ο Η αναβάθμισή τους σε hardware είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ οικονομικά αλλά και αδύνατη σε πολλές περιπτώσεις!

11ο Η apple υποχρεώνει τον κόσμο να πάρει 1 μηχάνημα με λογισμικό της! Δώσε την ελευθερία να επιλέγω εγώ το OS μου στο μηχάνημά σου!

 

Θα μπορούσα να παραθέσω πολλές ακόμα αιτίες!

 

Κύριε Steve Jobs και Κύριε Ballmer πρέπει να καταλάβετε ότι η αυτοκρατορία των πολυεθνικών στην πληροφορικη και την τεχνολογία ΤΕΛΕΙΩΣΕ! Το linux το android to chrome os και πολλά άλλα Οpen Source OS σαρώνουν και σε ιδέες και σε καινοτομίες και είναι ΔΩΡΕΑΝ για όλους!

 

P.S Διόρθωση : Εννούσα η "ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_mac/family/macbook_air/select?mco=MjMzOTQxMjE

 

ρε παιδιά i5 λέει μόνο.. που τον είδατε τον i7 ??

 

κ χάρηκα..

 

αν είχε i7 θα το χτύπαγα.................

 

Το 13,3 με I7 είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βλέπω το άρθρο αυτό και γελάω διότι!

 

1ο Στα apple μηχανήματα ακόμα δεν έχει μπεί BLU RAY! (Θα το βάλουν μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία!)

2ο Λανσάρουν το παραμύθι του app store σε εποχές που ο κόσμος ενδιαφέρεται για δωρεάν λογισμικό για να κάνει την δουλειά του και όχι να βάζει το χέρι στην τσέπη δειαρκώς!!

3ο Το Thunderbolt είναι υποδοχή δεσμευτική ανάμεσα σε συσκευές apple! (Στην καλύτερη δίνεις κι άλλα λεφτά να πάρεις αντάπτορες κλπ...)

4ο Μας παρουσιάζουν το backlit keyboard ως καινοτομία ενώ στην ουσία το έχει η DELL η SONY VAIO & άλλες εταιρίες εισάγει στα μηχανήματά της εδώ κι 1,5 χρόνο!!!

5ο Στην εποχή των 3D oθονών η apple αγνοεί αυτή την αναβάθμιση (ΕΣΚΕΜΕΝΑ) στα μηχανήματά της για να μας την παρουσιάσει μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία ενώ ήδη πολλά λάπτοπ της αγοράς έχουν εισάγει την τεχνολογία αυτή!

6ο Οι apple υπολογιστές δεν είναι ιδανικοί για hacking.

7o To service τους είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και σε πολλές περιπτώσεις αργεί υπερβολικά μέχρι να έρθουν ανταλλακτικά από αμερική!

8ο Δεν μου αρέσει η φιλοσοφία να πληρώνω την μουσική mp3 -mp4 που εισάγει η apple με το music store (i "looney" tunes)

9o Πολλά format ήχου και εικόνας (flac, divx ) δεν υποστηρίζονται (Ιδίως από παλαιότερες συσκευές)

10ο Η αναβάθμισή τους σε hardware είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ οικονομικά αλλά και αδύνατη σε πολλές περιπτώσεις!

11ο Η apple υποχρεώνει τον κόσμο να πάρει 1 μηχάνημα με λογισμικό της! Δώσε την ελευθερία να επιλέγω εγώ το OS μου στο μηχάνημά σου!

 

Θα μπορούσα να παραθέσω πολλές ακόμα αιτίες!

 

Κύριε Steve Jobs και Κύριε Ballmer πρέπει να καταλάβετε ότι η αυτοκρατορία των πολυεθνικών στην πληροφορικη και την τεχνολογία ΤΕΛΕΙΩΣΕ! Το linux το android to chrome os και πολλά άλλα Οpen Source OS σαρώνουν και σε ιδέες και σε καινοτομίες και είναι ΔΩΡΕΑΝ για όλους!

 

P.S Διόρθωση : Εννούσα η "ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ"

 

Πλάκωσαν τα trolls. :lol:

 

 

1. Η Apple έχει εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους δεν βάζει blu-ray. Είτε σ'αρέσει είτε όχι. Κανείς πάντως δεν σε εμποδίζει να πάρεις εξωτερική συσκευή αν την έχεις τόσο ανάγκη.

 

2. Ασχολίαστη η "εξυπνάδα" για τσάμπα λογισμικό. Αν δεν έχεις ασχοληθεί με το AppStore (όπου έχει χιλιάδες τσάμπα εφαρμογές) άστο καλύτερα.

 

3. Το Thunderbolt είναι πρότυπο της Intel, όχι της Apple.

 

4. Το backlight keyboard υπάρχει στα laptop της Apple από το 2008. Μάθε πριν γράψεις ό,τι θες.

 

5. Αξεπέραστο επιχείρημα. Και λοιπόν; Έχεις δει πολλές εφαρμογές 3D; Εδώ υπάρχουν οι τηλεοράσεις 3D κι ο κόσμος αγοράζει ακόμη σωρηδόν τις "συμβατικές".

 

6. Και λοιπόν;

 

7. Προφανώς δεν έχεις ιδέα από το service τους. Δεν χρειάζεται ανταλλακτικά από Αμερική γιατί πλέον η Apple χρησιμοποιεί κοινά και όχι custom ανταλλακτικά.

Επίσης, δύο φορές το έχω χρειαστεί, δύο φορές δεν πλήρωσα τίποτα.

 

8. Τίποτα δεν σε αναγκάζει να αγοράσεις από το iTunes Store.

 

9. Ψευδέστατο.

 

10. Βλ. 7.

 

11. Στους υπολογιστές Macintosh μπορείς να εγκαταστήσεις ό,τι λογισμικό/λειτουργικό σύστημα θέλεις.

 

Τέλος, φαίνεται ιδιαίτερα φαιδρό να διαμαρτύρεται κάποιος για την "δικτατορία των πολυεθνικών" και να υποστηρίζει μία από τις μεγαλύτερες εξ αυτών, την Google. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το άρθρο αυτό και γελάω διότι!

 

1ο Στα apple μηχανήματα ακόμα δεν έχει μπεί BLU RAY! (Θα το βάλουν μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία!)

2ο Λανσάρουν το παραμύθι του app store σε εποχές που ο κόσμος ενδιαφέρεται για δωρεάν λογισμικό για να κάνει την δουλειά του και όχι να βάζει το χέρι στην τσέπη δειαρκώς!!

3ο Το Thunderbolt είναι υποδοχή δεσμευτική ανάμεσα σε συσκευές apple! (Στην καλύτερη δίνεις κι άλλα λεφτά να πάρεις αντάπτορες κλπ...)

4ο Μας παρουσιάζουν το backlit keyboard ως καινοτομία ενώ στην ουσία το έχει η DELL η SONY VAIO & άλλες εταιρίες εισάγει στα μηχανήματά της εδώ κι 1,5 χρόνο!!!

5ο Στην εποχή των 3D oθονών η apple αγνοεί αυτή την αναβάθμιση (ΕΣΚΕΜΕΝΑ) στα μηχανήματά της για να μας την παρουσιάσει μετά από 2 χρόνια ώς καινοτομία ενώ ήδη πολλά λάπτοπ της αγοράς έχουν εισάγει την τεχνολογία αυτή!

6ο Οι apple υπολογιστές δεν είναι ιδανικοί για hacking.

7o To service τους είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και σε πολλές περιπτώσεις αργεί υπερβολικά μέχρι να έρθουν ανταλλακτικά από αμερική!

8ο Δεν μου αρέσει η φιλοσοφία να πληρώνω την μουσική mp3 -mp4 που εισάγει η apple με το music store (i "looney" tunes)

9o Πολλά format ήχου και εικόνας (flac, divx ) δεν υποστηρίζονται (Ιδίως από παλαιότερες συσκευές)

10ο Η αναβάθμισή τους σε hardware είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ οικονομικά αλλά και αδύνατη σε πολλές περιπτώσεις!

11ο Η apple υποχρεώνει τον κόσμο να πάρει 1 μηχάνημα με λογισμικό της! Δώσε την ελευθερία να επιλέγω εγώ το OS μου στο μηχάνημά σου!

 

Θα μπορούσα να παραθέσω πολλές ακόμα αιτίες!

 

Κύριε Steve Jobs και Κύριε Ballmer πρέπει να καταλάβετε ότι η αυτοκρατορία των πολυεθνικών στην πληροφορικη και την τεχνολογία ΤΕΛΕΙΩΣΕ! Το linux το android to chrome os και πολλά άλλα Οpen Source OS σαρώνουν και σε ιδέες και σε καινοτομίες και είναι ΔΩΡΕΑΝ για όλους!

 

P.S Διόρθωση : Εννούσα η "ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ"

Φαντάζομαι τα ίδια γράφεις καμία 20αρια χρόνια τώρα κάθε φορά που βγαίνουν καινούργια Mac ....

Τα Mac έχουν αυτη τη μορφή αρκετό καιρό αλλα τώρα που έγιναν διάσημα δίνουν την ευκαιρία να αναδειχθεί το φαινόμενο της "ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΩΝ".....

Νομίζω και αυτο το φαινόμενο είναι επίσης αρκετά παλιο αλλα είπαμε όπου γάμος και γιορτή η Τσακπηδω πρώτη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικό πείραγμα:

 

Μόνο εμένα μου φαίνεται ότι αντιφάσκεις; :)

προφανώς μονο σε σένα.

Το οτι είναι πανάκριβα δεν σημαίνει οτι δεν έχουν αξία - αξία = κόστος.

Μίλησες για μεταπώληση και σου είπα ότι συμφωνώ ότι η άξια τους πέφτει δύσκολα.

Που φάσκω και αντιφάσκω λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα μου άρεσε το λευκό macbook (όπως και το μαύρο) αλλά από το να σέρνει το κουφάρι του καλύτερα που του έκαναν ευθανασία. Έτσι και αλλιώς δεν σύμφερε και πολύ εν συγκρίσει με το μικρό pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο όλο το πανηγύρι μου αρέσει αρκετά η ιδέα της οθόνης super hub,που με ένα καλώδιο απο τον υπολογιστή (thunderbolt) έχεις τα πάντα στο γραφείο.Βέβαια η τεχνολογια αυτη είναι εφαρμόσιμη μόνο σε Mac αλλα δεν θα με χάλαγε να την είχα και σε pc ώστε το κουτί να ήταν κάπου κρυμμένο....με ένα καλώδιο να επικοινωνεί με την οθόνη και από εκει με όλα σχεδόν τα περιφερειακά.

Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι κατασκευαστές οθονών με ακόμα καλύτερες εξόδους (USB 3)και επιτέλους να δούμε μια νέα γενία κουτιων και μητρικών από τα pc που θα εκμεταλεύονται το πλεονέκτημα που δίνει το thunderbolt στην σχεδίαση.Για να γίνω πιο σαφής μην πλακωσουν τα trolls, haters και μερικοί άρρωστοι που το βλέπουν σαν κόντρα USB 3 και εγω δεν ξέρω τι άλλο, αν ένα pc είχε μόνο δύο καλώδια αυτο του ρεύματος και thunderbolt θα άλλαζε σημαντικά ο σχεδιασμός του......με αποτέλεσμα επιφάνειες που είχαν φτιαχτεί για τις USB,Ethernet,κάρτα ήχου,DVD και άλλα να εκμεταλευόνται για ψύξη π.χ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο όλο το πανηγύρι μου αρέσει αρκετά η ιδέα της οθόνης super hub,που με ένα καλώδιο απο τον υπολογιστή (thunderbolt) έχεις τα πάντα στο γραφείο.Βέβαια η τεχνολογια αυτη είναι εφαρμόσιμη μόνο σε Mac αλλα δεν θα με χάλαγε να την είχα και σε pc ώστε το κουτί να ήταν κάπου κρυμμένο....με ένα καλώδιο να επικοινωνεί με την οθόνη και από εκει με όλα σχεδόν τα περιφερειακά.

Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι κατασκευαστές οθονών με ακόμα καλύτερες εξόδους (USB 3)και επιτέλους να δούμε μια νέα γενία κουτιων και μητρικών από τα pc που θα εκμεταλεύονται το πλεονέκτημα που δίνει το thunderbolt στην σχεδίαση.Για να γίνω πιο σαφής μην πλακωσουν τα trolls, haters και μερικοί άρρωστοι που το βλέπουν σαν κόντρα USB 3 και εγω δεν ξέρω τι άλλο, αν ένα pc είχε μόνο δύο καλώδια αυτο του ρεύματος και thunderbolt θα άλλαζε σημαντικά ο σχεδιασμός του......με αποτέλεσμα επιφάνειες που είχαν φτιαχτεί για τις USB,Ethernet,κάρτα ήχου,DVD και άλλα να εκμεταλευόνται για ψύξη π.χ......

 

δεν είναι μόνο σε mac. Μόνο σε mac λέγεται thunderbolt. H Sony πχ το ονομάζει light peak. Της intel είναι αυτή η τεχνολογία. Απλά προς το παρών την πιο ολοκληρωμένη χρήση του την βλέπεις στα mac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μόνο σε mac. Μόνο σε mac λέγεται thunderbolt. H Sony πχ το ονομάζει light peak. Της intel είναι αυτή η τεχνολογία. Απλά προς το παρών την πιο ολοκληρωμένη χρήση του την βλέπεις στα mac

Σωστά.Αναμένεται το Mac pro το οποίο φαντάζομαι θα εκμεταλεύεται πολλά απο αυτή την τεχνολογια ως προς τον σχεδιασμό του κουτιού και αν έχει επιτυχία θα το ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές pc και όχι μόνο.....

Αρκεί βέβαια να βοηθήσει και η intel τους κατασκευαστές μητρικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ονομασια σε πειραξε...

 

Intel Core i7 1.7 GHz, 128 GB SSD, 4 GB RAM - $1299

Intel Core i7 1.7 GHz, 256 GB SSD, 4 GB RAM - $1599

 

δεν υφίσταται αυτό. Δεν είναι σωστό, τι σχέση έχει η ονομασία.

configure δίνει μόνο στον 256gbSSD για 1.8ghz i7 στα 1.699$

Αν δεν κάνω λάθος ο i7 είναι τετραπύρηνος κ ο i5 διπύρηνος.Αν ήταν το ίδιο πράγμα θα είχαν το ίδιο όνομα.

Ελεος ούτε μεταξύ μας δεν καταλαβαινόμαστε. :-( Εκτός πια αν κοιτάω στο λάθος site.

 

http://store.apple.com/us/configure/MC966LL/A?mco=MjMzOTQzNjM

Επεξ/σία από gs20309
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...