Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Ενοικίαση και Συγκατοίκηση στο Λονδίνο στη διάρκεια Μεταπτυχιακών Σπουδών


siropio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται συν-forum-ήτες,

 

από το Σεπτέμβρη μάλλον θα βρίσκομαι στο Λονδίνο για Μεταπτυχιακές Σπουδές στο UCL και θα ήθελα αν μπορείτε από την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας

να μου προτείνετε

1. κάποια web sites όπου μπορώ να βρώ άτομα που ψάχνουν και αυτοί να συγκατοικήσουν στην Αγγλία και δι με Σπουδές στο UCL

2. αν μπορείτε να μου πείτε λίγα λόγια για τις ζώνες. Έτσι όπως το έχω δει το θέμα νομίζω ότι το πρωτεύον κριτήριο είναι η απόσταση από το Πανεπιστήμιο διότι γλιτώνεις ώρες, εισητήρια κ.ά. εσείς που έχετε ζήσει το Λονδίνο τι λέτε για αυτό?

3. Μπορείτε να μου δώσετε ένα μέσο όρο για ένα ενοίκιο για άτομα που είναι απλοί άνθρωποι και δε ζητάνε λούσα και κλπ μέσα στο σπίτι

4. Η Συγκατοίκηση με Έλληνες ή μη Έλληνες θεωρείτε ότι είναι πιο βιώσιμη? Αν μπορείτε πείτε μου προσωπικές σας εμπειρίες

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται συν-forum-ήτες,

 

από το Σεπτέμβρη μάλλον θα βρίσκομαι στο Λονδίνο για Μεταπτυχιακές Σπουδές στο UCL και θα ήθελα αν μπορείτε από την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας

να μου προτείνετε

1. κάποια web sites όπου μπορώ να βρώ άτομα που ψάχνουν και αυτοί να συγκατοικήσουν στην Αγγλία και δι με Σπουδές στο UCL

2. αν μπορείτε να μου πείτε λίγα λόγια για τις ζώνες. Έτσι όπως το έχω δει το θέμα νομίζω ότι το πρωτεύον κριτήριο είναι η απόσταση από το Πανεπιστήμιο διότι γλιτώνεις ώρες, εισητήρια κ.ά. εσείς που έχετε ζήσει το Λονδίνο τι λέτε για αυτό?

3. Μπορείτε να μου δώσετε ένα μέσο όρο για ένα ενοίκιο για άτομα που είναι απλοί άνθρωποι και δε ζητάνε λούσα και κλπ μέσα στο σπίτι

4. Η Συγκατοίκηση με Έλληνες ή μη Έλληνες θεωρείτε ότι είναι πιο βιώσιμη? Αν μπορείτε πείτε μου προσωπικές σας εμπειρίες

 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Σπουδασα στο UCL τοσο προπτυχιακα οσο κ στο πρωτο μαστερ μου μαλιστα τωρα κανω παρτ ταιμ διδακτορικο στο UCL (λεμε τωρα γιατι παταω μια φορα στο τριμηνο η οποτε το θυμηθω).Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επικοινωνησεις με το Πανεπιστημιο για συμβουλες σε οτι αφορα ιδιωτικη ενοικιαση.Επι εποχης δικης μου ειχαν πολυ καλα οργανωμενη συμβουλευτικη για το θεμα.Γνωριζεις ομως φανταζομαι οτι το να μεινεις διπλα στο UCL ειναι φρικαλεο απο αποψη ενοικιου.

 

Προσωπικα ποτε δεν εμενα κοντα στην σχολη.Για την ακριβεια εμενα εκτος Λονδινου (στα ορια Λονδινου-Κεντ βασικα) αλλα ειχα δικους μου ανθρωπους εκει.Προσωπικη μου αποψη οχι με Ελληνες.Εχουν περασει κ χρονια απο τοτε αρα δεν μπορω να βοηθησω αρκετα,καλα σαιτ για ψαχτικη φτηνου ενοικιου κανενα gumtree

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Η Συγκατοίκηση με Έλληνες ή μη Έλληνες θεωρείτε ότι είναι πιο βιώσιμη? Αν μπορείτε πείτε μου προσωπικές σας εμπειρίες

 

Ευχαριστώ πολύ

Ελληνική νοοτροπία = χάλια νοοτροπία. Πιο καλά θα περάσεις με αλλοδαπούς συγκατοίκους παρά με ομοεθνείς.

Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει 3 άτομα που γνωρίζω και σπούδασαν στη Μεγάλη Βρετανία.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Πρόσεχε τους Ινδούς. Γνωρίζω άτομο που ήταν straight και μετά τη συγκατοίκηση με Ινδό έγινε ομοφυλόφιλος.

 

Παρακαλώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Πρόσεχε τους Ινδούς. Γνωρίζω άτομο που ήταν straight και μετά τη συγκατοίκηση με Ινδό έγινε ομοφυλόφιλος.

 

facepalm.jpg

Δεν το γνώριζες τόσο καλά όσο νόμιζες το άτομο αυτό :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Τοξοβολος_UK:

Σε ποιό field αν επιτρέπεται? Εγώ είμαι στο Computer Science & Elec. Eng. και το MSc θα είναι σε CS

Ναι θα επικοινωνήσω μαζί τους και για ιδιωτική ενοικίαση αλλά ήθελα να ξέρω τι παίζει πριν μιλήσω μαζί τους μια και έχετε μπόλικες εμπειρίες όσοι ζείτε εκεί. Αν και έκανα αίτηση για Accommodation στις Εστίες τους, δυστυχώς ισχύει το παρακάτω -> UK and other EU graduate students RULE <-

 

> Μήπως γνωρίζετε πόσο καιρό θα μπορούσε να μου πάρει για να καταλήξω σε μια συγκατοίκηση?

 

> Δεν έχω πάει ποτέ Αγγλία. Μήπως θα ήταν γόνιμο να ταξιδέψω εκεί νωρίτερα και να δω τι παίζει με αποστάσεις, καθημερινά έξοδα και τα συναφή ή είναι τζάμπα έξοδα και καλύτερα να τα δω μια και έξω? όχι τίποτα άλλο αλλλά και τα αεροπορικά είναι μπόλικα χρήματα..

 

> Δεν έχω συγκατοικήσει ποτέ για πολύ χρονικό διάστημα και δεν ξέρω τι παίζει με το διάβασμα. Αν και θεωρώ ότι αν θες να διαβάσεις δε θα σε διακόψει η συγκατοίκηση μήπως έχετε συναντήσει δυσκολίες στην συγκέντρωση κατα τη διάρκεια συγκατοίκησης κλπ? Γνωρίζω την υποκειμενικότητα τοτς ερωτήματος αλλά η άποψή σας ίσως βοηθήσει

 

> Η θέρμανση στα σπίτια είναι μέσα στο ενοίκιο έτσι?

 

 

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά ελπίζω να ανεχτείτε τις πολλές ερωτήσεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, δυστυχώς ισχύει το παρακάτω -> UK and other EU graduate students RULE <-

 

ΠΑΠΑΡΙΑ ισχυει :mrgreen:

 

μεταπτυχιακο στο UCL το 2008, ολοι οσοι καναμε αιτηση για εστια πηραμε, κι ας ειμασταν EU. εχει πληθωρα εστιων το UCL. αν ψηνεσαι για εστια κανε αιτηση και λογικα θα σου ερθει offer. αν θες πληροφοριες για συγκεκριμενες εστιες του UCL μπορω να σου πω για Ifor Evans Hall που εμενα και Frances Gardner House που εμεναν φιλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ αγχος βλεπω φιλε μου ομως.Συνηθως βρισκεις ευκολα σπιτι με νοικι all inclusive (τα παντα ολα συμπεριλαμβανονται).Οι δικες μου εμπειριες με συγκατοικηση στην Βρετανια ειναι ανυπαρκτες,εαν εξαιρεσεις το γεγονος οτι τωρα ζω με τον συντροφο μου στα Βορεια του Λονδινου,αρα δεν μπορω κ εκει να βοηθησω.

 

Τζαμπα λεφτα να πας απλα για να δεις.Πηγαινε μια κ εξω κ τα λυνεις ολα επι τοπου.Ψυχολογια τελειωσα κ σε αυτο κανω παρτ ταιμ διδακτορικο τωρα.Παρολα αυτα ο συντροφος μου τελειωσε μαστερ στο UCL σε CS (Internet Safety η κατι τετοιο τεσπα) αλλα κ αυτος εμενε μακρια κ με συγγενεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μην αγχώνεσαι όλα τέλεια θα πάνε!

Τα μέσα μαζικής μεταφοράς είναι λίγο ακριβά( εως πολύ ) οπότε αν μπορούσες να πηγαίνεις ποδαράτος στο πανεπιστήμιο θα ήταν το καλύτερο.

 

Στο ενοίκιο, συνήθως οι Άγγλοι τα συμπεριλαμβάνουν όλα μέσα! ( Νερό, ρεύμα, θέρμανση κτλ)

 

όσο πιο κοντά στο κέντρο, τόσο πιο ακριβά.

Ζώνη 1 και ζώνη 2 είναι κέντρο.

όσο μεγαλώνουν τα νούμερα, απομακρύνεσαι και απο το κέντρο...(Ζώνη 3 , ζωνη 4 κτλ..)

 

Αν μπορούσα να μείνω μόνιμα Λονδίνο θα το έκανα!

Είναι απλά υπέροχο! Μακριά απο Έλληνες αν θέλεις να περάσεις όμορφα. ( Δεν ισχύει για όλους τους Ελληνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποδηλατάκι ftw! Ότι έχουν πει τα παραπάνω τα παιδιά ισχύει, απλά να προσθέσω όχι με κινέζους γιατί η μαγειρική τους ποτίζει τους τοίχους λέμε...τώρα άμα είναι δίδυμες κινέζες δεν γάμι :P βασικά ενοίκια, μεταφορά, τσιγάρα πανάκριβα, όλα τα υπόλοιπα πιο φτηνά από Ελλάδα πια...γενικά όλα τα unis έχουν departments που σε βοηθάνε στα πάντα οποτε no worries όλα καλά μην αγχώνεσαι η αγγλία είναι πολύ πιο φιλοξενεί από ελλάδα πίστεψε με ;) καλή τύχη dude όλα να πάνε καλά σου εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mika:

Ναι έκανα Αίτηση αλλά δε μου έχουν απαντήσει ακόμα.

Στην Αίτηση έβαλα ως πρώτο κριτήριο την Απόσταση. Και το έπαιξα και δύσκολος ότι αν δε θέλω shared room αν δεν υπάρχει Μονό :P Οπότε παίζει να έπαιξα και να έχασα αλλά είδομεν.

Αν μπορείς πες μου αν ισχύουν αυτά που αναγράφουν για τις Εστίες ? Εννοώ και Fees και οι εικόνες από τα δωμάτια και οι ποδαράτες αποστάσεις που λένε.

Τις έψαξα όλες και τις κατηγοριοποιήσα -> ucl_esties_siropio_notes <-

> Η Ifor είναι μία από αυτές που είναι και με σίτηση. Τρωγεται το φαι εκεί ή καλύτερα να φτιάχνεις να τρώς?

> Τα έξοδα σου Ενοίκιο+Μεταφορικά πόσα ήταν μηνιαίως(αν δεν είμαι αδιάκριτος)?

 

@Τοξοβόλος_UK:

Ναι έχω λίγο άγχος αλλά είναι μέχρι να πάρω info για τα έξοδα για να μπορέσω να προσανατολιστώ λίγο μετά θα στρώσω :P

 

@leonidas_fs:

:)

Είμαστε μπουμπούκια δλδ στο εξωτερικό τα Ελληνόπουλα ε? :P

 

 

PS

τα [αριθμός] στις σημειώσεις μου για τις εστίες δείχνει απόσταση. δλδ το [0] είναι το Πολύ Κοντά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αν κάνεις παρέα με Ελληνες θα σε φάει η μιζέρια μωρε.."Αν και να είχαμε ενα τσατσίκη..Που είναι η χωριάτικη ρε γαμώτο..Να είχα ενα πίτα γύρο τώρα...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mika:

Ναι έκανα Αίτηση αλλά δε μου έχουν απαντήσει ακόμα.

Στην Αίτηση έβαλα ως πρώτο κριτήριο την Απόσταση. Και το έπαιξα και δύσκολος ότι αν δε θέλω shared room αν δεν υπάρχει Μονό :P Οπότε παίζει να έπαιξα και να έχασα αλλά είδομεν.

Αν μπορείς πες μου αν ισχύουν αυτά που αναγράφουν για τις Εστίες ? Εννοώ και Fees και οι εικόνες από τα δωμάτια και οι ποδαράτες αποστάσεις που λένε.

Τις έψαξα όλες και τις κατηγοριοποιήσα -> ucl_esties_siropio_notes <-

> Η Ifor είναι μία από αυτές που είναι και με σίτηση. Τρωγεται το φαι εκεί ή καλύτερα να φτιάχνεις να τρώς?

> Τα έξοδα σου Ενοίκιο+Μεταφορικά πόσα ήταν μηνιαίως(αν δεν είμαι αδιάκριτος)?

 

 

 

ακριβυνανε λιγο απο τοτε :)

 

στο Ifor εδινα 133 αν θυμαμαι καλα. Φαγητο εχει γαματο πρωινο (αλλα δυστυχως μεχρις τις 9) και πολυ καλο "βραδυνο" 5-7. γενικα εγω δεν ετρωγα αλλου, μου αρεσε πολυ το φαι εκει αλλα ειμαι αρκετα ευκολος μπορω να πω. Επισης δεν λειτουργει το εστιατοριο το Σ/Κ αλλα με μια μερα εξω, και μια μερα κανα μακαρονι την εβγαζα. Στα καλα της εστιας ειναι η περιοχη. Camden Town και τα μυαλα στο bleder, σε κοντινη αποσταση του UCL νομιζω ειναι απο τις καλυτερες στην πολη.

στα αρνητικα οτι δεν εχεις δικο σου μπανιο.

 

βασικα εμενα μου αρεσε πολυ το Ifor Evans για τον εξης λογο: ειχαμε ενα διαμερισματακι φαντασου με αλλα 5 ατομα, που ειχαμε κουζινα + σαλονακι, 2 μπανια και 2 ντους. επομενως ηταν σαν να μενω με 5 συγκατοικους σε ενα σπιτι, και ειχαμε και το εστιατοριο. το βραδυ βγαζαμε καμια κιθαρα στην κουζινα, ανοιγαμε και τις μπυρες μας και ειμασταν κυριοι. δεν ειναι ολα τα δωματια ετσι ομως.

 

Αποσταση το Ifor Evans ειναι 40 λεπτα περπατημα αλλα το λεωφορειο που παει στο UCL περναει καθε 5 λεπτα (χωρις καμια υπερβολη) και κανει 10-15 λεπτα.

 

Το Frances που εχεις σημειωσει στο αρχειο οτι ειναι 20 λεπτα περπατημα ειναι πολυ πιο κοντα, 10 λεπτα περπατημα για την ακριβεια. Πολυ ομορφες εστιες, πιο ομορφες απο το Ifor. Και με δικο τους μπανιο. στα αρνητικα η σχετικα ακριβη τιμη τους και η ελλειψη σιτησης (εμενα με ενοιαζε αρκετα αυτο).

 

To international hall ειναι διπλα στο Frances αλλα δεν στο προτεινω σε καμια περιπτωση για διαφορους λογους. ο βασικος ειναι οτι για να μεινει καποιος στο δωματιο σου πρεπει να πληρωσει μιαμιση λιρα το βραδυ (!) αλλιως δεν μπαινει (και οντως δεν μπαινει). συγκριτικα, στο Ifor Evans φιλοξενησα τον κολλητο μου ενα μηνα χωρις να ανοιξει ρουθουνι. επισης στο international ειχαν διωξει φιλη μου επειδη καπνιζε μεσα στο δωματιο ενω στο Ifor Evans μας ζητησε μια μερα ο σεκιουριτας χορτο γιατι ειχε ξεμεινει :mrgreen:

 

 

την εβδομαδα εδινα 133 λιρες για το δωματιο + 17 για την φοιτιτηκη Oyster που πας με ολα τα μεσα στις ζωνες 1 και 2 της πολης. αρα μεταφορικα και δωματιο = 150 λιρες την εβδομαδα, 600 λιρες περιπου το μηνα.

 

με μελαγχόλησες ρε μπαγασα, ειμαι στο γραφειο και σκεφτομαι φοιτητικες ιστοριες B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Απλα αν κάνεις παρέα με Ελληνες θα σε φάει η μιζέρια μωρε.."Αν και να είχαμε ενα τσατσίκη..Που είναι η χωριάτικη ρε γαμώτο..Να είχα ενα πίτα γύρο τώρα...."

Γενικότερο φαινόμενο αυτό, ισχύει για όλες τις χώρες, όχι μόνο για Ηνωμένο Βασίλειο. Οι Έλληνες κάνουμε παρέες μόνο μεταξύ μας, αποκλείουμε τους ξένους (γιατί είμαστε ουάου παιδιά κι οι ξένοι βλάκες) και στο τέλος μιζεριάζουμε μεταξύ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερο φαινόμενο αυτό, ισχύει για όλες τις χώρες, όχι μόνο για Ηνωμένο Βασίλειο. Οι Έλληνες κάνουμε παρέες μόνο μεταξύ μας, αποκλείουμε τους ξένους (γιατί είμαστε ουάου παιδιά κι οι ξένοι βλάκες) και στο τέλος μιζεριάζουμε μεταξύ μας.

 

Κ αυτο ημουν ιδιαιτερα τυχερος κ το καταλαβα την πρωτη βδομαδα που συναναστραφηκα με Ελληνες.Ειλικρινα πιστευεις οτι θα παθεις πολιτισμικο σοκ βλεπωντας μια ξενη χωρα,αλλα το πολιτισμικο σοκ που επαθα κανοντας παρεα για 9(!) συναπτες ημερες στο πρωτο ετος με κατι Ελληνες,θα μου μεινει αξεχαστο μεχρι κ σημερα.Με ελαχιστες εξαιρεσεις απο την επομενη μεχρι σημερα οι συναναστροφες μου με Ελληνες στην Βρετανια ειναι του επιπεδου ''Καλημερα-Καλησπερα-Γεια''.Εχω μια Ελληνιδα φιλη που την περνω τηλ μια φορα τον μηνα.Αυτα απο ομοεθνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...