Προς το περιεχόμενο

Win7 Installation σε Pavilion G6-g6-1007sv


Sonam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα χτες το παραπάνω laptop (550E αξίζει).

To είδα λίγο με τα 7 Home που είχε.

 

Οπότε είπα να βάλω και τα ubuntu 11 πάνω καθώς τα χρειάζομαι για την δουλειά μου. Όλα καλά με τα ubuntu τα σεταρα όπως έπρεπε. Είπα να βάλω και κανά παιχνιδάκι να δοκιμάσω την Radeon και δεν ξεκινάνε τα windows. Από ότι είδα έκανα την πατάτα και έσβησα το recovery partition.

 

Λέω δεν πειράζει. Έχω και Ultimate x64 και Enterprize x64 (όλα γνήσια). Θα τα περάσω από πάνω και θα κατεβάσω τα extras από την HP (έκανα και δήλωση προϊόντος).

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βλέπει τον σκληρό για να κάνει την εγκατάσταση. Κλασικά το AHCI.

Κατέβασα ότι drivers έχει για Intel 5/3400 chipset και για HM55 που φαίνεται ότι φοράει αλλά όταν πάω από το windows setup να κάνω driver load είτε μου λέει με τα Ultimate ότι δεν είναι signed οι drivers (και τους 32 και τους 64) και στα Enterprize δεν μου λέει τίποτα και δεν βρίσκει τον δίσκο.

Και στις δύο περιπτώσεις όταν πάω να βρω τους drivers από το USB Stick τους βρίσκει σαν compatible.

 

Από το BIOS δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις το AHCI (το δοκίμασα δεν υπάρχει επιλογή).

Έχω σκυλιάσει να το κάνω.

 

Δεν λέει... χτες το πήρα... μην αναγκάζομαι τώρα να κάνω order recovery disks.

 

Έχει να προτείνει κανείς τίποτα; Ακόμα και κάποιο μη original distro. Το serial αλλάζει μετά δεν είναι το πρόβλημα εκει. Help!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε ενα image με το nLite και ενσωματωσε τους SATA Drivers στο γνησιο δισκακι των windows που εχεις... μετα θα μπουνε κανονικοτατα...

με το F6 κι εμενα τα ιδια μου εκαναν στο vaio δεν τους εβλεπε.

Εγω απο win7 που ειχε εβαλα XP clean install :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν το εχω ξαναχρησιμοποιήσει το nLite θα το δω.

Πάντως αν έχετε καμιά άλλη πρόταση πείτε.

 

Ούτε nlite ούτε vlite μπορεί να κάνει την δουλειά. Βρήκα το rt7lite.

Δοκιμάζω με αυτό αν και δεν το κόβω και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν βλεπει σκληρο δισκο ειναι καθαρα θεμα SATA DRV... κατι δεν κανεις σωστα τσεκαρε το παλι ισως κατεβασες λαθος drv

Για τους drivers είμαι 100% σίγουρος ότι ήταν σωστοί.

Το θέμα το έλυσα τελικά.

Δεν ήταν drivers. Ο δίσκος ήταν dynamic και δεν τον έβλεπε... Το linux κάθησε στον dynamic χωρίς πρόβλημα για αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι.

Από ubuntu τον μετέτρεψα σε basic και τον είδε μετα.

 

Μου έσκισε το grub βέβαια αλλά δεν έχασα δεδομένα. Τέσπα το grub δεν είναι τίποτα γίνεται εύκολα.

 

Thanos75x σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες :)

 

Υ.Γ. Καλή ιστορία το nlite-rt7lite. Μου φαίνεται θα κάνω κάποιο backup distro με όλα τα updates να το έχω έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...