Προς το περιεχόμενο

Νέα κάρτα γραφικών..


zapermania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα!Μόλις πριν λίγες ώρες η κάρτα γραφικών του συστήματός μου παρέδωσε πνεύμα οπότε πρέπει να αντικατασταθεί άμεσα.¨Οπως φαίνεται και στην υπογραφή μου ήταν μια ati 4870 1gb.Τα χρήματα που μπορώ να δώσω αυτή τη στιγμή είναι μέχρι 200 ευρώ.Σκέφτομαι να παραμείνω σε amd και συγκεκριμένα σε xfx hd 6870 1gb (http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=21685&cat=5&sub=136&pmanuf=undefined&sort=undefined&step=3).Δεν με πειράζει να πάω και στο "αντίπαλο στρατόπεδο"(δεν είμαι funboy).Θέλω κάτι που να παίζω όσο το δυνατόν περισσότερα games στο full(full hd,με φίλτρα κτλ),και να μου κρατήσει 2-3 χρονάκια.Την 6870 θα την αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη απλά φοβάμαι το bottleneck που θα φάω από τον επεξεργαστή(η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και κανα τέρας 4 ghz να μην μασάει τίποτα).Εσείς τι πιστεύεται?Θα φάω τρελό μπουκάλι ή ούτε καν?Ποια άλλη θα μου προτείνατε που να ευχαριστιέμαι τα πάντα στο full αλλά χωρίς να με "ρίχνει" η cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ανάλυση παίζεις; Όσο μεγαλύτερη ανάλυση τόσο λιγότερο ρόλο παίζει η CPU. Οπότε αν είσαι σε 1920x1080/1200 προτείνω να πας σε μεταχειρισμένη HD6950,να ανεβάσεις τον Q9400 λίγο ακόμα και γίνεσαι μάγκας. Και λίγο μπουκαλάκι να φας δεν πειράζει. Σκέψου οτι με 170+ ευρώ παίρνεις HD 6870 ενώ με 190-200 ευρώ βρίσκεις μεταχειρισμένη HD 6950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1920χ1080 παίζω απλά επειδή ήδη έχω ανεβάσει λίγο την cpu ψιλό φοβάμαι να την παραγαργαλάω.Βασικά είναι σε στοκ τάσεις κλπ,μόνο με το fsb έπαιξα.Νομίζω πως σαν ιδέα είναι καλή απλά εγώ δεν πολύ θέλω να βάλω μεταχειρισμένα πράγματα στο pc.Οχι για κανέναν άλλο λόγω απλά γιατί προτιμώ να κάνω κάποια μλκ εγώ και να ξέρω πως εγώ το έκανα,παρά να πληρώνω τις μλκ άλλων.Μόνο στο pc έχω αυτό το κόλλημα.Στα άλλα δεν έχω θέμα.(το κινητό μου από αγγελία του φορουμ το πήρα χωρίς κανένα πρόβλημα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6950 και από εμένα... αλλιώς εκεί πουέχει φτασει η τιμη της 6870 ftw .. μην το φοβάσε το bottleneck με τον τετραπύρηνο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ανεβασε τον επεξεργαστη σου οσο σε παιρνει, εστω και με στοκ τασεις!!!

 

τα 2,9ghz δεν ειναι σοβαρο overclocking για αυτον τον επεξεργαστη με αυτη τη ψυκτρα! πιστευω τα 3,4-3,5 τα εχει!

μιλαω για το συστημα της υπογραφης σου, για να μην μπερδευομαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω πως δεν τον έχω ανεβάσει αρκετά (βσκ δν είμαι κ άσσος στο κλοκάρισμα) αλλά μάλλον με πείσατε να πάω σε 6950 και να κλοκάρω για τα καλά τον q9400 μου!!Δεν με πειράζει να δώσω 20 ευρώ παραπάνω από το όριο αφού είναι για κάτι που αξίζει.Η gtx 560 που λέει ο φίλος από πάνω αξίζει?Σε σχέση πάντα με την 6950 πλέον!Πάντως ακόμα και να πάω στα 3.5 ghz που λέει ο cabdik δεν θα φάω μπουκάλι?Σίγουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα πάω σε 560 θα πάω σε κάτι τέτοιο http://www.skroutz.gr/s/321175/Club-3D-GeForce-GTX-560-Ti-1GB.html

μια χαρα ειναι και αυτη. πριν κανα μηνα ενας φιλος πηρε αυτη Link και απλα τα σπαει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω πως δεν τον έχω ανεβάσει αρκετά (βσκ δν είμαι κ άσσος στο κλοκάρισμα) αλλά μάλλον με πείσατε να πάω σε 6950 και να κλοκάρω για τα καλά τον q9400 μου!!Δεν με πειράζει να δώσω 20 ευρώ παραπάνω από το όριο αφού είναι για κάτι που αξίζει.Η gtx 560 που λέει ο φίλος από πάνω αξίζει?Σε σχέση πάντα με την 6950 πλέον!Πάντως ακόμα και να πάω στα 3.5 ghz που λέει ο cabdik δεν θα φάω μπουκάλι?Σίγουρα?

θα τρως πολυ λιγοτερο παντως απο τα 2,9...!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις οτι δεν σου αρεσει κατι οποια καρτα και να παρεις, να ξερεις το τρως το μπουκαλακι ^_^ για τα επομενα 2 χρονια δεν θα πρεπει να κολαει πουθενα με ολα στο full B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τρως πολυ λιγοτερο παντως απο τα 2,9...!!!!

 

Καλά,αυτό είναι το μόνο σίγουρο!!

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως έχω ρίξει το ψάξιμο της αρκούδας από χθές το βράδυ κ άκρη δεν έχω βρει!!Διαβάζω και ξένα σίτε όπως αυτό για παράδειγμα (http://www.tomshardware.co.uk/forum/309055-15-radeon-6950-1536mb) όπου γίνεται χαμός.Μάλλον με κόβω να πηγαίνω προς 6950 2gb καθώς μέσα στον χρόνο σκέφτομαι να αλλάξω οθόνη και να πάω στο 27άρι της dell,όπου εκεί θα μου χρειαστούν σίγουρα τα 2 gb!!Από την άλλη και η gtx 560 ti φαίνεται δυνατή απλά δεν ξέρω.Το θέμα είναι ότι και να πάω στην 6950 2γβ δεν ξέρω αν τελικά θα τα χρησιμοποιήσω τα εξτρά γβ γτ δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα αλλάξω οθόνη!!!

 

αν δεις οτι δεν σου αρεσει κατι οποια καρτα και να παρεις, να ξερεις το τρως το μπουκαλακι ^_^ για τα επομενα 2 χρονια δεν θα πρεπει να κολαει πουθενα με ολα στο full B)

 

Εχω μπει σε σκέψεις να πουλήσω το όλα σύστημά μου και να πάω σε 6 πύρινο amd (1090t) μόνο και μόνο από τον φόβο μου για το μπουκάλι!!!Ελεος,από μια καμένη κάρτα γραφικών να αλλάξω ολόκληρο σύστημα 2ετίας(δυνατό για τα τότε δεδομένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα μην το κανεις ακομα αν ειναι να πας στον 1090 γιατι σε 2 χρονια παλι τα ιδια θα λες ^_^ περιμενε να βγει η καινουρια σειρα της AMD γιατι αν τους βγαλουν σε κανα 2-3 μηνες θα εχεις μεγαλο χασιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...