Προς το περιεχόμενο

Νέα κάρτα γραφικών..


zapermania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μενα μην το κανεις ακομα αν ειναι να πας στον 1090 γιατι σε 2 χρονια παλι τα ιδια θα λες ^_^ περιμενε να βγει η καινουρια σειρα της AMD γιατι αν τους βγαλουν σε κανα 2-3 μηνες θα εχεις μεγαλο χασιμο

 

Καλά πάντα θα γίνεται αυτό.Μετά από 2-3 χρονάκια λές κοίτα τι έχω και τι κυκλοφορεί τώρα στην αγορά,και θα σε πιάνει πονοκέφαλος(σαν αυτόν που έχω εγώ τώρα!!).Δεν νομίζω πως θα αλλάξω τώρα όλο το σύστημα(ούτως ή άλλος δεν έχω και τα χρήματα αυτή τη στιγμή).Απλά θέλω να πάρω τώρα μια καλή κάρτα που να μου κρατήσει για αρκετό καιρό και προς τα Χριστούγεννα αλλάζω όλα τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πάντα θα γίνεται αυτό.Μετά από 2-3 χρονάκια λές κοίτα τι έχω και τι κυκλοφορεί τώρα στην αγορά,και θα σε πιάνει πονοκέφαλος(σαν αυτόν που έχω εγώ τώρα!!).Δεν νομίζω πως θα αλλάξω τώρα όλο το σύστημα(ούτως ή άλλος δεν έχω και τα χρήματα αυτή τη στιγμή).Απλά θέλω να πάρω τώρα μια καλή κάρτα που να μου κρατήσει για αρκετό καιρό και προς τα Χριστούγεννα αλλάζω όλα τα υπόλοιπα.

δεν ειναι το ιδιο ακριβως.. αλλο να πεφτει μια σειρα σε 2-3 μηνες και αλλο σε 1 χρονο και βαλε. ετσι την εφαγα εγω πηρα socket 1156 και μεσα σε 3ς μηνες αντε γεια.. βγαλανε τους 1155. πεταμενα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην γινόμαστε υπερβολικοί.. μια χαρά τετραπυρηνος επεξεργαστής ειναι ο 9400 και μια χαρά αντεχει ακομη... παρε μονο μια καρτουλα ρε συ και ευχαριστησου gaming...

Εδω το pc2 της υπογραφής μου με την 5870 απο το pc1 και δεν έχει κολώσει σε κανενα παιχνίδι ακόμη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το ιδιο ακριβως.. αλλο να πεφτει μια σειρα σε 2-3 μηνες και αλλο σε 1 χρονο και βαλε. ετσι την εφαγα εγω πηρα socket 1156 και μεσα σε 3ς μηνες αντε γεια.. βγαλανε τους 1155. πεταμενα λεφτα

Εχειις δίκιο σε αυτό που λες!!Πρέπει να περιμένεις την σωστή χρονική στιγμή για να κάνεις μια αναβάθμιση(όσο μικρή ή μεγάλη κ να είναι)καθώς μπορεί να σταθείς άτυχος κ μετά από λίγο καιρό να βγει κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που πείρες κ στα ίδια λ7

 

 

 

Τελικά ακόμα δεν έχω καταλήξει!Πλέον είμαι ανάμεσα στις ati HD 6950 1gb (τα 2gb μου πέφτουν κάπως βαριά οικονομικά) και nvidia gtx 560 ti 1gb.Από ότι έχω διαβάσει είναι αρκετά κοντά σε επιδόσεις με μικροδιαφορές.Δεν ξέρω τι να πάρω!!

 

Ρε παιδια μην γινόμαστε υπερβολικοί.. μια χαρά τετραπυρηνος επεξεργαστής ειναι ο 9400 και μια χαρά αντεχει ακομη... παρε μονο μια καρτουλα ρε συ και ευχαριστησου gaming...

Εδω το pc2 της υπογραφής μου με την 5870 απο το pc1 και δεν έχει κολώσει σε κανενα παιχνίδι ακόμη!!

 

Μάλλον αυτό θα γίνει!Το θέμα πλέον είναι ποια καρτούλα από τις 2!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι το ιδιο ακριβως.. αλλο να πεφτει μια σειρα σε 2-3 μηνες και αλλο σε 1 χρονο και βαλε. ετσι την εφαγα εγω πηρα socket 1156 και μεσα σε 3ς μηνες αντε γεια.. βγαλανε τους 1155. πεταμενα λεφτα

 

σε αυτο φταιμε εμεις και η ανυπομονησια μας, παντα..!

δεν μπορει, ενω ξερεις οτι σε 2-3 μηνες (ανακοινωνονται πολυ νωριτερα) ερχονται νεοι επεξεργαστες, να πας να αγορασεις προηγουμενη γενια!!! τωρα δλδ, που ξερεις οτι σε κανα 2μηνο ερχονται οι Bulldozer, θα πας να αγορασεις PHENOM?

αυτο θα το κανουν μονο, οσοι εχουν περιορισμενο μπατζετ και δεν μπορουν αν αγορασουν BD. οι υπολοιποι περιμενουν..!!

 

εγω εχω ψηφισει 6950!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε με σημεια στιξης για να βγαινει νοημα!!

 

περιορισμενο μπατζετ, εννοω οτι, σημερα με 160-180 αγοραζεις μητρικη και phenom II 955BE!

σε 2 μηνες με 180€, θα μπορεις να αγορασεις Bulldozer? οταν απο οτι ακουγεται, θα εχει γυρω στα 300€ μονο ο cpu?

 

στη δικη σου περιπτωση, θεωρω οτι ηταν καθαρα δικο σου λαθος που βιαστηκες να αγορασεις, ενω ηξερες οτι θα εβγαιναν οι 1155!!

αν δεν το ηξερες, αυτο σημαινει οτι δεν ενημερωνοσουν σωστα, τοτε!

ειδικα με την INTEL πρεπει να εισαι υποψιασμενος, με τα παιχνιδια που κανει με τα σοκετ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cabdik εγω δεν απαντησα ωστε να μου εξηγησεις τι ενοεις με το περιορισμνο μπατζετ ;) ετσι το ειπα να χαμε να λεγαμε. Η σειρα των bullsodozer πιστευω οτι θα εχει και ποιο φθηνα μοντελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες,μετά από πολλές ώρες ψαξίματος,διαβάσματος σε ξένα και ελληνικά σίτε κλπ κλπ κατέληξα στην Amd HD 6950 1gb.Επέλεξα την συγκεκριμένη κάρτα για κάποιους λόγους τους οποίους θα θελα να μοιραστώ μαζί σας,ούτως ώστε εάν κάποιος άλλος το σκέφτεται μπορεί να δει τι με έκανε εμένα να επιλέξω την συγκεκριμένη.Πρώτα απ όλα θα αναφέρω τα θετικά της Nvidia Gtx 560 Ti και μετά της Amd HD 6950 για να υπάρχει σφαιρική άποψη.

Η Gtx 560 Ti είναι πραγματικά αθόρυβη,σκεφτείτε πως σε full load κάνει τον θόρυβο που κάνει η 6950 σε κατάσταση ηρεμίας (idle) και φυσικά έχει μικρότερη κατανάλωση ρεύματος απότι η 6950.Επίσης η nvidia έχει και το physx που μπορεί για μερικούς να είναι λόγος να πάνε σε αυτήν την κάρτα.

Από την άλλη μεριά τώρα η η 6950 παρόλο που είναι πιο "θορυβώδης" και με περισσότερη κατανάλωση ρεύματος,είναι πιο δυνατή-γρήγορη από την αντίπαλό της και αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κάποιος εάν ρίξει μια ματιά σε benchmarks όπου στα περισσότερα παιχνίδια υπερτερεί αν και με μικρή σχετικά διαφορά.Φυσικά υπάρχουν κ κάποια παιχνίδια που είναι καλύτερη η nvidia αλλά αυτά είναι λίγα και όχι του γούστου μου.

Πιστεύω πως για τον σκοπό που θέλω εγώ την κάρτα (να παίζω τα πάντα full για 1-2 χρονάκια) καλύτερη είναι η 6950 και για αυτό άλλωστε την επέλεξα.¨Εχω βάλει κ αγγελία εάν βρεθεί καμία μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση μήπως και την βγάλω φθηνότερα.

 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που με βοήθησαν mrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...