Προς το περιεχόμενο

Φθηνο Gaming PC για δώρο.


lary7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη σκεφτηκαμε με μια παρεα να παρουμε ενα PC για δωρο γαμου στον φιλο γαμπρο θα ήθελα βοηθεια για να πετυχω το ακατορθωτο.

Θα χρησιμοποιηθει για Gaming, με ενδιαφερει να παιζει τα παντα εστω και σε χαμηλες ρυθμησεις (αναλυσεις τουλαχιστον 19lcd), να εχει δυνατοτητες μελλοντικης αναβαθμισης και κυριως να συνδιαζει value for money σε ολα τα συστηματα.

Budget 300-350E, με αναγκαιους συμβιβασμους σε κουτι, δισκο αλλα ελπιζω οχι σε καρτα γραφικων.

Καθε βοηθεια αποδεκτη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μπορείτε να αγοράσετε τα κομμάτια από διαφορετικά καταστήματα;

Το μπατζετ είναι αρκετά μικρό οπότε μην περιμένετε και πολλά άλλα κάτι μπορούμε να κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσα να παρω απο 2 καταστηματα και να τα στησω εγω αν αξιζε σε καποια κομματια.

Και μαλλον 4πυρηνο AMD για VFM εκτος αν ενα γρηγορο δiπυρηνο με καλη gpu ειναι καλυτερο. Οπως ειπα καθε βοηθεια δεκτη! Σιγουρα αυτα τα 350 περνουν κατι καλυτερο απο το 4 λαπτοπ με το οποιο παιζει τωρα ο γαμπρος. Να πω θα παμε μονο πυργο, οχι περιφερειακα και οχι οθονη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτά από μένα ξεπέρασα για λίγο το μπατζετ μιας και δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο

 

ram:Corsair XMS3 4GB 29.56 €

gpu:Sapphire Radeon HD6670 71.91 €

hdd:Samsung Spinpoint F3 500GB 36.89 €

cpu:AMD Athlon II X3 440 86.00 €

mobo:Gigabyte GA-870A-USB3L 73.82 €

psu:Corsair Builder Series CX430 V2 44.90 €

case:CoolerMaster Elite 430 45.01 €

 

Συνολο:386.19E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lary7 οπως καταλαβαινεις λογω Budget πρεπει να γινουν συμβιβασμοι.

 

Μεσες ακρες ειναι καλη συνθεση του Ραφαηλ, εγω εχω να αντιπροτεινω τα συγκεκριμενα:

 

Cpu: Phenom X4 955

PSU: Deer 600W

RAM: Kingston 2X2GB

 

Διαλεγω αυτη τη CPU γιατι ειναι απειρως καλυτερη και ελαφρως ακριβοτερη. Τα +20 ευρω καλυπτονται απο το τροφοδοτικο που δειχνω το οποιο και προτεινω γιατι το εχω και εγω και μεχρι στιγμης ειναι παλληκαρι (το εχω 6 μηνες).

 

Οι μνημες ειναι στα ιδια χρηματα αλλα Dual Channel και με καλυτερα Latencies.

 

Οσον αφορα την καρτα γραφικων μπορεις αν θελεις να καλυτερα να παρεις κατι μεταχειρισμενο απο το Stock House. Μπορει να πετυχεις καλες ευκαιριες. Περιμενε να βρεις καποια 9800GT σε 20-30 ευρω και τσιμπα την. Θα εχεις φτιαξει ενα αξιοπρεπεστατο gaming συστημα χωρις πολυ χρημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lary7 οπως καταλαβαινεις λογω Budget πρεπει να γινουν συμβιβασμοι.

 

Μεσες ακρες ειναι καλη συνθεση του Ραφαηλ, εγω εχω να αντιπροτεινω τα συγκεκριμενα:

 

Cpu: Phenom X4 955

PSU: Deer 600W

RAM: Kingston 2X2GB

 

Διαλεγω αυτη τη CPU γιατι ειναι απειρως καλυτερη και ελαφρως ακριβοτερη. Τα +20 ευρω καλυπτονται απο το τροφοδοτικο που δειχνω το οποιο και προτεινω γιατι το εχω και εγω και μεχρι στιγμης ειναι παλληκαρι (το εχω 6 μηνες).

 

Οι μνημες ειναι στα ιδια χρηματα αλλα Dual Channel και με καλυτερα Latencies.

 

Οι μνημες που εβαλες ειναι 2GB ομως και οχι 4.Μαλλον μπερδευτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνημες που εβαλες ειναι 2GB ομως και οχι 4.Μαλλον μπερδευτηκες.

Σωστος αλλα μικρο το κακο.

 

Διορθωση: http://www.e-gate.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=12337

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lary7 οπως καταλαβαινεις λογω Budget πρεπει να γινουν συμβιβασμοι.

 

Μεσες ακρες ειναι καλη συνθεση του Ραφαηλ, εγω εχω να αντιπροτεινω τα συγκεκριμενα:

 

Cpu: Phenom X4 955

PSU: Deer 600W

RAM: Kingston 2X2GB

 

Διαλεγω αυτη τη CPU γιατι ειναι απειρως καλυτερη και ελαφρως ακριβοτερη. Τα +20 ευρω καλυπτονται απο το τροφοδοτικο που δειχνω το οποιο και προτεινω γιατι το εχω και εγω και μεχρι στιγμης ειναι παλληκαρι (το εχω 6 μηνες).

 

Οι μνημες ειναι στα ιδια χρηματα αλλα Dual Channel και με καλυτερα Latencies.

 

Οσον αφορα την καρτα γραφικων μπορεις αν θελεις να καλυτερα να παρεις κατι μεταχειρισμενο απο το Stock House. Μπορει να πετυχεις καλες ευκαιριες. Περιμενε να βρεις καποια 9800GT σε 20-30 ευρω και τσιμπα την. Θα εχεις φτιαξει ενα αξιοπρεπεστατο gaming συστημα χωρις πολυ χρημα.

 

 

 

Το deer έχει 15€ διαφορά από το corsair του rafail1994, η γνώμη μου είναι ότι δεν αξιζει τον κόπο να παρει το deer, καλύτερα το corsair ακόμα κι αν βγει εκτός budget.

(edit το ίδιο ισχυεί και για το lc power του terry308)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το deer έχει 15€ διαφορά από το corsair του rafail1994, η γνώμη μου είναι ότι δεν αξιζει τον κόπο να παρει το deer ακόμα κι αν βγει εκτός budget.

 

-15 ευρω και +170W. Εγω το εχω, ειναι κατι που δοκιμασα και το προτεινα. Το Corsair μπορει να ειναι επωνυμο ωστοσο ειναι αναιμικο. Τα 430W δεν φτανουν επ'ουδενι.

 

Απο εκει και περα διαλεγει και παιρνει ο lary7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-15 ευρω και +170W. Εγω το εχω, ειναι κατι που δοκιμασα και το προτεινα. Το Corsair μπορει να ειναι επωνυμο ωστοσο ειναι αναιμικο. Τα 430W δεν φτανουν επ'ουδενι.

 

Απο εκει και περα διαλεγει και παιρνει ο lary7.

 

Απ όσο γνωρίζω τα πραγματικά watt ενός no name psu είναι πολύ λιγότερα από τα ονομαστικά του

 

Να μια δική μου πρόταση http://www.skroutz.gr/s/309553/Enermax-Cyclops-405W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ όσο γνωρίζω τα πραγματικά watt ενός no name psu είναι πολύ λιγότερα από τα ονομαστικά του

Αυτο που δεν γνωριζεις οτι ειναι το Deer αντεχει CrossFire 2 X ΑΤΙ 4870. Το Corsair αν ακουσει την λεξη μονο "CrossFire" θα κλαταρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι το Lc δεν είναι καλό αλλά έχουμε και περιορισμούς,αλλά σε φίλο σήκωνε ΑΤΙ 4850 .

ο κύκλωπας της enermax φυσικά και είναι αστέρι αν μπορέσει να τον αγοράσει θα είναι ΟΚ

με τον κύκλωπα παει στα 370,50Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λεμέ και ότι θέλουμε ότι το Deer αντέχει CrossFire 2 X ΑΤΙ 4870 ενώ το corsair όχι το deer στην πραγματικότητα άντε να βγάζει 500W .Επίσης το efficiency του deer είναι πολύ κατώτερο από το corsair όπως και η ποιότητα του .

 

Καλή η πρόταση και του terry308 οσον αναφορά την πλατφόρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...