Προς το περιεχόμενο

πηγες εκμαθησης linux


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας

 

θέλω την βοήθεια σας και τις προτάσεις για να εμβαθύνω λίγο παραπανω τις γωσεις μου στο linux .

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για βιβλία και αν υπαρχουν, online πηγές, που αφορούν χειρισμό συστήματος linux απο console και γενικά πως χτίζεται και πως μπορέις να συντηρήσεις ενα σύστημα linux.

θα προτιμούσα οι προτάσεις σας να λάβουν τον παράγοντα ότι είμαι αρχὰριος ξεκινάω αποτο μηδέν......

 

ευχαριστώ ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ubuntu-gr έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά για την διανομή όμως με διάφορους οδηγούς

 

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=859

 

ευχαριστώ φιλε για την απάντηση

 

όντως έχει γίνει καλή δουλεία θα κάτσω να διαβάσω λίγο θα ήθελα βέβαια και κάτι ποιο γενικό που ασχολείται με linux καποιο βιβλίο που να σε ξεκινάει από το μηδεν .ειλικρινα θέλω να κάτσω να ασχοληθώ και δέν ξέρω με τι είναι καλύτερο να ξεκινήσω για εντρυφήσω κάπως περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το καλύτερο βιβλίο

 

http://rute.2038bug.com/index.html.gz

 

 

ναι ναι πολύ καλό άρχισα ήδη να το διαβάζω

 

ευχαριστώ

 

αν έχετε και κάτι άλλο ευπροσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το καλύτερο βιβλίο

 

http://rute.2038bug.com/index.html.gz

 

οντως - πολυ πραμα και αναλυτικα!

 

σπανιο να βλεπεις σημερα ατομα να ξεκινουν στο linux σωστα - διαβαζοντας.

 

μπραβο σου ppetraka!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως - πολυ πραμα και αναλυτικα!

 

σπανιο να βλεπεις σημερα ατομα να ξεκινουν στο linux σωστα - διαβαζοντας.

 

μπραβο σου ppetraka!

 

tritona

νομίζω ότι στο linux είναι το μέλλον της πληροφορικής και ηθελα πολυ καιρό να ξεκινήσω ,σωστά,για να είμαι μέσα στα πράγματα, αλλά δεν ήξερα απο που να πρωταρχίσω αφού υπάρχουν άπειρες πηγές και πολλές φορές μπερδευόμουν με κάποια βιβλία με φλυαρείες και τελικά δεν έβγαζα άκρη και τα παρατούσα.

το βιβλίο που μας πρότεινε ο φίλος μας είναι διαμάντι καλοργανωμένο και πιστεύω βατό σαν ύλη ....θα το δω όταν το πρωχορήσω.

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να έισαι είσαι ,άνετος, με το linuχ πρέπει να γνωρίζεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού perl,python η κάποια άλλλη?

 

tritona τα άρθρα σου για τους νεοεισερχόμενους ευαγγελιο φίλε......

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να έισαι είσαι ,άνετος, με το linuχ πρέπει να γνωρίζεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού perl,python η κάποια άλλλη?

 

Οχι.Για να εισαι ανετος - να αισθανεσαι σαν να εισαι στα windows και ακομα καλυτερα (περα απο τις γενικες γνωσεις) -->

 

1.Γνωριζεις πολυ καλα τον package manager της διανομης σου

 

2.Γνωριζεις αρχεια ρυθμισεων της διανομης

 

3.Την στηνεις απο την αρχη βαζοντας μονο οτι θες εσυ - εχεις ετσι τον πληρη ελεγχο.

 

4.(κατι με βοηθησε πολυ οταν ξεκινησα) Προσπαθεις οτι κανεις σε γραφικο περιβαλλον (απο τα βασικα - PMS , file editing , ρυθμιση δικτυου ,xorg κλπ) να τα κανεις και σε tty (Πριν τον Χ) Κοινως οσο μπορεις να δουλεψεις απο κονσολα τοσο το καλυτερο για σενα.

 

Για παραδειγμα αν για τον Α - Β λογο δεν σου σηκωνεται (ο Χserver) :P να ξερεις να κανεις 1 - 2 πραματακια σε tty για να τον ξανασηκωσεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.Για να εισαι ανετος - να αισθανεσαι σαν να εισαι στα windows και ακομα καλυτερα (περα απο τις γενικες γνωσεις) -->

 

1.Γνωριζεις πολυ καλα τον package manager της διανομης σου

 

2.Γνωριζεις αρχεια ρυθμισεων της διανομης

 

3.Την στηνεις απο την αρχη βαζοντας μονο οτι θες εσυ - εχεις ετσι τον πληρη ελεγχο.

 

4.(κατι με βοηθησε πολυ οταν ξεκινησα) Προσπαθεις οτι κανεις σε γραφικο περιβαλλον (απο τα βασικα - PMS , file editing , ρυθμιση δικτυου ,xorg κλπ) να τα κανεις και σε tty (Πριν τον Χ) Κοινως οσο μπορεις να δουλεψεις απο κονσολα τοσο το καλυτερο για σενα.

 

Για παραδειγμα αν για τον Α - Β λογο δεν σου σηκωνεται (ο Χserver) :P να ξερεις να κανεις 1 - 2 πραματακια σε tty για να τον ξανασηκωσεις :P

 

να ρωτήσω

 

τι εννοείς με αυτό που λες για τον package manager εγώ πχ χρησιμοποιώ fedora τι πρέπει να μάθω για τον package manager για να δουλευω ποιό άνετα ,εντολές για το terminal ? καλό χερισμό στο γραφικό περιβάλλον?

 

έχω στήσει πάνω από 20 φορές συστήματα σε διάφορες διανομές ,δικά μου και φίλων έχω και server στο σπίτι στημένο σε linux ,και πάλι δεν μπορώ να πώ ότι αισθάνομαι άνετα, είμαι πως να το πω επιφανειακός χρήστης οτι βοήθεια χρειάζομαι googlaρω.

οσον αφορά την console το έχω καταλαβει ότι είναι βασικό εργαλείο και θέλω να μάθω τις βασικες εντολές και τη σύνταξη τους όταν λες αρχεία ρυθμίσεων μπορείς να μου αναφέρεις μερικά?

α!!! και τον X server εννοεις του linux ή έναν οποιοδήποτε server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η fedora χρησιμοποιει τον yum αρα , αν δωσεις σε κονσολα

 

man yum ( το man ειναι απτο manpage - manual)

 

περνεις αυτο

 

http://linux.die.net/man/8/yum

 

Για αρχεια ρυθμισεων εχω γραψει τα βασικα στον οδηγο στην υπογραφη μου.

 

οταν λεμε Xserver , Xorg κλπ εννοoυμε το γραφικο περιβαλλον σε linux.(προσοχη οχι το Desktop Enviroment πχ KDE , Gnome κλπ αλλα το X Window System)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System

 

ξεκινα με τα βασικα του linux , filesystem , δικαιωματα , χρηστες , modules κλπ κλπ και γενικα οτι λεει το βιβλιο που εδωσε ο marios_geo και μετα , οταν καταληξεις σε διανομη τοτε συζηταμε τα της διανομης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...