Προς το περιεχόμενο

Όλα τα νοσοκομεία της Κοπεγχάγης αλλάζουν σε LibreOffice


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι μας είπες τώρα... Πότε παραδειγματίστηκαν οι Έλληνες για το οτιδήποτε για να παραδειγματιστούν και τώρα? Έχω πολλούς γνωστούς που σετάρω τα μηχανάκια τους και τους βάζω Libre Office (παλαιότερα Open Office) και ούτε που καταλαβαίνουν την διαφορά απο το MS Office. Όταν το φέρνει η κουβέντα και τους λέω τι τους έχω βάλει, δυσανασχετούν και μου ζητάνε σπασμένο MS Office... Μα ρε φίλε, τη δουλειά σου μια χαρά δεν τη κάνεις με αυτό που σου έχω βάλει; Η κλασσική απάντηση είναι φυσικά "Το MS Office είναι καλύτερο". Και όταν ρωτάω γιατί δεν το ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ αφού είναι τόσο καλύτερο, ακούω την γνωστή καραμέλα περί Microsoft που πίνει το αίμα των χρηστών, που υπερτιμολογεί, κλπ κλπ. Θυμάμαι ένα φιλαράκι που είχε ένα παλιό laptop και του πρότεινα να το σετάρω για να το χρησιμοποιεί, μιας και το είχε σε απραξία. Του πέταξα λοιπόν Ubuntu, Open Office, Gimp και μερικές ακόμα εφαρμογές, και του το έδωσα. Το μηχανάκι πήγαινε σφαίρα. Όταν του είπα πως τα πάντα στο σύστημα είναι freeware και πως δεν υπάρχει Microsoft ούτε για δείγμα στο μηχανάκι, πήγε σε έναν άλλο γνωστό μας και του πέρασε σπασμένα Vista Ultimate, MS Office και Photoshop. Εννοείται πως το μηχάνημα κατέληξε πάλι σε αχρηστία, αφού πήγαινε πιο αργά κι απο χελώνα...

True story :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν του είπα πως τα πάντα στο σύστημα είναι freeware και πως δεν υπάρχει Microsoft ούτε για δείγμα στο μηχανάκι, πήγε σε έναν άλλο γνωστό μας και του πέρασε σπασμένα Vista Ultimate, MS Office και Photoshop. Εννοείται πως το μηχάνημα κατέληξε πάλι σε αχρηστία, αφού πήγαινε πιο αργά κι απο χελώνα...

 

Τόσο κολλημένοι είμαστε σαν λαός οπότε ...

 

Ελάχιστες οι πιθανότητες για φως στην άκρη του τούνελ.

 

Και όσον αφορά αυτούς που υπεραμύνονται της σταθερότητας των εμπορικών εφαρμογών , θα τους ρωτήσω απλά για την υποστήριξη των Windows sVista (να ησυχάσουμε ) rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Γερμανια αν θυμαστε το 2005 ειχε αποφασισει να αλλαξει ολους τους υπολογιστες που χρησιμοποιουνται στο δημοσιο με openoffice και τελικα 5 χρονια μετα ανακοινωσε οτι το εγκαταλειπει και ξαναγυριζει σε MS office. Το libreOffice δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα αν ειναι οπως ο προκατοχος του τοτε μαλλον για πεταμα θα παει μελλοντικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλούς γνωστούς που σετάρω τα μηχανάκια τους και τους βάζω Libre Office (παλαιότερα Open Office) και ούτε που καταλαβαίνουν την διαφορά απο το MS Office.

 

Οφθαλμιατροι ..υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αυτα τα αναθεματισμενα linux δεν ενωνονται σε ένα λειτουργικο με πιο ευκολο τροπο εκγαταστασης προγραμματων για να σβησουν τους παντες και τα πάντα...

χωρις να ξερω πολλα πο πληροφορικη και λιγο που το χρησιμοποιησα το προβλημα μου ηταν οτι και για το πιο απλο επρεπε να ψαχνω οδηγους ακταλαβιστικους και μακροσκελεστατους και ελεγα δεν βαζω τα window να τελειωνουμε με μεγαλη μου λυπη

ξερει κανεις γιατι δεν ενωνονται επιτελουσ?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mamakossa To ubuntu έχει γίνει πιο user friendly κατά την εγκατάσταση και όχι μόνο. Τα βρίσκει σχεδόν όλα μόνο του (i think μιας και δεν είμαι User).

 

Πάντως είναι σημαντικό να ξεκινήσει από δημόσιες υπηρεσίες ώστε να αλλάξουν μπαμ ένα μέρος των υπολογιστών, μετά ένα μέρος των συνεργαζόμενων ιδιωτικών επιχειρήσεων και τελικά να πάει στον χρήστη. Να χαρώ την μέρα που θα τους γυρνάνε το flashaki πίσω επειδή η μορφή ms office δεν "διαβάζεται" καλά στο libre office τους :D

 

Πάντως εάν και έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στην συμβατότητα δυστυχώς βλακειούλες όπως "animations" "ήχοι" δεν περνάνε καλά. Άν και δεν είναι σημαντικό για επιχειρήσεις αυτό, για έναν μέσο χρήστη εντυπωσιάζεται πιο εύκολα. Ο κύριος λόγος βέβαια είναι η πεποίθηση ότι το ακριβό =καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mamakossa: Ποια διανομή χρησιμοποιησες και σου φάνηκε δύσκολη? Drivers δεν χρειάζονται, αναγνωρίζονται τα πάντα μεμιάς, άντε να χρειαστεί να κάνεις 2 κλικ να βάλεις οδηγό για την κάρτα γραφικών... Όσο για τον τρόπο εγκατάστασης προγραμμάτων σε ubuntu πχ ή σε linux mint είναι τόσο απλός που και μικρό παιδί μπορεί να τα φέρει βόλτα: Ανοίγεις το ubuntu software center, έχει κατηγοριοποιημένες όλες τις εφαρμογές, βρίσκεις και πατάς το "εγκατάσταση" της εφαρμογής που θες, περιμένεις απλά μερικά δευτερόλεπτα να το κατεβάσει και να το εγκαταστήσει αυτόματα και μετά είναι έτοιμο :-)

 

Και η Γερμανια αν θυμαστε το 2005 ειχε αποφασισει να αλλαξει ολους τους υπολογιστες που χρησιμοποιουνται στο δημοσιο με openoffice και τελικα 5 χρονια μετα ανακοινωσε οτι το εγκαταλειπει και ξαναγυριζει σε MS office. Το libreOffice δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλα αν ειναι οπως ο προκατοχος του τοτε μαλλον για πεταμα θα παει μελλοντικα.

 

Από ότι είχαν πει ήταν λόγω παραπόνων υπαλλήλων που είχαν συνηθίσει το ms office και δυσκολεύονταν να χρησιμοποιήσουν το Openoffice το οποίο τότε δεν είχε και πολύ καλή συμβατότητα με το msoffice. Χώρια που δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να παίζεται πίσω από αυτή την αλλαγή. Και φυσικά το libreoffice είναι άριστο σαν σουίτα γραφείου, μην το ξεχνάμε αυτό. Η Γερμανία έχει την ευχέρεια να βάζει οποιο λειτουργικό και όποιο πρόγραμμα θέλει. Εδώ όμως θα μπορούσαμε να εξοικονομήσουμε τεράστια ποσά χρησιμοποιώντας ανοιχτό λογισμικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αυτα τα αναθεματισμενα linux δεν ενωνονται σε ένα λειτουργικο με πιο ευκολο τροπο εκγαταστασης προγραμματων για να σβησουν τους παντες και τα πάντα...

χωρις να ξερω πολλα πο πληροφορικη και λιγο που το χρησιμοποιησα το προβλημα μου ηταν οτι και για το πιο απλο επρεπε να ψαχνω οδηγους ακταλαβιστικους και μακροσκελεστατους και ελεγα δεν βαζω τα window να τελειωνουμε με μεγαλη μου λυπη

ξερει κανεις γιατι δεν ενωνονται επιτελουσ?????????

 

γιατι δεν καθισες να διαβασεις 5 πραματα για την διανομη σου , και νομισες οτι θα βαλεις open windows.

 

μια χαρα απλουστατο τροπο εγκαταστασης προγραμματων εχουν οι διανομες.

 

οποτε μην παραπληροφορεις τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να flamαρω αλλά ας πω τι κάνω εγώ με τον η/υ.

1)Για δουλειά χρησιμοποιώ excel και word. Αντε τώρα να στέλνω/ μουστέλνουν κείμενο σεταρισμένο με τα πωςταλένε του word και να ανοίγω σε openoffice. Γίνεται? Βεβαίως και γίνεται, αλλά γιατί να χάνω το χρόνο μου, ενώ το κάνω πιο απλά?

2)E-banking? Τι πως; Να αλλάξω τράπεζα? Ναι αυτή τη δουλειά θα κάνω για να είμαι geek

 

Για διασκέδαση

1)htpc. γίνεται να το στήσεις σε linux? Βέβαια. Έλα όμως που evr δεν παίζει στα linux, ο madvr είναι pain in the ass στο στήσιμο και στο avsforum όλες οι απορίες είναι για win συστήματα?

2)ριπαρισμα blu-ray. Γίνεται? Βέβαια. Με eac3to μέσω wine. Και γιατί να κάτσω να στραβωθώ στα tutorials ενώ στα win το έχω έτοιμο? Μετά πάμε στο merging. Mkvmerge ξεχάστε το στο linux. Και τι δλδ δε θα κάνω authoring, αλλά θα το παίζω geek?

3)Κάψιμο παιχνιδιών, φλασάρισμα 360. Τα ξεχνάμε στα linux

4)Ps3 ftp transfering. Χα χα καλό κι αυτό. Αν βρείτε έστω και ένα tutorial ...

5)ΜΜΟRPG? Τι είναι τούτο πάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι εμεις που εχουμε προεδρευομενη δημοκρατια ειμαστε καλυτεροι;

 

Απορω με καποια ατομα που διαβαζω σε forums,( δε μιλαω για σενα status), ολοι τοσο λεφταδες εχουν γινει σημερα στην Ελλαδα; Ολοι εχουν να χαλανε λεφτα για σουιτες γραφειου και λειτουργικα συστηματα; Εγω λεω να ξυπνησουμε λιγο και να δουμε και την αλλη πλευρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο να προσθέσω ότι το libre office είναι στην ουσία το open office με μερικά patch που δεν τα περνάει official η oracle στο κανονικό open office

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...