Προς το περιεχόμενο

Όλα τα νοσοκομεία της Κοπεγχάγης αλλάζουν σε LibreOffice


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θελω να flamαρω αλλά ας πω τι κάνω εγώ με τον η/υ.

1)Για δουλειά χρησιμοποιώ excel και word. Αντε τώρα να στέλνω/ μουστέλνουν κείμενο σεταρισμένο με τα πωςταλένε του word και να ανοίγω σε openoffice. Γίνεται? Βεβαίως και γίνεται, αλλά γιατί να χάνω το χρόνο μου, ενώ το κάνω πιο απλά?

2)E-banking? Τι πως; Να αλλάξω τράπεζα? Ναι αυτή τη δουλειά θα κάνω για να είμαι geek

 

Για διασκέδαση

1)htpc. γίνεται να το στήσεις σε linux? Βέβαια. Έλα όμως που evr δεν παίζει στα linux, ο madvr είναι pain in the ass στο στήσιμο και στο avsforum όλες οι απορίες είναι για win συστήματα?

2)ριπαρισμα blu-ray. Γίνεται? Βέβαια. Με eac3to μέσω wine. Και γιατί να κάτσω να στραβωθώ στα tutorials ενώ στα win το έχω έτοιμο? Μετά πάμε στο merging. Mkvmerge ξεχάστε το στο linux. Και τι δλδ δε θα κάνω authoring, αλλά θα το παίζω geek?

3)Κάψιμο παιχνιδιών, φλασάρισμα 360. Τα ξεχνάμε στα linux

4)Ps3 ftp transfering. Χα χα καλό κι αυτό. Αν βρείτε έστω και ένα tutorial ...

5)ΜΜΟRPG? Τι είναι τούτο πάλι?

 

1.γινεται οπως ειπες , αλλα αν συνεργαζεσαι με ανθρωπους που χρησιμοποιουν ms office παω πασο.

2. το ebanking αφορα browsers . και υπαρχουν ολοι οι browsers και μαλιστα οι τελευταιεσ εκδοσεις τους στο λινουξ (firefox , opera , chrome)

 

1.xbmc , media center του sabayon , λογικα θα υπαρχει και σε αλλες διανομες.απλα κανει θαυματα.επειδη ομως δεν εχω ασχοληθει εκτενως , δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα αν κανει αυτα που αναφερεις.

2.δεν εχω αποψη , δεν εχω ασχοληθει

3.βλεπε 2

4.βλεπε 2

5. σε ποιο mmorpg αναφερεσαι ?το wow παιζει με wine , αποδεδειγμενα , το χω κανει.Για αλλα δεν γνωριζω.

 

στην τελικη χωσε ενα vbox και κανε εκει οτι δεν μπορεις να κανεις.Το λινουξ δεν ειναι windows.Θελει ψαξιμο για να κανεις κατι , το οτιδηποτε , αλλα αν στο τελος το καταφερεις θα το κανεις καλυτερα απο οτι στα παραθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και εγώ σε όσους φίλους κάνω φορματ τους υπολογιστές τους μετά βάζω μόνο ελεύθερα η δωρεάν προγράμματα συγγεκριμενα βάζω ακόμα το open office και παράπονο κανένα. τυχαίο δεν νομίζω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ας μην υπερβάλουμε, το ms office ειναι καλύτερο product, ο λόγος που θα βάλει κάποιος open source, δεν ειναι για το τι προσφέρει αλλα κυριώς για το "γιατί", ειναι open source και το κάνουμε για το contribution σε μια υπέροχη κοινότητα χάρη στην οποία έχει φτάσει η τεχνολογία έως και σήμερα, (εκτος και αν πιστεύει καποιος οτι οι developers των εταιρειων ειναι γέννημα θρέμμα τους). Πολύ καλή κίνηση απο πλευρας κράτους της χώρας αυτης που σέβεται τον κόπο των ανθρώπων που πληρώνουν το φόρο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφθαλμιατροι ..υπαρχουν.

 

Εγώ πχ που χρησιμοποιώ σπάνια office (για κανα βιογραφικό πχ, τίποτα παραπάνω), ναι, δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά ανάμεσα σε open(libre)office και Microsoft Office.

 

Οι περισσότεροι πάντως απ'ότι βλέπω έχουν αποτυχημένες εμπειρίες με linux αποκλειστικά λόγω του ότι νόμιζαν ότι έβαλαν τσάμπα windows με άλλο theme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμη την ειδηση, ειπα να δοκιμασω ξανα το LibreOffice (τελευταια φορα που το δοκιμασα ηταν οταν ειχε γινει το fork). Εχω εντυπωσιαστει, πλεον ειναι πολυ γρηγορο, σταθεροτατο και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα συμβατοτητας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gui του είναι που το κρατάει πίσω.

 

 

[link = http://www.techdrivein.com/2011/01/impressive-libreoffice-ui-mockups-you.html ]

Impressive LibreOffice UI Mockups You Need to See

[/link]

 

libreoffice_ui_mock_up_dark_1_by_pauloup-d37dx4a.png

 

Τώρα που ξέφυγε απο την Sun - oracle μπορεί και να δούμε φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο το UI που έβαλες. Βέβαια πιστεύω ότι το default UI του LibreOffice είναι ασυναγώνιστο, καθώς μοιάζει με το office 2003 και είναι ότι πιο συμμαζεμένο και εύχρηστο, ειδικά για όσους το θέλουν για απλές εργασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά έκαναν οι άνθρωποι. Μακάρι να παραδειγματιστούν και ορισμένοι εδώ στην Ελλάδα...

 

το οpen source δεν εχει μιζες.οποτε δεν νομιζω να παραδειγματιστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν καθισες να διαβασεις 5 πραματα για την διανομη σου , και νομισες οτι θα βαλεις open windows.

 

μια χαρα απλουστατο τροπο εγκαταστασης προγραμματων εχουν οι διανομες.

 

οποτε μην παραπληροφορεις τον κοσμο.

 

 

και πεντε γραμμες διαβασα και το προσπάθησα

αλλα ήταν σε λαπτοπ και ανεβαζε θερμοκρασια η καρτα γραφικών και δεν εβλεπε το wifi

και και..

 

η αληθεια ειναι οτι εμεινα εντυπωσιασμενος απο το ubuntu αλλα νομιζω οτι αν ενωθουν όλοι μαζι θα αγκαστουν να το υποστηριξουν καλυτερα και όλοι οι μεγαλοι κατασκευαστες....

η απλοτητα μετραει στο φιναλε και η συμβατοτητα...

 

πάντως το libreoffice αλλα και ολα τα ελευθερα λογισμικα θα τυχαιναν μεγαλυτερης αποδοχης εαν το linux θα ηταν πιο διαδεδομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ftp

Μπορούν να το κάνουν themable και να επιλέγεις. To να κρατάς το UI σε επίπεδα 1997 είναι απαράδεκτο.

Και το vim έχει πολύ ωραίο UI , πολλές λειτουργίες γίνονται πιο γρήγορα απο ότι με ποντικι ... :devil:

 

 

@mamakossa

Βάλε το Libreoffice για windows . Δεν είναι υποχρεωτικό να έχεις Linux.

To ελεύθερο λογισμικό θα είχε μεγαλύτερης αποδοχής αν δεν υπήρχε η πειρατεία ,

κάτι που θα γίνει σιγά σιγά με το Cloud, συνδρομητικές εφαρμογές etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκλονιστικό.

Επίσης 4 από τα μεγαλύτερα γηροκομεία της Μολδαβίας εξετάζουν σοβαρά το ενδεχόμενο να εγκαταλείψουν το Ms Office.

 

Μια χαρά είναι το LibreOffice. Αλλά η είδηση αξίζει τόσης ανάλυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα από το αν λέγεται windows/linux/ξέρω-γω-τι...

 

μα δεν εχει καποιο νοημα να πας απο open source λυση σε proprietary αφου ο λογος ειναι καθαρα οικονομικος :rolleyes:

 

γιαυτο το τονισα ;)

 

Πολύ ωραίο το UI που έβαλες. Βέβαια πιστεύω ότι το default UI του LibreOffice είναι ασυναγώνιστο, καθώς μοιάζει με το office 2003 και είναι ότι πιο συμμαζεμένο και εύχρηστο, ειδικά για όσους το θέλουν για απλές εργασίες

 

μια φορα ribbon δε γινεται να εχει λογω πατεντας :devil:

 

Microsoft won't license their ribbon UI patents for products that compete directly with Word, Excel, PowerPoint, Outlook, or Access.

 

http://downloadsquad.switched.com/2006/11/22/microsoft-sets-offices-ribbon-ui-not-quite-free/

 

and guess what. μολις δοκιμασεις το ribbon και γυρισεις σε MS 2003 interface τοτε θα αρχισει το frustration.

 

been there, done that

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρυ για το άσχετο της ερώτησης αλλά σε αυτά τα προγράμματα τι παίζει με τον ορθογραφικό έλεγχο σε ελληνικά? Αν θυμάμαι καλά στο libre office μια φορά που το δοκίμασα δεν είχε.. ξέρετε που μπορώ να το βρώ? Και μακάρι και μεις να ξυπνάγαμε κάποτε αλλά πέρα απο μίζες κλπ άντε να μάθει ο έλληνας δημόσιος άλλο πρόγραμμα... εδω καλά καλά δεν ξέρουν αυτό που έχουν.. αλλά πράγματι θα γλιτώναμε πολλά λεφτά.. αλλά εδώ τόσα χρόνια δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονική εξυπηρέτηση και τρέχουμε σχεδόν για τα πάντα στο ρημαδοδημόσιο για να δούμε και από πάνω τις ξυνισμένες φάτσες των ζωντανών - νεκρών δημοσίων υπαλλήλων που δεν τους έχουν δείξει καν πως να κάνουν σωστά τη δουλειά τους (δεν φταίνε μόνο εκείνοι φυσικά) κι άμα δεν ξέρεις τα πάντα γύρω απο αυτό που χρειάζεσαι δεν βγάζεις άκρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...