Προς το περιεχόμενο

XP bsod


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να μπω στα ΧΡ μου. Είχα πρόβλημα με το σκληρό τους δίσκο (hard disk data recovery, post #538) το οποίο διορθώσαμε. Αναλυτικά τα γεγονότα:

Είχα ένα sata2 και δύο ide. Όταν εγκατέστησα τα ΧΡ στο sata2 πήγαν και μου έβαλαν το boot.ini στον ένα ide. Πρόσφατα πήγα να αντικαταστήσω αυτό τον ide ανεπιτυχώς. Μπήκα στη recovery console και πάτησα fixboot στο sata2 μέσα στην άγνοιά μου. Μετά από αυτό ο δίσκος έγινε απροσπέλαστος. Ευτυχώς τα παιδιά στο αντίστοιχο thread μου έδειξαν πως δουλεύει το Test Disk και τον επανέφερα. Έσωσα τα δεδομένα μου και αναρωτιέμαι μήπως μπορώ να φτιάξω και τα ΧΡ.

Ακριβώς πριν τη logon screen ο η/υ σβήνει και βγαίνει μπλε οθόνη με το μήνυμα:

c000021a fatal system error, windows logon process system process, 0xc000005.

Το last known good configuration βγάζει το ίδιο. Η safe mode φτάνει μέχρι τη logon screen αλλά μόλις πατήσω βγάζει το ίδιο. Πήγα να κάνω repair με τη recovery console αλλά δεν εμφανίζεται η windows installation. Έχω φτάσει σε αδιέξοδο.

Συγγνώμη αν είναι κουραστικό το post μου αλλά θέλω να φαίνονται τα βήματα που οδήγησαν στη ζημιά. Δεν είχα hardware failure και τα ΧΡ δε χάλασαν μόνα τους. Έκανα συγκεκριμένες κινήσεις για να φτάσω εδώ και ίσως το σφάλμα της bsod να μη δείχνει το πρόβλημα. Όποιος έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση ας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα sata2 και δύο ide. Όταν εγκατέστησα τα ΧΡ στο sata2 πήγαν και μου έβαλαν το boot.ini στον ένα ide.

Πάντα η εγκατάσταση σου βάζει το bootloader στον πρώτο στην σειρά σκληρό που βρίσκουν από το bios/κανάλι της μητρικής.

 

αναρωτιέμαι μήπως μπορώ να φτιάξω και τα ΧΡ.

Ακριβώς πριν τη logon screen ο η/υ σβήνει και βγαίνει μπλε οθόνη με το μήνυμα:

Αφού φτάνει μέχρι το logon γιατί νομίζεις ότι είναι πρόβλημα του boot;;

To c000021a δείχνει εντελώς διαφορετικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα εγώ φταίω που το boot.ini μπήκε σε λάθος μέρος, απλα άργησα να το πάρω χαμπάρι και μετά βαριόμουν να το αλλάξω (δεν ξέρω αν γίνεται χωρίς format). Φυσικά τώρα το πληρώνω και καλά να πάθω.

Το πρόβλημα δεν έχω ιδέα που εντοπίζεται. Ανέφερα τα βήματα που έκανα μήπως είναι κάτι παράξενο και δε με καλύπτει το μήνυμα της bsod. Το έχω δει αυτό το άρθρο αλλά λέει 0xc0000034 ενώ εγώ έχω 0xc0000005 και δεν το διάβασα. Λες να το δοκιμάσω; Αρκετές βλακείες έχω κάνει, δεν ήθελα να πάρω άλλο ρίσκο χωρίς να πάρω δεύτερη γνώμη (είναι και καλοκαίρι, δύσκολο να βρεις Έλληνα σε η/υ).

 

edit/ Οι λύσεις που λέει στο link σου είναι repair, last known configuration και αντικατάσταση του msgina.dll. Τα δύο πρώτα τα έχω ξαναπροσπαθήσει ανεπιτυχώς και το άλλο δεν έκανε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το topic μου έπεσε στη δεύτερη σελίδα. Θα χρησιμοποιήσω το insomnia ως δείκτη, άμα ξαναπέσω στη δεύτερη σελίδα θα θεωρήσω πως δεν υπάρχει λύση και θα κάνω format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν μπορεσεις να ανοιξεις το pc με καποιο live cd και να παρεις το φακελο c:\windows\minidump σε ενα rar, ισως να υπαρχει καποια χρησιμη πληροφορια που να 'δειξει' ποιο ειναι το προβλημα. Αν το κανεις, ανεβασε το rar καπου για να το παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα είδα τα αρχεία του φακέλου αλλά δεν κατάλαβα τίποτα. Όποιος ξέρει ας τους ρίξει μία ματιά εδώ:

http://www.sendspace.com/file/llim5c

Ευχαριστώ ακόμα και για την προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήταν αναμενόμενο το topic μου ξαναέπεσε στη δεύτερη σελίδα. Θεωρώ πως δεν υπάρχει ελπίδα επαναφοράς των ΧΡ μου και θα κάνω format. Ευχαριστώ το insomnia για την πολύτιμη βοήθεια στην προσπάθεια ανάκτησης του ntfs sector στο άλλο μου topic.

Όποιος moderator θέλει μπορεί να κλειδώσει/σβήσει αυτό το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...