Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα εσώρουχα κανονικά, πλένονται μόνο στο χέρι. Μούλιασμα και τρίψιμο. 
Στο πλυντήριο, οι βρωμιές κτλ φεύγουν λόγω του "τρέμουλου" που κάνει. Ακριβώς έτσι γίνεται και στο στεγνό καθάρισμα. Μπαίνουν σε πλυντήριο χωρίς νερό που "τρέμει" . 
 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, therock είπε

Σιγουρα οπως αναφερθηκε χανεται η ζωντανια του χρωματος, επειτα δε ξερω αν αλλοιωνεται και η υφη του ρουχου. Δε ξερω αλλα γενικα αποφευγω 60 και πανω

έχω ρούχα που οι προδιαγραφές του κατασκευαστή λένε πλύσιμο στους 60, και τα πλένω χρόνια σε αυτους τους βαθμούς χωρίς να έχουν πάθει κάτι...

η απορία μου είναι, τι "παθαίνει" το ρούχο αν το πλύνεις σε υψηλότερη/χαμηλότερη θερμοκρασία απο την προτεινόμενη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kon1to είπε

έχω ρούχα που οι προδιαγραφές του κατασκευαστή λένε πλύσιμο στους 60, και τα πλένω χρόνια σε αυτους τους βαθμούς χωρίς να έχουν πάθει κάτι...

η απορία μου είναι, τι "παθαίνει" το ρούχο αν το πλύνεις σε υψηλότερη/χαμηλότερη θερμοκρασία απο την προτεινόμενη;

Σε χαμηλότερη δεν παθαίνει τίποτε, απλά αν είναι πολύ λερωμένο δεν θα καθαρίσει.

Σε υψηλότερη ανάλογα την ποιότητα και το υλικό του υφάσματος μπορεί να μαζέψει ή/και να ξεθωριάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μεν στους 60 και στους 90 σκοτώνονται πιο πολλά μικρόβια/βακτήρια αλλά η πλειοψηφία των ρούχων που έχει δει τα τελευταία χρόνια 30 ή 40 βαθμούς γράφει.

Ειδικά τα τζιν θεωρώ ότι θα μαζέψουν πάρα πολύ στους 60...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Pintsie είπε

Τα εσώρουχα κανονικά, πλένονται μόνο στο χέρι. Μούλιασμα και τρίψιμο. 
Στο πλυντήριο, οι βρωμιές κτλ φεύγουν λόγω του "τρέμουλου" που κάνει. Ακριβώς έτσι γίνεται και στο στεγνό καθάρισμα. Μπαίνουν σε πλυντήριο χωρίς νερό που "τρέμει" . 
 

Τα ρούχα καθαρίζουν επειδή περνάει ανάμεσα από τις ίνες του υφάσματος το νερό με το απορρυπαντικό στο πλύσιμο ή ο χημικός διαλύτης (Perc) στο στεγνό καθάρισμα, που διασπούν τους λεκέδες και τους αφαιρούν από τα ρούχα.

Το τρίψιμο και το τρέμουλο δεν είναι απαραίτητα. Ένα πολύ λερωμένο ρούχο αν το αφήσεις να μουλιάζει σε νερό και απορρυπαντικό για πολλή ώρα καθαρίζει εξίσου ή και καλύτερα από ό,τι αν το τρίβεις στο χέρι ή το βάλεις στο πλυντήριο.

Όσο για τα εσώρουχα εξαρτάται από τί είναι φτιαγμένα. Τα συνθετικά σίγουρα δεν μπορούν να πλυθούν πάνω από 40 βαθμούς, αλλά τα βαμβακερά αντέχουν και 90. Αλλά όταν κάνεις ντους και αλλάζεις κάθε μέρα δεν νομίζω ότι προλαβαίνουν να λερωθούν τόσο πολύ ώστε να μην καθαρίζουν στους 40.

Και για τα μικρόβια υπάρχει και το σιδέρωμα, που θεωρείται ο πιο σίγουρος τρόπος απολύμανσης και είναι απαραίτητο όταν πρόκειται για μωρουδιακά ρούχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kon1to είπε

έχω ρούχα που οι προδιαγραφές του κατασκευαστή λένε πλύσιμο στους 60, και τα πλένω χρόνια σε αυτους τους βαθμούς χωρίς να έχουν πάθει κάτι...

η απορία μου είναι, τι "παθαίνει" το ρούχο αν το πλύνεις σε υψηλότερη/χαμηλότερη θερμοκρασία απο την προτεινόμενη;

Σε υψηλότερη μπορεί να "μπει" ανάλογα την ίνα του ρούχου. Σε χαμηλότερη δεν παθαίνει απολύτως τίποτα. Ιδανικά, σε χαμηλότερη τα πλένεις. Στην ετικέτα σου λέει το ανώτερο για να είναι το ρούχο στην ίδια κατάσταση με τη μέρα που το αγόρασες. 
Σε υψηλότερη θερμοκρασία, ένα συνθετικό ύφασμα μπορεί να μην "μπει", αλλά να μυρίσει ή και να κάνει τρυπούλες γιατί καίγονται οι ίνες του. 
Επίσης επειδή τα ρούχα όταν ράβονται, δεν πλένονται πριν ραφτούν τα υφάσματά τους, συνήθως γυρνάνε οι ραφές κάπως περίεργα. Αυτό έχει να κάνει με τον τρόπο κοπής του ρούχου και το άπλυτο ύφασμα που δεν έχει "μαζέψει" εκεί που έπρεπε πριν γίνει ρούχο. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε λερωμενο ρε παιδια τι εννουμε. Περα απο το να πεσει καποιος λεκες απο μαγειρεμα, κανα λαδι σαλτσα ξερω γω, η να κανεις καμμια δουλεια μαστορα, υδραυλικου ηλεκτρολογου, συνεργειο αυτοκινητων, δεν νομιζω πως λερωνεται καποιο ρουχο. Αντε και απο κανα αθλημα αμα σερνεσαι κατω, η αν φας καμμια μπαλα και καμμια πατημασια σε ρουχο.

Απο κει και περα μονο μασχαλη το καλοκαιρι που ιδρωνει και λιμναζει να κανει λεκε τοπικο. Πιο πολυ τα ρουχα τα πλενεις για να φυγει ιδρωτας και κολονιες που κανουν το ρουχο να μυριζει και να σκοτωθουν τα μικροβια απο που εχεις ακουμπησει.

Ο λογος που το αναλυω και το κανω επιστημη, ειναι οπως ειχα αναφερει σε αλλο τοπικ, χαλασε το πλυντηριο μου, και κανει τρυπες στα ρουχα απο στυψιμο, και θελω να δοκιμασω συντομο προγραμμα και χωρις στροφες γιατι δεν ειμαι σε θεση να αγορασω αλλο (ουτε μπορεσε να φτιαχτει απο μαστορα που φερα) και δε θελω να πηγαινω ρουχα να μου τα πλενει το σοι.

Το τελευταιο που βαλα τις προαλλες εκανε μισαωρο χωρις στυψιμο και τα βγαλα κατευθειαν στον ηλιο να στεγνωσουν που βγηκαν μουλιασμενα. Τωρα για καλοκαιρι δεν ειναι ασχημη λυση. Δεδομενου οτι στους 30 και με τοσο συντομο προγραμμα σκτοωθηκαν τα οποια μικροβια, και ειδικα στα εσωρουχα. Για χειμωνα βλεπουμε τι θα κανω. Αλλα θελω να αποφυγω να τριβω με πλυσιμο στο χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, therock είπε

χαλασε το πλυντηριο μου, και κανει τρυπες στα ρουχα απο στυψιμο, και θελω να δοκιμασω συντομο προγραμμα και χωρις στροφες γιατι δεν ειμαι σε θεση να αγορασω αλλο (ουτε μπορεσε να φτιαχτει απο μαστορα που φερα)

Ο μάστορας το άνοιξε το πλυντήριο και έλεγξε μήπως έχει σφηνωθεί κάτι στον κάδο (καρφάκι, συνδετήρας κ.λπ. είτε ολόκληρο είτε κομματάκι) που σου κάνει τη ζημιά?
Αν και ίσως θα μπορούσες να το ελέγξεις κι εσύ φορώντας ένα ελαστικό γάντι και ψάχνοντας σχολαστικά σε όλα τα σημεία τον κάδο εσωτερικά.

Το είχε πάθει μία θεία μου. Είχε σφηνωθεί μία καρφίτσα που είχε λυγίσει και προεξείχε ελάχιστα και της ρήμαζε τα ρούχα και τελικά το βρήκε ο τέταρτος μάστορας που έφερε!
Κι αυτή ήταν έτοιμη να αγοράσει άλλο πλυντήριο παρόλο που το είχε μόνο 4 χρόνια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ο μάστορας το άνοιξε το πλυντήριο και έλεγξε μήπως έχει σφηνωθεί κάτι στον κάδο (καρφάκι, συνδετήρας κ.λπ. είτε ολόκληρο είτε κομματάκι) που σου κάνει τη ζημιά?
Αν και ίσως θα μπορούσες να το ελέγξεις κι εσύ φορώντας ένα ελαστικό γάντι και ψάχνοντας σχολαστικά σε όλα τα σημεία τον κάδο εσωτερικά.

Το είχε πάθει μία θεία μου. Είχε σφηνωθεί μία καρφίτσα που είχε λυγίσει και προεξείχε ελάχιστα και της ρήμαζε τα ρούχα και τελικά το βρήκε ο τέταρτος μάστορας που έφερε!
Κι αυτή ήταν έτοιμη να αγοράσει άλλο πλυντήριο παρόλο που το είχε μόνο 4 χρόνια!

Οχι ειναι χοντρη ζημια απο μια πλυμμηρα και ειχα σκουριασει ολα τα μηχανικα μερη του πλυντηριου. Κανει σαν ελικας αεροπλανου οταν γυρναει... Δε σωζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιμαντες του τα ρουλεμαν, και γενικα οτι μηχανικο μερος εχει , ειχε σκουριασει γιατι το πλυντηριο ειχε βυθιστει σχεδον ολο σε νερο, σε μια πλυμμηρα. Ειχα φερει ψυκτικο και ειχε ψεκασει σπρευ αλλα και ειχε κανει και καποιες τεχνικες που ξερει (ιδεα δεν εχω) και απλα δεν φτιαχνει. Στο στυψιμο, ακομα και στις χαμηλοτερες στροφες 400 πχ (εχει 400-800-1000-1200) κανει σαν μηχανη αεροπλανου. Φανταζομαι απο κει θα ναι οι τρυπες. Δεν θελω να το ψαξω-ρισκαρω με πειραματα, Εχω ηδη τρυπισει αρκετα μου ρουχα, και τωρα οτι βαζω εκει θελω να ειναι στο πιο ηπιο προγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, εγώ ήθελα να σου προτείνω να δοκιμάσεις κάτι τέτοιο: 

https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/kathariotita-frontida/aporrypantika-rouchon/thikes-plysimatos-plyntiriou/thiki-plysimatos-rouchon-50x60_167618/

Αλλά άμα δεν ξέρεις από πού στα τρυπάει, εν τέλει, άστο. Αν και καλό είναι να πάρεις να το βάλεις ακόμα και στο πρόγραμμα που το βάζεις για παν ενδεχόμενο. Κανονικά είναι για εσώρουχα κτλ αυτές οι θήκες και για μεταξωτά/μάλλινα που είναι περίεργα στο πλύσιμο, αλλά δεν είναι ότι αν βάλεις τζιν δεν θα το πλύνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά τι έχετε να προτείνετε για να διώξει λεκές μαύρο σημάδι από στάμπα σε λευκή μπλούζα ? Ευχαριστώ γιατί το έβαλα στο πλυντήριο και δεν βγήκε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...