Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ξέρει κανείς γιατί μετά το πλύσιμο μένουν λεκέδες πάνω στα παπλώματα/σεντόνια? ¨Οταν λέω λεκέδες εννοώ προφανώς έχουν ξεβαφτεί και μοιάζουν σαν να έχουν λεκέ. Φταίει το απορυπαντικό (βάζω neomat) η μήπως είναι απλά κακό το πλυντήριο?

Άμα πέσουν σάλτσες σε παπλώματα/σεντόνια δε σώζεται μετά?

Μην τρως στο κρεβατι .Προφανώς είναι λαδιες που δεν βγαίνουν ευκολα.Δοκίμασε να τριψεις λιγο σαπουνι πιάτων πανω στον λεκέ πριν τα βάλεις στο πλυντηριο και να πλυνεις σε πιο υψηλη θερμοκρασια,πχ 60° 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν βαλεις κατι βρωμικο στο πλυντηριο η βρωμια του μεταφερεται και σε ολα τα υπολοιπα μες στονκαδο καθως πλενεται. Πχ θελω να πλυνω τι χαλακι του μπανιο που πατας πανω και γεμιζει μαυριλες κτλ. Θα πρεπει να κανω μια πλυση μονο με αυτο η μπορω να το πλενω μαζι και με τα υπολοιπα ρουχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2020 στις 6:54 ΜΜ, aizensama24 είπε

Παίδες υπάρχει πλυντήριο που να είναι ταυτόχρονα και στεγνωτήριο και μάλιστα να σιδερώνει κιόλας? έχω ακούσει ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.

Μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Απο όλα τα οικιακά το άπλωμα στην απλώστρα είναι μακράν το χειρότερο όλων και όχι μόνο από άποψη ταλαιπωρίας αλλά όταν απλώνεις στο μπαλκόνι υπάρχουν 48294829339393 κίνδυνοι. Έφερα μία οικιακή βοηθό η οποία τα άπλωσε στο μπαλκόνι και τα έκανε όλα σκατά, ανεβήκανε μυρμήγκια πάνω και μπορεί και κοριοί. Είμαι απίστευτα τσαντισμένος.

Υπάρχει πλυντήριο -στεγνωτηριο ναι .Μερικά έχουν προγραμμα να μην τσαλακώνουν τα ρούχα κατά το στέγνωμα  .όχι ότι τα σιδερωνουν.....εγώ έχω βρει το χρόνο που ακριβώς χρειάζεται όταν τα στεγνώνω ιδιαίτερα το χειμώνα και βγαίνουν μπόμπα

Επίσης για να βγαίνουν οι καρδιές όσο και να σας φαινε5 περίεργο χρειάζεται και προπλυση .Το κρύο νερό της προπλησης βοηθά πάρα πολύ όπως επίσης και ένα καλό επώνυμο απορρυπαντικό.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, therock είπε

Αν βαλεις κατι βρωμικο στο πλυντηριο η βρωμια του μεταφερεται και σε ολα τα υπολοιπα μες στονκαδο καθως πλενεται. Πχ θελω να πλυνω τι χαλακι του μπανιο που πατας πανω και γεμιζει μαυριλες κτλ. Θα πρεπει να κανω μια πλυση μονο με αυτο η μπορω να το πλενω μαζι και με τα υπολοιπα ρουχα

Εγώ το χαλάκι του μπάνιου δεν θα το έβαζα μαζί με ρούχα στην ίδια πλύση. Θα το έπλενα στο χέρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, therock είπε

Αν βαλεις κατι βρωμικο στο πλυντηριο η βρωμια του μεταφερεται και σε ολα τα υπολοιπα μες στονκαδο καθως πλενεται. Πχ θελω να πλυνω τι χαλακι του μπανιο που πατας πανω και γεμιζει μαυριλες κτλ. Θα πρεπει να κανω μια πλυση μονο με αυτο η μπορω να το πλενω μαζι και με τα υπολοιπα ρουχα

Kάτι ερωτήσεις .........

πλυνε το μόνο του αφού θες να το βάλεις στο πλυντήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αυτό το πράγμα εδώ μπαίνει στο πλυντήριο ή πάει απευθείας στα σκουπίδια?

https://gyazo.com/ef3407dab4b17ad4e62b2f7843292d18

Το είχα αφήσει αρκετό καιρό άπλυτο,  δε περίμενα ότι θα βγει τέτοιο πράγμα. Στα υπόλοιπα δεν έχει βγει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μουχλα φαινεται.Θα το επλενα μια φορα σε πιο υψηλη θερμοκρασια και αν εφευγε αυτο οκ, αλλιως πεταμα.Φυσικα μετα θα εβαζα μια πλυση το πλυντηριο σκετο,σε πολυ υψηλη θερμοκρασια με μια κουταλια σοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Αυτό το πράγμα εδώ μπαίνει στο πλυντήριο ή πάει απευθείας στα σκουπίδια?

https://gyazo.com/ef3407dab4b17ad4e62b2f7843292d18

Το είχα αφήσει αρκετό καιρό άπλυτο,  δε περίμενα ότι θα βγει τέτοιο πράγμα. Στα υπόλοιπα δεν έχει βγει κάτι τέτοιο.

Δεν βγαίνει με τίποτα ... μύκητες - μούχλα .ότι και βάλεις δεν καθαρίζει , ξεμυριζει με τπτ . πέταμα κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Moυχλα ειναι αυτο??? Αν ναι εγω θα το πεταγα οπως ειναι. 

Νυχτερίδες κι αράχνες γλυκιά μου είναι αυτό. Για τον αχόρταγο πάει όχι μόνο πέταμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αυτό το πράγμα εδώ μπαίνει στο πλυντήριο ή πάει απευθείας στα σκουπίδια?

https://gyazo.com/ef3407dab4b17ad4e62b2f7843292d18

Το είχα αφήσει αρκετό καιρό άπλυτο,  δε περίμενα ότι θα βγει τέτοιο πράγμα. Στα υπόλοιπα δεν έχει βγει κάτι τέτοιο.

Burn it with fire!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αυτό το πράγμα εδώ μπαίνει στο πλυντήριο ή πάει απευθείας στα σκουπίδια?

https://gyazo.com/ef3407dab4b17ad4e62b2f7843292d18

Το είχα αφήσει αρκετό καιρό άπλυτο,  δε περίμενα ότι θα βγει τέτοιο πράγμα. Στα υπόλοιπα δεν έχει βγει κάτι τέτοιο.

Αυτό μάλλον είχε υγρασία και γι' αυτό μούχλιασε.

Δεν καθαρίζει ό,τι και αν κάνεις. Το ξέρω από προσωπική πείρα σε βαμβακερό άσπρο μπλουζάκι που είχε μουχλιάσει. Δοκιμάσαμε τα πάντα. Χλωρίνη, σόδα, ξύδι, υψηλή θερμοκρασία! Δεν έφυγε με τίποτε!

Το προσπαθήσαμε για να ξέρουμε αν σώζεται σε περίπτωση που ξανασυμβεί! Από τότε προσέχουμε να μην μένει κάτι πολύ καιρό στα άπλυτα και κυρίως να μην έχει ίχνος υγρασίας.

Δυστυχώς πρέπει να το πετάξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα ενα βιολογικο φυστικο βουτηρο, και ειχε αναδυθει ολο το λαδι του στη κορυφη του κυλινδρου, και οπως πηγα να το ανακατεψω γλυστρισε το κουταλι και μου πεταξε τα ζουμι στη ζακετα. Ηταν μολις καθαροπλυμενη εν τω μεταξυ μολις πριν λιγο την ειχα βγαλει απο το πλυντηριο

Πηρα ενα απο αυτα τα αρωματικα μαντιλακια που δινουν στις ταβερνες που χα ευκαιρο, και ετριβα εκει που λιμνασαν τα λαδια, και το αφησα ολο το βραδυ να στεγνωσει. Ακομα και τωρα παραμενει η σταμπα. Τι κανω τωρα για να φυγει πρεπει να το ξαναβαλω πλυντηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα βρεξεις το σημειο που λερωθηκε και θα ριξεις απορυπαντικο για τα πιατα θα το τριψεις λιγο το υφασμα να κανει λιγο αφρο και θα το αφησεις, επισης μπορεις αντι για αυτο να βαλεις vanish(δες και τις οδηγιες).Μετα το βαζεις κανονικα πλυντηριο και λογικα θα φυγει.Αν μεινει κατι λιγο σιγα σιγα με τις πλυσεις θα φυγει τελειως.

Επεξ/σία από Menelaos83
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2020 στις 3:17 ΜΜ, aizensama24 είπε

Αυτό το πράγμα εδώ μπαίνει στο πλυντήριο ή πάει απευθείας στα σκουπίδια?

https://gyazo.com/ef3407dab4b17ad4e62b2f7843292d18

Το είχα αφήσει αρκετό καιρό άπλυτο,  δε περίμενα ότι θα βγει τέτοιο πράγμα. Στα υπόλοιπα δεν έχει βγει κάτι τέτοιο.

λεκανίτσα με λίγο απορρυπαντικό και χλωρίνη για ρούχα. Δεν θα βγει το χρώμα λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...