Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Τα σύγχρονα πλυντήρια, τα περισσότερα ίσως, δουλεύουν με διαφορετικό προγραμματισμό απ'οτι πριν από χρόνια, οπότε όχι, δεν συμφωνώ και τόσο με τις συμβουλές μεγαλύτερων ανθρώπων που γνώρισαν τα πράγματα διαφορετικά. Επίσης, ακούγεται λίγο περίπλοκο να χρησιμοποιεί κάποιος ένα σωρό διαφορετικά προιόντα για να πετύχει το σχετικά απλό, να καθαρίσει τα ρούχα του. Ο ρόλος του απορρυπαντικού είναι σημαντικός, (εξίσου με αυτόν του πλυντηρίου), και θα πρέπει να πετυχαίνει το αυτονόητο, δηλαδή να καθαρίζει τα ρούχα (δεν μιλάω για ειδικές περιπτώσεις ρύπων). Αυτό που έχω παρατηρήσει, και γιάυτό ίσως πόσταρα, είναι ότι κάποια 'απορρυπαντικά' δεν διακαιώνουν τον τίτλο τους. Έχετε ξεχιρίσει κάποια? Εγώ δεν θα αναφρθώ σε μάρκες, αλλά δυστυχώς παρατήρησα ότι τα ελληνικά είναι πολυ μέτρια και αρκετά υπερτιμημένα. Τα επώνυμα ξένα από την άλλη είναι μεν αποτελεσματικά, αλλά πανάκριβα κατά την γνώμη μου. Εσείς, έχετε κάποια παρατήρηση?

Αυτά που σου λέω αφορούν και το παρελθόν και το παρόν και το μέλλον.

Από πότε οι συμβουλές μεγαλύτερων ανθρώπων θεωρούνται παρωχημένες?

Όσο για τα πλυντήρια εδώ και δεκαετίες έχουν διάφορα προγράμματα. Για ευαίσθητα, για μάλλινα, για λευκά, χρωματιστά, για πλύσιμο με κρύο νερό κ.λπ. 

Δεν μίλησε κανείς για την εποχή των πρώτων πλυντηρίων που τα γύριζαν με το χέρι!

Και για τα απορρυπαντικά παίζει ρόλο και το νερό της περιοχής. Αν έχει πολλά άλατα δεν καθαρίζουν τα ρούχα τόσο καλά, όπως αν είναι μαλακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αυτά που σου λέω αφορούν και το παρελθόν και το παρόν και το μέλλον

Θεϊκό ακούγεται αυτό....

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Από πότε οι συμβουλές μεγαλύτερων ανθρώπων θεωρούνται παρωχημένες?

εξαρτάται για τι συμβουλές μιλάμε. Αν μιλάμε για συνταγές μαγειρικής, εντάξει δεν είναι παρωχημένες. Αν είναι όμως για τεχνολογία, τότε είναι.

 

8 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δεν μίλησε κανείς για την εποχή των πρώτων πλυντηρίων που τα γύριζαν με το χέρι!

εντάξει, δεν μίλησα για τόσο παλιά. Ήθελα να πω ότι τα σημερινά πλυντήρια δεν έχουν σχέση με αυτά προ δεκαετίας. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις και από το νερό που χρησιμοποιύν στην κυρίως πλύση. Παλιά μπορούσες να δεις στη στάθμη του νερού στον κάδο, στα σημερινά όχι.

Τα απορρυπαντικά οφείλουν να ακολουθούν αυτή την τάση ή πιο σωστά να προσαρμόζονται στον τρόπο λειτουργίας των σγχρονω πλυντηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Θεϊκό ακούγεται αυτό....

εξαρτάται για τι συμβουλές μιλάμε. Αν μιλάμε για συνταγές μαγειρικής, εντάξει δεν είναι παρωχημένες. Αν είναι όμως για τεχνολογία, τότε είναι.

 

εντάξει, δεν μίλησα για τόσο παλιά. Ήθελα να πω ότι τα σημερινά πλυντήρια δεν έχουν σχέση με αυτά προ δεκαετίας. Αυτό μπορείς να το καταλάβεις και από το νερό που χρησιμοποιύν στην κυρίως πλύση. Παλιά μπορούσες να δεις στη στάθμη του νερού στον κάδο, στα σημερινά όχι.

Τα απορρυπαντικά οφείλουν να ακολουθούν αυτή την τάση ή πιο σωστά να προσαρμόζονται στον τρόπο λειτουργίας των σγχρονω πλυντηρίων.

Πες τι θες να ακούσεις να στο πούμε.Τα απορρυπαντικά είναι σαπούνια.

Μετα εγω είμαι με το επιθετικό ύφος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chemkyr είπε

Τα απορρυπαντικά οφείλουν να ακολουθούν αυτή την τάση ή πιο σωστά να προσαρμόζονται στον τρόπο λειτουργίας των σγχρονω πλυντηρίων.

Μάλιστα! Τα πλυντήρια εξελίχθηκαν αλλά τα απορρυπαντικά όχι!

ΟΚ

Δοκίμασε ό,τι κυκλοφορεί και όταν βρεις αυτό που σου καθαρίζει τα ρούχα όπως θες το προτιμάς.

Εμείς τέτοια προβλήματα δεν είχαμε ούτε και έχουμε με κανένα απορρυπαντικό και κανένα πλυντήριο και παλιάς και νέας τεχνολογίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μάλιστα! Τα πλυντήρια εξελίχθηκαν αλλά τα απορρυπαντικά όχι!

κι όμως! αυτά που εξελίχτηκαν είναι και τα πιο αποτελεσματικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλημερα, θελω να πλυνω κατι πολυχρωμα μαγιο που εχω, και επειδη τα καλοπληρωσα.. θελω να τα χαρω δε θελω να χασουν χρωμα ξεθωριασουν, κτλ. Οδηγιες απο το site του κατασκευαστη

Αναφορά σε κείμενο

To take care of your adored Men Swimwear, we advise you to follow our suggestions below:

  • Rinse your Swimwear with fresh water after each use.
  • When you wash your Swimwear, use a machine rather than doing it by hand, choose a delicate cycle at 30°C with a mild detergent and wash it with similar colors.
  • Do not use oxygenated or chlorine based bleach/ stain removers, your swim Shorts won't appreciate it.
  • Air-dry your Swimwear and do not use tumble dryer.
  • It is not necessary to iron it, but if you do, limit the temperature to 110°C and iron it on the inside out.
  • Never dry clean your Swimwear. Don't forget that he loves water

Απο ολα αυτα απλα να ρωτησω,

-τι σημαινει ηπιο απορρυπαντικο? Τι συγκεκριμενα να αγορασω εγω ετσι για ευαισθητες πλυσεις

-do not use tumble dryer, σημαινει καθολου στεγνωμα στυψιμο, δηλαδη μηδεν στροφες? Απλα το βγαζω μουλιασμενο και το στεγνωνω μετα στην σκια (καπου αλλου ακουσα δεν θελουν και ηλιο στο στεγνωμα)

-τωρα το similar colours, δε ξερω αν θελω να το ρισκαρω, και επειδη ειναι και 2 μαγιο με περιεργα και διαφορετικα χρωματα μηπως να κανω στο καθενα μια πλυση μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, therock είπε

Καλημερα, θελω να πλυνω κατι πολυχρωμα μαγιο που εχω, και επειδη τα καλοπληρωσα.. θελω να τα χαρω δε θελω να χασουν χρωμα ξεθωριασουν, κτλ. Οδηγιες απο το site του κατασκευαστη

Απο ολα αυτα απλα να ρωτησω,

-τι σημαινει ηπιο απορρυπαντικο? Τι συγκεκριμενα να αγορασω εγω ετσι για ευαισθητες πλυσεις

-do not use tumble dryer, σημαινει καθολου στεγνωμα στυψιμο, δηλαδη μηδεν στροφες? Απλα το βγαζω μουλιασμενο και το στεγνωνω μετα στην σκια (καπου αλλου ακουσα δεν θελουν και ηλιο στο στεγνωμα)

-τωρα το similar colours, δε ξερω αν θελω να το ρισκαρω, και επειδη ειναι και 2 μαγιο με περιεργα και διαφορετικα χρωματα μηπως να κανω στο καθενα μια πλυση μονο του

- κάποιο σαπούνι πχ για παιδικά ρούχα

-στεγνωτήριο είναι το tumble dryer

-ναι

Μπορείς πάντα να τα πλύνεις στο χέρι.2 μαγιό είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλυτερα να ακολουθησω κατα γραμμα τις οδηγιες κατασκευαστη

To take care of your adored Men Swimwear, we advise you to follow our suggestions below:

  • Rinse your Swimwear with fresh water after each use.
  • When you wash your Swimwear, use a machine rather than doing it by hand, choose a delicate cycle at 30°C with a mild detergent and wash it with similar colors.
  • .....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, therock είπε

Ε καλυτερα να ακολουθησω κατα γραμμα τις οδηγιες κατασκευαστη

To take care of your adored Men Swimwear, we advise you to follow our suggestions below:

  • Rinse your Swimwear with fresh water after each use.
  • When you wash your Swimwear, use a machine rather than doing it by hand, choose a delicate cycle at 30°C with a mild detergent and wash it with similar colors.
  • .....

Φυσικά.

 

Εγω απο την άλλη δεν θα ασχολιόμουν τόσο πολύ.Αλλά είμαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα , ενδιαφερομαι για αγορα ενος Hoover HWP 48AMBC/1-S και αλλου λεει διαστασεις 52 cm βαθος αλλου 53 και στην σελιδα της hoover 54 . Εγω ομως εχω οριο τα 55 εκατοστα διοτι πιο μεγαλο δεν μπορει να περασει απο αυτο το σημειο του σπιτιου με το εν λογο μηκος. Το θεμα μου ομως ειναι ,μεσα στα εκατοστα αυτα ειναι μετρημενα και τα εκατοστα που προεξεχει συνηθως η πορτα ή ο διακοπτης ; Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας μιας και βρισκομαι σε μεγαλη αναγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα παπούτσια/πέδιλα μπαίνουν στο πλυντήριο και στο στεγνωτήριο?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Τα παπούτσια/πέδιλα μπαίνουν στο πλυντήριο και στο στεγνωτήριο?

Δεν θα το έκανα,θα γίνουν σαν τσαρούχια ή θα διαλυθούν.Σε λεκάνη με ελαφρύ σαπούνισμα και μετά αργό στέγνωμα αν θα έπρεπε οπωσδήποτε να τα πλύνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειδα στο ραφι του Σουπερ Μαρκετ ενα προιον Νεο Ματ που προστατευει το χρωμα στα ρουχα. Παιζει τωρα αυτο να ειναι εστω και λιγο αληθινο

https://www.neomat.gr/el/home/products/neomat-no-sort.html

Πηρα κατι καινουριες μπλουζες χρωματιστες τωρα στις γιορτινες και εχουν να βγαλουν πολυ χρωμα οταν τις πλυνω. Μηπως επαιρνα και χρησιμοποιουσα αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...