Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Δεν ειναι πολυ χημικο αυτο;

Είναι. Σίγουρα πιο "ελαφρύ" από το πετρέλαιο. Αν καταφέρει και φύγει η μυρωδιά πετρελαίου μετά θα βάλει και άλλα πλυσίματα να καθαρίσει και αυτό. 

Έτσι όπως έγινε το πλυντήριο πλέον κινούμαστε με την λογική του λιγότερο κακού ώσπου να φτάσουμε στο καλό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 hours ago, corsair04 said:

Επιτέλους μετά από δεκάδες κιλοβατώρες και αρκετές πλύσεις το πλυντήριο μυρίζει απορρυπαντικό και μαλακτικό.

τελικα με ποιον τροπο , εξουδετερωσες τις μυρωδιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostakiss είπε

τελικα με ποιον τροπο , εξουδετερωσες τις μυρωδιες?

Καλημέρα ...ανακάτεψα σόδα πλύσεως μαζί με απορρυπαντικό σε να κουπάκι και έβαλα και στη μεριά της πλύσης και της πρόπλυσης  και μαλακτικό .στο τέλος άδειασα και τα νερά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 18/03/2022 at 09:45, corsair04 said:

Καλημέρα ...ανακάτεψα σόδα πλύσεως μαζί με απορρυπαντικό σε να κουπάκι και έβαλα και στη μεριά της πλύσης και της πρόπλυσης  και μαλακτικό .στο τέλος άδειασα και τα νερά ...

εννοεις απο το φιλτρο αδειασες τα νερα, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2022 στις 7:07 ΜΜ, kostakiss είπε

εννοεις απο το φιλτρο αδειασες τα νερα, σωστα?

Καλημέρα 

Ναι, ...σε κάθε πλύση άλλαζα και το νερό ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα!

Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα πλυντήριο / στεγνωτηριο και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

Το θέμα είναι ότι κατά την πλύση δεν κάνει καθόλου αφρό μέσα, ούτε ίχνος, βλέπω μόνο νερό.

Χρησιμοποιώ ariel pods που προτείνεται κιόλας από τον κατασκευαστή και μαλακτικό στο τέλος.

Μάλιστα έχω διαβάσει κάποια σχόλια ότι τα ariel pods κάνουν αρκετή σαπουνάδα την οποία εγώ δεν βλέπω πουθενά.

Τι παίζει;

Να επισημάνω ότι έχω δοκιμάσει και με πολλά ρούχα και με λίγα ρούχα, αλλά και να βάλω το pod είτε στο κάτω μέρος του κάδου είτε μέσα στα ρούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Καλησπέρα!

Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα πλυντήριο / στεγνωτηριο και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

Το θέμα είναι ότι κατά την πλύση δεν κάνει καθόλου αφρό μέσα, ούτε ίχνος, βλέπω μόνο νερό.

Χρησιμοποιώ ariel pods που προτείνεται κιόλας από τον κατασκευαστή και μαλακτικό στο τέλος.

Μάλιστα έχω διαβάσει κάποια σχόλια ότι τα ariel pods κάνουν αρκετή σαπουνάδα την οποία εγώ δεν βλέπω πουθενά.

Τι παίζει;

Να επισημάνω ότι έχω δοκιμάσει και με πολλά ρούχα και με λίγα ρούχα, αλλά και να βάλω το pod είτε στο κάτω μέρος του κάδου είτε μέσα στα ρούχα.

Και εγώ το έχω διαπιστώσει αυτό. Ariel έχουμε. 

Δεν γνωρίζω τους λόγους. Βασικά εμείς με δυσκολία βλέπουμε και νερό μέσα στον κάδο, μάλλον επειδή είναι 9κιλο και πιο ευρύχωρο το νερό δεν φτάνει την στάθμη του τζαμιού της πόρτας εύκολα. 

Πάντως τα ρούχα καθαρίζονται μια χαρά. Πλυντήριο whirlpool. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ρουχα στο πλυντηρι καθαριζονται μηχανικα με την τριβη μεταξυ τους. Το πολυ νερο λειτουργει ως λιπαντικο μειωνοντας την ποσοτητα της τριβης και αρα την αποτελεσματικοτητα της απορρυπανσης. Το πλυντηριο παιρνει οσο νερο χρειαζεται κατα την διαρκεια της κυριας πλυσης, ενω στο ξεβγαλμα απομακρυνεται το απορρυπαντικο μαζι με τους δεσμευμενους λεκεδες. Αν βαλεις επιπλεον νερο, το αποτελεσμα ισως να μην ειναι τοσο καλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Καλησπέρα!

Έχω αγοράσει πρόσφατα ένα πλυντήριο / στεγνωτηριο και είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος.

Το θέμα είναι ότι κατά την πλύση δεν κάνει καθόλου αφρό μέσα, ούτε ίχνος, βλέπω μόνο νερό.

Χρησιμοποιώ ariel pods που προτείνεται κιόλας από τον κατασκευαστή και μαλακτικό στο τέλος.

Μάλιστα έχω διαβάσει κάποια σχόλια ότι τα ariel pods κάνουν αρκετή σαπουνάδα την οποία εγώ δεν βλέπω πουθενά.

Τι παίζει;

Να επισημάνω ότι έχω δοκιμάσει και με πολλά ρούχα και με λίγα ρούχα, αλλά και να βάλω το pod είτε στο κάτω μέρος του κάδου είτε μέσα στα ρούχα.

Το γεγονός ότι δεν κάνει σαπουνάδα σημαίνει ότι χρησιμοποιείς τη σωστή ποσότητα απορρυπαντικού.

Να ανησυχούσες αν συνέβαινε το αντίθετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...