Προς το περιεχόμενο

Τα παντα για το Πλυσιμο στο πλυντηριο


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 11 μήνες μετά...
  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επαναφέρω το θέμα, γιατί είναι κάτι που με προβληματίζει! Πλένω με σκόνη, όμως τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω ότι δε διαλύεται και αφήνει κατάλοιπα στα ρούχα. Δοκίμασα διάφορες μάρκες, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Τι να κάνω;να γυρίσω σε υγρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Alessionew είπε

Επαναφέρω το θέμα, γιατί είναι κάτι που με προβληματίζει! Πλένω με σκόνη, όμως τον τελευταίο καιρό διαπιστώνω ότι δε διαλύεται και αφήνει κατάλοιπα στα ρούχα. Δοκίμασα διάφορες μάρκες, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Τι να κάνω;να γυρίσω σε υγρό;

ή το γυρνάς σε υγρό, ή πρέπει με δοκιμές να βρεις την ακριβή ποσότητα σκόνης που πρέπει να βάζεις ανάλογα τη διάρκεια του πλυσίματος και κυρίως τον όγκο των ρούχων

 

το κακό με το υγρό όμως είναι ότι θέλει πολύ πράγμα, πχ δυο τσάντες που έβαλα να πλυθούν με υγρό σε σακουλακι/καψουλα τελοσπάντων με προκαθορισμένη ποσότητα υγρού για να μην αφήσω ασπρίλες δεν έφυγε τελείως το απορρυπαντικό και ναι μεν δεν είχα ασπρίλες αλλά είχα γλίτσα, οπότε επαιξα ξέβγαλμα μετά 

 

από την άλλη ένα gi (σκέψου σαν του judo που πάει 2 κιλά περίπου ) που έχω και είναι μαύρο και το πλένω 2-3 φορές την εβδομάδα μόνο του και πολλές φορές σε σύντομο πρόγραμμα 25λεπτο για να μην μένουν ασπρίλες πρέπει να βάζω ελάχιστη σκόνη, αλλά μετά από αρκετές δοκιμές βρήκα πόση πρέπει να βάζω για να διαλυθεί και είναι αρκετά πιο λίγη από ότι θα περίμενε κανείς.. αλλά ακόμα και σε πιο μεγάλο πρόγραμμα να το βάλω 1 ώρα ας πούμε πάλι θέλει σχετικά λίγη για να μην έχω ασπρίλες 

 

γενικά πολλοί δε γουστάρουν τη σκόνη, η αδερφή μου πχ με τίποτα, εγώ δεν έχω θέμα

 

αλλά σε μεγάλα προγράμματα (2 ώρες 60 βαθμούς) που βάζω ενα σωρό σεντόνια, πετσέτες βρακιά κτλ και το τιγκάρω βάζω άπειρη σκόνη και πάντα τη ξεπλένει μια χαρά, το πρόβλημα είναι αν θες να βάλεις λίγα πράγματα σε πιο συντομη ή ήπια πλύση 

 

τα 2 παραπάνω κιλά που λέω θέλουν στο σύντομο 20κατι gr το μέγιστο, αν το τιγκάρω στα 8 κιλά περίπου για 2 ώρες και βάζω 1.5 scoop που είναι πολύ παραπάνω από 4 φορές τα 20-30gr που χρησιμοποιώ για το παραπάνω 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ή το γυρνάς σε υγρό, ή πρέπει με δοκιμές να βρεις την ακριβή ποσότητα σκόνης που πρέπει να βάζεις ανάλογα τη διάρκεια του πλυσίματος και κυρίως τον όγκο των ρούχων

το κακό με το υγρό όμως είναι ότι θέλει πολύ πράγμα, πχ δυο τσάντες που έβαλα να πλυθούν με υγρό σε σακουλακι/καψουλα τελοσπάντων με προκαθορισμένη ποσότητα υγρού για να μην αφήσω ασπρίλες δεν έφυγε τελείως το απορρυπαντικό και ναι μεν δεν είχα ασπρίλες αλλά είχα γλίτσα, οπότε επαιξα ξέβγαλμα μετά 

από την άλλη ένα gi (σκέψου σαν του judo που πάει 2 κιλά περίπου ) που έχω και είναι μαύρο και το πλένω 2-3 φορές την εβδομάδα μόνο του και πολλές φορές σε σύντομο πρόγραμμα 25λεπτο για να μην μένουν ασπρίλες πρέπει να βάζω ελάχιστη σκόνη, αλλά μετά από αρκετές δοκιμές βρήκα πόση πρέπει να βάζω για να διαλυθεί και είναι αρκετά πιο λίγη από ότι θα περίμενε κανείς.. αλλά ακόμα και σε πιο μεγάλο πρόγραμμα να το βάλω 1 ώρα ας πούμε πάλι θέλει σχετικά λίγη για να μην έχω ασπρίλες 

γενικά πολλοί δε γουστάρουν τη σκόνη, η αδερφή μου πχ με τίποτα, εγώ δεν έχω θέμα

αλλά σε μεγάλα προγράμματα (2 ώρες 60 βαθμούς) που βάζω ενα σωρό σεντόνια, πετσέτες βρακιά κτλ και το τιγκάρω βάζω άπειρη σκόνη και πάντα τη ξεπλένει μια χαρά, το πρόβλημα είναι αν θες να βάλεις λίγα πράγματα σε πιο συντομη ή ήπια πλύση 

τα 2 παραπάνω κιλά που λέω θέλουν στο σύντομο 20κατι gr το μέγιστο, αν το τιγκάρω στα 8 κιλά περίπου για 2 ώρες και βάζω 1.5 scoop που είναι πολύ παραπάνω από 4 φορές τα 20-30gr που χρησιμοποιώ για το παραπάνω 

Μια (πιθανοτατα) ηλιθια ιδεα της στιγμης...
Η σκονη δεν μπορει να διαλυθει επαρκως καλα με λιγο νερο μεσα σε ενα απο αυτα τα κυπελακια που μπαινουν μεσα στον καδο και ειναι για τα υγρα;
Το εχει δοκιμασει ποτε κανεις αυτο; Εχει νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, orck είπε

Μια (πιθανοτατα) ηλιθια ιδεα της στιγμης...
Η σκονη δεν μπορει να διαλυθει επαρκως καλα με λιγο νερο μεσα σε ενα απο αυτα τα κυπελακια που μπαινουν μεσα στον καδο και ειναι για τα υγρα;
Το εχει δοκιμασει ποτε κανεις αυτο; Εχει νοημα;

έλα ντε; το υγρό σε κάψουλες σίγουρα το βάζεις σε κάδο, αλλά τη σκονη δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να τη βάλω σε κάδο

 

επιμένω πάντως ότι είναι θέμα ποσότητας που θέλει η κάθε περίσταση, όχι της σκόνης σαν σκόνη 

 

γιατί όπως διαπίστωσα και την άλλη φορά και το υγρό μπορεί να μην διαλυθεί αν δεν έχεις πολλά πράγματα μέσα και δεν θα έχεις ασπρίλες, αλλά γλίτσα 

 

στην τελική αν δεις ασπρίλες και σε ενοχλεί, βάζεις ένα ξέβγαλμα επιπλέον 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι τηρώ τις απαιτούμενες δοσολογίες, βάσεις αυτών που γράφει το κουτί, αλλά και πάλι οι ασπρίλες υπάρχουν. Σε ένα άλλο θρεντ διάβασα ότι οι σκόνες δεν είναι αποτελεσματικές στις μικρές θερμοκρασίες και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Alessionew είπε

To θέμα είναι ότι τηρώ τις απαιτούμενες δοσολογίες, βάσεις αυτών που γράφει το κουτί, αλλά και πάλι οι ασπρίλες υπάρχουν. Σε ένα άλλο θρεντ διάβασα ότι οι σκόνες δεν είναι αποτελεσματικές στις μικρές θερμοκρασίες και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.

ναι αυτό παίζει, σε μικρές θερμοκρασίες μάλλον πρέπει να βάλεις ελάχιστη 

 

αν είναι δηλαδή να βάλεις 5-6 κοντομάνικα στους 40 για πλύσιμο "φρεσκάρισμα" να φύγει η ιδρωτιλα, μάλλον δεν πρέπει να περάσεις τη μια κουταλιά της σούπας και τώρα που το σκέφτομαι πολύ λέω 

 

αλλά αν βάλεις λίγη διαλύεται δεν έχεις θέμα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Alessionew είπε

To θέμα είναι ότι τηρώ τις απαιτούμενες δοσολογίες, βάσεις αυτών που γράφει το κουτί, αλλά και πάλι οι ασπρίλες υπάρχουν. Σε ένα άλλο θρεντ διάβασα ότι οι σκόνες δεν είναι αποτελεσματικές στις μικρές θερμοκρασίες και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.

Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τις σκόνες αυτές, αλλά γενικά στη χημεία η διαλυτότητα έχει άμεση σχέση με τη θερμοκρασία. Προσπάθησε πχ να διαλύσεις αλάτι ή ζάχαρη σε παγωμένο νερό με ένα κουταλάκι. Λίγα πράγματα θα πετύχεις. Επίσης  παίζει ρόλο και η σκληρότητα του νερού. 

Πάντως εύκολα μπορείς να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου κάνοντας μια πρόπλυση με την σκόνη σε ένα τέτοιο: 

Spoiler

Image result for μÏεÏονιέÏα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Alessionew said:

To θέμα είναι ότι τηρώ τις απαιτούμενες δοσολογίες, βάσεις αυτών που γράφει το κουτί, αλλά και πάλι οι ασπρίλες υπάρχουν. Σε ένα άλλο θρεντ διάβασα ότι οι σκόνες δεν είναι αποτελεσματικές στις μικρές θερμοκρασίες και σκέφτομαι μήπως φταίει αυτό.

Δεν τηρεις τις απαιτουμενες δοσολογιες. Θελει διαφορετικη ποσοτητα σκονης αναλογα με την σκληροτητα του νερου,

κατι που δε νομιζω οτι μπορεις να το μαθεις ευκολα.

Βαλε λιγοτερη ποσοστητα και δοκιμασε μεχρι να μην παρατηρειται σκονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση βάζετε καλγκον εγώ δεν έβαζα ποτέ αλλά βάζω τών τελευταίο καιρό γιατί βλέπω ασπρακια στα ρούχα καί πλένω με υγρό οπότε υποθέτω ότι είναι άλατα.

Επίσης τό συρτάρι του πλυντηρίου μέσα πώς καθαρίζεται όχι τό αποσπώμενο μέρος το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Ερώτηση βάζετε καλγκον εγώ δεν έβαζα ποτέ αλλά βάζω τών τελευταίο καιρό γιατί βλέπω ασπρακια στα ρούχα καί πλένω με υγρό οπότε υποθέτω ότι είναι άλατα.

Επίσης τό συρτάρι του πλυντηρίου μέσα πώς καθαρίζεται όχι τό αποσπώμενο μέρος το άλλο.

Καλγκον παντα και προτιμω το υγρο.Δεν νομιζω να ειναι αλατα τα ασπρακια μαλλον κατι απο τα αλλα ρουχα η μηπως βαζεις πολυ υγρο απορρυπαντικο....

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οδηγίες για το πλυντήριο ρούχων θα βρείτε και στο youtube από τον τύπο.Ανεβάζει συχνά βιντεάκια για όλες τις περιπτώσεις.

https://www.youtube.com/watch?v=vBqnWH4bNY8

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dannie είπε

Καλγκον παντα και προτιμω το υγρο.Δεν νομιζω να ειναι αλατα τα ασπρακια μαλλον κατι απο τα αλλα ρουχα η μηπως βαζεις πολυ υγρο απορρυπαντικο....

βασικα πλεον βαλω ταμπλετες που εχουν υγρο δυο σε καθε πλυση, τι μπορει να εχουν και αφηνει ασπρακια ?

κκαι εγω υγρο βαζω, πιο καλγκον προτιμας αυτο που μπαινει σε καθε πλυση η το αλλο που μπαινει μονο του καθε 15-20 ημερες

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επανερχομαι για να ρωτησω για πλυσιμο μαγιο. Πηρα ενα φετος που μαρεσει πολυ και εχει εντονο μπορντω χρωμα. Και με την εμπειρια μου αυτα ξεβαφουν πολυ και εξασθαινουν. Γκοογκλαρα και Διαβασα πως η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι να το βαλεις μονο του σε λεκανη και με απορρυπντικο να το τριψεις ελαφρα με το υφασμα του και να το αφησεις να μουλιασει

Ειναι σωστο αυτο? Θα ξενερωσω αν χασει χρωμα και παει προς κοκκινο/ροζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ρούχα βαζεται σε θερμοκρασίες απο 60C και άνω;

Ολες οι ετικέτες που παρατηρώ.. τζιν, πουκάμισα, μπουφάν, εσώρουχα γραφουν 30 ή 40C. 

Δεν αναφέρομαι για πετσέτες / σεντόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...