Προς το περιεχόμενο

Διαφορές C, C++ και C#


xrist0f0r0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί έκατσες κι έγραψες; Τα παραδείγματα που έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα στο νήμα δεν αρκούσαν; Έτσι κι αλλιώς εσύ δεν χρησιμοποίησες στάνταρ C αλλά το Windows API που σου δίνει έτοιμα τα "από κάτω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί έκατσες κι έγραψες; Τα παραδείγματα που έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα στο νήμα δεν αρκούσαν;

Κολλαει με το Thread (διαφορες τις c/c++ και c#)

 

 

Έτσι κι αλλιώς εσύ δεν χρησιμοποίησες στάνταρ C αλλά το Windows API που σου δίνει έτοιμα τα "από κάτω".

 

Μου κανεις πλακα. Αυτη ειναι η c ρε συ mig. Δεν εξαρταται απο βιβλιοθηκες. Για αυτο και λεω ολη την ωρα οτι δεν κανει για αρχαριο και ουτε σε μαθαινει τιποτα. Ειναι μια στρεβλη γλωσσα της οποιας το αποτελεσμα απο τον compiler ειναι σχετικα ομοιο με το source code της, φυσικα αυτο δε λεει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανεις πλακα. Αυτη ειναι η c ρε συ mig. Δεν εξαρταται απο βιβλιοθηκες. Για αυτο και λεω ολη την ωρα οτι δεν κανει για αρχαριο και ουτε σε μαθαινει τιποτα. Ειναι μια στρεβλη γλωσσα της οποιας το αποτελεσμα απο τον compiler ειναι σχετικα ομοιο με το source code της, φυσικα αυτο δε λεει τιποτα.

 

Το γεγονός ότι δε σου μαθαίνει τίποτα είναι μεγάλο λάθος για μένα.

Μόλις τελείωσα το πρώτο έτος της σχολής μου( ΤΜΗΥΤΔ στον Βόλο) και μέσα σε 2 εξάμηνα μάθαμε 4 γλώσσες προγραμματισμού.

1ο εξάμηνο: C και Verilog( γλώσσα περιγραφής hardware)

2ο εξάμηνο: JAVA και Assembly σε MIPS.

 

Από το 1ο κιόλας εξάμηνο με C μάθαμε πως δουλεύει η μνήμη κατά την εκτέλεση ενός προγράμματος, μάθαμε πως αποθηκεύονται τα δεδομένα στην μνήμη, μάθαμε πως λειτουργεί η στοίβα. Εγώ τουλάχιστον κατάλαβα πως περίπου δουλεύουν τα πράγματα από κάτω και έχω πολλά ακόμη να μάθω. Στο 2ο εξάμηνο με Assembly μπήκαμε πιο βαθιά. Προγραμματίζαμε εφαρμογές εξ' ολοκλήρου σε Assembly. Σε αυτό το μάθημα μάθαμε πως να δεσμεύουμε χειροκίνητα μνήμη( malloc στη C) και πως να διαχειριζόμαστε χειροκίνητα την στοίβα ακόμη και σε προβλήματα αναδρομής. Από την άλλη, έχοντας κάνει όλα αυτά με αυτές τις 2 γλώσσες, δε θα μπορούσα να με φανταστώ να μαθαίνω ποτέ τι γίνεται από κάτω με την JAVA. Η JAVA σαν γλώσσα ήταν απλά σαν ένα παιχνιδάκι για να φτιάχνεις απλά και γρήγορα εφαρμογές με γραφικό περιβάλλον. Εύκολη στην κατανόηση, αρκεί να ασχοληθείς. Εγώ προσωπικά προτιμώ να κάθομαι και να γράφω μόνος μου τη συνάρτηση reverse string παρά να χρησιμοποιώ έτοιμες βιβλιοθήκες. Νιώθω ότι έχω τον έλεγχο των πραγμάτων. Βέβαια δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι δεν είναι δύσκολο το να προγραμματίζεις σε C, αλλά εκεί βρίσκω όλη την ομορφιά.

 

Και έπεται και συνέχεια...2ο έτος: Παράλληλος προγραμματισμός με C, Δομές δεδομένων, Αλγόριθμοι, Λειτουργικά συστήματα. Πιο θεωρητικά μεν, παντού C δε. Λογικά κάτι παραπάνω θα ξέρουν οι καθηγητές. Διαφορετικά θα καθόμασταν και θα μαθαίναμε C#, Pascal και ό,τι μαθαίνουν οι ηλεκτρολόγοι...

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως λεω, μηπως το "παω σε ενα ΑΕΙ" εχει μια διαφορα με το "επειδη αποφάσισα να μαθω C και δεν ξερω τις διαφορες με αυτες μπορει καποιος να με διαφωτισει" ;

 

Ή θελεις να μου πεις οτι πηγες ΑΕΙ, σου ειπαν "μαθε C" και εσυ πηγες σπιτι σου και εμαθες οτι εμαθες.

 

BTW μια συμβουλη: Μην υποτιμας ετσι απλα μια γλωσσα, ειτε ειναι java ειτε ειναι cobol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω σε αυτό.

 

Άλλο πράγμα θέλω να μάθω κάποια πράγματα για τον προγραμματισμό (ξεκινάω μονος μου δηλαδή με μη συγκεκριμένους στόχους για το μέλλον) και άλλο σπουδάζω πληροφορική.

 

Και εμενα στη σχολη μου σχεδόν παντού C είχαν και μου έκανε πολύ καλο αυτό.

 

Αλλα για κάποιον που θέλει να μάθει 5 πράγματα και ιδιαιτερα χωρίς καθοδήγηση και διδασκαλία δεν είναι η C η κατάλληλη γλώσσα.

 

Κατ εμέ πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανεις πλακα. Αυτη ειναι η c ρε συ mig. Δεν εξαρταται απο βιβλιοθηκες. Για αυτο και λεω ολη την ωρα οτι δεν κανει για αρχαριο και ουτε σε μαθαινει τιποτα. Ειναι μια στρεβλη γλωσσα της οποιας το αποτελεσμα απο τον compiler ειναι σχετικα ομοιο με το source code της, φυσικα αυτο δε λεει τιποτα.

Μάλλον εσύ μου κάνεις πλάκα! Η C πάντως δεν είναι αυτό που δείχνεις, αυτό που δείχνεις είναι η χρήση ενός συγκεκριμένου API μέσω C (το οποίο API μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέσω πάρα πολλών γλωσσών).

 

Όταν λέμε πως η γλώσσα σε αναγκάζει να εμβαθύνεις προκειμένου να προγραμματίσεις, προφανώς και δεν εννοούμε να προγραμματίζεις με έτοιμες ΜΗ ΣΤΑΝΤΑΡ βιβλιοθήκες που έχουν κάνει την περισσότερη δουλειά για σένα και εσύ απλά χρησιμοποιείς τα έτοιμα.

 

Τα παρακάτω είναι ελάχιστα μόνο δείγματα C programming που χρησιμοποιούν από ελάχιστες έως καθόλου εξωτερικές βιβλιοθήκες (μιας και ότι έξτρα χρειάζονται το έχουν φτιάξει μόνοι τους βασιζόμενοι στις στάνταρ βιβλιοθήκες) κι έχουν πρακτικότατες εφαρμογές στον τομέα τους.

 

http://www.adomas.org/excc/

http://www.kernel.org/

http://www.linuxfromscratch.org/blfs/view/cvs/general/glib2.html

http://pdos.csail.mit.edu/~rtm/cword-src/

 

 

Αλλα για κάποιον που θέλει να μάθει 5 πράγματα και ιδιαιτερα χωρίς καθοδήγηση και διδασκαλία δεν είναι η C η κατάλληλη γλώσσα.

 

Κατ εμέ πάντα.

+1 κι από μένα σε αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το ακριβώς (και αρκετά εμπεριστατωμένο) από κάτω post από το δικό σου, του Directx.

 

Κανένα φανατισμό και καμια λατρεία δεν έχω σε αντίθεση με σένα.

 

Άλλωστε εργάζομαι στο .net 4 και στη C#.

 

Απλός μου αρέσει να λέω τα πράγματα ως έχουν.

 

Το αν έχεις κάποια περίεργη παθολογία και δε μπορείς να ακούς κάποια πράγαμτα δεν είναι κάτι που θα στo λύσω εγώ (αν και έχω κάθε καλή πρόθεση), λυπάμαι.

Κατά συνέπεια πες με όπως θες. Λάτρη, της java, της mava, της sava, ο,τι σε ικανοποιεί τέλος πάντων.

 

Δεν είπα ότι είναι χειρότερη η c# απ την java.

Η κάθε μια έχει τις δυνατότητες της και τη δικη της ιστορία (με την java εδώ να έχει αρκετά μεγαλύτερη ιστορία)

 

Επίσης λόγω της φύσης της java (free) έχουν αναπτυχθεί πολύ περισσότερες δημιουργικές κοινότητες γύρω της.

Με άμεσα και σαφή αποτελέσματα ως προς την εξέλιξη της και τις βιβλιοθήκες της.

 

Από κει και πέρα για να μην μιλάμε με αέρα αυτά που ανέφερε ο direcx είναι και η πραγματικότητα και δίνω έμφαση εδώ

 

 

(Βλ. Visual Studio 6 που παρέχει ide για java)

 

Δεν καταλαβαίνω την ένταση... πραγματικά...

 

 

 

 

¨Έγινε.

Sorry αλλα όταν βλέπω κάποιον έτσι εύκολα και άνετα να μιλάει με τόση σιγουργιά για το μέλλον πραγμάτων τόσο μεγάλων (όπως η java, ή το .net ή τα λειτουργικά κτλ) μου φαίνεται εξαιρετικά αστείο. Sorry και πάλι.

 

Sorry τότε, σε παρεξήγησα, λάθος μου.

 

μόνο Please πες μου τι θέλεις να ακούσεις απο μένα, μην πω τίποτα και το πάρεις στραβά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως λεω, μηπως το "παω σε ενα ΑΕΙ" εχει μια διαφορα με το "επειδη αποφάσισα να μαθω C και δεν ξερω τις διαφορες με αυτες μπορει καποιος να με διαφωτισει" ;

 

Ή θελεις να μου πεις οτι πηγες ΑΕΙ, σου ειπαν "μαθε C" και εσυ πηγες σπιτι σου και εμαθες οτι εμαθες.

 

BTW μια συμβουλη: Μην υποτιμας ετσι απλα μια γλωσσα, ειτε ειναι java ειτε ειναι cobol.

 

Λοιπόν,

εγώ πιάστηκα από αυτό που είπες ότι η C δεν έχει τίποτα να σου δείξει για το τι συμβαίνει τα ενδότερα κι εγώ σου είπα πως κάνεις λάθος καθώς εγώ( όντας άπειρος από προγραμματισμό) έμαθα πως δουλεύουν κάποια πράγματα. Τώρα είμαι μαζί σου όσον αφορά την πρώτη γλώσσα. Τον άλλον όμως δεν τον ρώτησες τι τον ενδιαφέρει να κάνει αργότερα. Μπορεί να θέλει να ασχοληθεί μόνο με εφαρμογές, όποτε η JAVA για μένα είναι η τέλεια λύση, μπορεί να θέλει να ασχοληθεί με κάτι πιο low level, reverse engineering πχ( ουπς), οπότε θα χρειαστεί Assembly. Δεν υποτιμώ καμία γλώσσα. Κάηκα κι εγώ στην JAVA το καλοκαίρι, αλλά μου αρέσει το low level. Η κάθε γλώσσα έχει κάποιο λόγο ύπαρξης, δεν μπορούμε να κάνουμε τα πάντα με python, γιατί αλλιώς βρήκαμε την τέλεια γλώσσα( το έχω ακούσει κι αυτό σε κάτι σεμινάρια για python....έλεος), όπως επίσης για άλλο σκοπό υπάρχει η C( όχι πάντως για δημιουργία εφαρμογών μιας και έχουμε JAVA, C# και λοιπά για αυτό το λόγο).

 

Αυτό ήθελα να ξεκαθαρίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια απλή ερώτηση, είμαστε όλοι 20-24/25 οι περισσότεροι...

πολλοί είναι σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ, πολλοί πάλι αυτά που ξέρουν τα ξέρουν απο γοογλε,βιβλία....

 

εμένα η απορία μου είναι, γιατί όλοι μεταξύ μας τσακωνόμαστε ? η στα ΑΕΙ/ΤΕΙ το κάθε ίδρυμα διδάσκει ότι να'ναι η τι? δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα...

απορώ που βλέπω "η Java θα εκτοπίσει την C".

μόνο οι "χαζοί" μαθαίνουν C...

εγώ το έχω πει, στην αρχή μαθαίνεις την θεωρία, μην μου πείτε ότι διαφωνείτε γιατί σε λίγο θα καταρρίψουμε και τον νόμο της βαρύτητας...

την μαθαίνεις την θεωρία σε Ruby, Cobol, και όλα αυτά τα ξώφαλτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια απλή ερώτηση, είμαστε όλοι 20-24/25 οι περισσότεροι...

πολλοί είναι σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ, πολλοί πάλι αυτά που ξέρουν τα ξέρουν απο γοογλε,βιβλία....

 

εμένα η απορία μου είναι, γιατί όλοι μεταξύ μας τσακωνόμαστε ? η στα ΑΕΙ/ΤΕΙ το κάθε ίδρυμα διδάσκει ότι να'ναι η τι? δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα...

απορώ που βλέπω "η Java θα εκτοπίσει την C".

μόνο οι "χαζοί" μαθαίνουν C...

εγώ το έχω πει, στην αρχή μαθαίνεις την θεωρία, μην μου πείτε ότι διαφωνείτε γιατί σε λίγο θα καταρρίψουμε και τον νόμο της βαρύτητας...

την μαθαίνεις την θεωρία σε Ruby, Cobol, και όλα αυτά τα ξώφαλτσα?

[offtopic]

Είναι τόσο εξαπλωμένη η πληροφορική και τόσο μεγάλο το εύρος των εφαρμογών της (ενίοτε κι ανομοιογενές) που είναι φυσιολογικό να υπάρχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις. Εμένα πάντως αυτό που μου κάνει την μεγαλύτερη αρνητική εντύπωση είναι η απαξίωση που δείχνουν προς τα ακαδημαϊκά ιδρύματα πολλοί από τους αυτοδίδακτους. Προσωπικά τις περισσότερες φορές το εντάσσω στη παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια" και τις υπόλοιπες στην ημιμάθεια ή ακόμα και στην άγνοια.

 

Ο προγραμματισμός γενικώς κι αορίστως καλύπτει πλειάδα περιπτώσεων, από χαβαλεδιάρικο χόμπι για να περάσει η ώρα με καμιά σελιδούλα στο Ιντερνετ μέχρι επίπονη και χρονοβόρα προσπάθεια ολόκληρων ετών και πολλών ανθρώπων στα πλαίσια μιας ιδιαίτερα πολύπλοκης και πολύ συχνά απρόσιτης στον πολύ κόσμο επιστήμης, ιδιαίτερα στον ερευνητικό τομέα (αλλά όχι μόνο).

 

Σε ότι αφορά τις γλώσσες, ιδιαίτερα οι δημοφιλείς σε καμία περίπτωση δεν είναι "ξώφαλτσες". Η κάθε μια έχει τα υπέρ και τα κατά της και σίγουρα είναι η πιο κατάλληλη εκ των περισσοτέρων από τις υπόλοιπες για τουλάχιστον έναν στόχο (ο οποίος προφανώς διαφέρει από γλώσσα σε γλώσσα). Η καλύτερη... γλώσσα όλων είναι τα... bindings! Προφανώς δεν αναφέρομαι σε γλώσσα, αλλά στη δυνατότητα χρησιμοποίησης πολλών γλωσσών στο ίδιο project, μέσω bindings.

 

Τέλος, σχετικά με τη θεωρία που ρωτάς, είναι πολύ γενική ερώτηση. Θεωρία για ποιο πράγμα από όλα; Άλλη θεωρία χρειάζεσαι για να φτιάχνεις ιστοσελίδες με php & javascript, άλλη για να φτιάχνεις εμπορικές εφαρμογές, άλλη για να φτιάχνεις παιχνίδια, άλλη για να φτιάχνεις γλώσσες κι άλλη για να τηλεκατευθύνεις διαστημόπλοια.

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια θεωρία λες;

 

λεω για τους νεους που θέλουν να μάθουν, και το μόνο που ξέρουν είναι

>if (A < 
{ cout << A; }

 

για να μάθει κάποιος για τελεστές, δομητες, κλάσεις, δείκτες, υπερφόρτωση, κληρονομικότητα, templates ... και όλα αυτά τα βασικά τότε σίγουρα δεν υα τα μάθει από την Ruby? ποια γλώσσα αναφέρατε πιο πάνω...

 

ΥΓ: γι'αυτο τα παίρνω στην κράνα, όταν νεα παιδιά θέλουν να ξεκινήσουν και εμείς τους λέμε ξεκίνα με την x/y "whatever"

 

by the way, ρίξτε μια ματιά εδώ ;p πρέπει να τα μάθετε... ξεκινήστε απο τώρα..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_programming_languages

 

ΥΓ: για να είστε μέσα στην επικαιρότητα ...

 

ΥΓ: ναι ρε παιδιά με το "ξώφαλτσες" δεν λεω δηλαδή ότι είναι άκυρα, όπως είπα η κάθε γλώσσα και την δικιά της δουλειά, πχ δεν θα φτιάξεις web applications σε C... γι'αυτο υπάρχουν πολλές επιλογές ...

 

με το "ξώφαλτσες" θέλω να πω ότι πολλές γλώσσες είναι "νεες", και δεν έχουν την "ιστορία"...μου την σπάει όταν βλέπω κάποια χ/Υ γλώσσα που μόλις βγήκε απο το αυγό της να "ΥΠΕΡΤΕΡΕΊ" στις κλασικές..., αυτές τώρα απο πού ξεκίνησαν ?....

 

ΥΓ: επειδή δεν ασχολούμαι με web-programming, html/php/asp... ναι εντάξει δεν θέλεις C ... μιλάω για Windows/Linux/Mac Applications ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

λεω για τους νεους που θέλουν να μάθουν, και το μόνο που ξέρουν είναι

>if (A < 
{ cout << A; }

 

για να μάθει κάποιος για τελεστές, δομητες, κλάσεις, δείκτες, υπερφόρτωση, κληρονομικότητα, templates ... και όλα αυτά τα βασικά τότε σίγουρα δεν υα τα μάθει από την Ruby? ποια γλώσσα αναφέρατε πιο πάνω...

 

ΥΓ: γι'αυτο τα παίρνω στην κράνα, όταν νεα παιδιά θέλουν να ξεκινήσουν και εμείς τους λέμε ξεκίνα με την x/y "whatever"

 

by the way, ρίξτε μια ματιά εδώ ;p πρέπει να τα μάθετε... ξεκινήστε απο τώρα..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_programming_languages

 

ΥΓ: για να είστε μέσα στην επικαιρότητα ...

 

ΥΓ: ναι ρε παιδιά με το "ξώφαλτσες" δεν λεω δηλαδή ότι είναι άκυρα, όπως είπα η κάθε γλώσσα και την δικιά της δουλειά, πχ δεν θα φτιάξεις web applications σε C... γι'αυτο υπάρχουν πολλές επιλογές ...

 

με το "ξώφαλτσες" θέλω να πω ότι πολλές γλώσσες είναι "νεες", και δεν έχουν την "ιστορία"...μου την σπάει όταν βλέπω κάποια χ/Υ γλώσσα που μόλις βγήκε απο το αυγό της να "ΥΠΕΡΤΕΡΕΊ" στις κλασικές..., αυτές τώρα απο πού ξεκίνησαν ?....

 

ΥΓ: επειδή δεν ασχολούμαι με web-programming, html/php/asp... ναι εντάξει δεν θέλεις C ... μιλάω για Windows/Linux/Mac Applications ...

Εμένα η θέση μου είναι πως όποιος σκοπεύει να ασχοληθεί σοβαρά με τον προγραμματισμό, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να φοιτήσει σε μια εξειδικευμένη σχολή, κατά προτίμηση ανώτατη και αν έχει την δυνατότητα για εξωτερικό ακόμα καλύτερα. Η συσσωρευμένη γνώση στην οποία θα εκτεθεί και κυρίως η στοχευμένη καθοδήγηση και ο "εσωτερικός" ανταγωνισμός με τους συμφοιτητές του (πείτε το "ευγενή άμιλλα" αν το προτιμάτε ως έννοια) είναι πολύτιμα εφόδια, που πολύ απλά δεν υπάρχουν πουθενά αλλού για ξεκίνημα. Και να διατηρεί ανοιχτούς ορίζοντες για επαγγελματική αποκατάσταση στο εξωτερικό αν μπορεί.

 

Αν τώρα θέλει να το παλέψει μονάχος του, όποια γλώσσα και να επιλέξει για αρχή, αν σταθεί τυχερός με τα συγγράματα που θα επιλέξει για βοηθήματα και είναι μεθοδικός κι υπομονετικός, θα μάθει πολλά. Απλά ότι κι αν μάθει, θα είναι στάνταρ πολύ λιγότερο συγκριτικά με κάποιον που με την ίδια μεθοδικότητα και δίψα με αυτόν έχει σπουδάσει σε εξειδικευμένη σχολή.

 

Το κακό με τους περισσότερους που ξεκινάνε από το μηδέν είναι πως νομίζουν ότι διαβάζοντας 1 βιβλίο και 3-4 tutorials θα γίνουν προγραμματισταράδες, ότι θα περπατάνε και θα τα... σέρνουν και πως θα μάθουν προγραμματισμό ή την όποια γλώσσα επιλέξουν (ή τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση έχω αποκομίσει εγώ). Ο προγραμματισμός είναι τέχνη κι επιστήμη μαζί, και τα... αρπακόλικα απομυθοποιούνται πάρα πολύ σύντομα, ειδικά στις μέρες μας. Καμία γλώσσα (σπουδαγμένη ή αυτοδίδακτη) δεν μαθαίνεται μέσα σε ένα χρόνο. Σε αυτό το διάστημα συνήθως μαθαίνονται τα τετριμμένα, στον επαγγελματικό όμως τομέα τη διαφορά την κάνουν όσοι μπορούν να αποδώσουν στα μη τετριμμένα. Και κατά κανόνα μάλιστα στα εξειδικευμένα μη τετριμμένα.

 

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω για τους νεους που θέλουν να μάθουν, και το μόνο που ξέρουν είναι

>if (A < 
{ cout << A; }

 

για να μάθει κάποιος για τελεστές, δομητες, κλάσεις, δείκτες, υπερφόρτωση, κληρονομικότητα, templates ... και όλα αυτά τα βασικά τότε σίγουρα δεν υα τα μάθει από την Ruby? ποια γλώσσα αναφέρατε πιο πάνω...

 

 

Αυτά που αναφέρεις είναι συντακτικό, δομές δεδομένων και OOP.

 

Πέρα από αυτά, υπάρχουν και άλλες θεωρίες (με ή χωρίς εισαγωγικά) που πρέπει να γνωρίζει κανείς.

 

 

Για αυτό, πριν "τα πάρεις στην κράνα" ή προτείνεις τι πρέπει να μάθουν οι άλλοι.... ασχολήσου με την βελτίωσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορώ που βλέπω "η Java θα εκτοπίσει την C".

μόνο οι "χαζοί" μαθαίνουν C...

Δεν νομίζω ότι λέει κανεις σοβαρός ότι η Java θα εκτοπίσει την C.

Σε C είναι γραμμένο το JVM και θα συνεχίσει να είναι.

 

Τελείως διαφορετικό το level τις κάθε μιας.

 

 

με το "ξώφαλτσες" θέλω να πω ότι πολλές γλώσσες είναι "νεες", και δεν έχουν την "ιστορία"...μου την σπάει όταν βλέπω κάποια χ/Υ γλώσσα που μόλις βγήκε απο το αυγό της να "ΥΠΕΡΤΕΡΕΊ" στις κλασικές..., αυτές τώρα απο πού ξεκίνησαν ?....

 

Και τα "πήρες" πιο πάνω όταν θεώρησες ότι προβάλω ως κατώτερη την C# απ την Java;;;

 

Σε σχέση με το κριτήριο που αναφέρεις πάντως, η C# είναι εντελώς νέα σε σχέση με την Java.

Η Java είναι σχεδόν μια δεκαετία παλιότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...