Προς το περιεχόμενο

lenovo u350 13" laptop €349 - Saturn σταθμος Λαρισης


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ πριν εμφανιστουν τα netbooks, υπηρχαν τα notebooks με μικρότερες διαστάσεις, άλλοτε με internal, άλλοτε με external και ενίοτε χωρίς οπτικό drive. Οπως αναφερθηκε συνηθως τα ονομαζαν sub-notebooks και παντα ήταν ακριβότερα έως πολυυυυύ ακριβότερα από τα notebooks.

Υπηρξε εποχή που οι μεγάλοι κατασκευαστές έδιναν μάχη εντυπώσεων για το ποιος θα κατασκευάσει το μικρότερο και ελαφρύτερο και δυνατότερο sub notebook. Θυμάμαι που είχα πουλήσει πολλά sub-notebooks με τιμές 2.000 έως και 3.000 ευρώ (πχ toshiba portege). Πάντα ακολουθούσαν φανφαρώδεις ανακοινώσεις από όποιον κατασκευαστή είχε την εκάστοτε κορυφαία ναυαρχίδα.

 

Τα netbooks εμφανίστηκαν καταρχάς έως την οικονομική λύση σε μικρές διαστάσεις και όρισαν πλέον την νέα κατηγορία.

Ομως τα sub notebooks υπάρχουν ακόμη και μάλιστα παραμένουν ακριβότερα (βλέπετε sony vaio, toshiba portege κλπ κλπ).

Το οπτικό drive είναι αδιάφορος παράγοντας και επιλογή του πελάτη με διάφορα μοντέλα.

 

Το εν λόγω μηχάνημα δεν είναι netbook, είναι ξεκάθαρα sub notebook.

Η τιμή "μπερδεύει" κάπως μιας και τα όρια των κατηγοριών (πάνω-netbook με κάτω-sub notebook) συγκλίνουν για εμπορικούς λόγους.

Οι συγκρίσεις είναι φυσικά καλοδεχούμενες κ χρήσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Όσο για το cooler, το δικό μου U350 δεν έχει τα προβλήματα που λέτε. Και έχουν περάσει πολλά netbook/laptop απο τα χέρια μου. Αυτό είναι από τα πιο αθόρυβα. Δεν θέλω να σταματήσει να λειτουργεί ο cooler, και ίσα ίσα που ακούγεται. Official bios βάζω μόνο

 

 

 

τοτε στο δικο σου μαλλον το cooler το ανεμιστηρακι ειναι χαλασμενο. Η μενεις σε ψυγειο.

 

Ολοι οι υπολοιποι κατοχοι που δεν μενουν σε ψυγειο εχουν ενοχληθει απο τη συμπεριφορα του fan

http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-Y-U-B-V-and-Z-series/Ideapad-U350-Fan-Control-Speed/td-p/174840

 

Και το bios ειναι το επισημο, απλα ειναι modified για καλυτερη συμπεριφορα του fan. Εχει γινει ηδη ποστ μεσα στο επισημο φορουμ της lenovo. Εαν η lenovo βαριεται να το υιοθετησει, δεν με απασχολει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλασμένα είναι τα δικά σας cooler γιατί λειτουργούν κάνοντας θόρυβο. Εμένα λειτουργεί το ακούω και κάνει ελάχιστο θόρυβο. Μάλλον εμένα έχει καλύτερο cooler απ τα δικά σας. Εκτός αν μενετε σε σπίτια ηφαίστεια :shock: Αν κάτι δεν λειτουργούσε θα έκαιγε το πληκτρολόγιο μου, που δεν ισχύει.

 

Όλα τα modification γίνονται πάντα πάνω σε origian stack(ROM,bios,firmware). Σιγά μην κάτσει κάποιος να γράψει κώδικα. Δεν είπες κάτι νέο, πάντα είναι έτσι. Όσοι έχετε πρόβλημα, βάλτε το Modified(και unofficial), εγώ δεν έχω πρόβλημα και δε βάζω τπτ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλασμένα είναι τα δικά σας cooler γιατί λειτουργούν κάνοντας θόρυβο. Εμένα λειτουργεί το ακούω και κάνει ελάχιστο θόρυβο. Μάλλον εμένα έχει καλύτερο cooler απ τα δικά σας. Εκτός αν μενετε σε σπίτια ηφαίστεια :shock: Αν κάτι δεν λειτουργούσε θα έκαιγε το πληκτρολόγιο μου, που δεν ισχύει.

 

Όλα τα modification γίνονται πάντα πάνω σε origian stack(ROM,bios,firmware). Σιγά μην κάτσει κάποιος να γράψει κώδικα. Δεν είπες κάτι νέο, πάντα είναι έτσι. Όσοι έχετε πρόβλημα, βάλτε το Modified(και unofficial), εγώ δεν έχω πρόβλημα και δε βάζω τπτ B)

 

οταν αρχισει να κανει σαν ελικοπτερο εγω εδω θα ειμαι <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.

Άλλος ενοχλείται και ψάχνει λύσεις, άλλος όχι.

 

Οπότε και η κουβέντα σας δεν έχει ιδιαίτερο νόημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο AMD Fusion dual core E-350 είναι στην κατηγορία του ΑΤΟΜ και μακράν χειρότερος από τον SU7300

Μεσοσταθμικα Ε-350 πρεπει να παιζει ~20% αργοτερος απο SU7300.

Επομενως το "μακραν χειροτερος", ειναι και [αρκετα] υποκειμενικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok sorry

μπερδευτηκα επειδη ο πωλητης τους το ελεγε 14αρι. anyway 13.3" ειναι.

παντως υπαρχει ξανα...

αυτα.

 

συγχωρεμένος :P

 

χμμ..καλα νεα τοτε. Τη Τεταρτη εφυγαν απο οτι εμαθα γυρω στα 7 κομματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το U350 με SU7300 εδώ και μερικούς μήνες, αγορά από το eshop στα 450Ε. Στα 350Ε θεωρώ ότι είναι "κλοπή", γιατί αγοράζεις καλό και τίμιο subnotebook σε τιμή νετμπουκ...

 

Μεσοσταθμικα Ε-350 πρεπει να παιζει ~20% αργοτερος απο SU7300.

Επομενως το "μακραν χειροτερος", ειναι και [αρκετα] υποκειμενικο.

 

Εντελώς χοντρικά επίσης... λένε ότι τα Ε350 είναι [οριακά] γρηγορότερα από τους ΑΤΟΜ σε θέματα cpu... Έχοντας λοιπόν και σύστημα με ΑΤΟΜ D510 @ 1.6GHz αλλά και το U350 με τον SU7300 @ 1.3GHz, μπορώ να πω ότι η εμπειρία χρήσης των δύο μηχανημάτων (απόκριση, αίσθηση, χρόνοι ολοκλήρωσης εργασιών κλπ) είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη του 20%. Περιμένω τώρα τα νέα Ε450 ώστε να κάνω και ακριβείς συγκρίσεις μεταξύ όλων των ULV συστημάτων που έχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το U350 με SU7300 εδώ και μερικούς μήνες, αγορά από το eshop στα 450Ε. Στα 350Ε θεωρώ ότι είναι "κλοπή", γιατί αγοράζεις καλό και τίμιο subnotebook σε τιμή νετμπουκ...

 

 

 

Εντελώς χοντρικά επίσης... λένε ότι τα Ε350 είναι [οριακά] γρηγορότερα από τους ΑΤΟΜ σε θέματα cpu... Έχοντας λοιπόν και σύστημα με ΑΤΟΜ D510 @ 1.6GHz αλλά και το U350 με τον SU7300 @ 1.3GHz, μπορώ να πω ότι η εμπειρία χρήσης των δύο μηχανημάτων (απόκριση, αίσθηση, χρόνοι ολοκλήρωσης εργασιών κλπ) είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερη του 20%. Περιμένω τώρα τα νέα Ε450 ώστε να κάνω και ακριβείς συγκρίσεις μεταξύ όλων των ULV συστημάτων που έχω...

Ευχαριστoλυμε για την εξήγηση... κάποια πράγματα είναι αυτονόητα και ειδικά όταν έχεις εμπειρία και από τα δύο συστήματα (ΑΤΟΜ/E350 - SU7300), αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο να εξηγήσεις τις διαφορές σε κάποιον που κοιτάει μόνο benchmarks και δεν τα έχει βιώσει στην πράξη.... Σε μια κατηγορία επεξεργαστών που οι ικανότητές τους για τις σημερινές εφαρμογές είναι οριακές, ακόμα και ένα 5% μπορεί να κάνει την διαφορά, πόσο μάλλον το 20%+ - είναι το σκαλί που ο ATOM/E-350 κολάει ακόμα και σε απλό browsing ενώ ο SU7300 συνεχίζει απροβλημάτιστα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lykman, κάτω απ την μπαταρία υπάρχει υποδοχή για sim card, υπάρχει 3g modem ή απλά υπάρχει το slot; Τα παιδιά εδώ είπαν όχι, σε ρωτάω και σένα μπας και έχεις βρεί κάτι

 

Όσο για τις τιμές των netbook, με 350 αγωράζεις το καλύτερο netbook που υπάρχει. Τα dual core Atom ξεκινάν απο 300Ε. http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Netbooks-Mini-Laptop/Acer-AOD255E-N57DQkk25BT-LU-SEV0D-712.htm Και το toshiba netbook με amd C-50 στα 305 είναι. Και αν το συγκρίνεις με notebook, με 350 βρίσκεις με καλύτερο επεξεργαστή. To θεορώ φτηνό για τις τιμές που όρισε η αγορά για αυτή την κατηγορία, και μόνο

 

Ενεργοποίησε το 3g modem για να παραδεχτώ οτι είναι φοβερή τιμή! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lykman, κάτω απ την μπαταρία υπάρχει υποδοχή για sim card, υπάρχει 3g modem ή απλά υπάρχει το slot; Τα παιδιά εδώ είπαν όχι, σε ρωτάω και σένα μπας και έχεις βρεί κάτι

 

Όσο για τις τιμές των netbook, με 350 αγωράζεις το καλύτερο netbook που υπάρχει. Τα dual core Atom ξεκινάν απο 300Ε. http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Netbooks-Mini-Laptop/Acer-AOD255E-N57DQkk25BT-LU-SEV0D-712.htm Και το toshiba netbook με amd C-50 στα 305 είναι. Και αν το συγκρίνεις με notebook, με 350 βρίσκεις με καλύτερο επεξεργαστή. To θεορώ φτηνό για τις τιμές που όρισε η αγορά για αυτή την κατηγορία, και μόνο

 

Ενεργοποίησε το 3g modem για να παραδεχτώ οτι είναι φοβερή τιμή! :mrgreen:

 

Εχω usb stick VBoD οπότε δεν το είχα πολυψάξει, αν θυμάμαι καλά έχει την προεγκατάσταση (καλώδια και την κεραία, το SIM slot κλπ) αλλά όχι το ίδιο το modem.

 

Οσο για τα υπόλοιπα, σε σχέση με ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ Zacate APU (C50, Ε350 κλπ) ή ΑΤΟΜ (έτσι ορίζω εγώ τα netbook αφού η κατηγορία πλέον διευρύνθηκε με την συμμετοχή της AMD αφού δεν υπάρχουν μόνο τα intel με τα πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά της πλατφόρμας που είχε αρχικά δώσει η ίντελ σε όλους), το lenovάκι του θέματος κάνει κύκλους γύρω τους από θέμα ισχύος CPU... απλά καμία σχέση, οπότε και καμία σύγκριση. Μόνο στην τιμή έχει σύγκριση (και φυσικά στην gpu αν το συγκρίνουμε συγκεκριμένα με τα APU της AMD, οπού φυσικά εκείνα είναι καλύτερα από την 4500MHD της ιντελ. Παρόλα αυτά βλέπω τα mkv μου με gpu acceleration [DXVA] και στο lenovo με MPC-HC... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...