Προς το περιεχόμενο

lenovo u350 13" laptop €349 - Saturn σταθμος Λαρισης


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

lykman και karasardelis, καντε μια απλη δοκιμη,

κατεβαστε u7300 @ 1.1GHz & τρεξτε benchmarks:

αποτελεσματα θα πρεπει να 'ναι παραπλησια Ε-350...

 

Υποθετω θα μπορουσατε να ζησετε (!) και με αυτο?

Μαλιστα -καλως ή κακως- Amd Ε_350 > απο Atom,

 

Οσο για τη vga, εκει καμμια συγκριση με intel 4500...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

lykman και karasardelis, καντε μια απλη δοκιμη,

κατεβαστε u7300 @ 1.1GHz & τρεξτε benchmarks:

αποτελεσματα θα πρεπει να 'ναι παραπλησια Ε-350...

 

Υποθετω θα μπορουσατε να ζησετε (!) και με αυτο?

Μαλιστα -καλως ή κακως- Amd Ε_350 > απο Atom,

 

Οσο για τη vga, εκει καμμια συγκριση με intel 4500...

 

τα κάνω quote και τα boldάρω, για να μην τα ξαναγράφω...

 

... και ειδικά όταν έχεις εμπειρία και από τα δύο συστήματα (ΑΤΟΜ/E350 - SU7300), αλλά δεν είναι καθόλου εύκολο να εξηγήσεις τις διαφορές σε κάποιον που κοιτάει μόνο benchmarks και δεν τα έχει βιώσει στην πράξη....

 

επίσης το "θα πρέπει να..." σημαίνει απλά ότι έτσι νομίζεις, ή ότι όντως το ξέρεις? Και ξαναλέω, περιμένω τα Ε450 APUs και θα έχω και χειροπιαστά αποτελέσματα... ξαναλέω, έχω ήδη 4 ULV cpus, αυτός θα είναι ο 5ος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[κουβεντα να γινεται τωρα μα] οι Atom ειναι αρκετα "ανισες" cpu :whistle:

(λογω αρχιτεκτονικης) αλλου την παλευουν, αλλου μενουν πισω..!

 

Οι Amd E-350 δεν ειναι μεν Culv, αλλα ουτε και Atom.

 

Ενδιαφερον εχουν στην ECS HDC-I (δεν υπαρχει εδω)

καθως επιτρεπει TurboMode +33% στον επεξεργαστη:

http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/ecs_hdc-i/7.html

http://www.madshrimps.be/articles/article/1000176/ECS-HDC-I-Mini-ITX-Fusion-Board-Review/8

εκει πρεπει να ανιστοιχει ~περιπου SU7300 @ 1.5GHz.

 

Βεβαιως αν ανεβασουμε +33% και τους dual Atom

αντιστοιχο αποτελεσμα αποκλειεται να δουμε εκει :cry:

Επομενως τα γνωστα: Amd E-350 # Intel dc Atom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σε ένα αυτοκίνητο τα άλογα δεν ορίζουν την απόλαυση, αλλά είναι συνδυασμός πολλών παραμέτρων (ρεπριζ, σχέσεις κλπ), έτσι και στην περίπτωσή μας τα benchmarks και η ταχύτητα του επεξεργαστή δεν μπορούν να ορίσουν την αίσθηση που σου δίνει ένα καλό ULV Laptop σε σύγκριση με ένα Netbook. Πιάστε και τα δύο στα χέρια σας, ανοίξτε έναν firefox με καμιά δεκαριά tabs με βαριά sites (ajax scripts, flash κλπ) και μετά θα καταλάβετε την διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοίξτε έναν firefox με καμιά δεκαριά tabs με βαριά sites

Eχμ... μηπως ηρθε η ωρα να αναφερθει και ο παραγοντας RAM στην ιστορια? Ποση μνημη ειχε το καθενα απο τα μηχανηματα που δοκιμαστηκαν; Οι flash εφαρμογες μπορει να γονατισουν και εναν καλο core 2 duo δε λεει απαραιτητα κατι αυτο (εκτος αν ο ulv ειναι καλυτερος και απο core 2 duo τωρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[κουβεντα να γινεται τωρα μα] οι Atom ειναι αρκετα "ανισες" cpu :whistle:

(λογω αρχιτεκτονικης) αλλου την παλευουν, αλλου μενουν πισω..!

 

Οι Amd E-350 δεν ειναι μεν Culv, αλλα ουτε και Atom.

 

Ενδιαφερον εχουν στην ECS HDC-I (δεν υπαρχει εδω)

καθως επιτρεπει TurboMode +33% στον επεξεργαστη:

http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/ecs_hdc-i/7.html

http://www.madshrimps.be/articles/article/1000176/ECS-HDC-I-Mini-ITX-Fusion-Board-Review/8

εκει πρεπει να ανιστοιχει ~περιπου SU7300 @ 1.5GHz.

 

Βεβαιως αν ανεβασουμε +33% και τους dual Atom

αντιστοιχο αποτελεσμα αποκλειεται να δουμε εκει :cry:

Επομενως τα γνωστα: Amd E-350 # Intel dc Atom.

 

Την συγκεκριμένη της ECS την είχα δει, αλλά είπα να περιμένω την E450 APU (αν και τελικά οι φήμες για TC δεν επιβεβαιώθηκαν για cpu παρά μόνο για gpu).

Και μην αρχίζουμε τα "αν ανεβάσουμε" κλπ, γιατί ο 7300 έβγαινε από την ίδια την ASUS υπερχρονισμένος σε πολύ καλό subnotebook που δυστυχώς δεν πρέπει να ήρθε Ελλάδα [αν και το lenovo τελικά ακόμα και στην μαμά συχνότητα δεν με χαλάει καθόλου] στα 1.73GHz, και χτύπαγε στα ίσα νορμάλ core duo με μπόλικα megahertz παραπάνω...

Επίσης, αν το γυρίσουμε στα benchmarks που επιμένω ότι δεν είναι ενδεικτικά για το πόσο -συνολικά- γρήγορη είναι μια πλατφόρμα, και χρησιμοποιώντας αυτό: http://www.cpubenchmark.net/midlow_range_cpus.html , ο 7300 είναι ~26% γρηγορότερος (πάντα σύμφωνα με τις μετρήσεις και τα τεστ που χρησιμοποίησε το σχετικό site) από τον Ε350. 26% είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά... Μεγάλο ενδιαφέρον έχει [πάντα σύμφωνα με τις μετρήσεις του συγκεκριμένου site], ότι με "μόλις" 1.3GHz ξεπερνάει τους core duo Txxx, π.χ. Intel Core Duo T2600 @ 2.16GHz...

 

Eχμ... μηπως ηρθε η ωρα να αναφερθει και ο παραγοντας RAM στην ιστορια? Ποση μνημη ειχε το καθενα απο τα μηχανηματα που δοκιμαστηκαν; Οι flash εφαρμογες μπορει να γονατισουν και εναν καλο core 2 duo δε λεει απαραιτητα κατι αυτο (εκτος αν ο ulv ειναι καλυτερος και απο core 2 duo τωρα...)

 

Αυτά που έχω εγώ, έχουν τουλάχιστον 2GB ram έκαστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω & τα 2 συστήματα αλλά και τα benchmarks πιάνεται η άποψη μου;

ή θα πρέπει να μιλήσω με υποκειμενικούς όρους όπως εμπειρία χρήσης κτλ;

 

Η διαφορά είναι στη CPU 26% υπέρ του ULV (25,6% συγκεκριμένα)

όμως στη GPU μιλάμε ότι η διαφορά είναι χαοτική υπέρ του Ε-350 (σχεδόν 4 φορές επάνω)

και αυτό που κάνει τη διαφορά σε τέτοια underpowered συστήματα είναι η graphics unit.

 

Σαφώς ο ULV είναι, όπως και ο Ε350, πλέον netbook με τέτοια CPU τι θα ήταν άλλωστε; (και αυτό θα το πώ παραέξω, δεν έχω πρόβλημα)

 

Η διαφορά στο μέγεθος της οθόνης δεν παίζει κανένα ρόλο (ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια ανάλυση) εκτός και αν κάποιος έχει πάθηση στα μάτια.

Η διαφορά που παίζει ρόλο είναι της μπαταρίας και αυτονομίας, με σαφές πλεονέκτημα του Ε350.

 

Για να ανακεφαλαιώσω, και τα δυο συστήματα είναι κατώτερα των δικών μου απαιτήσεων σε απόδοση αλλά το σαφές πλεονέκτημα το έχει ο Ε350. (καλύτερη αυτονομία, φορητότητα, υποσύστημα γραφικών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την υπεροχή του Ε350 στην gpu δεν την αρνήθηκε κανείς... Αυτό έλειπε.

 

Ας το πάρουμε διαφορετικά λοιπόν. Στο lenovo έχω περάσει το προφίλ της δουλειάς μου, κάποια από τα εξειδικευμένα εργαλεία και φυσικά office κλπ. Μπορώ να δουλέψω άνετα (αν και θα ήθελα να συνοδεύεται το μηχάνημα από έναν πιο γρήγορο δίσκο, μιας και αυτό είναι που δείχνει να το καθυστερεί). Τώρα σκέφτομαι να είχα κάνει το ίδιο σε ένα αντίστοιχο netbook με τον Ε350 ή κάποιον ΑΤΟΜ. Ε όσο και να προσπαθώ να το φανταστώ, απλά δεν μπορώ, γνωρίζοντας πως είναι ο D510 (και ας είναι ο Ε350 λίγο γρηγορότερος, κανείς δεν θα το αρνηθεί ούτε αυτό).

 

Και λίγα σχετικά σχόλια από το notebookcheck:

 

Inside the E-350 two Bobcat cores can access 512KB level 2 cache per core. In comparison to the Atom processors, the Bobcat architecture uses an "out-of-order" execution and is therefore faster at the same clock speed. However, the performance is far worse than similar clocked Penryn (Celeron) or Danube (Athlon II) cores. On average the cpu performance of the E-350 lies a bit beyond a Celeron SU2300 at 1.2 GHz or a Athlon II Neo K325 at 1.3 GHz.

 

Τέσπα, σύντομα όπως είπα θα καβατζώσω ένα Ε450 APU, και τα ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και χρησιμοποιώντας αυτό: http://www.cpubenchmark.net/midlow_range_cpus.html , ο 7300 είναι ~26% γρηγορότερος (πάντα σύμφωνα με τις μετρήσεις και τα τεστ που χρησιμοποίησε το σχετικό site) από τον Ε350. 26% είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά... Μεγάλο ενδιαφέρον έχει [πάντα σύμφωνα με τις μετρήσεις του συγκεκριμένου site], ότι με "μόλις" 1.3GHz ξεπερνάει τους core duo Txxx, π.χ. Intel Core Duo T2600 @ 2.16GHz...

To συγκεκριμενο site, μπορει να χρησιμοποιηθει απλως σαν ενα "γενικος μπουσουλας"

και παλι ελεγχοντας τι ακριβως διαβαζεις/συγκρινεις...

:shifty:

Εχω εντοπισει λαθη εκει -που μπορει να προεκυψαν & απο λαθος εισαγωγη δεδομενων-

μα (πρεπει να) βαζουν σε υποψιες τι & πως μετρανε....

 

Ενα γρηγορο παραδειγμα, στη σελιδα αυτη:

- Intel Pentium E6600 @ 3.06GHz = 931

.....καταβαραθρωνεται (sic) απο τον...

- Intel Pentium D @ 3.60GHz = 1005

 

Ναιιιι καλααααα :-D I rest my case!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bencmarks που μετράνει points, wheatstone, pi κτλ είναι τελείως άχρηστα. Το γρηγορότερο ρολόι υπερυσχύει. Στοιχειώδης γνώσεις να έχεις πάνω στους επεξεργαστές καταλαβαίνεις οτι το 1ο χαρακτηριστικά δεν είναι τα ghz.

 

3mb smartcache έχει ο su7300. O amd E-350 1mb L2 cache, που είναι και παμπάλαιος τύπος. Τι και αν έχει κάρτα γραφικών, αν η "μηχανή" δεν είναι καλή τι να τα κάνεις τα καρμπυλατέρ και τις εξατμήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι και αν έχει κάρτα γραφικών, αν η "μηχανή" δεν είναι καλή τι να τα κάνεις τα καρμπυλατέρ και τις εξατμήσεις...

To APU ειναι η "μηχανη", δεν ειναι "καρτα γραφικων", α και ριξε και μια ματια σε μερικα απο αυτα, μια που μιλαμε για real-life και οχι benchmarks...

http://www.youtube.com/results?search_query=gaming+e-350+6310&aq=f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To APU ειναι η "μηχανη", δεν ειναι "καρτα γραφικων", α και ριξε και μια ματια σε μερικα απο αυτα, μια που μιλαμε για real-life και οχι benchmarks...

http://www.youtube.com/results?search_query=gaming+e-350+6310&aq=f

 

Γιατί έχεις μείνει μόνο στις gaming δυνατότητες? Πουθενά δεν αναφέρθηκαν σαν προαπαιτούμενο στο παρόν τόπικ (που και αυτές εδώ που τα λέμε "αστείες" είναι, και "ξεχωρίζουν" μόνο αναλογικά στο ότι κανένας άλλος δεν έχει σε mobile IGP κάτι αντίστοιχο). Από τα Llano κάτι αρχίζει και γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι κι εγω περιμενα πώς και πώς τα Liano αλλα τα πρωτα δειγματα δεν ειναι καθολου θετικα, τα κλασικα προβληματα με τους αθλιους drivers της AMD που για την ωρα κραταει πολυ πισω τα ιδια της τα προϊοντα (ενω και οι τιμες για την ωρα ειναι αρκετα υψηλες σε σχεση με τον ανταγωνισμο κι επισης δεν ειδαμε ακομα netbook liano). τελος παντων, ξεφευγουμε λιγακι τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι κι εγω περιμενα πώς και πώς τα Liano αλλα τα πρωτα δειγματα δεν ειναι καθολου θετικα, τα κλασικα προβληματα με τους αθλιους drivers της AMD που για την ωρα κραταει πολυ πισω τα ιδια της τα προϊοντα (ενω και οι τιμες για την ωρα ειναι αρκετα υψηλες σε σχεση με τον ανταγωνισμο κι επισης δεν ειδαμε ακομα netbook liano). τελος παντων, ξεφευγουμε λιγακι τωρα...

 

H πλατφόρμα brazos σχεδιάστηκε για netbooks και η liano για notebooks. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πλατφόρμα brazos σχεδιάστηκε για netbooks και η liano για notebooks. :)

 

Tα brazos έχουν μπει σε netbooks, nettops, αλλά και underpowered laptops (μέχρι και 17άρια νομίζω πήρε το μάτι μου!), Llano όμως υπάρχουν δύο σειρές, και mobile cpus αλλά και desktop cpus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...