Προς το περιεχόμενο

lenovo u350 13" laptop €349 - Saturn σταθμος Λαρισης


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένας δεν αγοράζει ένα Ultraportable ULV laptop για gaming... απορώ γιατί έχετε κολλήσει με τις κάρτες γραφικών.

 

Επίσης αν βρείτε επώνυμο AMD E-350 notebook στις 13,3 ίντσες σε τέτοια τιμή, σφυρίξτε μου κλέφτικα :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

δεν είναι μόνο για gaming η κάρτα γραφικών, μην ξεχνάτε το hardware acceleration σε .mkv και flash...σημαντικά imho

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι μόνο για gaming η κάρτα γραφικών, μην ξεχνάτε το hardware acceleration σε .mkv και flash...σημαντικά imho

 

Σωστός, αλλά και πάλι η ψοφόκαρτα του lenovo (4500ΜΗD) κάνει και gpu acceleration στα mkv μέσω DXVA... το έγραψα και πιο πάνω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To APU ειναι η "μηχανη", δεν ειναι "καρτα γραφικων", α και ριξε και μια ματια σε μερικα απο αυτα, μια που μιλαμε για real-life και οχι benchmarks...

http://www.youtube.com/results?search_query=gaming+e-350+6310&aq=f

 

Πως φαίνεται οτι έχεις φάει την προπαγάνδα της amd. Ποια apu ρε μεγάλε. Διαφημιστικά κόλπα της amd είναι αυτά. Έλα να κάνουμε recode ένα μεγάλο αρχείο να δεις τι κάνει η apu σου. Μέχρι και ο άτομ σας έφαγε...

 

Μόνο για games. Που και εκεί κάποια στιγμή θα κλατάρει το apu :rolleyes: με την 1mb cache

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και ο άτομ σας έφαγε...

Υπαρχει να το δουμε καπου αυτο? Γιατι δε παιζει ολοι να ειναι συννενοημενοι (η πλερωμενοι!) να λενε ψεμματα :shock:

Εχω υπερασπιστει τους Atom, μα δυστυχως μονο [με ο/c] > 2.2 GHz δινουν καλυτερα > αποτελεσματα απο AMD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Εχει ανεμιστήρα που κάνει θόρυβο και καταλαβαίνεις πολύ καλά πότε ξεκινάει και πότε σταματάει... όταν δουλεύει ακούγεται ενοχλητικά. Εμένα αυτό δεν με ικανοποιούσε (είμαι της ησυχίας) και βρήκα ένα BIOS που το έκανα και το βούλωσε εντελώς!!!!!

 

 

1 modded bios δε παιζει? καποιου middle-κατι?

ειναι βασισμενο στην v26 της lenovo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 modded bios δε παιζει? καποιου middle-κατι?

ειναι βασισμενο στην v26 της lenovo?

 

ναι, middleton, βασισμένο στο ένα και μοναδικό που έδωσε η lenovo σαν update (αν και δεν θυμάμαι νουμερο που είχε για να επιβεβαιώσω ή όχι το "v26" που λες), και βρίσκεται εδώ: http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-Y-U-B-V-and-Z-series/Ideapad-U350-Fan-Control-Speed/td-p/174840/page/6

 

υπήρξαν διάφορες εκδόσεις του modded bios, με διαφορετική συμπεριφορά του ανεμιστήρα... φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με τα διάφορα configurations του U350, μιας και κυκλοφόρησε και με SU4100, SU7300, και έξω πρέπει να βγήκε και με SU2300 και πιθανόν και άλλους ULV... Εμένα μου "έκατσε" καλύτερα αυτή της 6ης σελίδας (μια ενδιάμεση κατάσταση, πάντα σε SU7300), οι ξένοι από ότι διάβαζα σε εκείνο το τόπικ είχαν κυρίως μηχανάκια με τον SU4100 οπότε πιθανότατα να τους έκαστε καλύτερα αυτό που χαρακτηρίστηκε σαν το τελικό... Βασικά ο τύπος έδωσε και οδηγίες πως να φτιάξει ο καθένας (που έχει διάθεση να ασχοληθεί) δικές του ρυθμίσεις για τον ανεμιστήρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

lenovo u350 - su7300

ή

toshiba t130-a10;

Κάποια άλλη πρόταση;

Εργασίες γραφείου, προβολή παρουσιάσεων σε βίντεο και slides, δυνατότητα αναπαραγωγής βίντεο HD.

Με ενδιαφέρει η μεγάλη αυτονομία. Θα στενοχωρηθώ εάν το μηχάνημα παρουσιάζει lag στις ανωτέρω εφαρμογές...

 

Υπάρχει ακόμα ένα εκθεσιακό στο στ. Λαρίσης. Τιμή ίδια, 349. Όμως ζητούν 15 ευρώ για να το στείλουν σε μεταφορική, τα οποία θα τα πληρώσω εγώ. Επί πλέον θα πρέπει να πληρώσω και τα έξοδα αποστολής της μεταφορικής για να έρθει στο χώρο μου (άλλη πόλη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lenovo u350 - su7300

ή

toshiba t130-a10;

Κάποια άλλη πρόταση;

Εργασίες γραφείου, προβολή παρουσιάσεων σε βίντεο και slides, δυνατότητα αναπαραγωγής βίντεο HD.

Με ενδιαφέρει η μεγάλη αυτονομία. Θα στενοχωρηθώ εάν το μηχάνημα παρουσιάζει lag στις ανωτέρω εφαρμογές...

 

Υπάρχει ακόμα ένα εκθεσιακό στο στ. Λαρίσης. Τιμή ίδια, 349. Όμως ζητούν 15 ευρώ για να το στείλουν σε μεταφορική, τα οποία θα τα πληρώσω εγώ. Επί πλέον θα πρέπει να πληρώσω και τα έξοδα αποστολής της μεταφορικής για να έρθει στο χώρο μου (άλλη πόλη).

 

Μπορείς να δώσεις κάποιο link να δούμε το toshiba? Τι τιμή έχει? Είναι μήπως αυτό?

 

Το Lenovo πάντως να το υπολογίζεις στις ~4ώρες αυτονομία (η απολύτως μέγιστη, δλδ με όσο το δυνατόν πιο χαλαρή χρήση). Αυτά που ζητάς πάντως τα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι ακριβώς αυτό.

Δυστυχώς, 4 ώρες είναι λίγο. Νομίζω το toshiba, είναι καλύτερο σε θέμα αυτονομίας. Αλλά όσον αφορά στην απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι ακριβώς αυτό.

Δυστυχώς, 4 ώρες είναι λίγο. Νομίζω το toshiba, είναι καλύτερο σε θέμα αυτονομίας. Αλλά όσον αφορά στην απόδοση;

 

Αρα πρέπει να μάθεις και την αυτονομία του τοσίμπα... Εδώ ένα καλό review: http://www.notebookcheck.net/Review-Toshiba-Satellite-T130-14T-Notebook.24359.0.html Την μπαταρία την λέει για 61 Wh, αν θυμάμαι καλά του lenovo είναι 47? Η κάτι τέτοιο (πιο μικρή δλδ).

 

Επίσης δεν ξέρω αν πρόσεξες, αλλά το τοσίμπα είναι +150€ στην τιμή από ότι βλέπω στο σκρουτζ... Με τόσα παίρνεις μια 2η μεγάλη μπαταρία στο Λενόβο! Η μία ακόμα μικρή μπαταρία, και έναν SSD! Είναι αρκετά μεγάλη διαφορά...

 

Γενικότερα πάντως, το τοσίμπα (από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του) έχει τον SU4100, ο οποίος κατηγοριοποιείται από την Ιντελ σαν κατώτερος του SU7300 του συγκεκριμένου Λενόβο, αν και στην πραγματικότητα σε επιδόσεις οι διαφορές πρέπει να είναι μηδαμινές. Προσωπικά με χαλάει στο τοσίμπα η μη ύπαρξη gigabit lan, αλλά αυτό είναι προσωπικό "κόλλημα", άλλους ίσως να μην τους ενδιαφέρει. Κατά τα άλλα με μια γρήγορη ματιά, το tohiba υπερτερεί σε συνδέσεις (esata + spdif).

 

Και μια μικρή επισήμανση για το HD video που είπες, αν και δεν έχω δοκιμάσει αναλυτικά πόσο αντέχει ο επεξεργαστής (σίγουρα 720p, δεν ξέρω τα 1080p), η gpu του (4500MHD) έχει μεν DXVA δυνατότητες, αλλά επίσης δεν θυμάμαι τα όρια της... αν και νομίζω είχα δει μέχρι και bluray σε κάποια δοκιμή... τέσπα (γερατειά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε συζήτηση για αγορά καινούριου υπολογιστή. Μιλάω για μεταχειρισμένο σε κάθε περίπτωση. Τα οικονομικά μου, δε μου το επιτρέπουν. Αλλά πρέπει να κάνω μία αγορά, διότι το χρειάζομαι στην εργασία μου.

Το toshiba το έχω δει σε διάφορες αγγελίες, από 330 μέχρι 370 ευρώ. Είχα μάλιστα κανονίσει για την αγορά του στα 370, αν και η προσφορά στα 330 ήταν εμφανώς καλύτερη. Όμως είχα είδη κλείσει τη συμφωνία και θέλω να είμαι συνεπής. (Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει στα 330 πλέον...)

Όμως η συναλλαγή αναβλήθηκε. Ο πωλητής με είχε ενημερώσει για την ύπαρξη ενός άλλου ενδιαφερόμενου προ ημερών, οπότε αναγκάστηκα να ξεκινήσω πάλι την αναζήτηση μια και μπορεί να ακυρωθεί η συμφωνία.

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανέναν, και επί πλέον, πρέπει να έχω το μηχάνημα μέχρι τέλη Σεπτέμβρη το αργότερο. Οπότε δε μπορώ να το διακινδυνεύσω.

 

Οσο για την μπαταρία του u350, την 8-cell, μακάρι να ήταν σίγουρο ότι μπορώ να τη βρώ. Όμως μετά από ενδελεχείς αναζητήσεις, δεν την εντόπισα κάπου.

Νομίζω ότι την εντόπισα σε κάποιο κατάστημα του εξωτερικού. Αλλά σε περίπτωση δυσλειτουργίας φαντάζομαι θα υπάρξουν περιπλοκές, πράγμα το οποίο θα με φέρει σε δύσκολη θέση. Σημειώνω εδώ ότι το κόστος πρέπει να είναι μαζί με τα έξοδα αποστολής κάπου 150 Ευρώ. Επίσης δεν έχω πραγματοποιήσει αγορά από το εξωτερικό άλλη φορά. Γενικά είμαι επιφυλακτικός με το θέμα αυτό.

 

Κοιτάζοντας τα specifications των 2, το μόνο που με προβλημάτισε, για το toshiba, είναι ότι η κάρτα γραφικών του είναι gma 4500m και όχι gma 4500mhd. Αν και από σελίδα με gpu benchmark, δεν είδα πολλές διαφορές, εκτός του ότι η mhd υποστηρίζει αποκωδικοποίηση hd video.

Για τον επεξεργαστή, οι κριτικές είναι περίπου ίδιες.

 

Επαναλαμβάνω ότι στο μηχάνημα θέλω να χειρίζομαι editors για συγγραφή προγραμμάτων, και σημειώσεων, καθώς και να προβάλλω παρουσιάσεις με μορφή HD Video, ή slides. Επίσης με ενδιαφέρει η άνετη, ομαλή και απρόσκοπτη λειτουργία των θυρών D-SUB και HDMI, σε λειτουργία dual view αλλά και επέκτασης επιφ. εργασίας.

Όσον αφορά στη φορητότητα, το toshiba, για τις εργασίες που προανέφερα, με ενημέρωσε ο κάτοχός του, ότι έχει διάρκεια μπαταρίας γύρω στις 6 ώρες. Με αυτή τη διάρκεια μπαταρίας, είμαι καλυμμένος.

 

Σημείωση: το φορητό στο link δεν είναι το t130-10g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...