Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν φας ban μπορεις να κάνεις system transfer. Εγω παντως κοίταξα νωρίτερα και δεν είχα φάει ban ούτε στο old ουτε στο new μου, υπάρχει κάποιος άλλος εδώ που να κοίταξε αν έφαγε ή όχι;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Έχω φάει ban σε κονσόλα που δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για να παίξω online, μόνο miiverse έμπαινα και στο eshop, τίποτα περισσότερο. Έχω a9lh, Luma3DS, FBI και Freeshop εγκατεστημένα.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς εντοπίζουν τις CFW'ed κονσόλες. Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι μας «έδωσε» το update του Freeshop fork, ελπίζω όχι από σκοπού. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να διαβάσουν το activity log;

Επειδή θεωρητικά θα μπορούσαν να δουν FBI/κτλ οπότε να έπεσε και από αυτό το ban.

 

Εγώ πάντως δεν έχω βάλει το freeshop (ή κάποιο fork) ποτέ αλλά φοβάμαι να δω το 3ds. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάντως, ακόμα μπορώ να μπω στο eshop και στο miiverse, οπότε δεν άλλαξε και τίποτα το σημαντικό για εμένα. Επίσης, το NNID μου είναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απ' όσο ξέρω μόνο online (στα παιχνίδια) δεν μπορείς να μπεις.

Στο e-shop μπαίνεις κανονικά.

 

Είχα διαβάσει για έναν στο gbatemp ο οποίος έφαγε ban και δεν μπορεί να μπει στο pokebank όπου έχει αποθηκευμένα pokemon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι εχω διαβασει πληροφορίες η nintendo μπορεί να πάρει αν έχεις το spotpass (που μάλλον στελενι πληροφορίες απο το activity log) ανοιχτό ή/και αν έχεις ανοιχτο το να βλεπουν οι φιλοι σου ποιον τίτλο παιζεις (οποτε βλέπει και η nintendo και αν εχεις ανοιχτο το FBI ας πουμε θα το δουν και θα το καταγραψουν). Και ναι στο pokebank δεν μπορεις να μπεις αλλά αν κανεις unban την κνοσολα με μια απο τις μεθοδους θα μπορεσεις να μπεις κανονικα και να δεις και τα ποκεμον σου νομιζω, αυτο γιατι είναι συνδεδεμενο με το nnid και οχι με την κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για το spotpass, κάτι τέτοιο έχω διαβάσει και εγώ όπως και για το τι βλέπουν οι φίλοι σου.

Εγώ αν θυμάμαι καλά όλα κλειστά τα έχω, τουλάχιστον σίγουρα για το τι τίτλο βλέπουν οι φίλοι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα ερωτηματολογία που έχουν συμπληρώσει διαφόροι χρήστες δεν μπα να μην είχες βάλει freeshop ή fbi, b9s ή A9LH , Luma ή καποίο άλλο CFW, Emunand ή Sysnand , Brickway ή DS Flashcart ή να στέλνεις δεδομένα το banwave είναι random. Αρκεί να έχει γίνει modify η κονσόλα.  Aπο το FAQ του 3d shacks

 

 

Q: Am I at risk for getting banned?

A: Yes!

 

Q: What regions are affected by the banwave?

A: All.

 

Q: What firmwares are affected by the banwave?

A: All. Only the latest one will allow you to connect online, though, so that's moot.

 

Q: What CFW/Luma versions/bootstraps are affected by the banwave?

A: All.

 

Q: What 3DS models are affected by the banwave? A: All.

 

Q: What homebrew methods are affected by the banwave? A: All.

 

Q: I got banned after upgrading to b9s, is it causing the bans?

A: A9LH and B9S alone are not the reasons you are being banned. Both those and other CFW are susceptible to banning.

 

Q: Is the ban wave over? Will it end? WHEN WILL IT END?!?!?!?!?!?

A: "Never."

 

Q: Will there be a solution for consoles that are already banned?

 

A: No. It is a permanent ban.

 

Q: How do I know if I'm banned?

A: Go online, open Friends List. If you get an Error 002-0102, you are banned.

 

Q: Will doing this ban me?

A: It shouldn't, if you only open Friends List and nothing else, and be sure to have read the information on How To Avoid The Ban.

 

Q: Can I still play online with my SpotPass or Friend List info sharing disabled? A: Yes. Q: Is my NNID banned or affected on other consoles?

A: No. Your NNID will continue to work, and Miiverse and eShop will work as expected.

 

Q: What can I still do online while I'm banned?

A: Use the Internet Browser, buy things on the eShop, access Miiverse (not post?), use homebrew with internet connectivity, and use local multiplayer.

 
Q: Ban "waves"? How many ban waves have there been, or will there be? Will there be more?
A: The concept of a ban wave is misleading. Nintendo is likely logging information sent from your 3DS system to their servers, which is invalid (for instance, currently playing a homebrew title in Friends List.) When they see your information is invalid, it will flag your account for review. At an irregular interval, these flags will become bans permanently.
Q: My 3DS was in sleep mode. Can I still be banned?
A: YES. It seems to be banning with SpotPass data, which is sent while your 3DS is asleep. Read the other pins for information on how to avoid bans.
Q: Is this a server/NNID ban or a console ban? A: Console ban. It affects your console-specific data. This data is not spoofable, and must come from a legitimate 3DS.

 

@grim reaper αμά έχει access σε 2η κονσόλα μπορείς να unbanάρεις την bannarισμένη μεταφέροντας το Localfriendseedcode_B

https://gbatemp.net/threads/all-3-methods-to-get-unbanned-from-recent-ban-wave.450679/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-_-

Αν είχα 2η κονσόλα τότε δεν θα ένοιαζε καθόλου το ban μιας και το πιθανότερο είναι ότι η μια κονσόλα θα ήταν για hacks και η άλλη θα ήταν για legit/legal πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται η nintendo να δει απλά οτι έχεις b9s/a9lh και luma3ds, ο μόνος τρόπος να το δει είναι αν έχεις εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή όπως freeshop ή fbi. Μην ξεχνάτε οτι το 99,9% των χρηστών που έχουν cfw έχουν ακολουθήσει τον Οδηγό (3ds.guide) που λέει στους χρήστες να εγκαταστήσουν fbi, luma updater και hb auncher loader οπότε είτε καποιος μέσω του spotpass είτε μέσω της λίστας φίλων η nintendo μπορεί με αυτόν τον τρόπο να διαπιστώσει ποια 3ds ειναι χακαρισμένα και ποιά όχι. Επίσης το ban γίνεται σε κύμματα προφανώς και οι κονσόλες που γίνονται ban σε κάθε κύμα είναι τυχαίες, αλλά πάντα τηρούν κάποιο απο τα παραπάνω κρητίρια, δηλαδή αν εχουμε 2 κονσολες που γνωριζουμε οτι και οι 2 εχουν κανει τα ίδια ακριβως πράγματα και η μια έχει φάει ban και η άλλη όχι, τότε δεν σημαίνει οτι υπάρχει κάποιος κρυφός παράγοντας αλλά οτι απλά το ένα έτυχε να φάει μπαν σε αυτό το κύμα ενώ το άλλο όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex δεν χακάρουν όλοι όπως εσύ με το 3ds.guide μόνο. Μπες και δίαβασε και δες στο GBA Temp όπως και στα διάφορα polls ότι freeshop fbi κλπ δεν φταίνε. Πολύ πιθανόν να ξέραν από πολύ πιο πριν να κάνουν detect αν η κονσόλα έχει πειραχτει.

 

Αυτή την στιγμή όλα δειχνούν οτί είναι τυχαίο το ban αρκεί να έχεις περάσει CFW. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ban κόβει Miiverse, Youtube, Web Browser και online features σε παιχνίδια. Local Play δεν εχεί θέμα μια και γίνετε μέσω του wifi. Επείσης DLC/Themes και Eshop δεν κόβονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...