Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α δε παιζω Online...τωρα θα εγραφα , βρηκα την ακρη και κατανοησα τι παιζει με τα payloads κλπ...εβαλα decrypt αλλ δεν απο xorpads... θα καταληξω σε cia να τελειωνω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρέθηκε ένα κρυμμένο μενού στα 3DS που χρησιμευει στο να κάνεις unbrick άτυχες κονσόλες. Από ότι φαίνεται χρειάζεται να πατηθει ενας συνδιασμος πληκτρων ενώ η κονσόλα είναι κλειστεί και διπλωμενη κάτι που βεβαια δεν γινεται οπότε ένας χάκερ έκανε την κονσόλα να νομίζει ότι ειναι διπλωμενη χρησιμοποιώντας έναν μαγνητη..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δουλεύει με κάποιες απο τις υπάρχουσες κάρτες, αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα με ποιές. Προς το παρόν λένε ειναι μία μόνο συμβατή και περιμένουν να επεκτήνουν την συμβατότητα και σε άλλες για να το κυκλοφορήσουν για να μην αναγκαστεί ο κόσμος να πάρει μόνο την συγκεκριμένη. Μόλις ανακοινωθούν ποιές θα είναι συμβατές θα εξαντληθούν το πολύ σε μερικές ώρες και θα πωλούνται απο μεταπωλητές σε πολυ υψηλές τιμές, τόσο υψηλές που σε πολλές περιπτώσεις θα συμφέρει το hardmod περισσότερο (οπότε δεν θα χάσουν τη δουλειά τους οι hardmoders και το hardmod θα συνεχίσει να υφίσταται ως μεθοδος εγκατάστασης/unbricking) και αυτό γιατί ποιός δεν θα ήθελε να έχει μια "μαγική" κασσέτα που μπορεί να χακάρει ή να κάνει unbrick οποιοδήποτε 3ds (εκτός αν έχει πρόβλημα το slot φυσικά) στην γη ανεξάτητα απο το firmaware;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω φάει άσχημο κόλλημα προσπαθώντας να εγκαταστήσω cfw στο 3ds μου... Ακολουθώ τον οδηγό του 3ds guide.

Να πω ότι μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα απλώς μια gateway 3ds παίζοντας 3ds αρχεία μόνο. Με τα cia που είχα δοκιμάσει να εγκαταστήσω συνήθως αντιμετώπιζα πρόβλημα, οπότε και αποφάσισα να προχωρήσω σε εγκατάσταση cfw.


Το μοντέλο της κονσόλας είναι O3DS σε firmware 4.1.0. Συνεπώς ακολούθησα τον προβλεπόμενο οδηγό, την επιλογή Installing boot9strap (MSET).


Νομίζω ότι έχω κάνει σωστά τα βήματα, έχω κολλήσει στο Section III - Launching FBI. Λέει να τρέξω την εφαρμογή Download Play και πατώντας L + DOWN + SELECT ότι θα ανοίξει το Rosalina Menu. Αμ δε... Ο συνδυασμός πλήκτρων δεν κάνει τπτ. Είναι σαν να λείπει από τον οδηγό κάποιο βήμα.

Να σημειώσω ότι ακολούθησα και το βήμα "If, before following this guide, you already had an EmuNAND setup and would like to move the contents of your previous EmuNAND to your new SysNAND CFW, now is the time to follow Move EmuNAND before doing this section", και ότι έχει γίνει update σε 11.4 με επιτυχία όπως λέει το αμέσως προηγούμενο βήμα: Update your device by going to System Settings, then “Other Settings”, then going all the way to the right and using “System Update”.

Παρακαλώ τα φώτα σας. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Έχω φάει άσχημο κόλλημα προσπαθώντας να εγκαταστήσω cfw στο 3ds μου... Ακολουθώ τον οδηγό του 3ds guide.

 

Να πω ότι μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα απλώς μια gateway 3ds παίζοντας 3ds αρχεία μόνο. Με τα cia που είχα δοκιμάσει να εγκαταστήσω συνήθως αντιμετώπιζα πρόβλημα, οπότε και αποφάσισα να προχωρήσω σε εγκατάσταση cfw.

 

 

Το μοντέλο της κονσόλας είναι O3DS σε firmware 4.1.0. Συνεπώς ακολούθησα τον προβλεπόμενο οδηγό, την επιλογή Installing boot9strap (MSET).

 

 

Νομίζω ότι έχω κάνει σωστά τα βήματα, έχω κολλήσει στο Section III - Launching FBI. Λέει να τρέξω την εφαρμογή Download Play και πατώντας L + DOWN + SELECT ότι θα ανοίξει το Rosalina Menu. Αμ δε... Ο συνδυασμός πλήκτρων δεν κάνει τπτ. Είναι σαν να λείπει από τον οδηγό κάποιο βήμα.

 

Να σημειώσω ότι ακολούθησα και το βήμα "If, before following this guide, you already had an EmuNAND setup and would like to move the contents of your previous EmuNAND to your new SysNAND CFW, now is the time to follow Move EmuNAND before doing this section", και ότι έχει γίνει update σε 11.4 με επιτυχία όπως λέει το αμέσως προηγούμενο βήμα: Update your device by going to System Settings, then “Other Settings”, then going all the way to the right and using “System Update”.

 

Παρακαλώ τα φώτα σας. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Δωσε λιγη λεπτομερια για το συστημα, αρχικο Φιρμγουαρε και πηγες σε 11.4;, εαν ειχες πληρη φυλλομετρητη, κλπ...Εστω σε πμ, και να το δω λιγο εαν αλλος δεν σου στειλει βοηθεια. Στειλε μου τηλ σου εαν ειναι να το παμε βημα βημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Down εννοει του dpad, μήπως δοκίμασες με το circle pad; Επίσης αν δεν φταιέι αυτό, ο συνδυασμος αυτός σου ανοίγει το rosalina menu έξω απο την εφαρμογη τουλάχιστον;

 

Edit: Μήπως ξεκίνησες τον οδηγό πριν 2-3 μέρες ή πιο πριν; Γιατί αν ναι τότε θα έχεις luma 7.1 και όχι 8.0 οπότε τώρα ο οδηγός έχει αναβαθμιστεί για 8.0 οπότε κάποια πράγματα λειτουργουν αλλιως, πάτα select την ώρα που ανοίγεις το 3ds και δες αν έχεις 7.1 ή 8.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Down εννοει του dpad, μήπως δοκίμασες με το circle pad; Επίσης αν δεν φταιέι αυτό, ο συνδυασμος αυτός σου ανοίγει το rosalina menu έξω απο την εφαρμογη τουλάχιστον;

 

Edit: Μήπως ξεκίνησες τον οδηγό πριν 2-3 μέρες ή πιο πριν; Γιατί αν ναι τότε θα έχεις luma 7.1 και όχι 8.0 οπότε τώρα ο οδηγός έχει αναβαθμιστεί για 8.0 οπότε κάποια πράγματα λειτουργουν αλλιως, πάτα select την ώρα που ανοίγεις το 3ds και δες αν έχεις 7.1 ή 8.0.

Αυτό έφταιγε. Από το βράδυ προχτές που κατέβασα τα απαραίτητα αρχεία μέχρι χτες το πρωί που ξεκίνησα να το κάνω άλλαξε και ο οδηγός αλλά και αναβαθμίστηκαν τα μισά αρχεία.

 

Νομίζω ότι τώρα έχω βρει την άκρη.

 

Αν προκύψει νέο πρόβλημα θα επανέλθω! Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να βρείς μια απο αυτές που θα είναι συμβατές πριν εκτοξευθεί η τιμή τους ή εξαντληθούν τότε ναι. Επίσης για όποιες απο τις flashcards που δεν θα είναι συμβατές με το τελευταιο firmware θα θες είτε ένα powersaves είτε ένα 2ο ήδη χακαρισμένο 3ds για να κάνεις flash το ntrboothax, αν τώρα είναι συμβατές κάποιες απο αυτές που δουλεύουν στο τελευταίο firmware τότε μπορεί (ο οδηγός δεν γραφει τίποτα τέτοιο για αυτο λεω μπορει) να γίνεται και κατευθείαν με νεα απλό nds αρχειο μέσα απο το μενου της καρτας. Επίσης μπορεί και να γίνεται και με εναν συνδυασμο με οποιασδήποτε flashcard που δουλεύει στο τελευταίο firmware και μιας συμβατής με ntrboothax.

Να σημειώσω οτι στην Ελλάδα το Powersaves αυτή τη στιγμή είναι πανάκριβο (η πιο υψηλή τιμή παγκωσμίως νομίζω) και τα μεταφορικα για να το παρεις απο εξωτερικο ειναι τέτοια που δεν συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια τι σας νοιαζει. Σχεδον ολα τα 3δσ στα καταστηματα ειναι 11.Χ η 12.Χ συστηματα, χακαρονται χαλαρααααααααααααααα.

Εως να χρειαστειτε 11.4 η 11.5 firmware θα εχετε αγορασει πλεον switch light (3ds successor).....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον είναι μπαναρισμενος

https://pastebin.com/jP4WMKYD

 

 

0)Go into decrypt 9 sysnand options then sysnand backup/restore then nand backup after it is done place these files somewhere safe on your computer. (Not needed but highly recommended)

1)Then download a public local friend code seed B ( Not just you are using this),You can get one by googling "local friend code seed b" then picking the link that is from that chaos site then checking page 11 of the comment section(Please do the lower chances of getting banned section below)

2)Then place the friend code seed B in the files 9 folder on the root of your sd card (Create it if you don't have it)

3)Go into decrypt 9 then sysnand options then system file inject and inject friend code seed B

4)Hurray you are unbanned!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Να κανω μια ερωτηση? Εχω βρει ενα glitch στο παιχνιδι που δουλευει αψογα επαιζα online και το εκανα 2 ωρες συνεχομενες. Μετα βγηκα ξαναμπηκα αργοτερα και πλεον δεν μπορουσα να το κανω σαν να εγινε ban. Eιχα κρατησει backup πριν το κανω περασα το προηγουμενο save και ηταν ολα οκ. Τι μπορω να κανω προφανως για να συνεχισω να χρεισιμοποιω το glitch χωρις να banαριστω απ το παιχνιδι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...