Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή το αγόρασα μεταχειρισμένο χακαρισμένο ήδη το New3ds Xl, πως μπορώ να δω ποιο cfw έχει για να ξέρω αν μπορώ να κάνω update?? Δε μπορώ να παίξω MArio Kart   :(

 

Δες τι αρχεια εχει η ΣΔ (παραθεσε τα εδω) σβυστο ξεκινα το κρατωντας πατημενο το σταρτ - σελεκτ δες τι σου φορτωνει γραψτω μας.

 

Παιδια μια βοηθεια.Πηρα μια καινουργια 32αρα και εκανα αντιγραφη τα αρχεια της παλιας στην καινουργια αλλα δε μου βλεπει το cfw.Τι πρεπει να κανω?

 

Αντιγραφη πως; μηπως πειραξες το συστημα φακελλων, αφησες κατι απο εξω; η παλια παιζει κανονικα, δες την παλια μηπως ειχε κανα παρτιτιον...

 

Την έβαλα στο 3ds και διαμορφώθηκε.Εκανα paste τα αρχεία αλλά τις εφαρμογές όπως homebrew και FBI και Luna update δε μου τις εμφανίζει.

 

ερωτηση χαζη βεβαία, αλλα μηπως εχες κανει φορματ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ SD σε windows?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν έκανα από την παλιά αντιγραφή στον υπολογιστή τα αρχεία ώστε να τα περάσω στην καινούργια,μου έγραφε ότι ένα αρχείο δεν υπάρχει πια και κάτι άλλα κουλα.Την έφτιαξα από την αρχή την καρτουλα αλλά το Metroid θα το συνεχίσω με την παλιά μιας και το save δε ξέρω πως περνάει μέσα ούτε ξέρω ποιος είναι ο φάκελος του metroid για να περάσω το παλιό save.Αν ξέρει κάποιος έχει καλώς αλλιώς τερματιζω το Metroid με την παλιά κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όταν έκανα από την παλιά αντιγραφή στον υπολογιστή τα αρχεία ώστε να τα περάσω στην καινούργια,μου έγραφε ότι ένα αρχείο δεν υπάρχει πια και κάτι άλλα κουλα.Την έφτιαξα από την αρχή την καρτουλα αλλά το Metroid θα το συνεχίσω με την παλιά μιας και το save δε ξέρω πως περνάει μέσα ούτε ξέρω ποιος είναι ο φάκελος του metroid για να περάσω το παλιό save.Αν ξέρει κάποιος έχει καλώς αλλιώς τερματιζω το Metroid με την παλιά κάρτα.

Αρα ολα καλα;

Φακελος του samus returns του φετινου λες; Εαν ναι ο φακελος ειναι καπου μεσα στο ΣΔ/3δσ και πρεπει να αντιγραψεις ολο το φακελλο (κρυπτογρ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει ποιος είναι (λόγω μεγέθους) αλλά όταν πάω να κάνω αντιγραφή μου λέει ότι δε γίνεται γιατί κάτι λείπει.Δε τρέχει τίποτα.Απλα το τελειώνω στην παλιά κάρτα και όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια τα πετάω στην καινούργια που έφτιαξα.Θα κατεβάσω πολύ πράμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα καλα μολις εκανα update official se sys11.06.39e ειμαι με boot9strap.

Επισης μπηκα στο luma πριν ηταν ενημερωμένο αλλα μου ζητησε να κανω ενα backup ενημερωση χωρις να εχω καμια αμιβολια κρατωμτας πατημενο το ax τι ηταν αυτο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mazinga

 

λέει luma3DS v5.5

https://github.com/AuroraWright/Luma3DS/releases/tag/v5.5

 

Λογικα ισχυει οτι ειπε 

 

Εδώ είσαι μιας και λογικά έχεις a9lh. (δες τα αρχεία στην sd card, λογικά θα έχεις κάποιο arm9loaderhax.bin)

https://3ds.guide/a9lh-to-b9s

 

Προσεχε απλα την σειρα με την οποια θα διαχειριστεις τα update. θελει διαβασμα για να μην βρεθεις με ενα CFW / Luma που δεν αλληλουποστιριζονται, και το ενα κρεμαει το αλλο. Δεν σου λεω λεπτομεριες γιατι πρεπει να δεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι εχει περασμενο το μηχανημα που εχεις για να μην βρεθεις σε μπλεξιμο. Αργα και με υπομονη. Διαβασε για να εισαι σιγουρος με πιοα σειρα πρεπει να κινηθεις.

Πρεπει να εχεις και ειτε ενα godmode 9 η ενα αλλο εργαλειο σαν το hourglass9 για διαχειρηση nand. 

Καταλαβε ακριβως τι εχεις για να το φερεις εκει που χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που θα αλλαξω sd προσεξα  οτι εχω μεσα στο φακελο gm9 αυτο το αρχειο το οποιο ειναι 1 γιγα 11.5.0-38E_ctrtransfer_n3ds..bin

μηπως επρεπε να το σβησω?

Γιατι στον οδηγο εδω λεει πως επρεπε να το σβησω μεσα απο g9 εαν καταλαβα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://github.com/AuroraWright/Luma3DS/releases/tag/v5.5

 

Λογικα ισχυει οτι ειπε

 

 

Προσεχε απλα την σειρα με την οποια θα διαχειριστεις τα update. θελει διαβασμα για να μην βρεθεις με ενα CFW / Luma που δεν αλληλουποστιριζονται, και το ενα κρεμαει το αλλο. Δεν σου λεω λεπτομεριες γιατι πρεπει να δεις ΑΚΡΙΒΩΣ τι εχει περασμενο το μηχανημα που εχεις για να μην βρεθεις σε μπλεξιμο. Αργα και με υπομονη. Διαβασε για να εισαι σιγουρος με πιοα σειρα πρεπει να κινηθεις.

Πρεπει να εχεις και ειτε ενα godmode 9 η ενα αλλο εργαλειο σαν το hourglass9 για διαχειρηση nand.

Καταλαβε ακριβως τι εχεις για να το φερεις εκει που χρειαζεσαι.

 

Σου τα δίνει όλα το guide, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Τις προάλλες έκανα update το b9s και το luma, όλα ήταν μια χαρά. (βέβαια δεν δούλεψε αμέσως το νέο luma αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό, σε 5 λεπτά είχα τελειώσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που θα αλλαξω sd προσεξα  οτι εχω μεσα στο φακελο gm9 αυτο το αρχειο το οποιο ειναι 1 γιγα 11.5.0-38E_ctrtransfer_n3ds..bin

μηπως επρεπε να το σβησω?

Γιατι στον οδηγο εδω λεει πως επρεπε να το σβησω μεσα απο g9 εαν καταλαβα καλα.

Αυτο το αρχειο ειναι το nand που χρησιμοποιησες για να περασεις ολα τα χακ. εφοσον ολα σου τρεχουν απροβληματιστα μπορεις να το διαγραψεις ανευ προβληματος.

 

Σου τα δίνει όλα το guide, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Τις προάλλες έκανα update το b9s και το luma, όλα ήταν μια χαρά. (βέβαια δεν δούλεψε αμέσως το νέο luma αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό, σε 5 λεπτά είχα τελειώσει)

 

Το θεμα του σιλσ ειναι οτι το μηχανακι δεν το ειχε φτιαξει αυτος, οποτε φυλα τα ρουχα σου.... Εξαλλου εαν δεν εχει backup την αρχικη nand εαν κατι του brickaρει το μηχανημα ουτε με χαρντμοντ δεν θα το επαναφερει οπως ηταν. Αρα ενω σύμφωνο οτι ο οδηγος εχει τα παντα καλυτερα ας μαθει που ειναι και ας καταλαβει τι κανει γιατι σε περιπτωση σοβαρου προβληματος, συμβουλες μας σε ενα φορουμ δεν θα του δωσουν λυση. Ειναι γεματα τα φορουμ με ιστοριες φρικης κατεστραμμενων κονσολων. 

Πωπω, Κινέζικα μου φαίνονται όλα αυτά που λέτε. Θεέ μου. Λέτε επειδή δε το χω κάνει update στο freeshop να μη βρίσκω το Samus Returns ?

 

Το freeshop συγκεκριμενα εχει και fork (νεο σχεδιαστη και προγραμματιστη) καθως και αλλη προσβαση σε titlekeys, μιας και ο thecruel πηγε φυλακη για παιδεραστία. Μαλλον εχεις την προηγουμενη εκδοχη, και αγνοώ ποιος το συντηρει - προγραμματιζει.

Χωρις να στηριζω την πειρατεια, εαν δεν εχεις ακομη αγορασει το προγραμμα, η απλα θελεις να το κρατησεις σφραγισμενο (ε ρε λεγκασυ), υπαρχει δυνατοτητα να βρεθει η σωστη διαθεση του μεσω εφ μπι αι. Απλα ψαξε το λιγο στο αγγλοφωνο διαδικτυο.

Παντως μαθε τι κανουν ολες αυτες οι χακιες, για να μην βρεθεις μια μερα προ εκπληξεων. (θυμαται κανεις τα μπρικαρισμενα χακευμενα wii καποτες....) 

Και τελος το πιο μυστικο metroid για τους γνωστες χακευμενου 3ds ειναι το metroid FUSION.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το τι τρεχει με τα χακ με το νεο λογισμικο  11.6.0-39

 

Homebrew Launcher

Maybe. 11.5 payloads appear to work based on one test from Smea. Awaiting more info.

Entrypoints CONFIRMED WORKING

  • Steelhax

  • OoTHax

  • Ninjhax

  • RPWng

Entrypoints CONFIRMED NOT WORKING

  • Notehax

Boot9strap

Working as expected.

Luma3DS

Working as expected.

  NTRCFW

Everyone says it works and nfirm wasn't updated so it should work fine.

NTRBoothax

Working as expected.

Other Resources


Πολλες αναφορες οτι το 3 δσ σε  λογισμικο 11.2 υποστηρίζει και το metroid samus returns που μολις κυκλοφόρησε εαν ειναι χακευμενο χωρις να χρειαζεται αναβαθμιση σε 11.4. 

Το επιβεβαιώνω και εγω.

Το metroid samus returns κασετακι περιεχει το 11.4, σαν το αντιστοιχο νεο συλλεκτικο επετειακό Ν3DSXL.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια βοηθεια.Πηρα μια καινουργια 32αρα και εκανα αντιγραφη τα αρχεια της παλιας στην καινουργια αλλα δε μου βλεπει το cfw.Τι πρεπει να κανω?

Φιλε μου και εγω τα ιδια επαθα αλλα μαλλον φταει οτι μολις εβαλα την καινουργια καρτα στο 3ds τραβηξα μια φωτογραφία για μα κανει διαμορφωση την κάρτα .

Λοιπον εβγαλα παλι την 32αρα εσβησα τα παντα που ειχε μεσα οχι με διαμορφωση για να μην χαλασω το fat32 αντεγραψα απο την 4αρα στην 32αρα και ολα οκ saves games apps ολα μεσα και ειμαι στο 11.06.39.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...