Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα του σιλσ ειναι οτι το μηχανακι δεν το ειχε φτιαξει αυτος, οποτε φυλα τα ρουχα σου.... Εξαλλου εαν δεν εχει backup την αρχικη nand εαν κατι του brickaρει το μηχανημα ουτε με χαρντμοντ δεν θα το επαναφερει οπως ηταν. Αρα ενω σύμφωνο οτι ο οδηγος εχει τα παντα καλυτερα ας μαθει που ειναι και ας καταλαβει τι κανει γιατι σε περιπτωση σοβαρου προβληματος, συμβουλες μας σε ενα φορουμ δεν θα του δωσουν λυση. Ειναι γεματα τα φορουμ με ιστοριες φρικης κατεστραμμενων κονσολων.

 

Νομίζω ότι πλέον με το magnethax μπορείς να τα κάνεις unbrick και ας μην έχεις nand backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθες κόλλησε το cfw 3ds μου και όταν το έσβησα και το άναψα είχε μαύρες οθόνες πάνω κάτω.Εβγαλα μπαταρία, έκανα ο,τι πρότειναν στο youtube και τελικά δεν είδα αποτέλεσμα.Ξεκινησα να βλέπω βιντεάκια για unbrick μιας και έχω την nand μου σε backup αλλά μετά από μια ακόμα δοκιμή το 3ds άνοιξε κανονικά και όλα ήταν όπως πριν.Εχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό;Όλα έδειχναν μπρικαρισμα αλλά τελικά άνοιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες κόλλησε το cfw 3ds μου και όταν το έσβησα και το άναψα είχε μαύρες οθόνες πάνω κάτω.Εβγαλα μπαταρία, έκανα ο,τι πρότειναν στο youtube και τελικά δεν είδα αποτέλεσμα.Ξεκινησα να βλέπω βιντεάκια για unbrick μιας και έχω την nand μου σε backup αλλά μετά από μια ακόμα δοκιμή το 3ds άνοιξε κανονικά και όλα ήταν όπως πριν.Εχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό;Όλα έδειχναν μπρικαρισμα αλλά τελικά άνοιξε.

NAi

στην ουσια κολλαει και δεν σου φορτωνει κανονικα (κατι σκουπιδια στην μνημη - καρτα ΣΔ) μολις καταφερει και τα ξεπερασει, εισαι οκ. Επισης εαν εχεις ΣΔ πανω απο 64 γβ αναμονη στο ξεκινημα ειναι αναμενομενο (που σου μοιαζει με κολλημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα new 3ds xl το οποίο Hackara πριν λίγο καιρό χρησιμοποιώντας το soundhax (είχα βρει ένα αναλυτικό guide με το που είχε βγει το exploit με το soundhax, το οποίο ακολούθησα κατά βήμα χωρίς να έχω ιδέα του τι συμβαίνει). Μετά από λίγο καιρό και αρκετή αχρησία της κονσόλας, άνοιξα μια μέρα το 3ds και όλα τα "πειραγμένα" αρχεία έλειπαν, όπως και τα κατεβασμένα παιχνίδια. Υπάρχουν όλα μέσα στην sd αλλά δε τα αναγνωρίζει. Η κονσόλα λειτουργεί κανονικά, παίζουν τα κασετάκια του 3ds αλλά όχι του DS. Απ'ότι ξέρω έχω μέσα ένα luma3ds και κάτι ακόμα και στη συνέχεια έβαλα το freeshop από όπου κατέβαζα τα παιχνίδια. Έχει κανείς καμία πολύ αναλυτική ιδέα για να ξαναδουλέψει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω ένα new 3ds xl το οποίο Hackara πριν λίγο καιρό χρησιμοποιώντας το soundhax (είχα βρει ένα αναλυτικό guide με το που είχε βγει το exploit με το soundhax, το οποίο ακολούθησα κατά βήμα χωρίς να έχω ιδέα του τι συμβαίνει). Μετά από λίγο καιρό και αρκετή αχρησία της κονσόλας, άνοιξα μια μέρα το 3ds και όλα τα "πειραγμένα" αρχεία έλειπαν, όπως και τα κατεβασμένα παιχνίδια. Υπάρχουν όλα μέσα στην sd αλλά δε τα αναγνωρίζει. Η κονσόλα λειτουργεί κανονικά, παίζουν τα κασετάκια του 3ds αλλά όχι του DS. Απ'ότι ξέρω έχω μέσα ένα luma3ds και κάτι ακόμα και στη συνέχεια έβαλα το freeshop από όπου κατέβαζα τα παιχνίδια. Έχει κανείς καμία πολύ αναλυτική ιδέα για να ξαναδουλέψει? 

 

Λοιπον, παμε παλι.

RTFM

Η τουλαχιστων το νημα απο πριν, παρα παρα παρα πολλα πραγματα εχουν ερωτηθει - απαντηθει ξανα και ξανα.

Το "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ" ειναι απιστευτος βοηθος οταν το ψαχτηρι δεν σου δινει λυσεις....

Λοιπον. πρεπει να γραψεις εδω, στο φορουμ, για να σου απαντησουμε αναλυτικα:

 

  1. Μηπως εχεις ξεχασει τον συνδιασμο πληκτρων που παραμετροποιησες για να φορτωνει λογισμικο CFW η κονσολα;
  2. τι FW λογισμικο εχεις πανω στην κονσολα
  3. τι αρχεια πλην του φακελου 3ΔΣ εχεις στην καρτα ΣΔ, εστω τους φακελους εαν δεν μπορεις να βγαλεις τον καταλογο των αρχειων
  4. ποιο luma εχεις;
  5. υπαρχει κανενα hourglass / godmode που να ξεκινα εαν πατησεις start / select στην εκκινηση της κονσολας;
  6. μηπως ειχες καμμια ΑΛΛΗ ΣΔ καρτα για το χακ και την εβαλες σε αλλο μηχανημα....
  7. οταν ξεκινα η κονσολα, βλεπεις στο κεντρικο homebrew launcher/ FBI / luma η οχι;, τρεχουν κανονικα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και το DS crash ειναι χαρακτηριστικο του οτι δεν βρισκει καποια αρχεια που χρειαζεται το πειραγμενο μηχανακι. Εαν οντως δεν εχει αρχεια που χρειαζεται, θα πρεπει να ξαναεγκατασταθει το αρχικο τμημα λογισμικου DS:


Παιδια υπαρχει καποιο ελληνικο site που να πουλάει κάρτες που ειναι compatible με ntrboot ;; ευχαριστώ

Παρε μεταχειρισμενη καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες κόλλησε το cfw 3ds μου και όταν το έσβησα και το άναψα είχε μαύρες οθόνες πάνω κάτω.Εβγαλα μπαταρία, έκανα ο,τι πρότειναν στο youtube και τελικά δεν είδα αποτέλεσμα.Ξεκινησα να βλέπω βιντεάκια για unbrick μιας και έχω την nand μου σε backup αλλά μετά από μια ακόμα δοκιμή το 3ds άνοιξε κανονικά και όλα ήταν όπως πριν.Εχει συμβεί σε κανέναν σας αυτό;Όλα έδειχναν μπρικαρισμα αλλά τελικά άνοιξε.

 

 

NAi

στην ουσια κολλαει και δεν σου φορτωνει κανονικα (κατι σκουπιδια στην μνημη - καρτα ΣΔ) μολις καταφερει και τα ξεπερασει, εισαι οκ. Επισης εαν εχεις ΣΔ πανω απο 64 γβ αναμονη στο ξεκινημα ειναι αναμενομενο (που σου μοιαζει με κολλημα).

 

Μου το κάνει και εμένα αυτό που και που. Φταίει η ταχύτητα της sd κάρτας που χρησιμοποιώ. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω με μια class 10 , αλλά εφόσον λειτουργεί δεν με απασχολεί να την αλλάξω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά, είμαι pc gamer αλλά ασχολούμαι με το hacking για ένα φιλο που πήρε το 2ds xl. Διάβασα πολλά πράγματα αλλά δε μπορώ να καταλάβω το κομμάτι με τα NNID. Αν βρώ ενα άλλο 2ds/3ds με cfw θα περάσει το NNID στην target console? Και δε μπορώ να το βγάλω μετά; Η παλιά κονσολα δε μπορεί να πάρει ξανα το ιδιο; Τι ακριβώς παίζει με τα NNID? Αν κάποιος μου δανεισει τι προβλημα θα έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά, είμαι pc gamer αλλά ασχολούμαι με το hacking για ένα φιλο που πήρε το 2ds xl. Διάβασα πολλά πράγματα αλλά δε μπορώ να καταλάβω το κομμάτι με τα NNID. Αν βρώ ενα άλλο 2ds/3ds με cfw θα περάσει το NNID στην target console? Και δε μπορώ να το βγάλω μετά; Η παλιά κονσολα δε μπορεί να πάρει ξανα το ιδιο; Τι ακριβώς παίζει με τα NNID? Αν κάποιος μου δανεισει τι προβλημα θα έχει;

https://www.nintendo.com/3ds/nintendo-network-id

https://www.nintendo.com/support/nnid/en/

https://en-americas-support.nintendo.com/app/social/questions/detail/qid/70253/~/nnid-system-transfer

https://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_Network

https://www.gamefaqs.com/boards/189706-nintendo-switch/75065059

https://www.reddit.com/r/3DS/wiki/nnid

https://www.reddit.com/r/3dshacks/comments/71b2u0/psa_to_everyone_who_wonders_how_to_use_notehax/

http://3ds.guide/flashing-ntrboot-(3ds-multi-system)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τα links. Αν κατάλαβα καλά για dsiware πρέπει να βρω κάποιον με κονσόλα cfw χωρίς ΝΝΙD ή με NNID που δε το θέλει. 

Υπάρχει κάποιος στη Θεσσαλονίκη με τέτοια κονσόλα ώστε να μου το κάνει με κάποια αμοιβή για τον κόπο του;

Θα δοκιμάσω και το notehax για το οποίο δεν ήξερα. Είχα αρχίσει να ετοιμάζομαι για hardmod εντωμεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...