Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον δεν είναι η SD τοτε καλύτερα σβηστα και ξανακατεβασε τα ως cia από το 3dsiso. Αν θες να κρατήσεις τα saves κάνε τα backup πρώτα με το checkpoint: 

https://github.com/FlagBrew/Checkpoint/releases/tag/v3.5.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 10/11/2018 στις 3:25 ΜΜ, manouras2 είπε

Εχω την τελευταια.Κανενα απο τα παιχνιδια δεν ανοιγει μετα την αναβαθμιση.Δεν ξερω αν φταιει η αναβαθμιση συστηματος ή του luma.

45904656_502222183609303_13234585240338432_n.jpg

Ειχα ρο ιδιο προβλημα με ενα 3ds στο οποιο εφταιγε οπως και το δικο σου οτι το payload εγινε με signhax αποτι καταλαβα, λοιπον η λυση ειναι να ξανακανεις την διαδικασια του χακ ξανα απο την αρχη και εννοειται να σβησεις οτι παιχνιδι κατεβασες απο freeshop...... δεν ειναι τιποτα μην ανυσηχεις απλα θελει χρονο.....τα μονα που μπορεις να παιξεις ειναι οτι ειχες κατεβασει απο virtual console

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ΠΡΟΣΟΧΗ τουλαχιστον για τα αμερικανικα βγηκε καινουργιο firmware update 11.9.0-42U ολα λειτουργουν βεβαια δεν ξερω αν μπλοκαρει κατι και τι ειναι αυτο καλο ειναι ομως μεχρι να βγει luma update να μην αναβαθμισει καποιος.

Επισης δεν ξερω εαν ακομα μπορεις να χακαρης με ntr boot γιαυτο οποίοι εχουνε ειδη χακαρισμενα ας τα προσεξουνε........αν και ακομα υπαρχει στο Eshop to Steel Diver: Sub Wars το θεμα ειναι για ποσο ακομα θα το αφησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από εμένα.

Μόλις απέκτησα ένα 2DS, το οποίο θέλω να κάνω δώρο στον γιό μου.Διάβασα αρκετά σχετικά με τα hacks που υπάρχουν για την κονσόλα και έχω καταλήξει σε 2 τρόπους.

α) https://3ds.hacks.guide/ntrboot

β) Το παρακάτω βίντεο ανεφέρεται σε συστήματα με την 11.7 ver. η οποία είναι και η τρέχουσα της κονσόλας μου (μου έχει εμφανίσει Update αλλά δεν το έχω κάνει για να καταλήξω πρώτα)

Ποιον τρόπο προτείνετε για να δοκιμάσω; Υπόψιν θα το δώσω σε παιδακι 8 χρονών οπότε θέλω να έχει πρόσβαση στα παιχνίδια όσο ποιο εύκαλά γίνεται, με την δική μου καθογήση βέβαια στην αρχή.

Επίσης, πήρα μια κάρτα Patriot SDHC 32GB. Στον πρώτο τρόπο είδα πως υπάρχει μια λίστα με προτεινόμενες, στον 2ο όπως κατάλαβα δεν ισχύει κάτι τέτοιο (;)

Τι διαφορά έχουν οι CIA Με τις Decrypted ROMS;;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη για τις πολλαπλές ερωτήσεις!

 

Επεξ/σία από vdgg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, καταρχήν βγάλε τα sites από το post σου, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του site..

Θα ακολουθήσεις τον οδηγό στο α), είναι το καλύτερο. Διάβασε τον οδηγό 1-2 φορές να καταλάβεις τι θα κάνεις και μετά τα εφαρμόζεις, κατά γράμμα θα το κάνεις.

Απλά θα ξεκινήσεις από εδώ, το ntrboot που έβαλες θέλει μια flashcard για ds (είναι κασέτα που παίρνει microSD και της περνάς ds games).

https://3ds.hacks.guide/get-started

Όλες οι microsd κάνουν αν δεν κάνω λάθος, εσύ το μπερδεύεις μάλλον με τις ds flashcards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Καλησπέρα, καταρχήν βγάλε τα sites από το post σου, απαγορεύεται από τους κανονισμούς του site..

Θα ακολουθήσεις τον οδηγό στο α), είναι το καλύτερο. Διάβασε τον οδηγό 1-2 φορές να καταλάβεις τι θα κάνεις και μετά τα εφαρμόζεις, κατά γράμμα θα το κάνεις.

Απλά θα ξεκινήσεις από εδώ, το ntrboot που έβαλες θέλει μια flashcard για ds (είναι κασέτα που παίρνει microSD και της περνάς ds games).

https://3ds.hacks.guide/get-started

Όλες οι microsd κάνουν αν δεν κάνω λάθος, εσύ το μπερδεύεις μάλλον με τις ds flashcards.

Ωπ, τα αφαίρεσα :) 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σχετικά με τις κάρτες, αναφέρομαι στις NDS (δηλ. κασέτα με SD κάρτα μέσα), γιατί κατάλαβα πως με την μέθοδο (α)  ζητάει "ntrboot compatible flashcart" και δίνει μια λίστα με τις συμβατές. Δεν εγγυάται αν δουλεύει η μεθοδος ntrboot με όλες τις SD και μετά σαν εναλλακτική έχει hardmod, το οποίο δεν θα το επέλεγα.

Έτσι μπήκα και στην σκέψη εφόσον έχω την 11.7 να πάω στην λύση του homebrew.

Αλλά εαν το πρώτο hack δουλεύει με οποιαδήποτε SD και το επιβεβαιώνετε, τότε θα το δοκιμάσω.

Είναι καλύτερα να κάνω το update σε 11.9 και να πάω με αυτήν: https://3ds.hacks.guide/installing-boot9strap-(frogminer) την μέθοδο αντί για ntrboot;

Γιατί από όσο διάβασα στο guide είναι ότι και η μέθοδος (β) με homebrew σαν process.

 

Επεξ/σία από vdgg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν έχεις ds flashcard τότε δες μήπως είναι συμβατή, η λίστα είναι για την κασέτα όχι την microSD που συνεχίζεις να αναφέρεις.

Αλλιώς ναι δοκίμασε τον τρόπο στο 11.9 αλλά φαίνεται ότι θα πάρει ίσως ώρα σε σχέση με τους υπόλοιπους τρόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λίστα είναι για την κασέτα γιατί ο τρόπος που προτείνεις για την έκδοσή μου είναι MONO με compatible ds flashcards (αυτές συγκεκριμένα: https://gbatemp.net/threads/the-ultimate-list-of-ntrboot-compatible-flashcards.492234/). Όπως θα δεις και στην επισυναπτόμενη εικόνα υπάρχουν 2 τρόποι ntrboot (requires a compatible flashcard) & hardmod (requires soldering) για την έκδοση 11.7

Anyway, θα δοκιμάσω με boot9strap

Ευχαριστώ

screencapture-3ds-hacks-guide-get-started-2018-12-18-18_28_47.jpg

Επεξ/σία από vdgg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες ψάχνω αμυδρά προς το παρόν ένα 3ds xl η 2ds xl. 

Μία αρχική βασική απορία όλα τα 2ds xl και 3ds xl χακαρονται/τσιπαρονται/σπάνε?? Η μόνο κάποια συγκεκριμένα μοντέλα? Να αποφύγω κάποιο bundle? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...