Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τσίμπησα και εγώ το 2ds xl.

Επειδή όμως δεν το κατέχω με το hacking, υπάρχει κάποιος ή κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να αναλαμβάνει ;

Αν βρω την sky+ κάρτα να την προτιμήσω ? Δεν απαιτεί ειδικές γνώσεις η χρήση της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, vadergr είπε

Τσίμπησα και εγώ το 2ds xl.

Επειδή όμως δεν το κατέχω με το hacking, υπάρχει κάποιος ή κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να αναλαμβάνει ;

Αν βρω την sky+ κάρτα να την προτιμήσω ? Δεν απαιτεί ειδικές γνώσεις η χρήση της ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν έχω ένα backup ενός game στο πισί μου σε .cia, μπορώ να το κάνω απευθείας install στο 3DS μου χωρίς να αφαιρέσω την κάρτα; 

Για παράδειγμα αν στήσω ένα ftp και το στείλω μέσω FBI με QR code, γίνεται; Αν ναι, πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αν έχω ένα backup ενός game στο πισί μου σε .cia, μπορώ να το κάνω απευθείας install στο 3DS μου χωρίς να αφαιρέσω την κάρτα; 

Για παράδειγμα αν στήσω ένα ftp και το στείλω μέσω FBI με QR code, γίνεται; Αν ναι, πως;

Ναι γίνεται.Κατεβάζεις το ftbp σαν cia για το 3ds.Το κάνεις κανονικά εγκατάσταση με το fbi και από τον υπολογιστή με ένα πρόγραμμα όπως το FileZilla θα μπορείς να περνάς τα αρχεία από το pc χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να βγάζεις την sd για να τη βάλεις στο pc.Απλά θα ανοίγεις το ftpd στο 3ds θα γράφεις το νούμερο που σου βγάζει στο FileZilla και θα συνδέονται.Δεν ξέρω αν γίνεται με qr δεν το έχω δοκιμάσει.Μόνο κανονική μεταφορά του αρχείου στο φάκελο cia.

 

Αυτόν τον οδηγό είχα χρησιμοποιήσει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω μια μεγάλη κάρτα, προκειμένου να βάλω όλα τα καλά παιχνίδια της κονσόλας , μιας και έφτασε στο τέλος της εμπορικής ζωής του.

Πόσα giga πιστεύετε πως πρέπει να πάρω? Επίσης υπάρχει κάποια αντικειμενική λίστα με τα καλά παιχνίδια ανεξάρτητα κατηγορίας? Κάποια στιγμή παράτησα την κονσόλα και θεωρώ πως πρέπει να έχασα αρκετούς αξιόλογους τίτλους. Το παράτησα περίπου την εποχή που βγήκε το δεύτερο bravely default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 minutes ago, theoritikos said:

Σκέφτομαι να πάρω μια μεγάλη κάρτα, προκειμένου να βάλω όλα τα καλά παιχνίδια της κονσόλας , μιας και έφτασε στο τέλος της εμπορικής ζωής του.

Πόσα giga πιστεύετε πως πρέπει να πάρω? Επίσης υπάρχει κάποια αντικειμενική λίστα με τα καλά παιχνίδια ανεξάρτητα κατηγορίας? Κάποια στιγμή παράτησα την κονσόλα και θεωρώ πως πρέπει να έχασα αρκετούς αξιόλογους τίτλους. Το παράτησα περίπου την εποχή που βγήκε το δεύτερο bravely default.

Με 64αρα κάρτα είσαι κομπλέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, vadergr said:

Διαβάζω ότι υπάρχουν ασυμβατότητας σε κάρτες microsd.

Ποιες είναι οι προτεινόμενες ;

Για τις microSD κάρτες στο 3DS ισχύει ότι παντού. Η σειρά προτίμησης είναι η εξής:

1. Samsung

2. Sandisk 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο thread με την προσφορά του 2ds xl ο @Malthador ανέφερε μια καινούρια μέθοδο που βγήκε πρόσφατα για να περνάτε cias στην sd κάρτα

Αναφορά σε κείμενο
Στις 3/1/2020 στις 7:58 ΜΜ, Malthador είπε

Επειδή είχα αφήσει για λίγο καιρό την scene και τώρα που τσίμπησα το N2DSXL της προσφοράς τα ξανατσεκάρω, βρήκα ότι υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος και μάλιστα πρόσφατος, λέγεται custom-install. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί περιμένω μια καινούρια microSD να μου έρθει, αλλά δεν ξέρω αν έχει gui. Αν σε ενοχλεί αυτό, κοίτα για FBI+cias.

Δοκίμασα την μέθοδο, και η μεταφορά γίνεται αρκετά γρήγορα στην κάρτα

Να ξέρετε όμως πως αυτό το πρόγραμμα δεν έχει gui, είναι μόνο command line. Επίσης πρέπει να βάλετε αυτό το πρόγραμμα στον φάκελο cias όπου θα το τρέχετε από τον homebrew launcher για να περαστούν κάποια κλειδιά προκειμένου να δει η κονσόλα τα παιχνίδια που περάσατε.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά με το hack , αλλά το μόνο που δεν κατάφερα είναι να παίξω παιχνίδια gba. Έχω το bios.bin στο root, το βρίσκει το twilight menu αλλά μόλις πατάω το gbarunner2 μου κολλάει με δύο άσπρες οθόνες. Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...