Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω επειδη διαβασα εδω μεσα οτι πρεπει να βαλεις τα παιχνιδια μεσω FBI-CIA (πως τα λενε παει καιρος απο τοτε που το σεταρα) ενα ενα ξεχωριστα και θεωρω μην ειναι καλυτερο emulator με 500 roms πεταμενα σε εναν φακελο μεσα και ξενοιαζεις.

Anyway εγω ειμαι ικανοποιημενος με τον emu.

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο γρήγορο ίσως ναι αλλά όχι καλύτερο, με τον emulator μπορεί να υπάρχουν θέματα. Με το VC (virtual console) όχι μιας και είναι official τρόπος που έχει φτιάξει η Nintendo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, nikx said:

Δεν ξερω επειδη διαβασα εδω μεσα οτι πρεπει να βαλεις τα παιχνιδια μεσω FBI-CIA (πως τα λενε παει καιρος απο τοτε που το σεταρα) ενα ενα ξεχωριστα και θεωρω μην ειναι καλυτερο emulator με 500 roms πεταμενα σε εναν φακελο μεσα και ξενοιαζεις.

Anyway εγω ειμαι ικανοποιημενος με τον emu.

Με injector τα περνάς όλα μαζί, μπουμ. Φτιάχνεις και thumbnails, εικονίδια κλπ και είναι σαν να τα έχεις πάρει από το eshop.

Που εννοείται ότι από το eshop τα παίρνουμε όλοι, μιας και οτιδήποτε άλλο είναι παράνομο, προφανώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, BadRobot said:

Εχει σίγουρα official emulator για gba το 3ds;  Στο eshop για virtual console δεν έχω δει κανένα game απο gba. Μόνο nes, snes, gb και gbc.

Έχει ναι, games δεν πρόκειται να δεις στο eshop. Είχαν μοιράσει δέκα games στους early adaptors τότε και αυτό ήταν όλο. Ο emulator υπάρχει πάντως μέσα.

1 hour ago, nikx said:

Οκ αμα τα περνας ολα μαζι,προσωπικα gba emu εχω απο εποχη ds lite και δεν εχω συναντησει θεμα αλλα δεν κυνηγαω και την τελειοτητα στην εξομοιωση.

Το NDS Lite δεν χρειαζόταν GBA emulator, έτρεχε τα GBA games μαμά με SLOT-2 καρτούλα.

Μήπως εννοείς DSi;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι το Lite εννοω, απλα με βολευε περισσοτερο να τρεχω gba emu μεσα απο την DS M2 card τι ηταν τοτε.

Μαλλον δεν χρειαζοταν να κανω διπλο εξοδο και για GBA καρτα για αυτο.

Εdit:Την ιδια καρτα εχω τωρα στο 3DS για να παιζω τα DS παιχνιδια (και τα GBA και GB).

2nd edit:Έχω και κανονικό GBA emu μέσα στο 3ds περασμένο.

Επεξ/σία από nikx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikx είπε

Δεν ξερω επειδη διαβασα εδω μεσα οτι πρεπει να βαλεις τα παιχνιδια μεσω FBI-CIA (πως τα λενε παει καιρος απο τοτε που το σεταρα) ενα ενα ξεχωριστα και θεωρω μην ειναι καλυτερο emulator με 500 roms πεταμενα σε εναν φακελο μεσα και ξενοιαζεις.

Anyway εγω ειμαι ικανοποιημενος με τον emu.

Μπορείς να φτιάξεις φακέλους και στο 3ds και να βάζεις τα .cia αλλά ο κάθε φάκελος χωράει μόνο 50 παιχνίδια και δεν βολεύει όταν θες τόσα πολλα.Δεν θα θυμάσαι που έχεις βάλει το καθένα.Παντως παίζουν καλύτερα σε .cia αλλά σε emulator βολεύει γιατί τα έχεις μαζεμένα σε ένα μέρος.Εγω τα προτιμώ σε .cia γιατί ξέρω να φτιάχνω custom themes και να βάζω εικονίδια στους φακέλους για να φαίνονται όμορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιες γρηγορες ερωτησεις που ψαχνουν γρηγορες απαντησεις.

1) Χρειαζεται να υπαρχει συγκεκριμενο firmware στην κοσνολα για να γινει το χακαρισμα;

2) Η διαδικασια μπορει να καταστρεψει την συσκευη; Υπαρχει κινδυνος για μπαν; Το Online λογικα το χανεις, ετσι;

3) Τι αξεσουαρ επιπλεον χρειαζομαι, εκτος απο την κονσολα, ωστε να το χακαρω;

4) Παιχνιδια απο το απλο DS θα παιζει κανονικα;

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, elpaso1 said:

Καποιες γρηγορες ερωτησεις που ψαχνουν γρηγορες απαντησεις.

1) Χρειαζεται να υπαρχει συγκεκριμενο firmware στην κοσνολα για να γινει το χακαρισμα;

2) Η διαδικασια μπορει να καταστρεψει την συσκευη; Υπαρχει κινδυνος για μπαν; Το Online λογικα το χανεις, ετσι;

3) Τι αξεσουαρ επιπλεον χρειαζομαι, εκτος απο την κονσολα, ωστε να το χακαρω;

4) Παιχνιδια απο το απλο DS θα παιζει κανονικα;

Υπάρχουν όλα εδώ. https://3ds.hacks.guide/get-started

1) Όχι υπάρχουν διάφοροι τρόποι για όλα τα firmware.
2) Πάντα όταν πειράζεις κάτι μπορεί να χαλάσει αλλά γενικά όχι αν προσέχεις και καταλαβαίνεις τι κάνεις. Νομίζω πως δεν χάνεις το online, αρκεί να μην κάνεις κανένα τραγικό (πχ μπεις Pokemon online πριν το official release date στο region σου, αλλά αυτό δε μπορεί να γίνει πια γιατί δεν κυκλοφορούν νέα παιχνίδια). Παρόλ' αυτά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
3) Αναφέρονται στο link. Από τίποτα έως συμβατό flashcart.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Καποιες γρηγορες ερωτησεις που ψαχνουν γρηγορες απαντησεις.

1) Χρειαζεται να υπαρχει συγκεκριμενο firmware στην κοσνολα για να γινει το χακαρισμα;

2) Η διαδικασια μπορει να καταστρεψει την συσκευη; Υπαρχει κινδυνος για μπαν; Το Online λογικα το χανεις, ετσι;

3) Τι αξεσουαρ επιπλεον χρειαζομαι, εκτος απο την κονσολα, ωστε να το χακαρω;

4) Παιχνιδια απο το απλο DS θα παιζει κανονικα;

1. Όχι, παίζει σε όλα

2. Πρέπει να κάνεις χοντρό λάθος για να την καταστρέψεις. Εγώ το έχω Online και δεν έχω φάει ban.

3. Χρειάζεσαι SD κάρτα (πάρε τουλάχιστον 32GB) και SD Reader για PC

4. Παίζει τα πάντα όλα σε Roms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, elpaso1 είπε

4) Παιχνιδια απο το απλο DS θα παιζει κανονικα;

Τα παιχνίδια του DS θέλουν μια flashcard από DS για να παίξεις. Δεν μπορείς να βάλεις χύμα το rom . Θυμάμαι που κάποτε προσπάθησαν να φτιάξουν έναν τρόπο να παίζεις DS χωρίς flashcard, αλλά δεν δούλεψε σωστά. Αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι νεώτερο πάνω στο θέμα, ας μας το πει.

Εντωμεταξύ, ανακάλυψα πως με το custom-install μερικά παιχνίδια δεν εμφανίζονται στην κονσόλα όσες φορές και να τρέξω το finalise πρόγραμμα στην κονσόλα. Φαίνονται μεν στο πρόγραμμα, αλλά όχι στο κυρίως μενού της κονσόλας. Πιθανό bug?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Τα παιχνίδια του DS θέλουν μια flashcard από DS για να παίξεις. Δεν μπορείς να βάλεις χύμα το rom . Θυμάμαι που κάποτε προσπάθησαν να φτιάξουν έναν τρόπο να παίζεις DS χωρίς flashcard, αλλά δεν δούλεψε σωστά. Αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι νεώτερο πάνω στο θέμα, ας μας το πει.

Εντωμεταξύ, ανακάλυψα πως με το custom-install μερικά παιχνίδια δεν εμφανίζονται στην κονσόλα όσες φορές και να τρέξω το finalise πρόγραμμα στην κονσόλα. Φαίνονται μεν στο πρόγραμμα, αλλά όχι στο κυρίως μενού της κονσόλας. Πιθανό bug?

Μπορείς να κάνεις εγκατάσταση το Twilight Menu++ και παίζουν κανονικά roms

https://www.cfwaifu.com/twilight-menu-3ds/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jokul7 said:

Μπορείς να κάνεις εγκατάσταση το Twilight Menu++ και παίζουν κανονικά roms

https://www.cfwaifu.com/twilight-menu-3ds/

Δλδ ειναι σαν emulator αυτο, μεσα στην κονσολα; Και αυτο σημαινει οτι θα υπαρχει λειτουργια για quick save ή fast forward ας πουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...