Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δλδ ειναι σαν emulator αυτο, μεσα στην κονσολα; Και αυτο σημαινει οτι θα υπαρχει λειτουργια για quick save ή fast forward ας πουμε;

Δεν ξέρω για quick save ή fast forward. Save κάνει κανονικά στα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους. Νέος κάτοχος κι εγώ του Nintendo 2ds xl με λογισμικό 11.8, και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες, δηλαδή το store online λειτουργεί κανονικά ή έχει τερματιστεί η λειτουργία του? Από την άλλη θα με ενδιέφερε να μάθω τι επιλογές έχω. Είναι απαραίτητο για να παίξεις backup παιχνιδιών να περάσεις κάποιο cfw έτσι ώστε να ρίχνεις τα παιχνίδια σε μια microsd και να παίζεις ?  Ή με ένα card τύπου r4i sdhc dual core (την οποία έχει ένας φιλος για Ds lite) μπορείς να το βάζεις, να παίζεις το παιχνίδι σου, κι όταν το βγάζεις να έχεις μια καθαρή κονσόλα? Εντάξει δε μιλάω για σύνδεση στο ίντερνετ, εννοείται πως δε θα συνδέεται. Απλά αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα το 2ds xl με τη γνωστή προσφορά και έχω πάθει ζημιά με το ποσό καλή είναι για τα χρήματα της. Πέρασα φυσικά αμέσως custom firmware με seedminer με τον γνωστό οδηγο εύκολα παρόλο που δεν είχα καμία σχετική εμπειρία. Έχω μόνο κάνα 2 απορίες. Πέρασα καμία 50αρια παιχνίδια cia μέσω fbi και σε κάποια από αυτά όταν τα ξεκινάω μου βγάζει ένδειξη ότι υπάρχει update available για αυτά. Να δοκιμάσω να το κάνω on line η να κατεβάσω τα updates σε cia files και να τα περάσω με το fbi; Γενικά πλέον είναι προτιμότερο να έχω την κονσόλα μου πλέον offline; έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να κάτσω να δω βίντεο στο YouTube σε αυτή.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fylatos είπε

Κάποιος που έχει δοκιμάσει το custom-install να μας γράψει ένα σύντομο οδηγό για τη χρήση. Many thanks!

https://3ds.hacks.guide/

Διαβάζεις προσεκτικά και πας βήμα βήμα. Δεν είναι κάτι δύσκολο. Διαλέγεις μέθοδο σπασίματος seedminer, ntrboot κτλ και πράτεις αναλόγως.

Στις 17/1/2020 στις 9:36 ΠΜ, spinoza14 είπε

Από την άλλη θα με ενδιέφερε να μάθω τι επιλογές έχω. Είναι απαραίτητο για να παίξεις backup παιχνιδιών να περάσεις κάποιο cfw έτσι ώστε να ρίχνεις τα παιχνίδια σε μια microsd και να παίζεις ?

CFW και φορτώνεις backups για 3DS παιχνίδια στην micro SD και τα εγκαθιστάς με το FBI. Κάρτα  r4i θα πάρεις μόνο για τα παλιότερα DS παιχνίδια αν θες (παιζουν και από Twilight Menu++)και σε συμβουλεύω αν πάρεις να πάρεις μία από τις έτοιμες με ntrboot μέσα και το μαγνητάκι που θα σε βοηθήσει να το σπάσεις άμεσα, χωρίς seedminer κτλ.

6 ώρες πριν, simaras είπε

Γενικά πλέον είναι προτιμότερο να έχω την κονσόλα μου πλέον offline; έτσι και αλλιώς δεν πρόκειται να κάτσω να δω βίντεο στο YouTube σε αυτή.... 

Banning σε 3DS κονσόλες έχουν πολλά χρόνια να εμφανιστούν, έχει περάσει κατά πολύ ο καιρός που έπαιζε ο κόσμος online με τα 3DS και τα κυνηγάγανε.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

https://3ds.hacks.guide/

Διαβάζεις προσεκτικά και πας βήμα βήμα. Δεν είναι κάτι δύσκολο. Διαλέγεις μέθοδο σπασίματος seedminer, ntrboot κτλ και πράτεις αναλόγως.

CFW και φορτώνεις backups για 3DS παιχνίδια στην micro SD και τα εγκαθιστάς με το FBI. Κάρτα  r4i θα πάρεις μόνο για τα παλιότερα DS παιχνίδια αν θες και σε συμβουλεύω αν πάρεις να πάρεις μία από τις έτοιμες με ntrboot μέσα και το μαγνητάκι που θα σε βοηθήσει να το σπάσεις άμεσα, χωρίς seedminer κτλ.

Homebrew είναι ήδη, για το custom-install python script λέω των CIA. Απλά βαριέμαι να περιμένω με 2mb/sec να περάσει ότι θέλω. Από την άλλη μάλλον θα το αφήσω σήμερα όλο το βράδυ να τελειώνουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fylatos είπε

Homebrew είναι ήδη, για το custom-install python script λέω των CIA. Απλά βαριέμαι να περιμένω με 2mb/sec να περάσει ότι θέλω. Από την άλλη μάλλον θα το αφήσω σήμερα όλο το βράδυ να τελειώνουμε 

Α δεν το ήξερα ότι κάποιος (πιο καμμένος από εμένα ... :P ) έκατσε και έγραψε τέτοιο σκριπτάκι σε python. Τώρα τσέκαρα λίγο τον κώδικα στο github, ωραίος. Ουσιαστικά κάνει όλη την κρυπτογράφηση στο pc και το περνάει έτοιμο στην κάρτα.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Α δεν το ήξερα ότι κάποιος (πιο καμμένος από εμένα ... :P ) έκατσε και έγραψε τέτοιο σκριπτάκι σε python. Τώρα τσέκαρα λίγο τον κώδικα στο github, ωραίος. Ουσιαστικά κάνει όλη την κρυπτογράφηση στο pc και το περνάει έτοιμο στην κάρτα.

Καλό είναι απλά κόλλησα κάπου και τελικά θα το αφήσω το βράδυ να περάσει 45gb με 2mb/sec να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fylatos είπε

Καλό είναι απλά κόλλησα κάπου και τελικά θα το αφήσω το βράδυ να περάσει 45gb με 2mb/sec να τελειώνουμε.

Εγώ χρησιμοποιώ το custom-install , σχεδόν αποκλειστικά, καθώς δεν παλεύεται η κλασσική μέθοδος. Μέχρι να γίνει εγκατάσταση μου έχει φάει όλη την μπαταρία (που λέει ο λόγος)

Σε πιο σημείο κολλάς? Εγώ ανακάλυψα πως το script δεν γουστάρει μεγάλα ονόματα αρχείων με κενά, οπότε μετονομάζω τα cia σε 1/2/3 και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Εγώ χρησιμοποιώ το custom-install , σχεδόν αποκλειστικά, καθώς δεν παλεύεται η κλασσική μέθοδος. Μέχρι να γίνει εγκατάσταση μου έχει φάει όλη την μπαταρία (που λέει ο λόγος)

Σε πιο σημείο κολλάς? Εγώ ανακάλυψα πως το script δεν γουστάρει μεγάλα ονόματα αρχείων με κενά, οπότε μετονομάζω τα cia σε 1/2/3 και πάει λέγοντας

Δεν ήξερα τι κάνω λάθος. Πιθανώς αυτό με το όνομα. Το άφησα εχθές και σήμερα είναι έτοιμο. 6-7 ώρες έκανε συνδεδεμένο το είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκατσα τελικά πριν τρείς μέρες και το set-αρα.Όλα μια χαρά κι όλα ωραία.Μια ερώτηση έχω μόνο για όποιον γνωρίζει.Ο injector σε μερικά παιχνίδια μου πετάει την εξής ειδοποίηση:

"The chosen ROM is not compatible with the Virtual Console Injection method.However,it SHOULD work with the rest ofthe injection methods (injection into emulators)"

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να τα παίξει ο injector αυτά τα roms ή είναι αυτό που διαβάζω;Ότι δηλαδή πρέπει να τρέξω emulators.

ΥΓ

Πολύ σωστή πάντως η κονσόλα και με καλή βιβλιοθήκη.

 

Επεξ/σία από akarabamba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Καλησπέρα, ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω update τα games που έχω περάσει μέσω fbi;

Ή τα κάνεις κανονικά update πατώντας Y που σου βγάζει όταν υπάρχει update ή βρίσκεις το update σε κάποιο site και το κατεβάζεις από εκεί και το κάνεις install με το fbi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

  

6 hours ago, Malthador said:

Έχουμε και λέμε:

  1. Αν θες να παίξεις backups από NDS games, ο σωστός τρόπος είναι με flashcard.
  2. Οι flashcards παίζουν μόνο σε CFW 3DS.
  3. Είσαι σε λάθος νήμα.

Ναι και εγω αυτο διαβαζω οτι καλυτερα με flashcard. Οσοι εχουν δοκιμασει μεσω emulation, δεν παρατηρουν κολληματα;

Ποια flashcard προτεινετε; Εχω μια παλια, αλλα δεν ξερω αν λειτουργει πλεον. Δεν εχω αγορασει ακομα το 2DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει η αγορά ενός ds για παιχνίδια και emulation ή καλύτερη δουλειά γίνεται με το κινητό και ένα καλό χειριστήριο; Κυρίως rpg παιχνίδια και κονσόλες ps, psp, ds, n64. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...