Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το σετάρουμε έτσι ώστε να μην κάνει τίποτα.

Αν δεν σε πειράζει θα βάλουμε το πιο εξελιγμένο cfw όπου η διαδικασία είναι λίγο μεγάλη

και πιο επικίνδυνη (στο new 3ds λίγο παραπάνω) αλλά αν κάνεις ακριβώς ότι λέει θα είναι όλα καλά.

 

Το cfw θα το έχει μόνιμα πάνω και δεν θα τον πειράζουν τα updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε απλά θέλει custom firmware.

Λογικά θα έχει firmware μικρότερο από 10.6 οπότε δεν παίζει να χρειαστεί κάτι έξτρα.

 

Ελπίζω να το έχει με τα αγγλικά ώστε να διαβάσει ένα συγκεκριμένο guide.

Το έχουμε με τα αγγλικά γενικά, δεν είναι θέμα αυτό.. αρκεί η διαδικασία να αποτελείται μόνο από softmod δουλειά.. να μην έχει άνοιγμα κονσόλας και πείραγμα hardware δηλαδή.

 

Αν μπορείς στείλε μου τον οδηγό για το πέρασμα cfw και πιστεύω οτι θα την βγάλουμε την άκρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O οδηγός είναι στο ακριβώς προηγούμενο πόστ........

 

Δεν είναι απλή διαδικασία, θέλει τρομερή προσοχή, κάθε βήμα να το διαβάζεις δυό φορές πρίν το κάνεις.

 

Έχουμε φίλο σε αυτό το τόπικ που χάλασε τη συσκευή του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχω New 3DS σε 10.7-32 και θέλω flashcard για τα NDS backups μου.

 

Ποιά δουλεύει αυτή τη στιγμή με αυτό το firmware και ποιά έχει τις μικρότερες πιθανότητες να μπλοκαριστεί σε μελλοντικό update; Το έψαξα αρκετά στο gbatemp και δεν έβγαλα άκρη, καθώς αυτό που προτείνουν είναι να μην χρησιμοποιούνται NDS flashcards σε 3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η DSTWO είναι η καλύτερη flashcard για NDS games, βέβαια νομίζω τώρα την αναφέρουν σαν DSTWO+ μιας και λειτουργεί και σαν την gateway.

http://www.nds-card.com/ProShow.asp?ProID=135

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη κάρτα η DSTWO και άλλη η DSTWO+

 

H πρώτη είναι καθαρά για DS games, η δεύτερη έχει και κλώνο της Gateway για 3DS games.

 

Καθότι η Gateway είχε κυκλοφορήσει firmware που έκανε brick τις κονσόλες που είχαν κλώνους της Gateway, υπάρχουν ορισμένες ανεπιβεβαίωτες αναφορές ότι κάποια άτομα χαλάσαν τις συσκευές τους με εκείνο το firmware Gateway στην DSTWO+.

 

Δεν μπορείς να χαλάσεις DS/3DS με απλή DS flashcard.

 

 

 αυτό που προτείνουν είναι να μην χρησιμοποιούνται NDS flashcards σε 3DS.

 

Δεν ισχύει αυτό. Δές αυτά που έγραψα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ουφ, πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βρω ένα -φυσιολογικό- κατάστημα που να πουλάει την απλή DSTWO; Υπάρχει και η R4i gold, αλλά αυτούς τους φοβάμαι για μελλοντικά updates.

 

 

Δεν ισχύει αυτό. Δές αυτά που έγραψα παραπάνω.

 

Βασικά, όπως τα λέω είναι. Προτείνουν να μην χρησιμοποιούμε NDS flashcards στο 3DS.

 

Δεν ξέρω τι με συμφέρει ρε γμτ, να τσιμπήσω μία DSTWO/R4i για να παίζω NDS backups στο 3DS μου ή να τσιμπήσω μία μπαταρία (η παλιά κρατάει μια ώρα πλέον) για το NDS μου στο οποίο έχω την Acecard2i kai η οποία δεν δουλέυει πλέον με το 3DS; Τσκ, μπέρδεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόστ που παρέθεσες λέει να μήν αγοράσεις 3DS αν ο σκοπός σου είναι να παίζεις DS games με DS flashcard για τους ακόλουθους λόγους:

 

- Το 3DS μπαίνει σε DS mode, οπότε δεν εκμεταλεύεσαι τα extra χαρακτηριστικά του 3DS

- To 3DS δέχεται συνεχή updates, οπότε μπορεί σε κάποια φάση να μπλοκαριστεί η DS flashcard. Αν η flashcard δεν υποστηρίζεται με νέα updates δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

 

Στο λέει από την αρχή:

 

Flash carts that work on the 3DS are the same thing as flash carts for the DS

 

Καμία σχέση με αυτό που κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες καλησπέρα,

προσπάθησα να ακολουθήσω τον οδηγό του Grim Ripper αλλά από απροσεξία δικιά μου κατάφερα να του κάνω upgrade σε 10.7. επειδή λέπω ότι δεν το έχω το άθλημα του cfw ποια flashcard μου προτείνετε να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα στις 4 απόγευμα να μετατρέψω το hack του 3DS μου από "Custom Firmware Emulated Nand" σε "Custom Firmware στην πραγματική Nand" της συσκευής (ή αλλιώς arm9loaderhax).

 

Αυτό το Custom Firmware στην κανονική Nand είναι ότι πιό σύγχρονο υπάρχει στο χακάρισμα του 3DS. O Grim Ripper έχει ποστάρει τον οδηγό στην προηγούμενη σελίδα.

 

Μόλις τελείωσα και η ώρα πήγε σχεδόν 12 το βράδυ.

 

Η διαδικασία είναι πάρα πολύ μεγάλης πολυπλοκότητας, με πάρα πολλά στάδια και είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα. Απαιτεί από τον χρήστη τρομερή πειθαρχία και υπομονή. Αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις ή δεν πάει σύμφωνα με τον οδηγό, δεν δοκιμάζεις απολύτως τίποτα στα τυφλά. Αυτό ισχύει γενικά για το χακάρισμα του 3DS.

 

Υπολογίζω το 100% bootrate του arm9loaderhax να μου κάνει απόσβεση για το χρόνο που μου πήρε να το εγκαταστήσω, σε 4,200 ανοίγματα του 3DS.

 

(20% πιθανότητα failure στο boot με CFW Emunand X 30 δευτερόλεπτα η όλη καθυστέρηση Χ 4200 ανάματα της συσκευής = 7 ώρες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...