Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα στις 4 απόγευμα να μετατρέψω το hack του 3DS μου από "Custom Firmware Emulated Nand" σε "Custom Firmware στην πραγματική Nand" της συσκευής (ή αλλιώς arm9loaderhax).

 

Αυτό το Custom Firmware στην κανονική Nand είναι ότι πιό σύγχρονο υπάρχει στο χακάρισμα του 3DS. O Grim Ripper έχει ποστάρει τον οδηγό στην προηγούμενη σελίδα.

 

Μόλις τελείωσα και η ώρα πήγε σχεδόν 12 το βράδυ.

 

Η διαδικασία είναι πάρα πολύ μεγάλης πολυπλοκότητας, με πάρα πολλά στάδια και είναι ιδιαίτερα χρονοβόρα. Απαιτεί από τον χρήστη τρομερή πειθαρχία και υπομονή. Αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις ή δεν πάει σύμφωνα με τον οδηγό, δεν δοκιμάζεις απολύτως τίποτα στα τυφλά.

 

Υπολογίζω το 100% bootrate του arm9loaderhax να μου κάνει απόσβεση για το χρόνο που μου πήρε να το εγκαταστήσω, σε 4,200 ανοίγματα του 3DS.

 

(20% πιθανότητα failure στο boot με CFW Emunand X 30 δευτερόλεπτα Χ 4200 ανάματα της συσκευής = 7 ώρες).

Φίλε μου το έκανα πρόσφατα και εγω προχθές και ναι χρειάζεται όντως υπομονή και σου βγάζει την πίστη λίγο 2 βραδια μου πήρε αλλά ένα έχω να πω , άξιζε πραγματικά τώρα μπορείς να έχεις τα παιχνίδια σου να παίζεις κανονικά να κανείς update κανονικά και επίσης να παίζεις και ον-λάιν , πολύ μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου το έκανα πρόσφατα και εγω προχθές και ναι χρειάζεται όντως υπομονή και σου βγάζει την πίστη λίγο 2 βραδια μου πήρε αλλά ένα έχω να πω , άξιζε πραγματικά τώρα μπορείς να έχεις τα παιχνίδια σου να παίζεις κανονικά να κανείς update κανονικά και επίσης να παίζεις και ον-λάιν , πολύ μπροστά

Με σχεδόν όλα τα cfw τα έκανες αυτά, απλά με το a9lh δεν χρειάζεται να έχεις το λεγόμενο emunand, δηλαδή τον κλώνο του συστήματος στην sd card.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, όλα αυτά τα κάνεις και με CFW σε Emulated nand. Απλά μία στις 5, μία στις 10, μπορεί και ακόμα πιό σπάνια, κολλάει η συσκευή στην εκκίνηση και πρέπει να κάνεις reset.

 

Το CFW σε System nand έχει 100% bootrate, δεν θα σου κολλήσει ποτέ στην εκκίνηση. Από κεί και πέρα έχει τρομερές προοπτικές, οπότε μένει να δούμε τί θα δούμε.... 

 

Βλέπω με πρόλαβε ο Grim Ripper

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή πρόσφατα απέκτησα New 3DS (να 'ναι καλά ο NickTG) το ψήνω να δοκιμάσω CFW στο παλιό 3DS μου (αν και μάλλον με βλέπω να το κάνω και στο N3DS αν δω ότι με βολέψει :P) έχω κάποιους προβληματισμούς σχετικά με το τι μπορεί να κάνει το CFW:

 

1 - Προφανώς μπορεί να κάνει install και να τρέξει 3DS games από την SD κάρτα, σωστά; Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τους VC τίτλους.

2 - Μπορεί με κάποιον τρόπο να τρέξει NDS games;

3 - Μπορεί να γίνει installed το Homebrew Channel; Σε τι φάση βρίσκεται atm η homebrew scene του 3DS;

4 - Αν κάνω CFW θα μπορώ να μπαίνω στο eshop και να αγοράζω τίτλους κανονικά, χωρίς να σπάει το CFW; Υπάρχει περίπτωση να μάθει η Ν ότι το συγκεκριμένο 3DS/account χρησιμοποιεί CFW και να ρίξει ban στην κονσόλα ή στο NNID;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 - Προφανώς μπορεί να κάνει install και να τρέξει 3DS games από την SD κάρτα, σωστά; Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για τους VC τίτλους.

2 - Μπορεί με κάποιον τρόπο να τρέξει NDS games;

3 - Μπορεί να γίνει installed το Homebrew Channel; Σε τι φάση βρίσκεται atm η homebrew scene του 3DS;

4 - Αν κάνω CFW θα μπορώ να μπαίνω στο eshop και να αγοράζω τίτλους κανονικά, χωρίς να σπάει το CFW; Υπάρχει περίπτωση να μάθει η Ν ότι το συγκεκριμένο 3DS/account χρησιμοποιεί CFW και να ρίξει ban στην κονσόλα ή στο NNID;

 

 

1) Ναί

2) Όχι

3) Ναί. Για Homebrew εδώ.

4) Nαί μπορείς να μπαίνεις κανονικά στο eshop και να συνεχίσεις να αγοράζεις. Ban, το οποίο είναι προσωρινό (2 εβδομάδες) τρώς αν παίξεις online πειρατικά παιχνίδια μέσω flashcard (Sky3DS), διότι τα παιχνίδια αυτά έχουν public headers. Δεν έχουν αναφερθεί bans για παιχνίδια που είναι εγκατεστημένα σε CFW 3DS.

 

Επίσης να ξέρεις ότι η διαδικασία χακαρίσματος του Old3DS έχει διαφορές από του New3DS. Θέλει πάρα πολύ προσοχή να μήν τα μπερδέψεις.

 

Υπολόγιζε το χακάρισμα να σου πάρει από 5 εως 10 ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, για να παίξεις παιχνίδια του δσ θέλεις flashcard

 

1) Ναί

2) Όχι

3) Ναί. Για Homebrew εδώ.

4) Nαί μπορείς να μπαίνεις κανονικά στο eshop και να συνεχίσεις να αγοράζεις. Ban, το οποίο είναι προσωρινό (2 εβδομάδες) τρώς αν παίξεις online πειρατικά παιχνίδια μέσω flashcard (Sky3DS), διότι τα παιχνίδια αυτά έχουν public headers. Δεν έχουν αναφερθεί bans για παιχνίδια που είναι εγκατεστημένα σε CFW 3DS.

 

Επίσης να ξέρεις ότι η διαδικασία χακαρίσματος του Old3DS έχει διαφορές από του New3DS. Θέλει πάρα πολύ προσοχή να μήν τα μπερδέψεις.

 

Υπολόγιζε το χακάρισμα να σου πάρει από 5 εως 10 ώρες.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Μία τελευταία ερώτηση: Το ninjhax θέλει οπωσδήποτε το Cubic Ninja original ή μπορεί να περαστεί και από Sky3DS+ με backup του παιχνιδιού;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Πήρα τελικά το n3ds xl το οποίο βρίσκεται σε rx-e 10.7.0.32e και έχει ήδη αρκετά φορτωμένα παιχνίδια μεσα

Όταν προσπάθησα να παιξω shovel knight ή smash bros μου ζήτησε update το παιχνίδι και μετά μου είπε ότι για να κάνω update πρέπει να κάνει update και το firmware κάτι το οποίο δεν έκανα

 

Υπάρχει λύση για να κάνω update?

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα update και τώρα είμαι σε rx-e 11.0.0.33e

Τα games που αναφέρω παραπάνω παίζουν μια χαρά

Άσχετο : το e στο τέλος του fw σημαίνει Europe?

Online παίζω κανονικά και χωρίς φόβο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...