Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αν θα βάλεις CFW, το πιό πιθανό να πάς στο Luma3DS (πρωην Aureinand). Το CFW αυτό κάνει μόνο του patch τα TWL και AGB firmwares και δεν πρέπει να εγκαταστήσεις τα πατσαρισμένα διότι μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα.

 

Είναι απορίας άξιο πως βρίσκεις πάντα έναν ιδιόρρυθμο τρόπο να με ξενερώνεις. :(

 

Δηλαδή, δεν γίνεται με κανέναν τρόπο να δουλέψουν οι παλιές flashcards;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δές λίγο πιό προσεκτικά το πόστ μου

 

Αν θα βάλεις CFW, το πιό πιθανό να πάς στο Luma3DS (πρωην Aureinand). Το CFW αυτό κάνει μόνο του patch τα TWL και AGB firmwares και δεν πρέπει να εγκαταστήσεις τα πατσαρισμένα διότι μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα.

 

Το Luma3DS κάνει μόνο του patch το TWL firmware, οπότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάποια εγκατάσταση εσύ.

 

Επίσης αν δείς το link που σου πόσταρα, θα διαβάσεις μεταξύ άλλων:

 

Standard features

 

Luma3DS automatically does the following patches automatically, with no need for user configuration:

  • Signature checks removal, which allows unsigned content to run
  • FIRM reboots replacement (if you're not booting a 9.0/9.2 NAND), which allows these to work:
    • 3DS games which work in the larger RAM mode (Smash Bros, Monster Hunter 4... on Old 3DS)
    • Custom GBA games
    • Old DS flashcards
  • Region lock removal (region free), to run out-of-region cias and cartridges
  • Silent/background updates blocking
  • Version patching in the 'friends' module, allowing games to work online on older 3DS OS versions

 

Κάθε μέρα τα πράγματα με το 3DS αλλάζουν. Οτιδήποτε βρίσκεις που δεν έχει ενημερωθεί πρόσφατα (όπως το link που πόσταρες) είναι πολύ πιθανό να είναι πεπαλαιωμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ευχαριστώ, Πάνθηρα.

 

Πάμε παρακάτω, με τα saves τι παίζει;

 

1 - Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τα saves μου από το original cartridge στο backup που έχω στην Sky3DS+, χωρίς να χρησιμοποιήσω extra H/W, σε 3DS/N3DS με ofw;

 

2 - Υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν τα saves από την Sky3DS+ ή από το original cartridge, σε 3DS/N3DS με cfw στα backup installed games; Το official tool λειτουργεί κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν save manager θα μπορούσες να τα κάνεις backup/restore.

Για homebrew υπάρχουν τα svdt και save data manager ενώ για cfw καλό είναι το JK's save manager ή το save data filler που υπάρχει από τα developer tools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστησα κανονικα το Sega 3D Collection απο αρχειο cia.ενω το game φορτωνει κανονικα καθε φορα που παω να κανω save η πριν ξεκινησει καποιο απο τα games που εxει μου βγαζει ενα μνμ some features cannot be used sd card not detected.τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 10.7 μπορείς να κάνεις downgrade με cubic ninja / ocarina of time / pokemon super mystery dungeon (για τα 2 τελευταία θες τρόπο να εγκαταστήσεις ένα save πειραγμένο), με το firmware 11 για την ώρα δεν έχω δει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν κάποιος θέλει να χακάρει το 3DS του ΔΕΝ πρέπει να κάνει update σε 11.0.

 

Στην 11.0 version του 3DS, το downgrade δεν μπορεί να γίνει χωρίς hardmod (επέμβαση στα ηλεκτρονικά της συσκευής)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε ofw 10.7 και κάθε τόσο μου πετάει το εκνευριστικό μήνυμα περί update της συσκευής. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να εξαφανιστεί;

 

edit: Το βρήκα.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιτέλους είμαι με arm9loaderhax & SYS 11.0.0-33E στo old3DSXL!

 

Να ευχαριστήσω τους άπαντες για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι να βάλω το a9lh και εγώ μιας και για κάποιο λόγο άρχισαν οι κίτρινες οθόνες στο menuhax να είναι πιο συχνές.

Απλά βαριέμαι την όλη διαδικασία και το ότι δεν μου αρέσει να πειράζω κάτι όταν δουλεύει μιας και κάτι θα πάει στραβά. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγχαρητήρια. Πόσες ώρες σου πήρε?

 

4-5? Βασικά δεν το έκανα σερί αλλά έσπαγα στα Parts του guide.

 

Πιο πολύ παίρνει το βγάλε-βάλε της sd και τα backups/transfers.

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες, τώρα με το arm9loaderhax μπορώ να κάνω τα εκάστοτε title updates των installed CIA παιχνιδιών που μου εμφανίζει πριν το launch? Επίσης system update κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...