Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα headers στην sky3DS+ μπαίνουν αυτόματα. Βάζεις μία φορά το header ενός δικού σου αυθεντικού παιχνιδιού και μετά η κάρτα το περνάει σε όλες τις roms.

 

Αλλά για να πάρεις το header του αυθεντικού παιχνιδιού χρειάζεσαι φορητή με CFW :P

 

Εγώ πάντως χαίρομαι τα καλύτερα καί των 2 μεθόδων (CFW/Sky3DS): Έχω κάνει extract τις roms από τα original cartridges μου με το Uncart, έβγαλα και τα saves, καί τα έβαλα όλα στην Sky3DS μου :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα, εχω ενα 3DS με Firmware Ver. 2.2.0-4Ε. Θελω να του βαλω CFW και αποτι εψαξα και διαβασα, θα πρεπει πρωτα να το κανω update  σε 9.2 και μετα να του βαλω το CFW.Υπαρχει κανενας τροπος να γινει χωρις να χρειαζομαι καποιο Cart για να κανω update σε 4.Χ.Χ ή 6.Χ.Χ γιατι δεν εχω ουτε ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://github.com/Plailect/Guide/wiki/9.2.0-Update

 

http://www.3dsdb.com/

Βρες κάποιο παιχνίδι εδώ ώστε να μπορέσεις να κάνεις update μέσω cart, νομίζω κάποιο pro evolution κάνει οπότε είμαι σίγουρος ότι θα το βρεις φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Επειδη σκοπεύω να πάρω στον πιτσιρικά μου(4 ετών) ένα 2ds,υπάρχει κάπου συγκεντρωμένος ένας οδηγός για hacking για να μην διαβάσω όλο το ποστ;και επίσης είναι δωρεάν το hacking η επι πληρώμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ολοκληρωμένος οδηγός για το, κατά πολλούς, καλύτερο 3ds hack από αυτόν εδώ δεν υπάρχει.

https://github.com/Plailect/Guide/wiki

Σου τα δίνει όλα.

 

Μόνο διάβασέ τον 2 φορές για να καταλάβεις πάνω κάτω τι θα κάνεις και πάντα κάνε ότι λέει ακριβώς.

Μην πάθει τίποτα το 2ds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ολοκληρωμένος οδηγός για το, κατά πολλούς, καλύτερο 3ds hack από αυτόν εδώ δεν υπάρχει.

https://github.com/Plailect/Guide/wiki

Σου τα δίνει όλα.

 

Μόνο διάβασέ τον 2 φορές για να καταλάβεις πάνω κάτω τι θα κάνεις και πάντα κάνε ότι λέει ακριβώς.

Μην πάθει τίποτα το 2ds.

 

Ακριβως αυτον χρησιμοποιω και γω.Βρηκα Cart, και ακολουθησα πιστατα βηματα.Εβαλα HomeBrew. Μου πεταει error οταν παω να βαλω το menu hax manager. Περα απο αυτο, τι αλλο ακριβως χρειαζομαι για να παιζω roms απο τον SD? Μετα το Part 1 Homebrew φαινεται να μην συνεχιζει απο καπου αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πετάει error;

Για δοκίμασε να αλλάξεις 1-2 φορές theme και μετά δοκίμασε να βάλεις το menuhax.

 

Δεν παίζεις παιχνίδια από την sd, απλά τα κάνεις εγκατάσταση στην sd.

Όπως κατεβάζεις ένα .exe πρόγραμμα στα windows και το κάνεις εγκατάσταση, κάτι αντίστοιχο κάνεις και με τα παιχνίδια του 3ds.

 

Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου πετάει error;

Για δοκίμασε να αλλάξεις 1-2 φορές theme και μετά δοκίμασε να βάλεις το menuhax.

 

Δεν παίζεις παιχνίδια από την sd, απλά τα κάνεις εγκατάσταση στην sd.

Όπως κατεβάζεις ένα .exe πρόγραμμα στα windows και το κάνεις εγκατάσταση, κάτι αντίστοιχο κάνεις και με τα παιχνίδια του 3ds.

 

Δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Ok θα το τσεκαρω. 

arm9loaderhax τι ακριβως ειναι που το αναφερει στο Part 5? Δεν χρειαζεται? 

Μπορω δηλαδη απλα να πεταω Roms στην SD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λέγεται το hax, λόγο του ότι μπορεί και χρησιμοποιεί το ARM 9 cpu.

 

Όχι δεν πετάς απλά τα roms στην sd και παίζεις, πρέπει πρώτα να τα κάνεις εγκατάσταση μέσω του 3ds.

Τα roms που θες είναι .cia αρχεία, με κάποιον cia manager (π.χ DevMenu/FBI) θα τα κάνεις εγκατάσταση στο 3ds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, RedNand/Emunand είναι ένας κλώνος του όλου λειτουργικού όπου τρέχει από την sd card.

Στα custom firmware χωρίς a9lh το χρησιμοποιείς αντί του κανονικού λειτουργικού μιας και η βάση, δηλαδή το κανονικό λειτουργικό, πρέπει να είναι σε 9.0-9.2 (συνήθως).

 

Επίσης το χρησιμοποιούν και για αλλαγές στο σύστημα χωρίς τον φόβο του να πάθουν brick μιας και είναι απλά κλώνος, οπότε είτε κάνουν restore από backup είτε απλά ξαναφτιάχνουν το κλώνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψιζοντας, εχω κανονικα Homebrew(Ακομα μου πεταει error στο menu hax οποτε αναγκαζομαι να μπαινω απο τον browser καθε φορα). Το μονο που μου μενει τωρα ειναι ενας CIA manager, να τον τρεχω απο το homebrew για να κανω install τα Roms? Δεν χρειαζεται να ασχοληθω καθολου με Emunand? Υπαρχουν αναλυτικα guides αλλα το χουν γαμησει λιγο γιατι τα πετανε ολα μαζεμενα και χανεις την μπαλα καποια στιγμη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...