Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με internet και τηλεφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λιγο καιρο αλλαξα τον οτε και πηγα στην on telecom και αντιμετωπιζω 2 προβληματα.(το 1 προβλημα το ειχα και στον οτε).1)Οταν εχω ανοιχτο το modem και παιρνω τηλεφωνο η με παιρνουν τοε μου πεφτει το internet και ακουω και ενα φυσιγμα στο ακουστικο.(φιλτρα και spliter εχω βαλει). 2)Πως μπορω να βαλω κωδικο στο wi-fi?.Exω το moden της οn telecom.Eυχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφόσον έχεις φίλτρα και τα σχετικά και ακόμα πέφτει το internet καλό θα ήταν να τους κάνεις ενα τηλέφωνο και να αναφέρεις το πρόβλημα.

Όσο για το wifi μπορείς να το ενεργοποιήσεις μεσα στο menu του router αλλα καλό θα ηταν να μας πεις το μοντέλο του για να σε βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο καιρο αλλαξα τον οτε και πηγα στην on telecom και αντιμετωπιζω 2 προβληματα.(το 1 προβλημα το ειχα και στον οτε).1)Οταν εχω ανοιχτο το modem και παιρνω τηλεφωνο η με παιρνουν τοε μου πεφτει το internet και ακουω και ενα φυσιγμα στο ακουστικο.(φιλτρα και spliter εχω βαλει). 2)Πως μπορω να βαλω κωδικο στο wi-fi?.Exω το moden της οn telecom.Eυχαριστω

 

 

πες μου οτι εχεις συναγερμο στο σπιτι και δεν εχεις βαλει φιλτρο?καπου θα εχεις ξεχασει.σπανια να ακουγεται φυσημα στο τηλ και να εχεις φιλτρα και να φταιει η γραμμη.μπαινεις στο interface tou router και βρισκεις καρτελλα wireless και αποεκει το κλειδωνεις με wpa η wpa2 η wpa/wpa2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος και αν ειναι αναποδα!

 

 

nope.επειδη το εχω δει πολλες φορες.το φιλτρο αναποδα ναι μεν ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΦΥΣΗΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤο τηλεφωνο αλλα σου ριχνει κατα παρα πολυ την ταχυτητα του net.ενω αντιθετα μπορει να εχεις βαλει φιλτρα παντου και να μην εχεις βαλει στον συναγερμο και να σου περναει φυσημα.ειδικα σε περιπτωσεις που η γραμμη περναει πρωτα απο τον συναγερμο και μετα συνεχιζει σε ολα τα υπολοιπα.αν ειναι παραλληλα κατι παει και ερχεται αν ειναι ομως σε σειρα και ο συναγερμος ειναι πρωτος(που συνηθως ειναι πρωτος) εκει ναι μπορει να ακουσεις φυσημα.επισης μπορει στο σπιτι να ειναι ολα οκ και να ακουσεις φυσημα επειδη μπορει ενα καλωδιο να ειναι οξειδωμενο(το εχω δει) η επειδη η γραμμη σου ειναι χαλια με βραχυκυκλώματα.

πχ ειδα γραμμη που στον κατανεμητη του οτε μονο με το τηλεφωνο πανω ειτε με φιλτρο ειτε χωρις ειχε φυσημα η γραμμη.ηταν ποιοτητα χαλκου.το adsl επαιζε οριακα με margin 6/6 και 10 mbit me 950 upload παρολο που δεν ειχε ουτε 20 atttenuation

 

επισης ο φιλος για να δει αν φταιει τιποτα στην καλωδιωση του σπιτιου του γιατι φυσημα μπορει να κανει μια χαλια εσωτερικη καλωδιωση

((((με συνδεδεμενα αναπληρωματικα ζευγαρια μεσα στο σπιτι

η με συνδεδεμενο αναπληρωματικο ζευγαρι μεχρι τον κατανεμητη που ισως και αυτο να εχει ξεμεινει και να ειναι ενωμενο με γραμμη που παει καφαο ειτε και πισω στον οτε η να ειναι ενωμενη με γραμμη που εχει λιγο ταση)))))

για αυτο καλο θα ηταν αμα πιανουν τα χερια να δοκιμασει με τηλ και ρουτερ ειτε στον κατανεμητη ειτε στην χωνευτη .

αν εχει και εκει θορυβο φταιει ο χαλκος αν δεν εχει τοτε φταιει κατι στην καλωδιωση του.αν δεν μπορει να το τσεκαρει ο ιδιος τοτε παει βλαβη για να το δει O provider του και αναλογως τι φταιει να πραξει.αν ειναι του οτε παει βλαβη στον οτε αν ειναι του σπιτου και ειναι κατι απλο το φτιαχνει ο τεχνικος αν ειναι κατι χοντρο το φτιαχνει ηλεκτρολογος του πελατη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nope.επειδη το εχω δει πολλες φορες.το φιλτρο αναποδα ναι μεν ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΦΥΣΗΜΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤο τηλεφωνο αλλα σου ριχνει κατα παρα πολυ την ταχυτητα του net.ενω αντιθετα μπορει να εχεις βαλει φιλτρα παντου και να μην εχεις βαλει στον συναγερμο και να σου περναει φυσημα.ειδικα σε περιπτωσεις που η γραμμη περναει πρωτα απο τον συναγερμο και μετα συνεχιζει σε ολα τα υπολοιπα.αν ειναι παραλληλα κατι παει και ερχεται αν ειναι ομως σε σειρα και ο συναγερμος ειναι πρωτος(που συνηθως ειναι πρωτος) εκει ναι μπορει να ακουσεις φυσημα.επισης μπορει στο σπιτι να ειναι ολα οκ και να ακουσεις φυσημα επειδη μπορει ενα καλωδιο να ειναι οξειδωμενο(το εχω δει) η επειδη η γραμμη σου ειναι χαλια με βραχυκυκλώματα.

πχ ειδα γραμμη που στον κατανεμητη του οτε μονο με το τηλεφωνο πανω ειτε με φιλτρο ειτε χωρις ειχε φυσημα η γραμμη.ηταν ποιοτητα χαλκου.το adsl επαιζε οριακα με margin 6/6 και 10 mbit me 950 upload παρολο που δεν ειχε ουτε 20 atttenuation

χμμ χρησιμες πληροφοριες :)

 

αμα ειναι προβλημα στο δικτυο προφανως μπορει να το δηλωσει βλαβη στν οτε.

 

Α δοκιμασα αυτο που λεγαμε με το φιλτρο στο ρουτερ.

εβαλα το φιλτρο στο ρουτερ η αληθεια ειναι αργησε λιγο να συγχρονισει ,το attenuation ηταν το ιδιο το snr επαιζε λιγο αλλα ειναι κλειδωσει στα 2,300...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ χρησιμες πληροφοριες :)

 

αμα ειναι προβλημα στο δικτυο προφανως μπορει να το δηλωσει βλαβη στν οτε.

 

Α δοκιμασα αυτο που λεγαμε με το φιλτρο στο ρουτερ.

εβαλα το φιλτρο στο ρουτερ η αληθεια ειναι αργησε λιγο να συγχρονισει ,το attenuation ηταν το ιδιο το snr επαιζε λιγο αλλα ειναι κλειδωσει στα 2,300...

 

 

απλα αν δεν μπορει να το τσεκαρει αυτος δεν ξερει αν ειναι στο δικτυο.

β.αναλογως την γραμμη υπαρχει περιπτωση και να μην συγχρονισει (εξαρτατε το φιλτρο)

κανονικα το attenuation επρεπε να σου βγει 70.ισως ειναι bug του ρουτερ και δεν στο εδειξε.και ναι η ταχυτητα πεφτει εννοειται.

μπορει σε καποιες περιπτωσεις να μην συγχρονισει καν η να κανει disconnects καθε λιγο και λιγακι.δοκιμασε και αναποδα το φιλτρο σε ενα τηλεφωνο να δεις.λογικα θα σου ριξει την γραμμη και θα συγχρονισει λιγοτερο.ΣΥΝΗΘΩΣ.τα υπολοιπα ας τα πουμε με Pm γιατι θα χαλασουμε το θεμα.και υπαρχουν και αλλες χρησιμες πληροφοριες με διαφορα παραξενα.αν σε μια πριζα βαλεις ενα splitter και συνδεσεις μονο το line χωρις τηλεφωνο η χωρις το router σε εκεινη την γραμμη επειδη δεν τερματιζει η γραμμη καπου οταν βαλεις τον ρουτερ σε αλλη πριζα θα συγχρονισει λιγοτερο.το εχω δει και αυτο.μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αν δεν μπορει να το τσεκαρει αυτος δεν ξερει αν ειναι στο δικτυο.

β.αναλογως την γραμμη υπαρχει περιπτωση και να μην συγχρονισει (εξαρτατε το φιλτρο)

κανονικα το attenuation επρεπε να σου βγει 70.ισως ειναι bug του ρουτερ και δεν στο εδειξε.και ναι η ταχυτητα πεφτει εννοειται.

μπορει σε καποιες περιπτωσεις να μην συγχρονισει καν η να κανει disconnects καθε λιγο και λιγακι.δοκιμασε και αναποδα το φιλτρο σε ενα τηλεφωνο να δεις.λογικα θα σου ριξει την γραμμη και θα συγχρονισει λιγοτερο.ΣΥΝΗΘΩΣ.τα υπολοιπα ας τα πουμε με Pm γιατι θα χαλασουμε το θεμα.και υπαρχουν και αλλες χρησιμες πληροφοριες με διαφορα παραξενα.αν σε μια πριζα βαλεις ενα splitter και συνδεσεις μονο το line χωρις τηλεφωνο η χωρις το router σε εκεινη την γραμμη επειδη δεν τερματιζει η γραμμη καπου οταν βαλεις τον ρουτερ σε αλλη πριζα θα συγχρονισει λιγοτερο.το εχω δει και αυτο.μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση

μπορει απλως να αποσυνδεσει τα παντα απο την γραμμη ,να βαλει μονο το τηλ να δει αν κανει τπτ.Αν ολα ειναι ενταξη να βαλει και το ρουτερ ,να δει αν εχει και παλυ dc και να προσθετει μια μια συσκευη μεχρι να βρεθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναι μια δοκιμη απλα αν φταιει η καλωδιωση του σπιτιου του πισω απο τα πριζακια ακομα και δοκιμη στο κεντρικο να κανει παλι θα εχει θεματα.ισως λιγοτερα μεν απο οτι με πολλες συσκευες αλλα παλι μπορει να εχεις.επειδη ολα τα καλωδια ενωνονται αποτελους ενα συνολο.ακομα και ενα να εχει θεμα επηρεαζει τα υπολοιπα.κοινως και ενα να βραχυκυκλωσεις να το πω χοντρα θα βραχυκυκλωσει ολη η γραμμη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναι μια δοκιμη απλα αν φταιει η καλωδιωση του σπιτιου του πισω απο τα πριζακια ακομα και δοκιμη στο κεντρικο να κανει παλι θα εχει θεματα.ισως λιγοτερα μεν απο οτι με πολλες συσκευες αλλα παλι μπορει να εχεις.επειδη ολα τα καλωδια ενωνονται αποτελους ενα συνολο.ακομα και ενα να εχει θεμα επηρεαζει τα υπολοιπα.κοινως και ενα να βραχυκυκλωσεις να το πω χοντρα θα βραχυκυκλωσει ολη η γραμμη

λογικο αλλα μιλαγα για το ενδεχομενο να μην φτεει η καλωδιωση.Αν και εδω που τα λεμε ποτε δεν εχει προβλημα η καλωδιωση! Οι συνδεσεις εχουν το προβλημα! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο αλλα μιλαγα για το ενδεχομενο να μην φτεει η καλωδιωση.Αν και εδω που τα λεμε ποτε δεν εχει προβλημα η καλωδιωση! Οι συνδεσεις εχουν το προβλημα! :mad:

 

 

δυστυχως ενω πραγματι τις περισσοτερες φορες φταιει το καλωδιο εξω απο το σπιτι εντουτοις μετα απο τοσες χιλιαδες ραντεβου εχω δει πολλες πολλες φορες να φταιει η καλωδιωση.παρεμβολες απο πολλες γραμμες.οξειδωμενα καλωδια.συνδεμενα αναπληρωματικα ζευγη ,συναγερμοι χωρις φιλτρο κτλ.anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πχ το σπιτι σου εχει καλωδιωση για να φερεις 2 γραμμες τηλεφωνου απο τον κατανεμητη σε ολα τα πριζακια και καποια ηλιθιοι ηλεκτρολογοι αντι να συνδεσουν μονο το ενα ζευγαρι και να το πανε στα πριζακια τα συνδεουν ολα μεταξυ τους.ετσι η γραμμη περναει απο πριζακι σε πριζακι απο 4 καλωδια αντι για δυο και επισης επιστρεφει μεχρι τον κατανεμητη αποτο καλωδιο που προοριζοταν για δευτερη γραμμη.και αν τυχει και στον κατανεμητη να ειναι συνδεδεμενη με κανα ξεχασμενο καλωδιο του οτε τοτε μπορει να παει μεχρι το αστικο κεντρο η να παει μεχρι το καφαο οποτε εκει σου κανει θεμα η εχεις αποσυνδεσεις η συγχρονιζεις λιγοτερο λογω παραπανω χαλκου.το ειχα δει σε εναν πελατη.με το αναπληρωματικο πανω 7 Mbit χωρις το αναπληρωματικο 14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι πχ το σπιτι σου εχει καλωδιωση για να φερεις 2 γραμμες τηλεφωνου απο τον κατανεμητη σε ολα τα πριζακια και καποια ηλιθιοι ηλεκτρολογοι αντι να συνδεσουν μονο το ενα ζευγαρι και να το πανε στα πριζακια τα συνδεουν ολα μεταξυ τους.ετσι η γραμμη περναει απο πριζακι σε πριζακι απο 4 καλωδια αντι για δυο και επισης επιστρεφει μεχρι τον κατανεμητη αποτο καλωδιο που προοριζοταν για δευτερη γραμμη.και αν τυχει και στον κατανεμητη να ειναι συνδεδεμενη με κανα ξεχασμενο καλωδιο του οτε τοτε μπορει να παει μεχρι το αστικο κεντρο η να παει μεχρι το καφαο οποτε εκει σου κανει θεμα η εχεις αποσυνδεσεις η συγχρονιζεις λιγοτερο λογω παραπανω χαλκου.το ειχα δει σε εναν πελατη.με το αναπληρωματικο πανω 7 Mbit χωρις το αναπληρωματικο 14.

 

κατι σαν δευτερη καθετη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yes.

σχεδον ολα τα σπιτια εχουν δευτερη καθετη. αλλα και αρκετα σπιτια εχουν και δευτερη οριζοντια.anyway.ειτε δευτερη καθετη ειτε οριζοντια ειτε διαγωνια προς καθε πριζακι δεν βαζουμε ολα τα καλωδια αλλα στελνουμε ενα ζευγαρι ανα γραμμη.δεν χρειαζονται διπλα καλωδια διοτι ειναι περιττα αυξανουν το μηκος του βρογχου και δημιουργουν πολλες φορες θεματα.

καποια σπιτια εχω δει να εχουν και 3 καθετες/οριζοντιες και ειχαν ενωσει τα παντα.απο πισω απο καθε πριζακι ειχαν στριψει 200 καλωδια.το ειδα και επαθα εγκεφαλικο.και βεβαια οταν εχει Utp στην ουσια εχεις 4 καθετες και 4 οριζοντιες .και μια φορα ειχα δει να εχουν ενωσει και τις 4 καθετες σε μια.μετα γιατι αραγε ο πελατης δεν ειχε τηλεφωνο???μηπως ο ηλεκτρολογος θελει κρεμασμα.??οπως και αυτο που κανουν μια γραμμη στα 2 μεσαια και μια στα ακριανα ειναι βλακεια γιατι μπερδευει πολυ.παιζει μεν αλλα θελει ιστορια με τα φιλτρα κτλ.

αν θες να ριξεις 2 γραμμες βαλε ενα μαμημενο διπλο πριζακι να τελειωνουμε.5 ευρω κανει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...