Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με internet και τηλεφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης απο τον κατανεμιτη μου ερχονται 4 καλωδια.Ενα ασπρο, ενα κιτρινο, ενα πρασινο και ενα καφε.Αν δεν συνδεσω το πρασινο και το ασπρο δεν εχω τηλεφωνο και γενικα τιποτα.Τα αλλα δυο χρωματα κιτρινο και καφε τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φιλε pouline τωρα ειμαι μια χαρα οπυ και να το συνδεσω.Περασα καινουργια εξωτερικα καλωδια απο την κεντρικη πριζα σ'ολα τα δωματια και τωρα ειμαι μια χαρα.Θελω να βαλω μπριζες τηλεφωνου στον τοιχο γιατι τωρα εχω κατι αυτοκολητες αλλα πως θα ανοιξω τοσο μεγαλη τρυπα?Αν ξερεις μπορεις να μου πεις?Ευχαριστω

 

α.για μενα κρατα τα αυτοκολλητα πριζακια.πιο καλα ειναι πιο ευκολαμπαινουν βγαινουν πιο δυσκολο να πιασουν υγρασια.για τα αλλα στην ουσια φαντασου οτι θες σαν τρυπανι αλλα μπροστα με ποτηροπριονο αν θυμαμαι σωστα το ονομα του.σαν αυτα που ανοιγουν τις τρυπες τις στρογγυλες στα ξυλα.

εδω Link για τα τρυπανια για να καταλαβεις.δεν αξιζει τον κοπο παντως.

http://www.bosch-pt.gr/download/ACC_HOLESAW_GR-el.pdf

 

 

Επισης απο τον κατανεμιτη μου ερχονται 4 καλωδια.Ενα ασπρο, ενα κιτρινο, ενα πρασινο και ενα καφε.Αν δεν συνδεσω το πρασινο και το ασπρο δεν εχω τηλεφωνο και γενικα τιποτα.Τα αλλα δυο χρωματα κιτρινο και καφε τι ειναι?

spare καλωδια ειναι τα αλλα δυο.εσυ συνδεσε μονο τα 2 απο τα τεσσερα.και κατω στην χωνευτη καλο ειναι να ειναι συνδεδεμενα και μονομενα τα 2 καλωδια μονο πχ με θερμοσυστελομενο η με τα 3m τις φακες που λεμε(δεν μπορω ποτε να θυμηθω την λεξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.για μενα κρατα τα αυτοκολλητα πριζακια.πιο καλα ειναι πιο ευκολαμπαινουν βγαινουν πιο δυσκολο να πιασουν υγρασια.για τα αλλα στην ουσια φαντασου οτι θες σαν τρυπανι αλλα μπροστα με ποτηροπριονο αν θυμαμαι σωστα το ονομα του.σαν αυτα που ανοιγουν τις τρυπες τις στρογγυλες στα ξυλα.

εδω Link για τα τρυπανια για να καταλαβεις.δεν αξιζει τον κοπο παντως.

http://www.bosch-pt.gr/download/ACC_HOLESAW_GR-el.pdf

 

 

 

spare καλωδια ειναι τα αλλα δυο.εσυ συνδεσε μονο τα 2 απο τα τεσσερα.και κατω στην χωνευτη καλο ειναι να ειναι συνδεδεμενα και μονομενα τα 2 καλωδια μονο πχ με θερμοσυστελομενο η με τα 3m τις φακες που λεμε(δεν μπορω ποτε να θυμηθω την λεξη

 

Θελω να αλλαξω τα πριζακια γιατι ειναι σε εμφανη σημεία και επειδή παλια ειχα δυπολικα πριζακια οποτε φαινονται οι τρυπες απο τις βιδες και το χρωμα οταν πρωτοβαφτικε το διαμερισμα οποτε ειναι αντιεσθητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον υπαρχει η τρυπα απο τα διπολικα τοτε σε αυτα κουμπωνεις τα καινουρια.ιδιο μεγεθος τρυπας ειναι και τα 2.αν δεν μπορεις να το κανεις ανεβασε μια φωτο να δω την τρυπα να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ στο λεω γιατι εχω αλλαξει απειρες διπολικες σε Rj11 και ειναι η ιδια τρυπα ακριβως ειτε rj11 ειτε rj45 ειτε διπολικη ειτε γαλλικη πριζα και παει λεγοντας.απλα προσεχε να βγαλεις ολη την πριζα γιατι ενας φιλος ειχε βγαλει το πλαστικο αλλα ειχε αφησει την μεταλλικη βαση και μου λεει δεν χωραει να μπει.και του λεω το μεταλλικο ανηκει στην πριζα οχι στον τοιχο και το βγαζεις καιαυτο διοτι η νεα πριζα θα εχει αλλο.εσενα βεβαια η διπολικη λογικα θα εχει μονο 2 αγκιστρα κατα 99 τις 100 οποτε δεν θα εχεις θεμα να μπερδευτεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοίγω καινούριο topic, έκανε ένας φίλος μου σύνδεση hol και όταν ήρθε ο τεχνικός του είπε ότι υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση από το κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας μέχρι την πρίζα. Σε ποιον απευθύνεται σε αυτές τις περιπτώσεις? Ηλεκτρολόγο έτσι? Γιατί κάποιος του είπε για ΟΤΕτζή και ψάχνεται.. Πόσο περίπου θα πάρει ο ηλεκτρολόγος?

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτρολογο αν και μερικες φορες και αυτοι απλαβλεπουν οτι φτανει ταση μεχρι πανω και λενε οκ και το dsl παιζει χαλια.κανονικα οσο συγχρονισε κατω θα πρεπει να συγχρονισει και πανω.το ποσο θα παρει εξαρτατε ποση ωρα θα κανει κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγχρονισμό δηλαδή μπορεί να το δει και ο ηλεκτρολόγος? Αν υπάρχει κομμένο καλώδιο και πάνω δε συγχρονίζει καν, πόσο εύκολο είναι για τον ηλεκτρολόγο να το αλλάξει? Πάντα το είχα απορία πως το αλλάζουν μέσα από τους τοίχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγχρονισμό δηλαδή μπορεί να το δει και ο ηλεκτρολόγος? Αν υπάρχει κομμένο καλώδιο και πάνω δε συγχρονίζει καν, πόσο εύκολο είναι για τον ηλεκτρολόγο να το αλλάξει? Πάντα το είχα απορία πως το αλλάζουν μέσα από τους τοίχους..

 

 

μα ποιος σου ειπε οτι το αλλαζουν?απλα χρησιμοποιουν το εφεδρικο που υπαρχει.αν δεν υπαρχει εφεδρικο συνηθως παει εξωτερικο καλωδιο απο φωταγογο.σε ελαχιστες περιπτωσεις που υπαρχει μεγαλο κενο στον σωληνα μπορεις να περασεις αλλο καλωδιο και παλι ειναι δυσκολο διοτι πρεπει να ανοιξεις τα κουτια σε ολους τουςοροφους.το ιδιο και μεσα στο σπιτι.αλλες φορες ο σωληνας ειναι πιτα στα καλωδια οποτε το να καταφερεις να τραβηξεις αλλο απο μεσα ειναι τρομερα δυσκολο(οχι ακατορθωτο) αλλα δεν αξιζει οικονομικα ουτε γινεται να χαλασεις ολη την μπογια σε καθε οροφο εκει που ειναι το κουτι για να το ανοιξεις.στην ουσια φαντασου με ατσαλινα να το πω ετσι να τραβας αλλο καλωδιο απο μεσα.περναει το λεπτο σιδερο δενεις το Utp η το καινουριο καλωδιο και το κατεβαζεις οροφο οροφο.οταν ομως ειναι πολλα καλωδια μεσα σε ενα σωληνα αυτο γινεται πολυ δυσκολο.γιατι εχω δει σωληνες που ηταν πιτα στα καλωδια λες και τα ειχαν κατεβασει ολα μαζι ταυτοχρονα.το να μην συγχρονιζει πανω μπορει να ειναι απο διαφορες αιτιες.α.να βρηκε λαθος ζευγαρι .β.να μην ενωσε καλα το καλωδιο.γ.να ειναι συνδεδεμενο και το αναπληρωματικο σου ζευγαρι στην κεντρικη πριζα και να σου επηρεαζει και το αλλο.θελει ψαξιμο για να το δεις και σιγουρα αυτος που πηγε για να ενωσει την γραμμη δεν προκεται να κατσει 100 ωρες για να βρει τι φταιει.σου λεει μεχρι εδω ειναι οκ φωναξε ηλεκτρολογο.δεν μπορει να τρωει 2 ωρες για να ψαχνει να δει τι εχει γινει.μπορει 1002 πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Και ναι σήμερα φτιάχτηκε το πρόβλημα.Τελικά ύστερα από 2 επισκέψεις του τεχνικού της on και του ποτε το πρόβλημα ήταν στην ρεγκλέτα που ήταν όλη σκουριασμένη. Έγεινε παρακαμψη στην ρεγκλέτα και το πρόβλημα λύθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι σήμερα φτιάχτηκε το πρόβλημα.Τελικά ύστερα από 2 επισκέψεις του τεχνικού της on και του ποτε το πρόβλημα ήταν στην ρεγκλέτα που ήταν όλη σκουριασμένη. Έγεινε παρακαμψη στην ρεγκλέτα και το πρόβλημα λύθηκε

ναι πολλες φορες οι σιδερενιες ρεγκλετες σκουριαζουν ειδικα αν απο το σωληνα του οτε περναει αερας οποτε και υγρασια.σε πολλα σπιτια τις αλλαζουν με πλαστικες ειτε απο τον οτε που κανονικα πρεπει ειτε μερικοι το κανουν μονοι τους και απλα δεν λενε τιποτα στον οτε.και πολλες φορες και ο ιδιος ο οτε οταν βλεπει οτι η ρεγκλετα ειναι σκουριασμενη για να μην πει σε συνεργειο να την αλλαξουν απλα κοβει το καλωδιο απο την μια που ειναι η κολληση και το ενωνει στριβοντας το με το δικο σου.ελλαδα.τιποτα μονιμοτερο του προσωρινου.αλλη λυση που πετυχαινει μερικες φορες ειναι να τριψεις το σημειο που ακουμπαει το δικο σου καλωδιο με ενα κατσαβιδακι η με κατι σαν λεπτο γιαλοχαρτο για να φυγει η σκουρια.το εχω κανει και εχει πετυχει.βεβαια αργα η γρηγορα θα ξανασκουριασει.επισης ελπιζω εκει που εγινε η ενωση να εβαλε ο οτε τιποτα για να μην πιασει υγρασια αλλιως θα γινει το ιδιο στα καλωδια και μετα παλι θα εχεις θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανε ο ΟΤΕ ήταν να τα στρίψει και να βάλει μονωτική ταινία αλλά όταν έφυγε πήγα και κόλλησα τα καλώδια με καλάι και μετά τα μόνωσα με θερμοσυστελλόμενο αλλά αργότερα θα φτιάξω μια ρεγκλέτα δικιά μου με κλέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκανε ο ΟΤΕ ήταν να τα στρίψει και να βάλει μονωτική ταινία αλλά όταν έφυγε πήγα και κόλλησα τα καλώδια με καλάι και μετά τα μόνωσα με θερμοσυστελλόμενο αλλά αργότερα θα φτιάξω μια ρεγκλέτα δικιά μου με κλέμα.
Πως σου φαίνονται τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου?

δεν φτανουν τοσο για να τα βαλεις σε δικια σου ρεγκλετα.ειναι πολυ μικρα αυτα που πανε πανω στην ρεγκλετα του οτε.μετα βιας 2 ποντους.πιο πριν ειναι πιασμενα πανω στα υπολοιπα καλωδια οπως ειναι το πολυζευγο που θελει ο οτε και θελει προσοχη διοτι ευκολα μπορει να γινει ζημια.

τα χαρακτηριστικα πολυ μια χαρα.απλα γιατι δεν πας σε μεγαλυτερο πακετο απο 8 mbit?εχεις παρα πολυ καλη γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...