Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με internet και τηλεφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αυτο δεν το κανονιζεις εσυ ουτε σημαινει οτι ο οτε θα δωσει λυση.εσυ τους λες τι εχεις κανει και τι γινεται και ελπιζεις για το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας ρωτησω και κατι αλλο πως γινεται οταν εχω το τηλεφωνο στην πριζα με φιλτρο να ακουω βουητο και χωρις το φιλτρο η γραμμη να ειναι πιο καθαρη

σημειωστε οτι δεν μιλαμε για την κεντρικη πριζα του σπιτιου αλλα για την τηλεφωνικη πριζα ενος δωματιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι εχεις δικιο το δοκιμασα και ητανε τελικα το προβλημα στην συσκευη μαλλον καποια ασυμβατοτητα ισως δεν ξερω. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Επεξ/σία από shreder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει παραξενια της συσκευης ειδικα αμα ειναι καμια παλια συσκευη και αν ειναι σταθερη.μπορει με κανα αλλο φιλτρο να δεις να παιζει κανονικα αν και σπανιο αυτο .μπορει απλα και προβλημα της ιδιας την συσκευης.αφου λυθηκε μια χαρα.γενικως τα ασυρματα ειναι οτι καλυτερο πανω στην γραμμη απο πλευρα φορτου.τα σταθερα επειδη τραβανε ρευμα απο την γραμμη ειναι λιγο πιο παραξενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως εχεις δικιο φιλε poulinos αλλα αν μπορεις φυσικα λυσε μου σε παρακαλω πολυ μια απορια πως μπορω να μετρησω την αντισταση των τηλεφωνικων καλωδιων στο σπιτι μου;

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο θα σε γελασω.μετρησει Copper κανω με analyzer οποτε δεν ξερω με τι αλλο μπορεις να μετρησεις αντιστασεις κτλ και ποιο το κοστος ενος πολυμετρου για τετοιες μετρησεις. ενας ευκολος τροπος οπως λεω γενικα για να ξερει καποιος οτι παιζει μια χαρα ειναι να συγχρονιζει το ιδιο ΠΕΡΙΠΟΥ οσο και στον κατανεμητη.δεν ειναι  defacto οτι αμα συγχρονιζεις πανω και κατω το ιδιο οτι ολα παιζουν τελεια αλλα ειναι μια καλη αρχη.


επισης δεν θελουμε πριζακια οτε δεν θελουμε μεγαλα τηλεφωνικα δεν θελουμε πολλες συσκευες ειδικα σταθερες.

αν μπορουμε να φτιαξουμε και την καλωδιωση με αυτον τον τροπο

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

τοτε ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε poulinos σε ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σου και εσενα και τα υπολοιπα παιδια εδω στο φορουμ που βοηθησαν με τις απαντησεις τους περιμενω ακομα παντως να δηλωσει την βλαβη ο παροχος για να ξαναερθει τεχνικος μηπως και το δωσει απο εκει μετα στον οτε και βγει καποια ακρη και ακομα περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.ενημερωσε μας τι εγινε τελικα.


φιλε poulinos σε ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σου και εσενα και τα υπολοιπα παιδια εδω στο φορουμ που βοηθησαν με τις απαντησεις τους περιμενω ακομα παντως να δηλωσει την βλαβη ο παροχος για να ξαναερθει τεχνικος μηπως και το δωσει απο εκει μετα στον οτε και βγει καποια ακρη και ακομα περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον και παλι καλησπερα σε ολους πηγα και εκανα ενσταση στην wind με το χαρτι απο τον ηλεκτρολογο που λεει οτι η καλωδιωση του διαμερισματος μου αλλα και η καλωδιωση της πολυκατοικια ειναι κομπλε και οτι δεν υπαρχει στο κτηριο κανενα απολυτως τεχνικο προβλημα. οι τεχνικοι στις βλαβες μου ειπαν οτι θα το ελεγξουν και θα με ενημερωσουνε για την κατασταση της βλαβης. αντι για αυτο ομως αντι να το φτιαξουν μου το κοψαν γιατι δεν δεχθηκα να πληρωσω το ραντεβου με τον τεχνικο για το οποιο εκανα ενσταση γιατι με χρεωσανε για δικο τους προβλημα. φιλοι μου η κατασταση παραμενει η ιδια με πολλες συνεχεις διακοπες στο ιντερνετ. τα σχολια δικα σας

Επεξ/σία από shreder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον και παλι καλησπερα σε ολους πηγα και εκανα ενσταση στην wind με το χαρτι απο τον ηλεκτρολογο που λεει οτι η καλωδιωση του διαμερισματος μου αλλα και η καλωδιωση της πολυκατοικια ειναι κομπλε και οτι δεν υπαρχει στο κτηριο κανενα απολυτως τεχνικο προβλημα. οι τεχνικοι στις βλαβες μου ειπαν οτι θα το ελεγξουν και θα με ενημερωσουνε για την κατασταση της βλαβης. αντι για αυτο ομως αντι να το φτιαξουν μου το κοψαν γιατι δεν δεχθηκα να πληρωσω το ραντεβου με τον τεχνικο για το οποιο εκανα ενσταση γιατι με χρεωσανε για δικο τους προβλημα. φιλοι μου η κατασταση παραμενει η ιδια με πολλες συνεχεις διακοπες στο ιντερνετ. τα σχολια δικα σας

εφοσον οσο θυμαμαι ειχες ριξει εξωτερικο καλωδιο απο κατω τον κατανεμητη μεχρι πανω και σου κανει το ιδιο τοτε αυτοματως εχεις αποδειξει οτι δεν φταιει κατι σε σενα.οκ το ενα καλωδιο της πολυκατοικιας πες οτι χαλασε αλλα χαλασε και αυτο που περασες εξωτερικα.ειδικα αν το εξωτερικο καλωδιο δεν ενωνεται καθολου με την υπαρχουσα καθετη/οριζοντια καλωδιωση τοτε δεν μπορου να πουν κατι.δηλαδη καλο θα ειναι το νεο καλωδιο να μην ενωθει με τα υπολοιπα πριζακια στο διαμερισμα σου αλλα να καταληγει σε ενα πριζακι που εκει θα ειναι το ρουτερ και το τηλεφωνο.

τωρα αυτο που σου διακοψαν την γραμμη ειναι λιγο θεμα.απο την μια μπορεις να πληρωσεις και αμα βγαλεις ακρη μετα να σου κοπει πιστωτικο.απο την αλλη αν σε εκοψαν επειδη δεν πληρωσες το παγιο και οχι την βλαβη τοτε πας και πληρωνεις το παγιο αλλα δεν πληρωνεις τον τεχνικο(βλαβη)μεχρι να βγει ακρη.αν εχεις κλεισει χρονο τους πληρωνεις τα παντα και τους λες οτι εγω διακοπτω και γεια σας.να δεις μετα πως δεν θα χρεωσουν το ραντεβου μετα.

ρουτερ οσο θυμαμαι αλλαξες καλωδιωση απο κατω μεχρι πανω αλλαξες.αν εχεις κανει αυτα τα δυο και αν πραγματι η νεα καλωδιωση πηγαινει μονο σε ενα πριζακι τοτε απο σενα ειναι οκ.τους το λες και αυτο ασχετα με αυτο που ειπε ο ηλεκτρολογος.το λεω διοτι ο ηλεκτρολογος μπορει να εχει γραψει τις δικες του βλακειες και να μην πειθει .εχω δει πελατη να μου λεει οτι ηρθε ηλεκτρολογος και τσεκαρε την καλωδιωση και την βρηκε οκ και εγω να βλεπω οτι κατω πχ συγχρονιζε στα 15 και πανω στα 12.απλα ο ηλεκτρολογος τσεκαρε φυσικη συνεχεια και οτι το τηλεφωνο ειναι ενταξει.δεν ξερει απο συγχρονισμο.μετα που χρησιμοποιηθηκε αλλη καθετη η γραμμη στο σπιτι συγχρονισε το ιδιο με κατο.για αυτο σου τονιζω τι ακριβως να τους πεις γιατι ο ηλεκτρολογος μπορει απλα να γραφει οτι ολα ειναι οκ και ο τεχνικος της wind να λεει οτι βλεπω ενωση πχ στην καθετη και οτι την μετρησα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα κ απο μενα...

 

να προσθεσω κ εγω το προβλημα που εχω....

 

ειμαι λιγοτερο απο 1,5 ΚΜ απο το DSLam. ειχα για 5 ετη ταχυτητα 21 ΜΒιτ κ με OTE connx αλλα κ με FORTHNET, σταθερα κ χωρις προβληματα.

πριν 1,5 χρονο αρχισαν τα προβληματα disconnects ktl...με την Forthent τραβηξα τα πανδεινα...στειλαν 3-4 φορες τεχνικο κ τελικα μου κατεβασαν την ταχυτητα στα 12 ΜΒιτ ανεβαζωντας μου το SNR. (ετσι μειωθηκαν τα disconnects k ηταν αρκετα σταθερη η συνδεση μου). o τελευταιος τους τεχνικος (που ετυχε να ειναι κ συμμαθητης μου), μου ειπε οτι κατω στο καφαο του ΟΤΕ, συνγρωνιζω καλα χωρις errors, αλλα πανω στο σπιτι μου, στην κεντρικη πριζα του ΟΤΕ εχω πολλα errors. μου ειπε π.χ. να παρω να βαλω ενα καλωδιο απο το καφαο του οτε (το καφαο ειναι εξω απο τη πολυκατικια) κ να το βαλω μες το σπιτι μου στο δωματιο που θελω κ ετσι να παιζω ιντερνετ.

 

διαβαζοντας ολα αυτα που γραφετε, θελω να ρωτησω τι να κανω?

 

επισης, ειμαι εδω κ μια βδομαδα στον ΟΤΕ, οπου με βαλαν SNR 17 κ εχω ταχυτητα 10ΜΒιτ μονο!!!

ηρθε δλδ ο τεχνικος τους την 2η μερα, εκανε οτι εκανε, δεν μπηκε μες το σπιτι, ουτε τον ειδα βασικα, κ την επομενη μερα ειχα SNR 17 κ ταχυτητα 10ΜΒιτ...

 

μενω σε οικοδομη 3οροφη με 1 διαμερισμα ανα οροφο, κ στον 3ο που ειμαι, εχει κ οριζοντια διακλαδωση τηλεφωνικων καλωδιων (το κεντρικο ειναι στο σαλονι.)

 

θελω να μου πειτε για την ρεγκλετα, τον διακλαδωτη τηλ γραμμων (μια φωτο πως μοιαζουν) κ για την οριζοντια καλωδιωση, τι να κανω ακριβως, για να ελεγξω τη φυση του προβληματος κ να το διορθωσω.

 

παρεπιπτοντως, ειχα ζητησει απο τη FORTHNET να μου στειλει ειδικο για να ελεγξει την εγκατασταση στο σπιτι μου κ να κανει οτι χρειαζεται, με χρεωση, αλλα παντα μου στελναν "τεχνικο δικτυων" που μου λεγαν οτι για καλωδιωση κτλ πρεπει να ερθει "ηλεκτρολογος". επισης ειχε ερθει πριν 1 μηνα ηλεκτρολογος για να κανει κατι αλλες διορθωσεις κ μου ειπε οτι τα καλωδια φενονται μια χαρα, δεν ανοιξε πριζες η τπτ, απλα ειδε λιγο τα καλωδια κατω στη χωνευτη (νομιζω, σε εκεινο το μικτο στρογγυλο κουτακι που ειναι μες το τοιχο στην εισοδο της πολυκατοικιας κ εχει 5-10 καλωδια μεσα), με ρωτησε: "ιντερνετ εχεις? τηλ εχεις? τοτε ειναι ενταξει"...κ εχω απελπιστει...

 

Ευχαριστω

 

απο το θεμα με τιτλο: Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες

by poulinos (φανταστικο θεμα)

 

αυτο εννοουσα παραπανω ως καφαο που βρισκετε εξω απο τη πολυκατικια μου:

http://www.insomnia.gr/images/adslguide/adsl12.jpg

 

αυτο υπαρχει μες την πολυκατοικια κατω:

http://www.insomnia.gr/images/adslguide/poulinos11143.jpg

Επεξ/σία από shodan24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τα παρουμε απο την αρχη.

το καλωδιο απο το καφαο που ειναι το κουτι στο δρομο παει στο box το μεταλλικο(χελωνα) που εχεις στην πρωτη φωτογραφια.εκει δεν εχεις προσβαση.

απο εκει φευγει καλωδιο του οτε και παει στο δευτερο που ειναι η χωνευτη.

απο εκει και μετα ξεκιναειτο δικο σου καλωδιο που παει πανω στο σπιτι.

απο εκει και περα .η forthnet δεν στελνει τεχνικο για να σου φτιαξει τα καλωδια στο σπιτι,

ο ηλεκτρολογος που εφερες ηταν ασχετος αφου σε ρωτησε μονο αυτα.

πρεπει να δεις ποσο συγχρονιζεις στην χωνευτη στρογυλο κουτακι και μετα ποσο συγχρονιζεις πανω στο σπιτι.

αν κατω εισαι πχ στα 21 και πανω στα 10 πρεπει να δεις αν φταιει το καλωδιο της καθετης καλωδιωσης δηλαδη απο το στρογγυλο

κουτακι μεχρι την κεντρικη πριζα στο σπιτι ή αν φταιει κατι στην οριζοντια καλωδιωση δηλαδη απο το κεντρικο πριζακι μεχρι τα υπολοιπα.

αν συγχρονιζεις τωρα 10 Mbit Πανω αλλα και 10 στην χωνευτη εκει φταιει το καλωδιο σε καποιο σημειο απο την χωνευτη και πισω.μπορει να ειναι το καλωδιο απο οτε

μεχρι καφαο  μπορει απο καφαο μεχρσι box μπορει απο box μεχρι χωνευτη.τωρα ο οτε μπορει να ειδε προβλημα στην καθετη και απλα να σε βαλε στα 10Mbit με μεγαλο snr για να παιζεις σταθερα 

μπορει να ηταν το προβλημα και εξω και απλα να σου λεει ασε δεν αλλαζω ζευγαρι απλα ανεβαζω margin και ολα ενταξει με σκοπο

να παιξεις πιο σταθερα.

πρεπει να ξερεις για να κανεις δοκιμες και θελει κομματι κομματι δοκιμη.

πρωτα χωνευτη βγαζοντας το σπιτι απο πανω μετα κεντρικο πριζακι βγαζοντας ολα τα παραλληλα πριζακια και μετα με τα παραλληλα ενα ενα μεχρι να δεις που χανεις.

φιλτρο στα τηλεφωνα επισης οπως και φιλτρο σε συναγερμο αμα εχεις.αρα αν χρειαστει νεο καλωδιο δεν το παιρνεις απο το καφαο αλλα απο την χωνευτη.ουτε καν απο το box δεν μπορεις.αν τωρα

ο τεχνικος ο φιλος σου σου ειπε οτι στην χωνευτη εισαι καλα τοτε μαλλον φταιει κατι στον χωρο σου.λεω ΜΑΛΛΟΝ για δυο λογους.

α. ο οτε θα πρεπε να κανει ελεγχο στην χωνευτη και οχι στο box.αν εκανε στο box μπορει να υπαρχει προβλημα απο box μεχρι χωνευτη που ειναι κομματι του οτε.

β.μπορει να μην εχει καποιο θεμα το καλωδιο αλλα μπορει στην χωνευτη τα καλωδια να εχουν οξειδωθει και να πρεπει να καθαρισεις την οξειδωση και μετα ειτε να βαλεις scotchlok 3m ειτε να βαλειςθερμοσυστελομενο για να μην βρεχονται τα καλωδια/να μην πιανουν υγρασια και ξαναοξειδωθουν ειδικα αμα δεν σφραγιζει καλα η χωνευτη.επισης τα καλωδια στο box αν εχεις παλιο μεταλλικο box οπως στην φωτο μπορει ναοξειδωθουν και εκει.το κακο ειναι οτι εκει δεν μπορεις να κανεις πολλα.δεν μπορεις ουτε χερι να βαλειςουτε να κανεις πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...