Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με internet και τηλεφωνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για την απαντηση....

 

ο τεχνικος ο φιλος σου σου ειπε οτι στην χωνευτη εισαι καλα τοτε μαλλον φταιει κατι στον χωρο σου.λεω ΜΑΛΛΟΝ για δυο λογους.

α. ο οτε θα πρεπε να κανει ελεγχο στην χωνευτη και οχι στο box.αν εκανε στο box μπορει να υπαρχει προβλημα απο box μεχρι χωνευτη που ειναι κομματι του οτε.

ο φιλος μου δεν ελεγξε την χωνευτη (σημειο Β). ελεγξε τα σημεια Α (εξωτερικο μετταλικο box) και σημειο Γ (κεντρικη πριζα σπιτιου).

 

ο φιλος μου, μου ειπε να τραβηξω καλωδιο απο το εξω μεταλλικο box απευθειας μεσα στο σπιτι μου.... ετσι θα εχω καθαρη "γραμμη" απο εξω κ θα την περνω FULL μεχρι μεσα.

εχω προσβαση σε εκεινο (εξωτερικο μετταλικο box), μου εδειξε κ ποιο καλωδιο μεσα σε εκεινο το box παει πανω στο σπιτι μου...

απλα ολοι οι τεχνικοι μου ειπαν οτι "κ καλα απαγορευεται" να ανοιγουν αυτο το κουτι κ αυτο μπορει μονο ο ΟΤΕ να το κανει....

 

δλδ (απο οτι καταλαβα κ διορθωσε με) υπαρχουν 4 διαδρομες που πρεπει να ειναι σε αψογη κατασταση:

διαδρομη 1: απο το DSLam μεχρι το εξωτερικο μετταλικο box

διαδρομη 2: απο το εξωτερικο μετταλικο box μεχρι τη χωνευτη

διαδρομη 3: απο χωνευτη μεχρι κεντρικη πριζα σπιτιου (σαλονι)

διαδρομη 4: η οριζοντια καλωδιωση μεσα στην οικια

 

για τη διαδρομη 1 δεν μπορω να κανω κατι εγω....

 

στο κομματι της διαδρομης 1 - 2 - 3 :

στο σημειο Α (εξωτερικο μετταλικο box) ο φιλος μου δεν βρηκε errors

στο σημειο Γ (κεντρικη πριζα σπιτιου) ο φιλος μου βρηκε παμπολα errors

 

Λογικα ο τεχνικος του ΟΤΕ πηγε μεχρι το σημειο Α (εξωτερικο μετταλικο box) μιας κ δεν μπηκε μεσα στην πολυκατοικια. κ μετα μου ανεβασε SNR k μειωσε ταχυτητα στα 10MBit.

 

Τωρα, μου λες να παρω το ρουτερ, κ να το συνδεσω στο σημειο Β (χωνευτη) να δω τη ταχυτητα πιανω?

κ μετα να παρω το ρουτερ, κ να το συνδεσω στο σημειο Γ (κεντρικη πριζα σπιτιου) να δω τη ταχυτητα πιανω (αφου εχω αποσυνδεσει ολη την οριζοντια καλωδιωση)? (πιανω 10ΜΒιτ με SNR 17 μαζι με την οριζοντια καλωδιωση). πρεπει να παρω τηλ στον ΟΤΕ να τους πω να με βαλουν σε free profile με SNR 6 για να κανω τις δοκιμες?

 

ΔΕΝ ΕΧΩ συναγερμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

απλα στο α αν πιασουν μη τεχνικο του οτε μπορει ναπαει και αυτοφωρο.αλλα δυσκολο να φταιει απο το α μεχρι το β.οποτε απο το β μπορεις

να περασεις καλωδιο μεχρι το σπιτι πανω.

5 σημεια

απο το dslam μεχρι καφαο και απο καφαο μεχρι μεταλλικο box 

εσυ εχεις κανονικα προσβαση απο το διαδρομη 3 και μετα.

ναι για να εισαι σιγουρος αν φταιει απο μεταλλικο box μεχρι χωνευτη ή απο χωνευτη μεχρι πανω πρεπει να μπει το ρουτερ στην χωνευτη.

εκει εχεις και προσβαση κιολας.και ολα τα αλλα οπως τα ειπες.

ναι ζητα πριν κανεις οτιδηποτε απο τον οτε να σε βαλει σε Margin 9.δεν δινει 6 οπως η forthnet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα στο α αν πιασουν μη τεχνικο του οτε μπορει ναπαει και αυτοφωρο.αλλα δυσκολο να φταιει απο το α μεχρι το β.οποτε απο το β μπορεις

να περασεις καλωδιο μεχρι το σπιτι πανω.

5 σημεια

απο το dslam μεχρι καφαο και απο καφαο μεχρι μεταλλικο box 

εσυ εχεις κανονικα προσβαση απο το διαδρομη 3 και μετα.

ναι για να εισαι σιγουρος αν φταιει απο μεταλλικο box μεχρι χωνευτη ή απο χωνευτη μεχρι πανω πρεπει να μπει το ρουτερ στην χωνευτη.

εκει εχεις και προσβαση κιολας.και ολα τα αλλα οπως τα ειπες.

ναι ζητα πριν κανεις οτιδηποτε απο τον οτε να σε βαλει σε Margin 9.δεν δινει 6 οπως η forthnet

Δηλαδη:

Ελεγχος 1ος

βημα 1: τηλ ΟΤΕ, βαλτε μου margin 9

βημα 2: επανεκινηση του ρουτερ να δω τη ταχτυτητα πιανω στο σημειο Γ (κεντρικη πριζα σπιτιου) συμπεριλαμβανομενου της οριζοντιας καλωδιωσης.

μετα αποσυνδεση της οριζοντιας καλωδιωσης κ να αφησω μονο αυτη στην κεντρικη πριζα (αυτο θα ρωτησω τον πατερα μου, ειναι μηχανολογος κ "πιανουν" καπως τα χερια του), κ να συνδεσω παλι το ρουτερ εκει.

βημα 3: βγαζω ρουτερ, κατεβαινω στο σημειο Β (χωνευτη) κ συνδεω το ρουτερ στο καλωδιο εκει περα...

ελεγχω τη ταχυτητα πιανω με το ρουτερ συνδεδομενο στη χωνευτη.

 

λογικα πρεπει να αγορασω καποιο εξαρτημα (πριζα rj11 ???) για να βαλω στο καλωδιο του χωνευτη, για να μπει το ρουτερ εκει???

 

παω να πλακωθω παλι με το πατερα μου γτ θα αρχισει τα χαζα του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βημα 1 σωστα.

βημα 2 σωστα.

βημα 3 σωστα.

βημα 4 σωστα.

απλα αν θες μπορεις νακανεις το βημα 1 μετα το 2 μετα το 4 για να δεις τι γινεται και μετα το 3.

απλα ενα τηλεφωνικο θες που απο την μια θα ειναι rj11 απο την αλλη θα ειναι γυμνα καλωδια.το κοβεις δηλαδη με κοφτακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο εννοεις βημα 4 ? εγω μονο 3 ανεφερα...

 

ανεβαζω φωτο με:

εξωτερικο μετταλικο box (σημειο Α)

χωνευτη (σημειο Β)

 

ποιο απο ολα ειναι ο χωνευτης? (εγω πονταρω στο 6, εκεινο πρεπει να ηταν το κουτι που μια φορα ενας τεχνικος της Forthnet εψαχνε κατι...)

 




 

 

Λοιπον, μολις μιλησα με καλο φιλο του πατερα υπαλληλο στον ΟΤΕ,

εκανε απομακρυσμενο ελεγχο στη γραμμη κ μου ειπε οτι πρεπει να πιανω 16ΜΒιτ (αυτο ειναι το μεγιστο δυνατο).

κ του ειπα τι προβληματα εχω κ οτι αυτη τη στιγμη πιανω 10ΜΒιτ μονο κ αυτα προβληματικα (βεβαια του ειπα οτι καποτε καποτε επιανα 21 ΜΒιτ με CONN-X πολλα χρονια κ οτι ναι, αυτο οφειλοταν στο οτι ειμαι κοντα στο DSLam, δλδ ουτε 1,5 χλμ.)

Επισης κανονισαμε απο Δευτερα να ερθει να κανει ελεγχο σε ολα (ειπε θα τα ελεγξει ολα,

εξω στο box, μετα μεσα στο χωνευτη, μετα ολη τη τηλ. καλωδιωση στο σπιτι, ειναι κ ηλεκτρολογος κ ξερει, ειπε αν θελω να μου τραβηξει κ καλωδιο απο το box στο σπιτι μου).

 

Αρα το αφηνω αυτο για Δευτερα......

 

 

 

εγω τωρα ρωταω, γτ μου ειπε οτι το max της γραμμης ειναι 16ΜΒιτ?

ειχα παλια με conn-x 20,5MBit και με Forthnet 21MBit (κ η γραμμη ηταν σταθερη).

 

εχω (speedport router OTE):

Line Attenuation(Up/Down) 12.9/22.5 dB που σημαινει 1,6 χλμ που σημαινει 20 MBit

 

ειχα πριν 1 μηνα (Forthnet):

Line Attenuation(Up/Down) 12.7/18.8 dB που σημαινει 1,4 χλμ που σημαινει 21 MBit

 

απο το speedport router OTE:

Actual Rate(Up/Down) 1021/12028 kbps 

Attainable Rate(Up/Down) 1082/15464 kbps 

Noise Margin(Up/Down) 12.3/10.1 dB 

Line Attenuation(Up/Down) 12.9/22.5 dB

CRC Errors(Up/Down) 0/9 

FEC Errors(Up/Down) 0/45309

 

πριν μια ωρα (speedport router OTE) ειχα:

Actual Rate(Up/Down) 10000 kbps 

Attainable Rate(Up/Down) 155000 kbps 

κ Margin 17

 

καταρχην γτ τα Attenuation ειναι διαφορετικα? 

 

Γτ μου λενε το μεγιστο που μπορω να πιανω ειναι 16 ΜΒιτ και οχι 21ΜΒιτ ?????

με δουλευουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα χωριζω σε 4 βηματα

Βημα 1: τηλ ΟΤΕ, βαλτε μου margin 9

βημα 2: επανεκινηση του ρουτερ να δω τη ταχτυτητα πιανω στο σημειο Γ (κεντρικη πριζα σπιτιου) συμπεριλαμβανομενου της οριζοντιας καλωδιωσης.

βημα 3 μετα αποσυνδεση της οριζοντιας καλωδιωσης κ να αφησω μονο αυτη στην κεντρικη πριζα (αυτο θα ρωτησω τον πατερα μου, ειναι μηχανολογος κ "πιανουν" καπως τα χερια του), κ να συνδεσω παλι το ρουτερ εκει.

βημα 4: βγαζω ρουτερ, κατεβαινω στο σημειο Β (χωνευτη) κ συνδεω το ρουτερ στο καλωδιο εκει περα...

ελεγχω τη ταχυτητα πιανω με το ρουτερ συνδεδομενο στη χωνευτη.

 

α.το κουτι του οτε το μεταλλικο οκ.απο πανω οπως βλεπω φευγουν 2 καλωδια.ενα απο τα δυο καταληγει στην χωνευτη σου.

μπορει να ειναι αυτο πανω δεξια δεν βλεπω καλα.

σου ειπε οτι βλεπει max 16 επειδη μην πω τι...

αυτοι βλεπουν το attainable και σου λενε πχ παιζεις στα 15 και max 16.δεν παει καν ετσι αλλα οκ.εχουν χασει λιγο την εννοια του attainable γιατι το attainable

σου δειχνει το max για οπως ειναι η γραμμη σου σε οποια κατασταση ειναι.δεν σου λεει οτι πως μπορει να παιξει η γραμμη σου

αν φτιαξεις πχ την οξειδωση.επισης σηκωσε τα χαρακτηριστικα μεσα απο το ρουτερ να τα δουμε.ποσο συγχρονιζεις Margin και attenuation.

αν κανει ελεγχο παντου τουλαχιστον να σου πει τι φταιει και αν δεν μπορει να το φτιαξει αυτος μετα φωναζεις ηλεκτρολογο.

ναι θεωρητικα μπορει να σου τραβηξει απο το box αλλα αμα μεχρι χωνευτη εισαι οκ τραβα απο εκει για λογους να εχεις προσβαση ανα πασα στιγμη και εσυ χωρις προβλημα.

τωρα ειδα οτι σηκωσες τα χαρακτηριστικα της γραμμης.αν με 20 attenuation επαιζες 21 Mbit χαλαλι.ειχες πολυ καλη γραμμη και την ξεζουμισες.αλλοι δεν παιζουν ουτε 15.

 

το καθε ρουτερ και το καθε dslam καταλαβαινουν διαφορετικα το attenuation.λογικο.διαφορετικα ρουτερ,dslam,chipsets,profiles.

οπως σου ειπα αυτος ειδε το attainable και το ειπε.πολλα ατομα την πατανε ετσι.attainable 155 Δεν στεκει.

το margin πηγε 17 γιατι εκανε σκαμπανεβασμα η γραμμη αλλα το attainable δεν ειναι σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στα χωριζω σε 4 βηματα
Βημα 1: τηλ ΟΤΕ, βαλτε μου margin 9
βημα 2: επανεκινηση του ρουτερ να δω τη ταχτυτητα πιανω στο σημειο Γ (κεντρικη πριζα σπιτιου) συμπεριλαμβανομενου της οριζοντιας καλωδιωσης.
βημα 3 μετα αποσυνδεση της οριζοντιας καλωδιωσης κ να αφησω μονο αυτη στην κεντρικη πριζα (αυτο θα ρωτησω τον πατερα μου, ειναι μηχανολογος κ "πιανουν" καπως τα χερια του), κ να συνδεσω παλι το ρουτερ εκει.
βημα 4: βγαζω ρουτερ, κατεβαινω στο σημειο Β (χωνευτη) κ συνδεω το ρουτερ στο καλωδιο εκει περα...
ελεγχω τη ταχυτητα πιανω με το ρουτερ συνδεδομενο στη χωνευτη.
 
α.το κουτι του οτε το μεταλλικο οκ.απο πανω οπως βλεπω φευγουν 2 καλωδια.ενα απο τα δυο καταληγει στην χωνευτη σου.
μπορει να ειναι αυτο πανω δεξια δεν βλεπω καλα.
σου ειπε οτι βλεπει max 16 επειδη μην πω τι...
αυτοι βλεπουν το attainable και σου λενε πχ παιζεις στα 15 και max 16.δεν παει καν ετσι αλλα οκ.εχουν χασει λιγο την εννοια του attainable γιατι το attainable
σου δειχνει το max για οπως ειναι η γραμμη σου σε οποια κατασταση ειναι.δεν σου λεει οτι πως μπορει να παιξει η γραμμη σου
αν φτιαξεις πχ την οξειδωση.επισης σηκωσε τα χαρακτηριστικα μεσα απο το ρουτερ να τα δουμε.ποσο συγχρονιζεις Margin και attenuation.
αν κανει ελεγχο παντου τουλαχιστον να σου πει τι φταιει και αν δεν μπορει να το φτιαξει αυτος μετα φωναζεις ηλεκτρολογο.
ναι θεωρητικα μπορει να σου τραβηξει απο το box αλλα αμα μεχρι χωνευτη εισαι οκ τραβα απο εκει για λογους να εχεις προσβαση ανα πασα στιγμη και εσυ χωρις προβλημα.
τωρα ειδα οτι σηκωσες τα χαρακτηριστικα της γραμμης.αν με 20 attenuation επαιζες 21 Mbit χαλαλι.ειχες πολυ καλη γραμμη και την ξεζουμισες.αλλοι δεν παιζουν ουτε 15.
 
το καθε ρουτερ και το καθε dslam καταλαβαινουν διαφορετικα το attenuation.λογικο.διαφορετικα ρουτερ,dslam,chipsets,profiles.
οπως σου ειπα αυτος ειδε το attainable και το ειπε.πολλα ατομα την πατανε ετσι.attainable 155 Δεν στεκει.
το margin πηγε 17 γιατι εκανε σκαμπανεβασμα η γραμμη αλλα το attainable δεν ειναι σωστο

 

οι εργασιες θα γινουν απο Δευτερα...

ειναι κ φιλος κ ειναι γνωστης...κ πιανουν τα χερια του, ηταν στο κομματι των εγκαταστασεων με KV, καλωδιωσεις κτλ...

αυτος δεν ειδε την γραμμη, πηρε τηλ αλλον να την δει κ να του πει τι δειχνει η γραμμη μου.

 

 

Ευχαριστω για τις διευκρινησεις κ τις τεχνικες λεπτομερειες, για να τις μεταφερω οταν ερθει....

ναι, θελω να ξερω την πηγη του προβληματος, γτ θελω να κανω μια παρεμβαση να διορθωσω οριστικα το προβλημα.

τι καλωδιο πρεπει να αγορασω (αυτο το νεο που θα παει απο το χωνευτη μεχρι το σπιτι μου???)

 

 

2008-2010 ειχα Conn-X    20,5 ΜΒιτ σταθερα στο wifi

2010-2014 ειχα Forthnet   21 ΜΒιτ σταθερα στο wifi

disconnect??? 1 φορα το μηνα....

μετα αρχισε να μαμιετε το συμπαν....

 

http://postimg.org/image/urfe2bgxd/

 

 

α.το κουτι του οτε το μεταλλικο οκ.απο πανω οπως βλεπω φευγουν 2 καλωδια.ενα απο τα δυο καταληγει στην χωνευτη σου

το αριστερα παει στην οικοδομη μου

 

 

αλλο προβλημα που εχω, κ το παρατηρησα απο τη πρωτη στιγμη,εδω κ μια βδομαδα που ειμαι στον ΟΤΕ (αυτο δεν το ειχα με τη FOrthnet) ειναι το εξης:

το response time (δλδ ο χρονος που απαιτειται να βρω μια σελιδα) ειναι πολυ υψηλος, πανω απο 8 δευτερολεπτα.

εκτος απο τις σελιδες facebook, yahoo, youtube, κ κανα 2 αλλες, οτι αλλη σελιδα πληκτρολογω κ παταω ENTER, κανει 8-12 δευτερολεπτα για να την βρει ....(κ μετα αρχιζει κ την κατεβαζει που ειναι 1-2 δευτερολεπτα)

χρησιμοποιω chrome, κ τον αδειασα cache/history, εσβησα κ ολα τα bookmarks....καμια διαφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω πραγματι να ξερει και να σου λυσει το θεμα αμα είναι κατι εξω στο κομματι του οτε . Αμα ειναι στο σπιτι σου τουλαχιστον να ξερεις οτι ειναι εκει και ειναι στο ταδε καλωδιο.πχ καθετη καλωδιωση οποτε και να μην μπορει να το φτιαξει αυτος να το φτιαξει καποιος ηλεκτρολογος.

Στην καθετη καλωδιωση υπαρχει και αναπληρωματικο ζευγαρι απλα για να το ξερεις.Οχι παντα αλλα συνηθως υπαρχει και πρεπει να ειναι στον αερα.Αν δεν το χρησιμοποιει καποιος πρεπει να ειναι στον αερα γιατι αμα το εχει συνδεδεμενο αναλογως με τι αλλο μπορει να ειναι συνδεδεμενο περα απο το ζευγαρι της γραμμης σου μπορει να σου κανει προβληματα οπως low sync,αποσυνδεσεις κτλ.
Ναι γενικως επρεπε να υποψιαστει οταν του ειπαν το attainable.Πρεπει να ηξερε οτι δεν εχει καποια μεγαλη χρησιμοτητα και ότι τζαμπα στο λεει.Βεβαια και σε παροχους το ακους αυτο να σου λενε το attainable ειναι 13 αρα μεχρι εκει φτανετε.Και εκει ειναι που κοπαναω το κεφαλι μου στον τοιχο.Οταν η γραμμη σου επαιζε μια χαρα ειχες attainable πχ 22 αφου επαιζες στα 21.(αναλογως το margin).Τωρα που εχει προβλημα δεν θα δεις 21 attainable.Θα δεις πχ 15 και η πραγματικη ταχυτητα σου θα ειναι λιγοτερο αναλογως το margin.αν κανει σκαμπανεβασματα μπορει να δεις και παραπανω rate απο attainable.αν σου αλλαξουν profile αναλογως το profile μπορει να αλλαξει απλα ο συγχρονισμος αλλα μπορει να αλλαξει και το  attainable αν ειναι κανα παραξενο profile.το attainable δεν βλεπει προβλημα στο καλωδιο, λεει απλα το max με τις παρουσες συνθηκες.

Αν φταιει το καλωδιο σου τοτε μπορεις να παρεις ειτε Pet καλωδιο πχ διζευγο pet που ειναι λιγακι ακριβο ειτε πας και παιρνεις utp για εξωτερικο χωρο εφοσον θα περασει και απο εξωτερικο χωρο.αλλοι περνανε utp κανονικο και απλα στο σημειο που ειναι εκτεθειμενο στο περιβαλλον βαζουν πλαστικο σωληνα.επισης αν περασει κοντα απο καλωδια ρευματος.Καλο ειναι να ειναι θωρακισμενο.stp,ftp,sftp.

Αν ειναι στο κομματι του οτε υπο νορμαλ συνθηκες παιζει να σε πριζαν για να σου δωσουν αλλο απερχομενο/κεντρικο αλλα αφου ειναι φιλος σου αυτος του οτε τοτε πιστευω οτι θα το φτιαξει ευκολα.Αλλιως αμα το πηγαινες by the book μπορει να παρακαλουσες να ειναι σε σενα για να το φτιαξεις σε λιγες ωρες
παρα να ειναι στον οτε και να περιμενεις......αν καποιος θελησει να στο φτιαξει ΚΑΠΟΤΕ.

Διοτι μπορει να το μετραγαν σαν καλωδιο και να σου ελεγαν οτι ασχετα που συγχρονιζει χαμηλα κατα τα αλλα  οι ηλεκτρικες μετρησεις του ειναι μια χαρα.
Παιζει πολυ αυτο το σεναριο με τον οτε.δεν τσεκαρει συγχρονισμο αλλα τσεκαρει για βραχυκυκλωματα , εξωτερικες φορτισεις και σου λεει ολα μια χαρα και κλεινει την βλαβη αν δεν βρει κατι.
Ε ναι με τοσο καλη γραμμη και τοσο κοντα στο αστικο κεντρο και με τετοιο sync λογικο να μην εχεις ποτε σχεδον αποσυνδεση.Εδω εγω παιζω 10mbit και εχω κλεισει μηνα + online με annex m και οριακα margin 6 up 6 down και πολλες φορες λιγοτερο.Εχω και technicolor που είναι πολύ σταθερο.
Περιμενε να λυσεις την βλαβη και να δεις αν θα σου κανει το ιδιο θεμα με το response αν και ειναι πολυ παραξενο και δεν θα πρεπε να εχει σχεση με το υπαρχον προβλημα.Αλλιως αν θες να κανεις δοκιμες τωρα δοκιμασε
α.με αλλο pc/laptop/κινητο μηπως είναι θεμα συσκευης
β.δοκιμασε με καρφωτα dns πχ της google 8.8.8.8 και 8.8.4.4 να δεις μηπως ειναι θεμα dns που δυσκολο σε οτε.
Εσυ παντως με 21 mbit σε adsl θα μπορουσες και vdsl να βαλεις και να παρεις κανα 40αρι ανετα.Βεβαια πρεπει να λυθει το προβλημα αλλιως δεν σε βλεπω ουτε 30 mbit.
Εκτος αν είναι κανα προβλημα της καρτας στο dslam και με κανα reset στρωσει.Και επισης είναι παραξενο να μην το κανει με ολες τις σελιδες.Να υπηρχε κανα θεμα με κανα link εξωτερικου θα ελεγα οκ παροδικο είναι θα περασει αλλα το λες ότι το εχεις αρκετες ημερες αρα δεν είναι αυτό.Δοκιμασε και άλλο browser.Αν φτιαξεις και την καλωδιωση και δοκιμασεις και άλλο λαπτοπ και εχεις το ιδιο ζητησε κανα reset στο οριο στην adsl καρτα ή στην ιδια την καρτα (πεστο στον γνωστο σου) ή να βαλεις fast path να δεις αν θα κανει το ιδιο.
Το αριστερο καλωδιο λες οτι παει στην οικοδομη σου απο το μεταλλικο box.αν το ακολουθησεις οπτικα θα δεις που ειναι και η χωνευτη σου που ελεγες οτι δεν ξερεις ποια ειναι και μου δειξες την φωτογραφια.
Δεν γινεται να μην υπαρχει χωνευτη  γιατι καπου ενωνεται το καλωδιο του οτε με του σπιτιου. Το ενα καλωδιο στην δικια σου χωνευτη και το αλλο στην αλλη χωνευτη θα πηγαινει.
Εκτος αν εχεις κατανεμητη(εσκαλιτ) μεσα στην πολυκατοικια αλλα τοτε δεν θα ειχες box ή θα υπηρχε box αλλα δεν θα εδινε σε σενα.εχω στο guide φωτογραφια απο εσκαλιτ(κατανεμητη)
 

επισης δοκιμασε και με το αλλο ρουτερ που εχεις να δεις αν στο κανει το προβλημα με το response οπως δοκιμασε και με καλωδιο ethernet και οχι wireless.στην σελιδα του οτε εχει καποιο firmware update για το speedport.καντο καλο ειναι.κακο δεν θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καθετη καλωδιωση υπαρχει και αναπληρωματικο ζευγαρι ...με τις μλκιες που εχουνε κανει στην οικοδομη πολυ αμφιβαλω οτι θα βρω κατι  (ο πατερας λεει οτι πρεπει να εχει αλλα 3) τετοιο. το καλο ειναι οτι ειναι ιδιοκτητη. το κακο ειναι οτι δεν ξερω απο τετοια πραματα γτ θα εκανα ελεγχους κ μερεμετια απο την 1η μερα μονος μου κ δεν θα ρωτουσα κανεναν.

 

εγω θα προτιμουσα να περασω νεο τηλ. καλωδιο απο τη χωνευτη στο διαμερισμα μου, μεσα απο την σωληνωση που υπαρχει, για να το εχω διπλα μου να εχω κ wired οποτε θελω για online-gaming.

 

Αυριο θα κανω μια καταγραφη με bandicam των χρονων φορτωσης σελιδων κ μετα θα δοκιμασω με technicolor, zte k thomson.....να δω αμα εχει διαφορα...

 

VDSL πηγα να κανω αιτηση στον ΟΤΕ, αλλα μου απαγορεψαν λογω αποστασης. (μου ειπαν ξαναρωτα σε 1-2 χρονια)

 

δεν καταλαβα ακριβως ποιο ειναι το εσκαλιτ, 4 διαμερισματα ειμαστε στην οικοδομη ολα κ ολα.

 

 

 

αυτο ειναι το box,ακολουθει το καλωδιο κ μπενει στην εισοδο της οικοδομης, το 6 πρεπει να ειναι η χωνευτη, εκει μια φορα ο ενας τεχνικος (Forthnet, πριν κανα 6μηνο) ανεβηκε με σκαλα κ οργανο, εκανε μετρησεις σε ολα τα καλωδια, κ μετα ειπε θα τα "τυλιξει" καλου κακου (αφου τα βρηκε σε αψογη κατασταση).

 




 

μετα εχουμε αυτο το τετραγωνο κουτι στις σκαλες (1ο οροφο) κ σε καθε οροφο (σκαλες) εχουμε τα διαφορα μπουατ ξεμπαρκα (μπουατ δεν λεγονται?)

 


 

 








 

παρεπιπτοντως ο πατερας μου, στο εξοχικο μας, που ειχε υγρασια η ζωνη/περιοχη, οταν εβαλε ιντερνετ εκει προσφατα, 

ο τεχνικος της Forthnet ανοιξε το box (πλαστικο κ οχι σιδερενιο οπως αυτο εδω), κ καθαρισε τη σκουρια/οξυδωση απο το καλωδιο κ μετα ο πατερας μου εβαλε κουτι στεγανο εκει. (σε εκεινο το box θυματε ειχε 4-5 καλωδια για 1 διαμερισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα 3 αναπληρωματικα δεν παιζει.αν εννοει αλλο ενα για τον καθενα και εισαστε 3 διαμερισματα τοτε οκ.
το μαξ που εχω δει ειναι τρια ζευγαρια μαζι με το κυριως.και αυτο πιο σπανια.αν καποιος εχει Utp βεβαια εκει εχει
4 ζευγαρια.
εφοσον δεν ξερεις καποιος αλλος πρεπει να το τσεκαρει και μετα αν ειναι η καθετη φωναζεις ηλεκτρολογο αν δεν μπορει να το
περασει αυτος που θα ερθει ή αν δεν μπορεις εσυ με τον πατερα σου.Να περασεις καλωδιο μεσα απο τον ιδιο σωληνα ειναι πολυ
δυσκολο.πρεπει καποιος να ξερει και να εχει ορεξη γιατι θα ανοιξει τα μισα κουτια  στην διαδρομη σε καθε οροφο κτλ
μεχρι να το φερει πανω.συνηθως το φερνουν απο την σκαλα ή απο φωταγωγο ακομα και εξωτερικα και το ριχνουν μετα μεσα στο σπιτι σε ξεχωριστο πριζακι
ειτε το ενωνουν με την οριζοντια αμα παιζει καλα.
απο εκει και περα αν εχεις πριζακι στο δωματιο σου και καλωδιο να μην αλλαξεις μπορεις να βαλεις το ρουτερ εκει αλλιως εναλλακτικα μπορει να μπει και Powerline
αν εχεις πχ μονο μια πριζα σε ενα σημειο.
η μπορεις απο την κεντρικη πριζα να βαλεις το ρουτερ εκει και ethernet μεχρι το δωματιο σου.η και να περασεις καλωδιο και να μεταφερεις την πριζα στο δωματιο σου.
πολλες λυσεις.
καλα για το delay δεν χρειαζεται να δοκιμασεις 3 ρουτερ.δοκιμασε δυο και απλα δες και με αλλο pc ή απο κινητο.
εσκαλιτ ειναι οταν δεν υπαρχει box και χωνευτη αλλα ο οτε φερνει το καλωδιο μεχρι μεσα στο σπιτι (υπογεια) και μπαινει ενας κατανεμητης εκει.εχω φωτογραφια στο θεμα με το adsl.

τωρα για το vdsl.θεωρητικα με βαση το 22 attenuation ναι εισαι οριακα για vdsl και κανονικα δεν θα πηγαινες πανω απο 30 mbit.
αλλα στην δικια σου περιπτωση παροτι εχεις 22 attenuation που αλλα ατομα παιζουν 15 mbit με 22 attenuation εσυ παιζεις
21 mbit που σημαινει πολυ καλο χαλκο.οποτε ασχετα με την αποσταση λογω καλης ποιοτητας χαλκου θα μπορουσε να μπει vdsl.
οκ και το max να μην πετυχαινες μπορει να επαιζε πχ 40 με 5.αλλα και 30 με 5 να επαιζε παλι θα κερδιζες.ή μπορουσες να παρεις
το μικρο πακετο 30 με 2,5 mbit upload.αλλα ο οτε βλεπει το attenuation και σου ριχνει πορτα οποτε vdsl απο το Kv οταν αλλαχτουν.
δηλαδη δεν ειναι μονο η αποσταση αλλα ειναι και η ποιοτητα του χαλκου.δεν μιλαω τωρα που εχεις προβλημα αλλα γενικα οταν φτιαχτει με το καλο η βλαβη.

ναι εφοσον ο τεχνικος εκανε μετρηση εκει το 6 ειναι.συν οτι τα αλλα ειναι για ρευμα γιατι ειναι κοντα στον πινακα.απλα το 6 δεν μπορω να το δω απο κοντα αλλα φαινεται αν ειναι για τηλεφωνο.
του ρευματος εχουν μεσα χοντρα καλωδια με μαυρα καπακια πλαστικα και χρωμα μπλε καφε και κιτρινο.του τηλεφωνου θα ειναι κανα διζευγο με μαυρα λαστιχενια καπακια και πιο λεπτα και θα ενωνονται με τα μπλε
κοκκινα που πανε στο σπιτι πανω.
τα στρογγυλα με βαση και τα πλαστικα καπακια που βλεπω μου κανουν για ρευμα.προσεχε τι ακουμπας.γενικως τα στρογγυλα πολλες φορες ειναι ρευμα.
παραπανω info δεν ξερω απλα προσοχη γενικα.
τωρα για το εξοχικο.
ο οτε παιζει ειτε με μεταλλικο κουτι ειτε με πλαστικο.το πλαστικο δεν οξειδωνεται γενικως.γινεται αλλα ειναι πολυ σπανιο.
το σιδερενιο εχει θεματα.μετα το box πας στην χωνευτη.η χωνευτη μπορει να ειναι σιδερενια εσωτερικη μπορει σιδερενια εξωτερικη μπορει στρογγυλη μπορει τετραγωνη αλλα μπορει καποιος να εχει βαλει ρεγκλετα και
πλαστικο στεγανο κουτι για να ειναι αρχοντας.ακομα και να μην ειναι στεγανο το κουτι μπορει καποιος να βαλει θερμοσυστελομενο
ή ακομα καλυτερα scotchlok οποτε οσο και να βραχει το καλωδιο δεν θαπαθει κατι.τα 4-5 καλωδια που ειδες ειναι δυσκολο να ειναι για διαμερισμα(θα ηταν κοκκινο μπλε χρωμα).
μπορει να ηταν 5ζευγαρια που ερχονται με 5ζευγο καλωδιο Pet απο το box και που ειναι του οτε το καλωδιο.


δεν θυμαμαι αν εχω σηκωσει κοντινες φωτογραφιες απο box/χωνευτες.εχω σιγουρα απο εσκαλιτ που φαινονται και τα χρωματα και φαινεται ποια ειναι τα καλωδια που πανε στο διαμερισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες φωτο που τραβηξα προ ολιγου:

 

εισοδο οικοδομης:

http://postimg.org/image/y1yb234k7/

 

μπουατ Νο 6 (τετραγωνη) 

αυτα ειναι τα τηλ. καλωδια?

 

 

μπουατ Νο 5 (στρογγυλη)

αυτο ειναι το ρευμα?

 

http://postimg.org/image/vrgem9ph5/

 

αυτο ειναι το μπουατ εξω απο το διαμερισμα μου (ηταν ηδη ανοιχτο)

αυτα ειναι τηλ. καλωδια?

http://postimg.org/image/ohuitwe89/

 

χεστηκα να ανοιξω αλλα μην με βαρεσει κανα ρευμα....

 

ps: μολις εκανα κ firmware update to Speedport Entry 2i

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

θα χρειαστω τπτ απο τα παρακατω?

μονωτικη ταινια?

http://www.batteryworld.gr/assets/images/0383/8699/pre-formed-thermoplastic-lines-5m-rolls--9-p.jpg

 

3m scotchlok?

http://www.vetco.net/catalog/images/3M-UY2.jpg

 

θερμοσυστελομενο μακαρονι?

http://www.thermis-sa.gr/smallimg/w300h300_RC_2.gif

 

στα παλια τα χρονια απο οσο ξερω, κανανε ενωσεις 2 καλωδιων με "στριφογυρισμα" κ απο πανω βαζαν μονωτικη ταινια (στο μερος που ηταν εκτεθειμένο/αμονωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.μαλλον εκει ειναι.
β.ναι αυτα ειναι του οτε και τα τηλεφωνικα.το πρασινο ασπρο,κιτρινο ασπρο κτλ ειναι του οτε.λογικα
ειναι πενταζευγο.τα αλλα ειναι τα δικα σας που αυτο το πραγμα δεν ειναι τηλεφωνικο καλωδιο.αυτο μοιαζει
με καλωδιο ρευματος απο πορτατιφ.δεν απορω αν χανεις απο εκει και μετα.
χαλια κατασταση τελειως.
νο 5.ναι ειναι ρευμα.
μπουατ απεξω .ναι για τηλεφωνο μου μοιαζει.

μια χαρα για το firmware update.
scotchlok ειναι καλυτερο και απο ταινια και απο μονωτικη.η μονωση με μονωτικη ειναι η φτηνη μεθοδος για ολα τα καλωδια ειτε ρευματος ειτε τηλεφωνου.τα θεωρω βλακεια μεθοδος αλλα τι να πει κανεις

 

to scotchlok δεν αφηνει υγρασια καν να περασει μεσα.κατω στην ειδοσο καποιος ηταν με scotchlok

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.μαλλον εκει ειναι.

β.ναι αυτα ειναι του οτε και τα τηλεφωνικα.το πρασινο ασπρο,κιτρινο ασπρο κτλ ειναι του οτε.λογικα

ειναι πενταζευγο.τα αλλα ειναι τα δικα σας που αυτο το πραγμα δεν ειναι τηλεφωνικο καλωδιο.αυτο μοιαζει

με καλωδιο ρευματος απο πορτατιφ.δεν απορω αν χανεις απο εκει και μετα.

χαλια κατασταση τελειως.

νο 5.ναι ειναι ρευμα.

μπουατ απεξω .ναι για τηλεφωνο μου μοιαζει.

μια χαρα για το firmware update.

scotchlok ειναι καλυτερο και απο ταινια και απο μονωτικη.η μονωση με μονωτικη ειναι η φτηνη μεθοδος για ολα τα καλωδια ειτε ρευματος ειτε τηλεφωνου.τα θεωρω βλακεια μεθοδος αλλα τι να πει κανεις

 

to scotchlok δεν αφηνει υγρασια καν να περασει μεσα.κατω στην ειδοσο καποιος ηταν με scotchlok

καλημερα κ καλη εβδομαδα.

 

καταρχην θελω να ρωτησω,

τωρα που εκανα μεταφορα στον ΟΤΕ, θα μπορουσα να ζητησω να μου αλλαξουν γραμμη?

*απο αυτα που διαβασα λες αλλου οτι αμα εχει καποιος προβλημα, σε οποιο ISP κ αν ειναι, μπορει να τους ζητησει αν διαπιστωνεται προβλημα στο βρογχο/γραμμη/χαλκο, να ζητησει (με καποιο επιπλεον κοστος) ενεργοποιηση αλλης γραμμης, δλδ να τον συνδεσουν απο αλλου.

Αυτο ειναι κατι που δεν το γνωριζα νωριτερα.

 

τωρα, για το αλλο θεμα. πηρε ο φιλος του πατερα απο τον ΟΤΕ κ ειπε να παρουμε να δηλωσουμε βλαβη στον ΟΤΕ. κ πηρε ο πατερας μου τηλ για να τους πει, κ η υπαλληλος ηταν κ ατιθαση.

 

τι να εννοουσε να δηλωσω βλαβη στον ΟΤΕ???

 

εγω ημουν απων, μετα ενημερωθηκα για ολα.

το ερωτημα ειναι, πως θα δηλωσω βλαβη στον ΟΤΕ? με ποιο επιχειρημα? (που φενεται κουλο, με βαση την "πολιτικη" που εχουν οι ISP στο Ελλαδισταν.

το οτι δεν πιανω 20 ΜΒιτ οπως επιανα κααααποτε?

για αυτους εχω καταλαβει οτι εχουν τα "αποδεκτα ορια", κ απο τη στιγμη που πιανω 10-12ΜΒιτ, εχω ιντερνετ που δεν πεφτει πανω απο 2-3 φορες την ημερα, ασχετα αν εχω lag, η υψηλο ping, η αργο surf-αρισμα, η παροχη υπηρεσιας ιντερνετ που μου παρεχουν ειναι κανονικη κ δεν τιθεται περεταιρω ελεγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπε να ζητησεις ανενεργο βροχο και θα πληρωνες παραπανω.χωρις να σημαινει οτι θα πετυχεις υποχρεωτικα καλυτερο ζευγαρι

αυτο για οταν ειναι ενεργοποιηση.οταν ειναι βλαβη ο παροχος εχει δικαιωμα να ζητησει απο τον οτε αλλαγη ζευγους χωρις να σημαινει οτι θα σου δωσει καλυτερο υποχρεωτικο.

απλα σε αυτην την περιπτωση ο παροχος το πληρωνει οποτε δεν το κανουν χωρις λογο.

δεν ειναι οτι σε συνδεουν απο αλλου.απλα απο το πχ 20 ζευγο καλωδιο παιρνεις αλλο ζευγαρι.

ιδιο καλωδιο ειναι απλα αλλο ζευγαρι.αν ειναι να δηλωσεις βλαβη απλα για να δηλωσεις λες οτι πχ εχεις παρασιτα στην τηλεφωνικη γραμμη ή οτι το ιντερνετ κανει αποσυνδεσεις αν και αυτο μπορουν να το τσεκαρουν ή οτι συγχρονιζεις χαμηλα.

απλα αφου θα ερθει ο φιλος σου τι την θελει την βλαβη?οχι δεν μπορεις να δωσεις βλαβη οτι επιανες καποτε 20.

ναι κατα τα αλλα ναι αν παιζεις 10 Mbit εισαι σταθερος χωρις αποσυνδεσεις μπορει να το θεωρησουν οτι εισαι μια χαρα.

αν εχεις lag σου λενε Fast path και αυτο ειναι το μεγιστο.αλλιως κανεις εσυ τους ελεγχους και βλεπεις αν φταιει η καθετη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα πρεπε να ζητησεις ανενεργο βροχο και θα πληρωνες παραπανω.χωρις να σημαινει οτι θα πετυχεις υποχρεωτικα καλυτερο ζευγαρι
αυτο για οταν ειναι ενεργοποιηση.οταν ειναι βλαβη ο παροχος εχει δικαιωμα να ζητησει απο τον οτε αλλαγη ζευγους χωρις να σημαινει οτι θα σου δωσει καλυτερο υποχρεωτικο.
απλα σε αυτην την περιπτωση ο παροχος το πληρωνει οποτε δεν το κανουν χωρις λογο.
δεν ειναι οτι σε συνδεουν απο αλλου.απλα απο το πχ 20 ζευγο καλωδιο παιρνεις αλλο ζευγαρι.
ιδιο καλωδιο ειναι απλα αλλο ζευγαρι.αν ειναι να δηλωσεις βλαβη απλα για να δηλωσεις λες οτι πχ εχεις παρασιτα στην τηλεφωνικη γραμμη ή οτι το ιντερνετ κανει αποσυνδεσεις αν και αυτο μπορουν να το τσεκαρουν ή οτι συγχρονιζεις χαμηλα.
απλα αφου θα ερθει ο φιλος σου τι την θελει την βλαβη?οχι δεν μπορεις να δωσεις βλαβη οτι επιανες καποτε 20.
ναι κατα τα αλλα ναι αν παιζεις 10 Mbit εισαι σταθερος χωρις αποσυνδεσεις μπορει να το θεωρησουν οτι εισαι μια χαρα.
αν εχεις lag σου λενε Fast path και αυτο ειναι το μεγιστο.αλλιως κανεις εσυ τους ελεγχους και βλεπεις αν φταιει η καθετη.

 

γ@μημενοι τρωγλοδυτες!!!!!!!!!!!!!

ποσες φορες εχω πει να μην εποικωνουν αυτοι γιατι παιζουμε σκουριασμενο τηλ κ δεν βγαινει ακρη.

 

ο πατερας μου, δεν μου ειπε οτι ο φιλος του θα ερθει σημερα. μου ειπε "μοναχα" οτι του ειπε να παρει τηλ στον ΟΤΕ κ να δηλωσει βλαβη.

μου φανηκε κουλο οπως ειπα γτ ο ΟΤΕ δεν θα "δει" προβλημα στη γραμμη κ δεν θα μου δωσει σημασια.

κ τον ρωτησα, "γτ δεν του ειπες να παρει εμενα τηλ?" οπως κ επισης: "μονο αυτο σου ειπε? κ τι να παρω να πω τον ΟΤΕ? σου ειπε κατι συγκεκριμενο?" κ μου απανταει "να παρεις να δηλωσεις βλαβη (Τελεία)."

 

τωρα, 2 ωρες μετα, μου λεει η μητερα μου οτι το πρωι που μιλησαν, ο φιλος του ειπε οτι θα ερθει στο σπιτι το απογευμα.

 

γ@μω την πουτ@ν@ μου δλδ.... πως να γινει κατι "σωστα" οταν η συννενοηση ειναι για τον $@^%^%$ ?

 

τωρα περιμενω το απογευμα να ερθει, να του εξηγησω την περιπτωση, για να κανει τις αναλογες ενεργειες.

απο τον ΟΤΕ παντως (κεντρικα), οπως επισημανα, κ πολυ ορθα κ εσυ διευκρινησες, ουτε σημασια θα μου  εδιναν. (γτ απο τη μερια τους δεν υφισταται προβλημα κ οτι εχω "καλη" συνδεση.)

 

οσον αφορα τα αλλα που αναφερεις, αυτο με βαζει σε σκεψεις οσων αφορα το κομματι του ΟΤΕ (δλδ το προβλημα να ΜΗΝ υφισταστε στην οικοδομη μου η στο σπιτι, απο μεριας μου δλδ).

 

ετσι μπενει κ το ζητουμενο η γραμμη που μου δινουν (χαλκος) να εχει "απλα" παρουσιασει προβλημα το τελευταιο χρονο, κ να μην εχω πια την παλια "ιδανικη γραμμη" που ειχα τα προηγουμενα 6 χρονια. (ειτε απο υπογεια εργα, ειτε απο οτιδηποτε).

αυτο το συνδιαζω κ με την "διαγνωση" που εκανε καποτε ενας τεχνικος της Forthnet στην καλωδιωση της οικοδομης μου (εφαγε σχεδον 1 ωρα το ατομο)  λεγοντας μου οτι βρηκε "αψογη" την εγκατασταση μου στην οικοδομη/διαμερισμα. (αλλα τα προβληματα συνεχιζαν να υπαρχουν).

 

 

Τεσπα, οτι κ να πω περαιτερω ειναι περιττο. περιμενω να ερθει ο ανθρωπος το απογευματακι κ θα ενημερωσω για τα τεκτενομενα.

 

 

Thanks for the info!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...