Προς το περιεχόμενο

Δεν ανοιγει ο υπολογιστης μου....


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα σε ολους. Εχθες επαιζα κανονικα το βραδυ μεσω steam το παιχνιδι total war shogun 2. Υστερα εκλεισα τον υπολογιστη. Σημερα το πρωι τον ανοιξα και στην οθονη μου λεει δεν υπαρχει σημα βιντεο και δεν ακουστηκε και το ''μπιπ'' απο το speaker της μητρικης να δω τουλαχιστον οτι παει να ξεκινησει. Η μητρικη φαινεται να δουλευει κανονικα. Ολα τα ανεμιστηρακια του υπολογιστη, της ψυκτρας και τα panel αν το λεω σωστα της μητρικης που σου διχνουν ποση θερμοκρασια εχει κλπ. φωτιζονται και λειτουργουν κανονικα. Εκανα ενα cmos, βγαζοντας την μπαταρια του bios απο τη μητρικη για 2 λεπτα αλλα και παλι τιποτα. Αλλαξα θεση της μνημες μηπως φταιει κατι απο εκει τιποτα, εβγαλα την καρτα γραφικων να δω αν θα κανει το ''μπιπ'' τιποτα. Η καρτα εστελνε στην τηλεοραση hd tv με hdmi στο hdmi1 της τηλεορασης. Το εβαλα στο hdmi2 της μπας και αλλαξει κατι αλλα παλι τιποτα. Εφερα και την κανονικη οθονη μου του pc και τη συνδεσα με dvi οπως παντα, παλι τιποτα. Το μονο που θυμαμαι να εκανα εχθες ειναι οτι πριν παιξω στο steam μου εβγαλε ενα μηνυμα μιας και μπορεις να κανεις update τους drivers της καρτας σου αν εχεις καρτα amd, μεσω steam, το εβαλα να κανει να δει αν υπαρχουν πιο νεοι drivers, βρηκε, τους εκανε install και ειπε οτι εγκατασταθηκαν με επιτυχια. Υστερα εβαλα το game και επαιζε μια χαρα. Παλαιοτερα εχω ξανακανει αλλες 2 φορες, τους drivers ετσι update μεσω steam και δεν αντιμετωπισα προβλημα.

 

Τι μπορει να φταιει? Τι αλλο μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βάλε μια άλλη κάρτα γραφικών μήπως φταίει αυτο?

 

Tο σκεφτηκα αλλα πρεπει να βρω φιλο μου που να εχει. Πηρα και στο πλαισιο να την παω να την δουνε σε περιπτωση που φταιει η καρτα να μου την αλλαξουνε μιας και εχω εγγυηση απλα μου λενε δεν γινεται αυθημερων ο ελεγχος και θα πρεπει να τους την αφησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις εγγύηση τότε κατευθείαν για service μόνο μην τους πεις ότι τον άνοιξες τον πύργο γιατί θα σου πουν χίλιες δυο δικαιολογίες.

 

Αν έχεις εγγύηση τότε κατευθείαν για service μόνο μην τους πεις ότι τον άνοιξες τον πύργο γιατί θα σου πουν χίλιες δυο δικαιολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις εγγύηση τότε κατευθείαν για service μόνο μην τους πεις ότι τον άνοιξες τον πύργο γιατί θα σου πουν χίλιες δυο δικαιολογίες

 

Ο πυργος ειναι απο e-shop, η καρτα ειναι απο πλαισιο. Θα ερθει φιλος τωρα με μνημες ddr3 σαν τις δικες μου να δουμε και με μια 8600gt να κοιταξουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τότε.Νομίζω ότι ο έλεγχος θα σου στοιχείσει κανένα 15αρι

 

Πηρα τηλεφωνο στο πλαισιο αν χρεωνεται κατι για ελεγχο μιας και ειναι σε εγγυηση και μου ειπαν οχι τιποτα, απλα θα πρεπει να τους την αφησω. Τωρα για το σταθερο θα δουμε...αν δεν φταινε μνημες και καρτα βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως συμβαινει αυτο που εχεις παθει (το εχω παθει και εγω) οταν γινεται αλλαγη στους drivers της καρτας γραφικων ενω εχεις συνδεδεμενα πανω της και αλλα πραγματα εκτος απο την οθονη. βγαλτα ολα απο την καρτα και ασε μονο την οθονη. με κλειστο υπολογιστη. ανοιξε τον ξανα και λογικα θα εισαι οκ. τουλαχιστον σε μενα αυτο γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηθως συμβαινει αυτο που εχεις παθει (το εχω παθει και εγω) οταν γινεται αλλαγη στους drivers της καρτας γραφικων ενω εχεις συνδεδεμενα πανω της και αλλα πραγματα εκτος απο την οθονη. βγαλτα ολα απο την καρτα και ασε μονο την οθονη. με κλειστο υπολογιστη. ανοιξε τον ξανα και λογικα θα εισαι οκ. τουλαχιστον σε μενα αυτο γινεται.

 

Μονο η οθονη ειναι στην καρτα, τιποτα αλλο. Και μονο πληκτρολογιο στον υπολογιστη συνδεδεμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα οκ δουλεψε ο υπολογιστης και με την καρτα και τις μνημες μου. Τωρα το θεμα μου ειναι αλλο. Οταν παει να μπει στα windows λεει:

 

Η εκκινηση των windows απετυχε. Η αιτια μπορει να ειναι μια προφατη αλλαγη στο υλικο ή το λογισμικο. Για να διορθωσετε το προβλημα:

 

1) τοποθετηστε το δισκο εγκαταστασης των windows και επανεκινηστε τον υπολογιστη σας.

 

2) επιλεξτε τις ρυθμισεις γλωσσας και επειτα καντε κλικ στο επομενο

 

3) καντε κλικ στο επιδιορθωση του υπολογιστη σας.

 

Κατασταση: 0xc000000f.

 

Καποτε θυμαμαι μου το ειχε ξανακανει αλλα δεν χρειαστηκε να βαλω τον δισκο των windows. Τι μπορω να κανω αλλο?

 

Ισως ολα αυτα τα βγαζει απο το cmos που εκανα. Αλλα μπηκα στα bios και εκανα load to default. Παλι τιποτα ομως.

 

Τι λετε? Σας ευχαριστω ολους για το χρονο και τις βοηθειες σας.

 

επειδη ειπες οτι εχεις συνδεσει και την τηλεοραση μεσω hdmi. στην καρτα γραφικων δεν ειναι η hdmi?

 

Nαι, μονο την τηλεοραση ειχα οχι την τηλεοραση με hdmi και με dvi την οθονη. Την οθονη την εφερα μετα για να τεσταρω και την εβαλα μονη της και εκεινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το default δεν ειναι παντα και το σωστο. ισως να πρεπει να μπεις παλι μεσα και να κανεις τιποτα χειροκινητες αλλαγες. αν δεν γνωριζεις βεβαια, χωρις παρεξηγηση, μην το πειραξεις. σε safe mode μπαινουν τα windows? αν ναι, κανε ενα check disk και επανεκκινηση. αν δεν μπαινει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το default δεν ειναι παντα και το σωστο. ισως να πρεπει να μπεις παλι μεσα και να κανεις τιποτα χειροκινητες αλλαγες. αν δεν γνωριζεις βεβαια, χωρις παρεξηγηση, μην το πειραξεις. σε safe mode μπαινουν τα windows? αν ναι, κανε ενα check disk και επανεκκινηση. αν δεν μπαινει....

 

Σωστα λες. Αυτο σκεφτηκα και εγω μιας και εχω κανει oc στον επεξεργαστη και εχω αλλαξει timings στις ram, θα χαθηκαν απο το cmos, πρεπει να τα ξαναβαλω χειροκινητα οπως ηταν. Ετσι το ειχα κανει και παλαιοτερα και ειχε φτιαξει χωρις dvd των windows. Εχω κρατησει ολες τις ρυθμισεις που ειχα κανει στο bios οποτε το κανω να δουμε.

 

EDIT: Ολα μια χαρα παιδια. Να ειστε καλα για τις βοηθειες και παλι. Πηγα στα bios και επελεξα τις ρυθμισεις για τον επεξεργαστη και τις μνημες συμφωνα με το oc που ειχα κανει εκανα restart και τιποτα....αχα. Τελικα ηθελε να βαλω και master τον ssd που εχει τα windows και ειχε αλλαξει λογω του cmos. Ολα μια χαρα, ανοιξε και ειμαστε ενταξει....Ευτυχως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επανερχομαι διοτι ξαναεγινε το ιδιο προβλημα. Ηρθα το βραδυ σπιτι και ανοιξα το pc και λεει δεν υπαρχει σημα βιντεο. Κουνησα το hdmi πισω απο την καρτα και ανοιξε μετα κανονικα. Υστερα εκει που ημουν στα windows κολλησε το pc και εκανε ενα συνεχομενο ηχο παρασητου και κολλημενη οθονη. Εκανα reset απο το κουμπι και υστερα ξανα ανοιξε κανονικα και εβαλα το shogun. Εκει που εκανε loading για να παιξω μια μαχη, παλι κολλησε και εκανε το ιδιο παρασητο. Πιστευω, ή φταει το hdmi το καλωδιο ή φταιει η hdmi εξοδο της καρτας (βασικα το κουνησα οπως ειπα και εφτιαξε, βασικα εκει που βιδωνει η καρτα ειναι λιγο κρυμενη απο πισω στο κουτι σχετικα η εξοδος hdmi και ισως ετσι οπως πιεζοτανε να κουνιοτανε το καλωδιο μετα απο λιγο και γιαυτο να εκανε το προβλημα). Εκανα το εξης και εδω και μια ωρα δεν εχω προβλημα. Δεν βιδωσα την καρτα, απλως την κουμπωσα στη μητρικη κανονικα και απο κατω εβαλα κατι που την στηριζει, πιο χαμηλα απο οτι οταν ειναι βιδωμενη, και οι εξοδος του hdmi ειναι ελευθερη χωρις να πιεζεται οταν ειναι συνδεδεμενο το hdmi. Ολα οκ αλλα δεν ειναι κατασταση αυτη. Τι θα μπορουσα να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...