Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι φτάιω εγώ ρε συ εαν ο καθε καθυστερημένος εδώ μέσα βγάζει τα απωθημένα του δηλαδδή? :mad:

 

Μοντερέιτορς δεν υπάρχουνε να τους διαολοστείλουνε? :devil:

 

Βαζουμε ραπανάκια στα @@ μας τον καθένα ναουμε , και δεν μπορούμε να συζητήσουμε σοβαρα.

Φταις και εσύ που έβαλες γενικό τίτλο στο νήμα. Άλλαξε το σε κάτι σαν "σύνδεσμοι για δουλειά στο εξωτερικό" και ζήτα απο τους μοντερείτορς αυστηρό έλεγχο. Να σταματήσει πλέον το θέμα "ανεργία & απαλεψιά" γιατί εκεί πατάνε οι κακοπροαίρετοι.

 

"Πληροφορίες για δουλειά στο εξωτερικό". Φτάνει αυτό νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φταις και εσύ που έβαλες γενικό τίτλο στο νήμα. Άλλαξε το σε κάτι σαν "σύνδεσμοι για δουλειά στο εξωτερικό" και ζήτα απο τους μοντερείτορς αυστηρό έλεγχο. Να σταματήσει πλέον το θέμα "ανεργία & απαλεψιά" γιατί εκεί πατάνε οι κακοπροαίρετοι.

 

"Πληροφορίες για δουλειά στο εξωτερικό". Φτάνει αυτό νομίζω.

 

 

Εκει δηλαδή δεν θα μας την λένε που θέλουμε να φύγουμε?

Ασε μας ρε Ενρικ....οταν ο άνθρωπος είναι ναρκισιστικά βλαμμένος , και "εμείς οι βλάχοι οπως λάχει" να βάλω , πάλι θα μπει και θα τρολλάρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει δηλαδή δεν θα μας την λένε που θέλουμε να φύγουμε?

Ασε μας ρε Ενρικ....οταν ο άνθρωπος είναι ναρκισιστικά βλαμμένος πάλι θα μπει και θα τρολλάρει....

Σε αυτήν την περίπτωση όμως θα είναι οφ τόπικ και θα έχει περισσότερα περιθώρια ο μοντ να τον βάλει στην θέση του
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τις διάφορες απαντήσεις στο ποστ τραβάω τα μαλλιά μου.

Αν είναι δυνατόν, μου φαίνεται αδιανόητο ορισμένοι να κάνουν τέτοιες κραυγαλέες γενικεύσεις και αυθαίρετους αφορισμούς.

 

Λες και το φόρουμ χωρίστηκε σε δύο στρατόπεδα, σε αυτούς που ψηφίζουν έξω και σε αυτούς που ψηφίζουν μέσα.

Έ όχι ρε παιδιά δεν είναι άσπρο και μαύρο, κάτι τέτοιες νοοτροπίες οδήγησαν την Ελλάδα στην κατάσταση του σήμερα.

 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΟΣΤ στο θέμα του. Όχι για την ψυχή της μάνας μου αλλά γιατί με "πονάει" προσωπικά η υπόθεση μετανάστευση και απαλεψιά.

 

Το εξωτερικό δεν είναι ούτε παράδεισος ούτε μια από τα ίδια. Εξαρτάται από ΠΑΡΑ πολλά πράγματα, από τη ΧΩΡΑ, από τον ΚΛΑΔΟ, από το ΧΡΟΝΟ (την περίοδο) και το ΦΟΡΕΑ (οργανισμό/εταιρεία/άλλο) που θα αναζητήσει κανείς μια θέση.

Επιτρέψτε μου να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου δίνοντας ταυτόχρονα και μια πιο ρεαλιστική εικόνα, προσπαθώντας να πληροφορήσω έτσι και παιδιά που ενδιαφέρονται:

 

Συνήθως οι θέσεις που ξυνηγάνε Έλληνες στο εξωτερικό είναι σε μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις και οργανισμούς, δουλειές βασικά "γραφείου" που λέμε, ανάλογα βέβαια την ειδικότητα, Ή δουλειές ερευνητικού αντικειμένου σε κάποιο Ινστιτούτο ή Πανεπιστήμιο, που πληρώνονται περίπου το ίδιο με τις πρώτες (ή λίγο παραπάνω ανάλογα τη ΄χωρα και το ίδρυμα).

Σε κάθε περίπτωση ο καθαρός μισθός για έναν υπάλληλο με πτυχίο σε μια εταιρεία ή οργανισμό (δε μιλάμε για όργανο της ΕΕ ή τη Microsoft) είναι περίπου από 1200 μέχρι 1700 ευρώ καθαρά, με ασφάλιση κλπ. Αυτά για τις κλασικές χώρες όπως Ηνωμένο Βασίλειο, Γερμανία, Ολλανδία, Βέλγιο , Γαλλία κλπ. Σε γενικές γραμμές οι συνθήκες και τα ωράρια εργασίας είναι εντάξει, δηλαδή δεν χτυπάς 12ωρα. ΩΣΤΟΣΟ: αν μένεις σε μια μεγάλη πόλη όπως καλή (ή κακή) ώρα εγώ, Βρυξέλλες, θα πρέπει φυσικά να πληρώνεις το ενοίκιό σου σε μια γκαρσονιέρα και όλα τα πάγια έξοδα, περίπου δηλαδή 600-800 ευρώ συνολικά ΣΥΝ το φαγητό σου και τις εξόδους σου. (Τα ενοίκια είναι αρκετά ακριβά στο εξωτερικό, ειδικά για τα μικρά σπίτια). Σε αυτά προσθέστε το κόστος πήγαινε -έλα στην πατρίδα, το κόστος μετεγκατάστασης (ρούχα, έπιπλα που ίσως αγοράσετε, αντικείμενα κλπ., εγγύηση ενοικίου, μεταφορικά).

Αν θεωρήσουμε ότι τα συνολικά έξοδα για ένα άτομο που περνάει καλά με νορμάλ εξόδους (όχι κρεπάλες) είναι περίπου 1000 με 1100 ευρώ (ναι το φαγητό είναι ελαφρώς πιο ακριβο από ό,τι στην Ελλάδα, ακόμα και τώρα - λεω ελαφρώς, μη με διαστρεβλώσετε μερικοί), μας μένουν μέχρι και 600 ευρώ στην τσέπη να αποσβέσουμε το αρχικό κόστος μετεγκατάστασης και να αποταμιεύσουμε.

Ένα μικρό μέρος των χρημάτων αυτών θα πάει σε διάφορες εισφορές, γιατί και στο εξωτερικό, όχι μόνο στην Ελλάδα, καλύπτεται ΜΈΡΟΣ και όχι ΟΛΟ το ποσό της περίθαλψης και φαρμάκων, συνήθως βέβαια το μεγαλύτερο. Επίσης υπολογίστε και φόρους, ανάλογα με τη χώρα, γιατί αν η δουλειά σας είναι των 1700 (μακάρι) ξεπερνάτε το αφορολόγητο.

 

Επιπλέον, μπορεί οι μεγάλες ευρωπαϊκές πολεις να μας φαίνονται υπέροχες, αλλά θυμηθείτε ότι όλες έχουν τις φτωχογειτονιές τους, εγκληματικότητα περίπου ίδια με την ΑΘήνα ή υψηλότερη αργά το βράδυ, και ναι, έχουν πράγματι περισσότερο πράσινο. Επίσης, με εξαίρεση μερικές κοσμοπο΄λίτικες περιοχές του Βερολίνου, του Λονδίνου του Παρισιού κλπ, οι μητροπόλεις της Ευρώπης έχουν ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ μετανάστες από αραβικά και αφρικανικά κράτη. Οι άνθρωποι της μάυρης φυλης και οι μελαψοί μουσουλμάνοι ΔΕΝ είναι μειονότητα, αλλά ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ σε ΠΟΛΛΕΣ περιοχές των πόλεων αυτών. Η κεντρική Ευρώπη έχει επίσης πολλούς ανατολικοευρωπαίους, μετανάστες 1ης και 2ης γενιάς από τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ (Πολωνία, Λεττονία, Λιθουανία, Ουγγαρία κλπ.), ενώ η Αγγλία αρκετούς Ασιάτες. Οι αφρικανοί είναι σε όλες.

 

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που οι ντόπιοι πολύ συχνά επιλέγουν να μένουν σε προάστια και λίγο πιο έξω από τις πόλεις, πηγαινοερχόμενοι κάθε μέρα στις δουλειές τους. Γι' αυτό άτομα που γνω΄ρίζουμε να έχουν ζήσει έξω μας λένε ότι το Λονδίνο δεν έχει Άγγλους, το Άμστερνταμ δεν εχει Ολλανδους κλπ κλπ. Προφανώς και έχουν, απλά είναι λίγοι.

 

Αυτά για την ποιότητα ζωής σε μια μεγάλη πόλη της Ευρώπης. Ξαναλέω, οι διαφοροποίησεις υπάρχουν, η επαρχία σε σχέση με την πόλη σε μια Ευρωπαϊκή χώρα είναι η ΜΕΡΑ με τη ΝΥΧΤΑ. Άλλο πράγμα το Ντελφτ και άλλο το Άμστερνταμ, άλλο πράγμα το Κεντ και άλλο το Λονδίνο, άλλο το Λέβεν και άλλο οι Βρυξέλλες, άλλο το Ντυσελντορφ και άλλο το Βερολίνο. Μια μικρή φοιτητούπολη όπως το Γκρόνιγκεν της Ολλανδίας μπορεί να είναι παράδεισος σε σχέση με το Αμστερνταμ, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ.

 

Όμως άλλο η φοιτητική ζωη και άλλο η δουλειά. Και έρχομαι τώρα στο θέμα της εξειδίκευσης της επιλογής της μετανάστευσης. Με ποιούς τρόπους γίνεται αυτή αντιληπτή; Γιατί το συζητάμε τώρα;

1 Μετανάστευση ως προσωρινή λύση βιοπορισμου λόγω κρίσης στην Ελλάδα

2 Μετανάστευση ως εξέλιξη σπουδών μέσω της έρευνας και της ανώτατης εκπαίδευσης

3 Μετανάστευση ως σούπερ καριέρα

4 Μετανάστευση ως προοπτική που σχετίζεται με το αντικείμενο /ειδικότητά μας

5 Μετανάστευση ως ___________ (αφήνω να το συμπληρώσετε αν δεν ανήκει στα παραπάνω).

 

Θα αφήσω κατά μέρος το 2ο, γιατί όταν κανείς πάει έξω για σπουδές και έρευνα δεν είναι μόνο θέμα ανάγκης αλλά κυρίως θέμα προόδου και επιστημονικής εξειδίκευσης.

Το 3ο επίσης μου φάινεται χλωμό, διότι σούπερ καριέρα δεν κάνεις πουθενά έτσι εύκολα σήμερα, ανεργία υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ, Π Α Ν Τ Ο Υ .

Άρα κοιτάμε το 1ο και το 4ο. Προσωπικά επειδή το 1ο το δοκίμασα, δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα και δεν έχω καταλήξει ακόμα αν άξιζε τον κόπο.

Διότι αφήνουμε την οικογένειά μας, τους φίλους μας τη σχέση μας, τα πάντα όλα για να κάνουμε μια δουλειά που ναι μεν μας ζει, αλλά μόνο αυτό. Η ποιότητα ζωής μας καθορίζεται από τα λίγα τετραγωνικά της γκαρσονιέρας (κάποοι ίσως να μην έχουν την πολυτέλεια να μένουν μόνοι τους, έξω παίζει πολύ η συγκατοίκηση), τη ρουτίνα του 9-5, εξόδους με τα "παιδιά απο τη δουλειά" , που συνήθους έχουν κατασταλάξει έχουν κα΄νει τις οικογενειες τους , τα σπίτια τους και μεις τους κοιταμε σα χάνοι. Φθηνή μπυρίτσα τις Παρασκευές, φθηνά ταξιδάκια τα ΣΚ, αυτά. Βροχή, πολλήηηηηη βροχή, και πολύ ίντερνετ.

Και βεβαίως, στο πίσω μέρος του μυαλού, τα διλήμματα: Θα μείνω εδώ; Θα φύγω πάλι σε 1-2 χρόνια; Θα πάω σε άλλη χώρα; θα γυρίσω στην Ελλάδα;

 

ΒΕΒΑΙΩΣ και είναι πολύτιμη εμπειρία το εξωτερικό ΒΕΒΑΙΩΣ και κάνεις και κάποιους φίλους, ανοίγονται ορισμένες ευκαιρίες. ΌΜΩΣ υπάρχει ΚΟΣΤΟΣ για όλα αυτά, και ας προσθέσουμε και αυτό που ανέφερα στο πρώτο μου σεντόνι-ανάρτηση , ότι η προσφορά θέσεων είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ και η ζήτηση ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε ΟΛΗ την ΕΥΡΩΠΗ.

 

Προσωπική μου άποψη λοιπόν και ΤΑΠΕΙΝΗ συμβουλή - γιατί δεν τα ξέρω όλα και αλίμονο να τα ξερα τι θα κανω στη ζωη μ αμα τα ξερω ολα απο τωρα - είναι το νούμερο 4.

Δηλαδή, εντάξει, να πάμε έξω μόνον όμως αν πρόκειται για κάτι που θα μας προσφέρει κάτι παραπάνω στην καριέρα μας και το βιογραφικό μας και πραγματικά επιθυμούμε να κάνουμε.

 

Παίδες, μην φύγετε για να κάνετε απλά μια δουλειά που μπορεί να σας αρέσει μπορεί και όχι. Τα λίγα παραπάνω λεφτά δεν αποζημιώνουν. Αν βρείτε κατι που να ικανοποιεί τουσ ΣΤΟΧΟΥΣ σας, ΦΥΓΕΤΕ με χίλια.

 

Παρεπιπτόντως θέλω να πω σε όσους καλοβαλμένους επιχειρηματίες στρατιωτικούς και λοιπούς στο φόρουμ, ΟΥΤΕ συμφωνω μαζί σας ΟΥΤΕ σιγοντάρω. Εσείς μια χαρά λυμένο το χετε το βιοποριστικό σας και έξω απ το χορό πολλα τραγούδια λέτε. Όσοι φύγαμε ή θα φύγουμε ή ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ούτε προδότες είμαστε ούτε τεμπέληδες ούτε τίποτα. Κι όποιος δεν ξέρει τι θα πει ανεργία ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΘΕΣΦΑΤΕΣ τις απόψεις του.

 

Και απευθυνόμενος σε όλους, ξαναλέω για άλλη μια φορά το πικρό μου παράπονο, η ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ιστορία που μίλαει δήθεν για το σωστό νέο που κυνηγά τις ευκαιρείες και που όποιος προσπαθεί καταφέρνει και άλλα τετοια ειναι ΜΥΘΟΣ, είναι ΜΥΘΟΣ, που να χτυπιέστε κάτω. Γιατί; Γιατί πολύ απλά η Γηραιά Ήπειρος παρακμάζει και οι άνθρωποι που ζητούν δουλειά είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ από τις διαθέσιμες θέσεις ΠΑΝΤΑ.

Γιατί πολύ απλά πολλοί από αυτούς είναι άνθρωποι μορφωμένοι, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ για τις διαθέσιμες θέσεις (overqualified).

Γιατί πολύ απλά ποτέ δεν προσλαμβάνεται ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αλλά αυτός που ΠΟΥΛΑΕΙ τον εαυτό του ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

Γι' αυτό παροτρύνω όλα και μόνο τα ΑΝΕΡΓΑ παιδιά μέσα στο φόρουμ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΕΝΟΧΕΣ για τίποτε και μην αμφιβάλλετε για τις ικανότητές σας ούτε για την εργατικότητα σας ή τον πατριωτισμό σας.

Κρατήστε από δω μέσα μόνον όσα σας βοηθήσουν και ωφελήσουν στην αναζήτηση, ή καλύτερα, στον αγώνα που κάνετε - κανουμε.

 

Θυμίζω ξανα μοναχά την παρότρυνσή μου ως νεος άνθρωπος που έκανα την επιλογή να ΦΥΓΩ και δεν το έκανα με ΚΑΜΙΑ διάθεση εγκατάλειψης, αντίθετα με μεγάλη πικρία, και τώρα γυρίζω, μπορεί να ξαναφύγω, μπορεί και όχι.: το εξωτερικό είναι καλό μονο αν προσφέρει κάτι παραπάνω από μεροκάματο. Η επιλογή είναι δική σας όμως και ΚΑΘΟΛΑ σεβαστή - ακούτε ορισμένοι;....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα που αναφέρεις δεν αντιστοιχούν σε πραγματικές δουλειές πλήρους απασχόλησης ούτε στη Γερμανία ούτε στην Ολλανδία, που γνωρίζω.

 

Για την ακρίβεια στη Γερμανία με 6 χρόνια εμπειρία σε δουλειές όπως τις περιγράψεις προ φόρων είναι κοντα στα 5000 ευρώ, γύρω στα 2500 καθαρά. Σε μεγαλοεταιρειες, αυτά είναι ο πρώτος μισθός αν συνυπολογιστουν και διάφορα αλλα, όπως βενζίνες, μεσημεριανό, γυμναστήριο κλπ.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε hewey συμφωνω μαζι σου σε ολα εκτος απο ενα, νομιζω οτι στο εξωτερικο ειναι πολυ πιο καθαρα τα πραγματα.

Μπορει αν αξιζεις να μην παιρνεις τα τρελα λεφτα αλλα δυσκολα νομιζω οτι στο εξωτερικο σαν πτυχιουχος θα εισαι πωλητής 12ωρο για 700 ευρω.

 

Ειναι τραγικο να θελεις βυσμα οταν εχεις προσοντα, οταν δεν εχεις το καταλαβαινω ειναι μεν κατακριταιο αλλα δεν μπορεις νσ βρεις δουλια αλλιως.Αλλα να εχει προσοντα και να θελεις βυσμα ειναι πραγματικα τραγικο.

 

Και για να μην μιλαω στον αερα ο ξαδερφος μου τελειωσε το χημικο αθηνων, πηρε υποτροφια για μεταπτυχιακο στο Cambridge τελιωσε εκανε και δικακτορικο και για να βρει δουλια εδω σαν καθηγητης σε πανεπιστιμιο ηθελε βυσμα και με μισθο 1300-1500 ευρω.

 

Οποτε εμεινε εξω και ειναι μια χαρα, αλι απο εμας :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα που αναφέρεις δεν αντιστοιχούν σε πραγματικές δουλειές πλήρους απασχόλησης ούτε στη Γερμανία ούτε στην Ολλανδία, που γνωρίζω.

 

Για την ακρίβεια στη Γερμανία με 6 χρόνια εμπειρία σε δουλειές όπως τις περιγράψεις προ φόρων είναι κοντα στα 5000 ευρώ, γύρω στα 2500 καθαρά. Σε μεγαλοεταιρειες, αυτά είναι ο πρώτος μισθός αν συνυπολογιστουν και διάφορα αλλα, όπως βενζίνες, μεσημεριανό, γυμναστήριο κλπ.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις συμφωνώ.

 

Αυτό.

 

Στην Ολλανδία στο Ρότενταμ ο ξάδελφος μου με 5 χρόνια προϋπηρεσίας σαν ψυκτικός(ΤΕΛ) παίρνει περίπου >1800.

Μας είπε εάν είχε πτυχίο ΤΕΙ(μηχανολόγου νομίζω) θα αυξανόταν οι απολαβές του περί τα ~300-400 ευρώ.Έλληνες με πτυχίο πολυτεχνείου άνετα βγάζουν 2500κ από ότι μου είπε.

Επίσης στην Γερμανία φιλαράκι με πτυχίο Πολυτεχνείου άρχισε με 2800 καθαρά.

 

Επίσης για το θέμα της ζωής παίζει και ο χαρακτήρας.

Ο ξάδελφος μου παντρεύτηκε ντόπια και τώρα και περισσότερα να έβγαζε στην Ελλάδα δεν θα γυρνούσε.

Παίζουν πολλά γενικότερα.Δεν είναι απαραίτητο να αποζητάς την Ελλάδα ή να μην έχεις καλούς φίλους εκεί.

 

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με τον hewey στα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

έναν μετανάστη στην Κύπρο (αν μπορεί να θεωρηθεί μετανάστης αυτός) που σαν κάνει σαν την καλόγρια που το σκάσε απο το μοναστήρι και το ξορκίζει και το βρίζει.

Η πλακα ειναι οτι αυτες οι καλογριες ειναι 2, στις τελευταιες σελιδες και οχι ενας, και κοιτα συμπτωση και οι δυο βριζουν το μοναστηρι που αφησαν.

 

Παντως θα πρεπει να λαβεις υποψιν και το υφος αυτου που μας quotarei τα αρχικα μας ποστ, στο οποιο πρεπει να απαντησουμε. Δηλαδη, δεν τραβαμε (τουλαχιστον εγω) καμια τρελη εμπαθεια με την Ελλαδα, ΑΛΛΑ οταν εχω τον αλλο να λεει οτι πχ "οι Ελληνες που μπορουν να στρωσουν κωλο και δεν ειναι τεμπεληδες" μενουν στη χωρα, ενω οι αλλοι πανε εξω να βολευτουν, εκει καταλαβαινεις οτι πρεπει να τα πω ενα χερακι και δυστυχως παιρνει και την Ελλαδα η μπαλα.

Γενικα οταν ο αλλος μπαινει στο φορουμ για φουμιστει το εγω του και τις φραπεδοφιλοσοφιες του μειωνοντας οποιους χρειαζεται για να μας πει οτι την εχει μεγαλυτερη απολους, ε προκαλει και παρομοιες απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λες και το φόρουμ χωρίστηκε σε δύο στρατόπεδα, σε αυτούς που ψηφίζουν έξω και σε αυτούς που ψηφίζουν μέσα.

Έ όχι ρε παιδιά δεν είναι άσπρο και μαύρο, κάτι τέτοιες νοοτροπίες οδήγησαν την Ελλάδα στην κατάσταση του σήμερα.

 

Η Ελλάδα είναι χωρισμένη πλέον. Εσύ φταίς , εσύ πήρες εγώ δεν πήρα , εσύ τα εφαγες εγώ δεν τα έφαγα ,εσύ πηρες επιδόματα όχι εγώ , κλπ κλπ κλπ

 

 

Το εξωτερικό δεν είναι ούτε παράδεισος ούτε μια από τα ίδια.

 

 

Nobody said that...

 

 

 

Όμως άλλο η φοιτητική ζωη και άλλο η δουλειά. Και έρχομαι τώρα στο θέμα της εξειδίκευσης της επιλογής της μετανάστευσης. Με ποιούς τρόπους γίνεται αυτή αντιληπτή; Γιατί το συζητάμε τώρα;

1 Μετανάστευση ως προσωρινή λύση βιοπορισμου λόγω κρίσης στην Ελλάδα

2 Μετανάστευση ως εξέλιξη σπουδών μέσω της έρευνας και της ανώτατης εκπαίδευσης

3 Μετανάστευση ως σούπερ καριέρα

4 Μετανάστευση ως προοπτική που σχετίζεται με το αντικείμενο /ειδικότητά μας

5 Μετανάστευση ως ___________ (αφήνω να το συμπληρώσετε αν δεν ανήκει στα παραπάνω).

 

 

Μετανάστευση ως σεβασμό για τον εαυτό μου και την αξιοπρέπειά μου. Και γιατί βαρέθηκα κάτι Έλληνες σαν και αυτούς που ακαταπαυστα τρολλάρουνε εδώ μέσα , που αντιπροσωπέυουνε μεγάλη μερίδα Ελλήνων που λέει τους άνεργους τεμπέληδες και άεργους.

 

 

Το 3ο επίσης μου φάινεται χλωμό, διότι σούπερ καριέρα δεν κάνεις πουθενά έτσι εύκολα σήμερα, ανεργία υπάρχει ΠΑΝΤΟΥ, Π Α Ν Τ Ο Υ .

 

 

Πες μου που πουλάν ελπις , να αγοράσω μια...Μην υποτιμάς την ελπίδα....μόνο όταν την χάνεις την εκτιμάς.Εδώ πάντως χάθηκε ....!!!

 

Παίδες, μην φύγετε για να κάνετε απλά μια δουλειά που μπορεί να σας αρέσει μπορεί και όχι. Τα λίγα παραπάνω λεφτά δεν αποζημιώνουν. Αν βρείτε κατι που να ικανοποιεί τουσ ΣΤΟΧΟΥΣ σας, ΦΥΓΕΤΕ με χίλια.

 

That's the plan...Εαν δεν μπορείς να νοικιάσεις και ένα σπιτάκι της προκοπης , και να σου περισσευουνε 5 φράγκα να πιεις μια μπύρα , ή να αγοράσεις κάτι , καλύτερα να μεινεις εδω....

 

Παρεπιπτόντως θέλω να πω σε όσους καλοβαλμένους επιχειρηματίες στρατιωτικούς και λοιπούς στο φόρουμ, ΟΥΤΕ συμφωνω μαζί σας ΟΥΤΕ σιγοντάρω. Εσείς μια χαρά λυμένο το χετε το βιοποριστικό σας και έξω απ το χορό πολλα τραγούδια λέτε.

 

Γυρνάει ο γαμήδις...γυρνάει....και τότε ο στρατιωτικός θα τρεχει στον εκάστοτε Καντάφι να γίνει μισθοφόρος , και ο άλλος να φτιάξει πατάτες στο χωριό του....Το απευχομαι...

 

 

Γιατί πολύ απλά η Γηραιά Ήπειρος παρακμάζει και οι άνθρωποι που ζητούν δουλειά είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ από τις διαθέσιμες θέσεις ΠΑΝΤΑ.

 

Γιατί πολύ απλά πολλοί από αυτούς είναι άνθρωποι μορφωμένοι, ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ για τις διαθέσιμες θέσεις (overqualified).

Γιατί πολύ απλά ποτέ δεν προσλαμβάνεται ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ αλλά αυτός που ΠΟΥΛΑΕΙ τον εαυτό του ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

 

 

Γιαυτό κοιτάω ανατολικά στον χάρτη

 

Γι' αυτό παροτρύνω όλα και μόνο τα ΑΝΕΡΓΑ παιδιά μέσα στο φόρουμ ΜΗΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΕΝΟΧΕΣ για τίποτε και μην αμφιβάλλετε για τις ικανότητές σας ούτε για την εργατικότητα σας ή τον πατριωτισμό σας.

Κρατήστε από δω μέσα μόνον όσα σας βοηθήσουν και ωφελήσουν στην αναζήτηση, ή καλύτερα, στον αγώνα που κάνετε - κανουμε.

 

Θυμίζω ξανα μοναχά την παρότρυνσή μου ως νεος άνθρωπος που έκανα την επιλογή να ΦΥΓΩ και δεν το έκανα με ΚΑΜΙΑ διάθεση εγκατάλειψης, αντίθετα με μεγάλη πικρία, και τώρα γυρίζω, μπορεί να ξαναφύγω, μπορεί και όχι.: το εξωτερικό είναι καλό μονο αν προσφέρει κάτι παραπάνω από μεροκάματο. Η επιλογή είναι δική σας όμως και ΚΑΘΟΛΑ σεβαστή - ακούτε ορισμένοι;....

 

 

Γιατρέ μου έχω πρόβλημα , είμαι τεμπέλης γιατί δεν έχω ψάξει ποτέ για δουλεια. Κακομαθημένος , δεν δεχτηκα ποτε να δουλεψω 12ωρα αμισθί. Ειμαι δειλός με τάσεις φυγής , θελω να φύγω στο εξωτερικό , σε ένα σπίτι με πισίνα , 3 ξανθιές καλλονες με τάνγκα για υπηρέτριες , στην δουλεια 12 μαλακες να τρεχουνε για μενα και εγώ να καθομαι και να περνω 3.500 χμμμ....οχι 5500 Ευρώ, να βγαινουμε , τι τζαμπα ξενιτειά.......

 

Δεν πάει σε σένα αδερφε , εσυ τα λες πολύ καλά , αλλά μερικοι εδω μέσα....

 

Δεν ΜεΓα....byte λεω εγώ με τις μαλακίες σας!!!!!!!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=ncShSB8x_rI&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έληξε. Ορισμένοι είναι καταφανές ότι αδυνατείτε να ελέγξετε να νεύρα σας, απέναντι σε όσους έχουν το θράσσος να διαφωνούν με την (ολόσωστη, είμαι βέβαιος) άποψή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...