Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τον "κόπο" για τις σπουδές σου,ακόμη και στα χωράφια μπορείς να τον αξιοποιήσεις!Ποτέ και πουθενά δεν πάει χαμένος...

Π.χ. είσαι μηχανολόγος;Φτιάξε μόνος σου μηχάνημα να τινάζει ελιές ή κάνε μόνος σου δίκτυο ύδρευσης κ.λπ.!Είσαι οικονομολόγος;Τυποποίησε το ζαρζαβατικό σου και πούλα το στο Εξωτερικό!Απλά παραδείγματα...

 

 

Ειναι όντως πολύ ωραία παραδείγματα και σε ευχαριστούμε για αυτά. Μια τετοια αποφαση , να ζήσεις δηλαδή στο χωριό , όχι στην Θέρμη , είναι εξίσου δύσκολη απο το να πας να ζήσεις στο εξωτερικό.

 

Επειδή ακούω διάφορες χαζομάρες "Θα παω στο χωριό μου να καλιεργώ ντομάτες " κλπ , τέτοιες επιχειρηματικές λύσεις θα ήτανε πολύ ωραίες να μας τις παραθέσεις σαν μια λύση , και σαν "προσγείωση" μερικών που θέλουνε να τα βροντήξουνε να πάνε στα χωριά τους.

 

Δικο σου και ευχαριστούμε για την γνώμη σου , πολυτιμότατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

 

Η Ελλάδα ήταν,είναι και θα είναι αγροτική και τουριστική χώρα!Δεν θέλει ούτε salesmen ούτε managers,αγρότες θέλει!

Για την περίπτωσή σου λοιπόν,το Εξωτερικό είναι καλή λύση...

 

Συμφωνω μαζι σου αλλα για αυτο το χαλι φταιει το κρατος που ανοιξε παντου ΤΕΙ-ΑΕΙ και περασε τη νοοτροπια οτι ντε και καλα πρεπει να σπουδασεις με αποτελεσμα να εχει κορεστη η αγορα.

 

Καποτε επαιρνες ενα πτυχιο και εβρισκες αμεσως δουλεια και τωρα εχεις δυο και τρια και δουλευεις part-time με το ζορυ.

 

Προσωπικα αν μου δωσει εμενα το κεφαλαιο το κρατος και ας με εκπαιδευσει και γυνομαι αγροτης και αυριο το πρωι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και τις υποχρεώσεις που έχουνε.....

 

Πχ. Ο γαμπρός μου , δουλευει τορνο σε εργοτάξιο , και παλια , που ακόμα τα είχε με την αδερφή μου , έφευγε ταξιδια του ενος μηνός σε Νιγηρία ,Κατάρ , Ομμαν , Σ.Αραβία , Κινα.

 

Τώρα , λιγο δύσκολο να το έκανε , με 2 παιδιά , και ας είναι τα λεφτα του μπονους καλα, και ας είναι όλα πληρωμένα.

 

Για να μεταναστευσει με την οικογένεια.....ακόμα πιο δύσκολο. Θα πρέπει να πεινάσουνε πολύ.

 

Δε μιλάω για τον οποιοδήποτε, μιλάω για σενα. Έρχεται αυριο μια εταιρεία και σου λέει "Σε θέλω πχ στην Ιορδανία για 1,5-2 χρόνια να ρίξεις ΠΟΛΛΕΣ ώρες γερή δουλειά, θα έρχεσαι Ελλάδα πχ κάθε 3-4 μήνες για λίγο και μετά επιστρέφεις. Θα παίρνεις πχ 25.000-30.000 καθ. αξία τιμολογίων τον χρόνο. Δε θέλω να μου κλέγεσαι ότι δουλέυεις 10-11 ώρες και Σάββατα κλπ κλπ...

 

Θα πήγαινες ?

 

Γιατί αν απαιτείς καλή δουλειά, να δουλεύεις τις ώρες που θες εσύ, σε περιοχή που σε βολέυουν τα λεωφορεία κλπ κλπ τότε άστο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορείς να φύγεις έξω χωρίς προϋπηρεσία;! :confused:

 

Eγώ τουλάχιστον με ελάχιστη έως μηδενική στον τομέα μου προυπηρεσία έφυγα..Υπάρχουν entry level θέσεις όπως και graduate schemes, τα οποία βέβαια έχουν τεράστιο ανταγωνισμό από όλη την Ευρώπη. Εγώ πάντως θα παραπέμψω όποιον ενδιαφέρεται στο post μου, μια που είναι και σχετικό με το συγκεκριμένο θέμα :

 

http://www.insomnia.gr/topic/417027-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-accountingfinance-graduates/

 

Ήδη κάποια παιδιά επικοινώνησαν μαζί μου και είναι σε διαδικασία συνεντεύξεων.

 

Γενικότερα πάντως,τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία το να δουλεύεις και να ζεις έξω δεν είναι όσο δύσκολο ακούγεται. Προσωπικά, να δουλεύω Ελλάδα μου φαίνεται απείρως πιο εξαντλητικό, τουλάχιστον από τη μικρή γεύση που πήρα δουλεύοντας Αθήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω τη διάθεση να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αγαπητέ συνάδελφε REDODIN7,θα θέσω το εξής ερώτημα...το Κράτος δεν έκανε ό,τι έκανε για να ικανοποιηθεί ο λαός;Τα Α.Ε.Ι. εδώ κι εκεί,δεν τα έκανε για την εύκολη ενίσχυση των τοπικών οικονομιών;Δεν είδα κανέναν να παραπονιέται τότε!;)

 

Όταν οι αγρότες έπαιρναν τις επιδοτήσεις αβέρτα,γιατί δεν τις ακούμπησαν ώστε να γίνουν ποιοτικότερες (και άρα ανταγωνιστικότερες) οι καλλιέργειές τους;Αντιθέτως τις έτρωγαν στα καμπαρέ και στις πολυτέλειες...

 

Παρόμοιο παράδειγμα από συγγενικό μου πρόσωπο...έχει τεχνική εταιρεία μηχανολογικών έργων με καλό όνομα στη Θεσσαλονίκη!Την ίδρυσε το 1990 και από τότε έχει ικανοποιητικό τζίρο και καλά κέρδη!Φέτος όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν,πήραν όλο κι όλο μια δουλειά (καλή όμως,των 2.000.000€) αλλά λόγω κρίσης και (πλέον) ανταγωνισμού,την πήραν καρασκοτωμένη!Τελικά μπήκε μέσα 200.000€ και τώρα ετοιμάζει απολύσεις και περικοπές (και ΑΝ τη βγάλει καθαρή)...

Παρ'όλα αυτά,θα μπορούσε να είχε βγάλει καλό κέρδος,έστω κι έτσι!ΠΩΣ;Αν είχε δικό του γερανό (πήρε νοικιασμένο),δικό του μονωτή (πήρε αυτόν που παίρνουν όλοι) κ.α. πολλά!

Που θέλω να καταλήξω;Αυτός ο άνθρωπος μόλις έπιασε δύο δεκάρες στα χέρια του,αντί να τις επανεπενδύσει στη δουλειά του πήγε και τις έκανε σπίτι,εξοχικό,Mercedes κ.λπ.!

Αν είχε αγοράσει έστω ένα μεγάλο γερανό τώρα θα ήταν στα "+"!Κι όλος αυτός ο κόσμος δεν θα έμενε στο δρόμο...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο λαός φέρει μερίδιο ευθύνης στο ότι δεν ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ για τις δύσκολες μέρες (ΑΝ ερχόντουσαν,μπορεί και να μην είχαμε κρίση σήμερα)...

Επίσης,αυτή ήταν μια περιγραφή για να καταλάβετε γιατί δεν έχουμε υγιείς επιχειρήσεις και στοιβαρή (κι ας είναι και μικρή) οικονομία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάω για τον οποιοδήποτε, μιλάω για σενα. Έρχεται αυριο μια εταιρεία και σου λέει "Σε θέλω πχ στην Ιορδανία για 1,5-2 χρόνια να ρίξεις ΠΟΛΛΕΣ ώρες γερή δουλειά, θα έρχεσαι Ελλάδα πχ κάθε 3-4 μήνες για λίγο και μετά επιστρέφεις. Θα παίρνεις πχ 25.000-30.000 καθ. αξία τιμολογίων τον χρόνο. Δε θέλω να μου κλέγεσαι ότι δουλέυεις 10-11 ώρες και Σάββατα κλπ κλπ...

 

Θα πήγαινες ?

 

Γιατί αν απαιτείς καλή δουλειά, να δουλεύεις τις ώρες που θες εσύ, σε περιοχή που σε βολέυουν τα λεωφορεία κλπ κλπ τότε άστο καλύτερα.

 

Καμια σχέση...με άκουσες να πω κάτι τέτοιο? Φυσικά και θα πηγαινα , ενοείται ότι θα πήγαινα.....εμένα μου αρέσουνε τετοιες εμπειρίες , και μάλιστα φίλος μου ναυπηγός πήγε Κορέα , σε ένα λιμάνι παρακμιακό και με 0 κοινωνική ζωή, το έστειλε η εταιρία (ελληνική) ως εκπαιδευόμενο 2 χρόνια.

 

Με πορδες δεν βάφεις αυγά , έτσι λέει η γιαγιά μου και έχει δίκιο.

Θέλει κόπο και πολλές θυσίες.

 

Αλλά να πιάνουνε τόπο , και αυτό που λέω είναι ότι όσες θυσίες κάνεις εδώ , ΔΕΝ πιανουνε τόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα αν μου δωσει εμενα το κεφαλαιο το κρατος και ας με εκπαιδευσει και γυνομαι αγροτης και αυριο το πρωι

 

Κάτι τέτοια διαβάζω και καταλαβαίνω γιατί πατώσαμε ως χώρα και γιατί δεν υπάρχει ελπίδα για τις επόμενες 2-3 γενιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο λαός φέρει μερίδιο ευθύνης στο ότι δεν ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ για τις δύσκολες μέρες (ΑΝ ερχόντουσαν,μπορεί και να μην είχαμε κρίση σήμερα)...

Επίσης,αυτή ήταν μια περιγραφή για να καταλάβετε γιατί δεν έχουμε υγιείς επιχειρήσεις και στοιβαρή (κι ας είναι και μικρή) οικονομία!

 

+1 , με τα βρακιά κάτω μας έπιασε , το θέμα είναι τι φταίω εγώ , εσύ , ο δίπλα,και χιλιάδες νέα παιδιά που κάναμε όνειρα για το μέλλον μας...εγώ δουλειά ζήτησα , και "εσύ" δεν έχεις να μου δώσεις , ή μου δίνεις με 400 Ευρω χωρις ΙΚΑ-ενσημα.

 

Μην εστιαζόμαστε στο πρόβλημα , αλλά στις λύσεις , γιατί δεν θα μας φτάσει η database του ινσόμνια να το αναλύουμε τι έφτιαξε και τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχέση...με άκουσες να πω κάτι τέτοιο? Φυσικά και θα πηγαινα , ενοείται ότι θα πήγαινα.....εμένα μου αρέσουνε τετοιες εμπειρίες , και μάλιστα φίλος μου ναυπηγός πήγε Κορέα , σε ένα λιμάνι παρακμιακό και με 0 κοινωνική ζωή, το έστειλε η εταιρία (ελληνική) ως εκπαιδευόμενο 2 χρόνια.

 

Με πορδες δεν βάφεις αυγά , έτσι λέει η γιαγιά μου και έχει δίκιο.

Θέλει κόπο και πολλές θυσίες.

 

Αλλά να πιάνουνε τόπο , και αυτό που λέω είναι ότι όσες θυσίες κάνεις εδώ , ΔΕΝ πιανουνε τόπο

 

Δε το είπα μόνο για σένα απλά στο άλλο νήμα διάβαζα τέτοια.

 

ΥΓ : Καθ. αξία εννοούμε ΟΛΑ δηλαδή πληρώνσεις εσύ ΕΤΑΑ, ΟΑΕΕ κλπ κλπ ... δηλαδή 25-30 + ΦΠΑ. Το λέω γιατί μερικοί χαλιούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην το κουράζουμε αν έχετε κάποια δουλειά από Κίνα μέχρι Σιβηρία λέτε ή σε μένα ή στον Μιρλόγρια και φεύγουμε αύριο.

Οποιαδήποτε δουλειά σε οποιοδήποτε μέρος το κόσμου αρκεί να πέφτει το μαρούλι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να προσθέσω κάτι zazik...

 

Καταγγελίες,αγωγές και κλάσιμο σε όποιον δεν σέβεται τα εργασιακά μας δικαιώματα!Αυτή είναι η "λύση"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην το κουράζουμε αν έχετε κάποια δουλειά από Κίνα μέχρι Σιβηρία λέτε ή σε μένα ή στον Μιρλόγρια και φεύγουμε αύριο.

Οποιαδήποτε δουλειά σε οποιοδήποτε μέρος το κόσμου αρκεί να πέφτει το μαρούλι :D

 

Για πες μας προσόντα (πτυχίο, εμπειρία κλπ) , που ξέρεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να προσθέσω κάτι zazik...

 

Καταγγελίες,αγωγές και κλάσιμο σε όποιον δεν σέβεται τα εργασιακά μας δικαιώματα!Αυτή είναι η "λύση"!

 

 

ΚΑι επειδή αυτή είναι η καθημερινότητα πλέον , με τις ευλογίες συνδικάτων και πολιτικών , με χιλιαδες υποθέσεις , οι λύσεις ποιες είναι?

 

Εξωτερικό ή επαρχεία και επιχειρηματικότητα στα χωράφια?

 

Για πες μας προσόντα (πτυχίο, εμπειρία κλπ) , που ξέρεις ...

 

Καλο είναι οποιος ενδιαφέρεται για εξωτερικό να κάνει attach το CV του για να βοηθάμε , και στο στήσιμο του βιογραφικού , και που και πως να κινηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας προσόντα (πτυχίο, εμπειρία κλπ) , που ξέρεις ...

 

Για αρχή μάθε να ξεχωρίζεις το σοβαρό απ το αστείο.

Για συνέχεια έχω μια χαρά δουλειά και δεν ψάχνω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να με βολέψεις.

 

Αν πάλι δεν ειρωνευόσουν και μου φάνηκε λάθος ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑι επειδή αυτή είναι η καθημερινότητα πλέον , με τις ευλογίες συνδικάτων και πολιτικών , με χιλιαδες υποθέσεις , οι λύσεις ποιες είναι?

 

Εξωτερικό ή επαρχεία και επιχειρηματικότητα στα χωράφια?

 

Σίγουρα δεν είναι μόνο αυτές οι δύο...αυτό πρέπει να το ψάξεις μόνος σου,εφόσον μιλάς συγκεκριμένα!Δεν θα σου πω "κάνε αυτό έχει ψωμί",θα πάω να το κάνω εγώ αν είναι! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...