Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ότι και να κάνει η ευρώπη με τη γεωργία ανταγωνιστική της Ν. Αμερικής δεν μπορεί να γίνει. Επιδοτήσεις και άγιος ο θεός είμαστε για να κρατιέται, όσο κρατιέται η γεωργία στην ΕΕ.

Εκει κοιτανε τη ποσοτητα εμεις πρεπει να κοιταξουμε τη ποιοτητα

 

H Bloomberg συνεχώς παίρνει άτομα.Βέβαια μιλάμε για Λονδίνο οπού ο ανταγωνισμός από αποφοίτους αγγλικών πανεπιστημίων είναι πολύ μεγάλος. Κι εγώ ξέρω κάποιους Έλληνες εκεί πάντως.

Για ελλαδα παιζει κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αγαπητέ σύγγαυρε δυστυχώς για Ελλάδα δεν παίζει τίποτα. Όχι μονο στη Bloomberg, γενικότερα. Οι Βig4 μόνο παίρνουν άτομα, αλλά κι εκεί φαντάζομαι θα θέλει γνωριμίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμαστε που σας ειχα πει το θεικο

με τα 800 βιογραφικα που διαλεξαν 6 στην τυχη

 

guess what

εχω και αλλη ιστορια

brand new :devil:

 

το λεπον

επειδη οσο και αν θελω να κατσω και να απολαυσω το επιδομα ανεργιας

δεν μπορω [γιατι ειμαι restless απο την φυση μου] ξεκινησα να στελνω βιογραφικα

 

μπλα μπλα

ειχα ενα interview σημερα

μην φανταστητε τπτ το τρομακρικο [επενδυσεις και ασφαλειες] [balls]

 

μπλα μπλα

ειχα ραντεβου με τον president

[ορκιζομαι αυτο γραφει η καρτα του + το ονομα του] :-(

 

μου ειπε απιστευτες μαλακιες [χαζομαρες]

ενα μικρο μερος ακολουθει

οπου P = president :-( & οπου Ε = εγω

 

P: Τι ψαχνεται?

 

Ε:συνεργασια.

 

P: εμεις ενδιαφερομαστε για full time συνεργατες

Ε:...

 

Ε: και εγω για full time ενδιαφερομαι αλλα μαζι με ιντερνετ μαρκετινγκ, social media ads για να υπαρχει μεγαλυτερο κοινο σε λιγοτερο χρονο

 

P: εχουμε ενα καινουργιο συστημα, ειναι λιγο tight... :shifty: το εχουμε φερει απο γερμανια

 

Ε: 9 με 9?

 

P: οριστε?

 

Ε:9 με 9 ειναι οι full time συνεργατες?

 

P: ναι φυσικα

 

Ε:και απο αμοιβες?

 

P: εμεις πληρωνουμε με την προσπαθεια!

 

Ε:με προμηθειες δεν πληρωνεται?

 

P: φυσικα

 

 

μπλα μπλα μπλα

 

P: μου αρεσουν οι ιδεες που ριχνεις στο τραπεζι και θελω να το σκεφτεις λιγο

P: θα σε παρω τηλ την δευτερα

 

Ε: θα σας παρω εγω...

 

οπως προειπα

ηταν ενα μικρο αποσπασμα...

:-(

 

Το 2ο

Social Media Executive (Digital Strategy Dept).

 

Το οποίο δεν είναι μια απλη δουλεια σε κάτι που σταθερά και συνεχώς μεταβάλεται. Τα trends , η συμπεριφορά , τα tribes , η "συζητηση"....Αντε πες τα αυτά στην Ελλάδα.Όχι σε προκαλώ δηλαδή. B)

 

Εχω ρίξει τρελή ερευνα , και να φανταστεις ότι τα social media είναι ένα ξεχωριστό μάθημα ( ή θα έπρεπε να είναι) του μαρκετινγκ. Ακόμα δεν έχουνε γραφτει βιβλία , και όσα έχουνε γραφτει είναι χαζα. Μεσα απο blogs , μέσα απο έρευνες πανεπιστημίων , μέσα απο ειδικους κλπ κλπ. Η διπλωματική μου είχε να κάνει με online consumer psychology.

 

Το θεμα είναι ότι σε αυτή την θέση , θα σταλθούνε 800 βιογραφικά , θα καλέσουνε 20 , και στο τέλος θα πάρουνε τον ποιο άσχετο , ή τον ποιο βύσμα. ( εμπειρία speaking)

 

Γιαυτό ημαστε και θα ήμαστε πάντα πίσω , που θέλουμε και Σοσιαλ μύδια παναθεμά μας για Ελλαδα. B)

 

α

κατι που ξεχασα

 

λεω στο president απο πανω

εχω κανει και ενα μικρο + πειραματικο

facebook ad για ασφαλειες

και περασανε 80 ατομα και ειχα 66 likes

και ολα αυτα με 8 δολλαρια

 

[ουτε που καταλαβε τι του ειπα]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για μένα μακριά απο ασφάλειες και τα παρεμφερή.. Τη θεωρώ ως τη χειρότερη δουλειά που μπορεί να κάνεις. Εκτός αν σας αρέσει να ''παρακαλάτε'' γνωστούς και φίλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για μένα μακριά απο ασφάλειες και τα παρεμφερή.. Τη θεωρώ ως τη χειρότερη δουλειά που μπορεί να κάνεις. Εκτός αν σας αρέσει να ''παρακαλάτε'' γνωστούς και φίλους..

Υπαρχουν και χειροτερα βλεπε τηλεφωνικες ερευνες :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΚΟ παίδες , το μέλλον της Ελλάδας κατά της ανεργείας....ΜΚΟ.

 

Εκανε φασαρία η αδερφή μου γιατί η αξιολόγηση των παιδιών που θα πάρουνε στους παιδικούς σταθμούς , έγινε απο ιδιωτική , ΜΚΟ εταιρία ( ω ναι....) :shock:

 

guess what , έγινε χαμος , διοτι πήρανε Αλβανάκια ( no racism) που οι γονείς τους είναι εδώ 5-6 χρόνια , και δεν πήρανε Ελληνόπουλα με 2 γονεις να δουλευουνε 7-10 χρόνια.

 

Δικαιολογίες άπειρες , κάνανε ενστάσεις , πήγε στον δήμαρχο η υπόθεση , γιατί μείνανε απέξω πάρα πολλά παιδιά , με γονεις με πολλά μόρια που δουλέυουνε σαν σκυλιά και βάλανε μέσα δικά τους παιδιά και Αλβανάκια.

 

Καταργήθηκε το stage. Αναξιοκρατικό stage. ΜΚΟ is the future. :-( :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς είναι το τόσο περίεργο στο παραπάνω απόσπασμα ?

 

P: εχουμε ενα καινουργιο συστημα, ειναι λιγο tight... :shifty: το εχουμε φερει απο γερμανια

 

P: εμεις πληρωνουμε με την προσπαθεια!

 

Ε:με προμηθειες δεν πληρωνεται?

 

P: φυσικα

 

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper2005 σε μία εταιρεία στον Άλιμο μήπως είχες πάει ; :mrgreen:

 

οχι

αυτη που πηγα τωρα

εδω κοντα ητανε

κηφισιας...

 

 

αλλα καλο θα ητανε να την ανφερεις

για να την αποφυγουμε

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P: εχουμε ενα καινουργιο συστημα, ειναι λιγο tight... :shifty: το εχουμε φερει απο γερμανια

 

P: εμεις πληρωνουμε με την προσπαθεια!

 

Ε:με προμηθειες δεν πληρωνεται?

 

P: φυσικα

 

:devil:

 

OK, εξακολουθώ να έχω την ίδια απορία.

 

Ο τύπος ζητούσε κάποιον συνεργάτη (= όχι υπάλληλο) που θα πληρωνόταν "με το κομμάτι". Πόσο περίεργο είναι αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, εξακολουθώ να έχω την ίδια απορία.

 

Ο τύπος ζητούσε κάποιον συνεργάτη (= όχι υπάλληλο) που θα πληρωνόταν "με το κομμάτι". Πόσο περίεργο είναι αυτό ?

 

ur impossible

 

το ξεραμε αυτο με το κομματι

το θεμα ειναι πως το πασσαρει

 

ετσι και εφτιαχνες μια επαγγελματικη καρτα

DrLo

president

 

δεν θα σε παιρνανε στο ψιλο οι φιλοι σου?

 

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, για μένα μακριά απο ασφάλειες και τα παρεμφερή.. Τη θεωρώ ως τη χειρότερη δουλειά που μπορεί να κάνεις. Εκτός αν σας αρέσει να ''παρακαλάτε'' γνωστούς και φίλους..

 

Έχει γεμίσει ο τόπος αγγελίες από ασφαλιστικές. Το σύστημα είναι γνωστό , βάζουν συνέχεια αγγελίες για καινούργιους " συμβούλους " ( το βάζω σε εισαγωγικά γιατί το επάγγελμα για να το ασκήσεις χρειάζεται άδεια κανονικά ) , τους τάζουν κάτι σαν μισθό με τη μορφή χρηματοδότησης με τη προυπόθεση να έχεις κλείσει συμβόλαια συνταξιοδοτικά , υγείας κ.λ.π. άνω των 1000 ευρώ το χρόνο κάθε μήνα , να έχει κλείσει κιόλας η αίτηση μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία και τα ασφάλιστρα να έχουν πληρωθεί μέχρι κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία.

 

Επειδή λοιπόν ως άσχετος στο χώρο δεν ξέρεις τη τύφλα σου ή θα πεις ένα σωρό παραμύθια για να κλείσεις συμβόλαια σε αγνώστους ή θα ψήσεις φίλους και γνωστούς . Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δε θα τραβάς πλέον , θα έχεις εξαντλήσει τον κύκλο σου , θα χτυπήσουν σε κάτι που γράφεται στην καταχρηστική σύμβαση σου ( στο κάτω κάτω είσαι και παράνομος χωρίς την άδεια ) , θα σε διώξουν και οι managers θα πάρουν τους πελάτες σου ( οι πελάτες ανήκουν στο γραφείο όχι σε σένα ). Με λίγα χρόνια είναι ένας πολύ εύκολος τρόπος για αυτούς να δείχνουν παραγωγή και ότι προσελκύουν νέους συμβούλους. Καλά η εκπαίδευση που κάνουν είναι ανέκδοτο...

 

οχι

αυτη που πηγα τωρα

εδω κοντα ητανε

κηφισιας...

 

 

αλλα καλο θα ητανε να την ανφερεις

για να την αποφυγουμε

:-D

 

Αχ δεν μπορώ να πω και ονόματα , μία εταιρεία συμβούλων ήταν που προωθούν κάτι αμοιβαία . Εγώ σε αγγελίες για γραμματέας στέλνω , ασφάλειες - συνταξιοδοτικά αποδεικνύονται στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* το βιογραφικο σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να ξεπερνα τις 4 σελιδες. σε ΚΑΜΙΑ. δεν παει να εισαι καθηγητης πανεπιστημιου, πρεπει να ειναι μεχρι 4 σελιδες. Το CV σου πρεπει να περιεχει τα σημαντικοτερα πραγματα που εχεις κανει, οχι την ιστορια της ζωης σου (μην κοιτας που στην ελλαδα συμβαινουν γελοιοτητες και βλεπεις ατομα να που βαζουν υποψηφιοτητα να μπουν στο πανεπιστημιο και καταθετουν "συντομο" βιογραφικο σημειωμα 150 σελιδων!). keep it short!

 

 

* στην αμερικη παντα διπλα στο ονομα σου θα πρεπει να βαλεις τον τιτλο σου PhD, BS οτιδηποτε εισαι. ειναι το πρωτο πραγμα που βλεπει καποιος οταν θα ανοιξει το βιογραφικο. ονομα και τιτλος με bold στο κεντρο ψηλα. επισης το hotmail δεν ειναι και οτι καλυτερο. εχεις κανενα απο το πανεπιστημιο η απο δουλεια?

 

 

* επισης στην αμερικη ολα τα cv αναφερουν marital status. ειναι σημαντικο για τον εργοδοτη σου να ξερει να ξερει αν εισαι ελευθερος η αν εισαι παντρεμενος με 3 παιδια. Στη δικια μου τη δουλεια τα βιογραφικα τα ξεσκονιζουμε, απο την αρχη ως το τελος. αλλα απο οτι ξερω σε αλλους κλαδους οπου εταιριες λαμβανουν χιλιαδες cv, να ξερεις οτι ελαχιστος χρονος αφιερωνεται σε καθε cv, κοιτανε 3-4 πραγματα στα πολυ γρηγορα: ηλικια, marital status, degree και previous experience

 

Αυτά δεν ισχύουν στις ΗΠΑ. Δώδεκα χρόνια που είμαι εδώ έχω δει εκατοντάδες βιογραφικά και ηλικία και marital status δεν γράφει κανένας - και οι εργοδότες απαγορεύεται να ρωτήσουν ηλικία ή marital status από την εργασιακή νομοθεσία. Τίτλο δίπλα στο όνομα του δεν γράφει σχεδόν κανένας σε βιογραφικό. Τέλος, το resume στην αμερική είναι συνήθως μία σελίδα, αλλά το CV δεν έχει όριο - ορισμένοι καθηγητές έχουν CV με μήκος δεκάδες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...