Προς το περιεχόμενο

Ζητειται μαθηματικο μυαλο: Υπολογισμος offset angle σε κατοπτρο


Fotis_Greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια αν και πηγα στα νιατα μου πρωτη δεσμη δεν μπορω να καταλαβω πως λειτουργει η φορμουλα για τον υπολογισμο του offset angle σε δορυφορικο κατοπτρο.

 

Κατεβασα το προγραμμα Satellite Antenna Alignment http://www.al-soft.com/saa/satinfo.shtml

και βρισκω τις εξεις τιμες (το υψος πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο το πλατος)

 

Υψος=1300 (mm) Πλατος: 1200 (mm) =offset angle:22.62 μοιρες

Υψος=800 (mm) Πλατος: 700 (mm) =offset angle:28.96 μοιρες

 

 

Μπορει κανεις να μου πει ποια φορμουλα χρησιμοποιει για να το καταλαβω. Με την μεθοδο των τριων δεν βγαινει

 

Ευχαριστω πολυ

post-50650-0-57268900-1314803700_thumb.jpg

post-50650-0-17229600-1314803705_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει σφαιρικη τριγωνομετρια νομιζω αυτο για να υπολογοιστει. δεν κοβω και το κεφαλι μου ομως γτ ειμαι κομμματια και δεν ξερω ουτε ποσο κανουν 1+1. το σχεδιο παντως ειναι ελειπες κακοφτιχμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη φορμουλα. Καθε κατασκευαστης σχεδιαζει διαφορετικα τα offset πιατα. Παντοτε το υψος ειναι μεγαλυτερο απο το πλατος σε ενα offset, αλλα απο κει και περα υπαρχουν πιατα 80χ85 και πιατα 80χ90 ας πουμε. Εχει να κανει και με το βαθος του καθε πιατου, το focus point που επιλεγει ο καθε κατασκευαστης (δηλαδη το σημειο που θα τοποθετηθει το ματι που θα πιανει τις αντανακλασεις). Γιαυτους τους λογους εξαλλου υπαρχουν πιατα διαφορετικων κατασκευαστων 80ρια ας πουμε, με τελειως διαφορετικο efficiency. Oλα αυτα σε πρακτικο επιπεδο, γιατι σε θεωρητικο μπορει να υπαρχει ενας στανταρ τυπος ξερωγω.

 

 

To προγραμμα που χρησιμοποιεις και το offset angel που σου βγαζει, ειναι τι γωνια ανυψωσης χρειαζεται το πιατο για να πιασει ενα συγκεκριμενο δορυφορο.

 

Τι ακριβως θελεις να μαθεις? Ειναι για ασκηση η πληροφορια που ψαχνεις, η για καποια εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...