Προς το περιεχόμενο

Εχετε να προτείνετε τανίες με δίκες;


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι, καθαρα και όμορφα

 

You want me on that wall, you need me on that wall

 

and he(Κρουζης)really can't handle the truth.

Αν υπαρχει καποιος που δεν το εχει δει ακομα,συνισταται ανεπιφυλακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερε κανείς το τρομερό 'Νομοταγής Πολίτης' (Law Abiding Citizen) που είναι και σχετικά πρόσφατο.

Μπορεί να το έχω δει και 5 φορές.

Για τον Gerard Butler τι να πούμε.Το ταλέντο ξεχειλίζει.

 

Πολύ καλό και το The Lincoln Lawyer που προτείνεται πιο πάνω με τον Matthew McConaughey σε πιο σοβαρό ρόλο από ότι τον είχαμε συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερε κανείς το τρομερό 'Νομοταγής Πολίτης' (Law Abiding Citizen) που είναι και σχετικά πρόσφατο.

Μπορεί να το έχω δει και 5 φορές.

Για τον Gerard Butler τι να πούμε.Το ταλέντο ξεχειλίζει.

 

 

Πάει καιρός που το είδα αλλά είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι δεν έχει καν σχέση με δικαστήρια και δίκες και παρασκήνια κάποιας δίκης μπλα μπλα. Σίγουρα πολύ καλή ταινία αλλά δεν είναι αυτό που ζητάει το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικές ταινίες όπως αυτές που γράφτηκαν παραπάνω και έχουν να κάνουν λίγο πολύ με δίκες

 

flash of genius

fracture

nothing but the truth

the castle

in the name of the father

civil action

 

ξέρω κι άλλες αλλά δεν είναι και τρομερές

απλά δεν ξέρω μήπως ψάχνει για ταινίες που να απεικονίζουν ρεαλιστικά δίκες και όχι σαν αυτές που είναι αρκετά μακριά από τη πραγματικότητα

μόνο βιογραφικές / ιστορικές από εκεί και πέρα και δεν μπορώ να προτείνω κάποια συγκεκριμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειχε δικιο.

Η ατακα ειναι μεγαλη πικρη αληθεια για τον Αμερικανικο λαο (και αρκετους λαους, κυριως ισχυρων κρατων, ακομα) παροτι δεν την εχει δοθει το promotion που αξιζε

 

Δεν εχω δει την ταινια αλλα έχοντας διαβασει το βιβλιο της Χαρπερ Λι To Kill A Mockingbird, εμπεριεχει δικη και μαλιστα αρκετα καλογραμμενη.

 

Επειδη λοιπον λενε οτι η ταινια ηταν πολυ καλη, και επειδη η δικη στο βιβλιο ειναι μονο το τελευταιο 1/4 και αν, υποθετω οτι στην ταινια θα εχει δοθει περισσοτερη σημασια αποτι στο βιβλιο και λογικα να συμπεριλαμβανεται σε αυτο που ψαχνουμε (ισως και οχι, οπως ειπα, δεν το εχω δει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερε κανείς το τρομερό 'Νομοταγής Πολίτης' (Law Abiding Citizen) που είναι και σχετικά πρόσφατο.

Μπορεί να το έχω δει και 5 φορές.

 

Γιου γκατ το μπι φακιν κιντιν μι :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει την ταινια αλλα έχοντας διαβασει το βιβλιο της Χαρπερ Λι To Kill A Mockingbird, εμπεριεχει δικη και μαλιστα αρκετα καλογραμμενη.

 

Επειδη λοιπον λενε οτι η ταινια ηταν πολυ καλη, και επειδη η δικη στο βιβλιο ειναι μονο το τελευταιο 1/4 και αν, υποθετω οτι στην ταινια θα εχει δοθει περισσοτερη σημασια αποτι στο βιβλιο και λογικα να συμπεριλαμβανεται σε αυτο που ψαχνουμε (ισως και οχι, οπως ειπα, δεν το εχω δει)

 

Την ταινία, To Kill a Mockingbird, την είδα χθες (παρακινούμενος από το παρόν θέμα). Το βιβλίο, δεν το έχω διαβάσει.

 

Λοιπόν, η ταινία, δεν στηρίζεται τόσο στην σκηνή στο δικαστήριο (όπως φαντάζομαι και στο βιβλίο), μιας και η συγκεκριμένη σκηνή αποτελεί τα 35 από τα 129 λεπτά (σχεδόν το 1/4, και θα έλεγα το προτελευταίο 1/4 της ταινίας). Παρόλ' αυτά, η συγκεκριμένη σκηνή είναι πολύ καλά γυρισμένη και πετυχαίνει τον σκοπό της, με τις πολύ καλές ερμηνείες (κυρίως του Gregory Peck, που πήρε βραβείο Oscar για την ερμηνεία του), σε σημείο να ψηφιστεί στο no1 της λίστας American Film Institute: Top 10 Courtroom Drama, αφήνοντας στην δεύτερη θέση το εκπληκτικό 12 Angry Men.

 

Το παραπάνω top10, ελπίζω να καλύπτει τον ts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει αυτό που θα σου πω, αλλά δίκη έχει και το Scent of a woman. Το ξέρω ότι δεν θες τέτοιου είδους ταινία, παρ'όλα αυτά δεν θα σου κάνει κακό να την δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...