Προς το περιεχόμενο

amd 955 overclock&θερμοκρασίες


Johnny_B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.2 ερωτησούλες θέλω να κανω.

Έχω τον amd 955 και μητρική την gigabyte 990xa-ud3.

Άμα παω το clock control 18Χ για 3.6 από τα bios Θα πρέπει να πειράξω και τα ρεύματα?

Έχω διαβάσει πόλλα εδώ απο το φόρουμ αλλά δεν εχω βγάλει άκρη.Πρώτη φόρα θα ασχοληθώ.

Ο επεξεργαστής σε 30 βαθμούς δωματίου χωρίς overclock σε idle δουλεύει στους 39 με 40 βαθμούς.

Έτρεξα το occt για 1 ώρα και η θερμοκρασία έπαιζε απο 56 εως 58 βαθμούς.

Είναι φυσιολογική η θερμοκρασία?

 

Να σημειώσω οτι έχω την ψύχτρα Arctic Cooling Freezer 13 High Performance

και την έχω κουμπώσει πολύ καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για αρχη κατεβαζεις το cpuz και μας λες ποσο ρευμα δινει η μητρικη και στα ποσα ghz.απο την στιγμη που το εχεις αφησει στο auto.

Και μετα βλεπουμε τι θα κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το idle voltage όμως... εμείς ενδιαφερόμαστε για το πόσο δίνει σε load ;)

 

Πάντως οι temps σου είναι χαλαρότατες και λογικά τα 3.6 θα έρθουν μόνο με αλλαγή multi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα τον πολλαπλασιαστή Χ18 χωρις να πειράξω ρευματα και τώρα τρέχω το occt

εχω πιάσει 57 βαθμους στον επεξεργαστή

 

να και το cpu-z με το occt

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.41vcore για 3.6ghz είναι πάρα πολύ για c3 revision. Εμένα τα 3.6ghz τα έχει με μόλις 1.32vcore. Βάλε manual το vcore στο bios, μή το αφήνεις σε auto. Οι θερμοκρασίες σου θα πέσουν πολύ με χαμηλότερο vcore, και να ξέρεις γενικά οι phenom II προτιμούν χαμηλότερες θερμοκρασίες παρά υψηλά ρεύματα, όσον αφορά το stability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη για να καταλαβω,χαμηλωνουμε το vcore για να ειναι πιο σταθερος ο επεξεργαστης και με χαμηλοτερες θερμοκρασιες.Συγνωμη που σας πρηζω με ερωτησεις αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.41vcore για 3.6ghz είναι πάρα πολύ για c3 revision. Εμένα τα 3.6ghz τα έχει με μόλις 1.32vcore. Βάλε manual το vcore στο bios, μή το αφήνεις σε auto. Οι θερμοκρασίες σου θα πέσουν πολύ με χαμηλότερο vcore, και να ξέρεις γενικά οι phenom II προτιμούν χαμηλότερες θερμοκρασίες παρά υψηλά ρεύματα, όσον αφορά το stability.

 

τι θερμοκρασιες εχεις με 1.425 στα 4ghz και το Η70;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...