Προς το περιεχόμενο

amd 955 overclock&θερμοκρασίες


Johnny_B

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπα με μπερδεψες τωρα.Πες τα απενεργοποιω αυτα,αλλα ποια ρολογια μα ανεβασω;Το vcore δεν μου ειπες να παω στο

1.30 με 1.34;Τελοσπαντων θα τα δω το πρωι επειδη δουλευω και θα στειλω μηνυμα οταν το τελειωσω.Ελπιζω να μην το αποτεφρωσω απο τπτ θερμοκρασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

απενεργοποίησε c1e και CoolnQuiet γιατί θα σου δημιουργήσουν προβλήματα σταθερότητας όσο ανεβάζεις τα ρολόγια.

 

Στα 3.8 προβλήματα λόγω q'n'q - απλά δεν παίζουν. Εκτός αν έχεις καμιά περίεργη MSI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε να απενεργοποιήσει το coolnquiet?Δεν παιζουν προβληματα.

Βαλε ρευμα manual στο 1.38 και δωσε για επεξεργαστη τον πολλαπλασιαστη κατευθειαν μια στο 19 και κοιτα εαν ειναι σταθερο.εαν ναι τοτε αρχισε να κατεβαζεις το ρευμα με μικρα βηματακια μεχρι να δεις οτι δεν θα ειναι σταθερο.στην συνεχεια βαλε το στην τελευταία τιμη που ηταν.ολα αυτα φυσικα στρεσάροντας τον επεξεργαστη με το occt ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ Θανο θα το κανω οπως ειπες.Στα 3.7 που θα παει και οταν το σταθεροποιησω με το ρευμα,θα με βγαλει για ενα χρονο ετσι;Η θα ζοριζετε πολυ;Απλα δεν ξερω ποσο αντεχουν με overclock.Αν και σε κανα 6μηνο θα βαλω καμμια μπουλντοζα πανω,απλα για να εχουμε να λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου παει πολλα χρονια αμα ειναι καλες οι θερμοκρασιες σου και με καλο ρευμα στα 3.7

Αφου εβαλες στοχο τα 3.7 που ειναι και ευκολα τοτε προχωρα ετσι οπως ειπαμε.λογικα θα θελει καμια 1.35 ρευμα για να ειναι σταθερος (που φυσικα ειναι πολυ καλο ρευμα και θα εχεις και καλες temps).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια.Αυριο το απογευματακι θα ξερουμε σιγουρα.Κατι τελευταιο για να μη σε ζαλιζω αλλο.Ποιο ειναι το οριο σε foul load η θεοκρασια του επεξεργαστη.Δηλαδη ποσο αντεχει και ποια τα φυσιολογικα ορια,παντα με overclock φυσικα.

 

Ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ειναι καλοκαιρι τα ορια εχουν αυξηθει λιγο.αλλα να ξερεις οτι καλο ειναι με Load χρηση να μην ξεπερναει η θερμοκρασια τους 55 βαθμους.οχι με stress προγραμματα αλλα με κανονικο Load.απο εκει και περα εξαρταται απο πολλα θεματα το ολα σκηνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μασάς με 57 - ούτε καν με 67 ;)

 

Ισχυει???δεν μιλαμε για 24 ωρες ανοιχτο σε full load αλλα για κανονικη χρηση.εαν ισχυει,ολα καλα.πολυ καλα θα ελεγα.

 

Λοιπόν να το πρώτο τεστ με 18,5 πολλαπλασιαστη και vcore 1.378

Το μεσημέρι θα το κατεβασω κι άλλο αλλά πείτε μου πόση ωρα να τρέξω το occt

 

post-223426-0-03687700-1315459559_thumb.png

 

Εχεις καλες θερμοκρασιες καλοκαιριατικα.το τεστακι θα το τρεχεις κανενα 15-20λεπτο χονδρικα αλλα νομιζω οτι μπορεις να κατεβασεις ακομη λιγο το ρευμα.

Εαν πιστευεις οτι εισαι οκ και δεν σου κανει κολληματα βαλε το τεστ για κανενα 2ωρο για να σιγουρευτεις.

 

Edit:απο το occt δεν θα τρεχεις το cpu->occt τεστ αλλα το cpu->linpack.

Επισης βλεπω αυξημενες θερμοκρασιες στην μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ το έχω προσέξει για την μητρική.Έχω 2 ανεμηστήρες που φυσάνε μέσα.

Ένα μπροστά και ένα στα πλαγια κατευθειαν πάνω στην μητρικη.

και 2 ανεμιστήρες που βγάζουν τον αέρα.1 πίσω και 1 απο πάνω.

Εντωμεταξύ δεν έχω κάνει update στα Bios.Πήγα να το κάνω απο ένα πρόγραμμα της μητρικής

και έκανα πατατιά.Κάτεβασα λάθος Update και μου χάλασε όλες τισ ρυθμίσεις της οθόνης.

Έψαξα εντωμεταξύ απο το ίντερνετ αλλά δεν είμαι σιγουρος ποιό είναι για να κατεβάσω.

 

Να και φωτό απο το pc

 

 

post-223426-0-20805700-1315492266_thumb.jpg post-223426-0-16964500-1315492307_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει???δεν μιλαμε για 24 ωρες ανοιχτο σε full load αλλα για κανονικη χρηση.εαν ισχυει,ολα καλα.πολυ καλα θα ελεγα.

 

Σαφώς και ισχύει για τα 955 - αν βλέπεις καλοκαιριάτικα 67 σε βαρβάτα linx, τότε ακόμα και 24/7 conversions να κάνεις μέσα στον Αύγουστο, με το ζόρι 60άρες θα παίζεις που ο Phenomας δεν αγχώνεται καθόλου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...