Προς το περιεχόμενο

Aspire S3 : Το πρώτο ultrabook της Acer


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα Macbook μπορεις να βαλεις ανετα Windows 7 αν και οποιος παει σε Os X δεν ξαναγυρναει στα Windows

 

Μια χαρά γυρνάει... και μάλιστα τρέχοντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και ειδικά μετά το lion :-)

 

Υπερβολές! Σιγά μη γυρίσoυμε στα Windows μετά το Lion. Δεν γυρνάμε καλύτερα στο MS-DOS; :P

 

Είναι απλό: μετά το Lion, επιστρέφεις στο Snow Leopard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είμαι ο μόνος που του γυρίζει το μάτι ανάποδα όταν συγκρίνουν συσκευές βάσει των πόσο χιλιοστών είναι λεπτότερη η μία από την άλλη. Πάλι καλά γιατί τελευταία είχα αρχίσει και ανησυχούσα (για τους άλλους... :lol:)

 

Πράγματι η θύρα ethernet είναι λίγο μεγάλη, μεγαλύτερη από όσο χρειάζεται να είναι, οπότε κάλλιστα θα μπορούσαν στην συσκευή να βάλουν μία δική τους πολύ μικρότερη και στην συνέχεια να χαρίζουν στα περίπτερα κινέζικους αντάπτορες των 10 λεπτών του ευρώ, η apple κάλλιστα θα μπορούμε να βάλει και το logo της και να τους πουλάει στα 15 ευρώ.

 

Κατά τα άλλα, τα υλικά κατασκευής τα κοιτάμε όχι από πλευρά εμφάνισης πχ όπως το πόσο πιο λεπτό (κατά χιλιοστά του μέτρου) ή πόσο πιο ελαφρύ (κατά κάτι γραμμάρια) αλλά κυρίως από θέμα μεταφοράς θερμότητας αφού σε τόσο μικρό όγκο ακόμα και με τους νέους επεξεργαστές είτε θα χαλάνε τον κόσμο οι ανεμιστήρες τους είτε μετά από λίγο θα κλείνουν από υπερθερμάνσεις (γκούχου-γκούχου).

 

Κώστα την επόμενη φορά που θα κάνετε εξόρμηση πες μου να σου δώσω θερμική κάμερα για να μετράτε πόσα δέκατα του C είναι πιο θερμό το ένα από το άλλο... :mrgreen: για ντεσιμπελόμετρο δεν λέω αφού και φθηνά είναι και πολλά κυκλοφορούν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως η ethernet είναι άχρηστη, όπως και η usb3 εαν είναι να καταστρέψουν το μέγεθος ή να κάνουν το μηχάνημα 100Ε πιο ακριβό.

 

Πιο πολύ με χαλάει να μην έχει usb και από τις δύο μεριές. Επίσης αυτές οι μεγάλες αναλύσεις σε τόσο μικρές οθόνες με χαλάνε, γιατί κάνουν τα γράμματα να σε τυφλώνουν αν και εδώ φταίνε τα λειτουργικά που δεν αλλάζουν όμορφα το μέγεθος των γραμματοσειρών. Στο OSX δεν έχει καν επιλογή και οδηγείσαι σε τύφλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οποίο παραμένει απείρως καλύτερο στα vaio

 

Πολύ πιθανόν. Δε νομίζω όμως ότι μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα από το video..

Πήγες και το είδες αλήθεια ;

 

Στα Macbook μπορεις να βαλεις ανετα Windows 7 αν και οποιος παει σε Os X δεν ξαναγυρναει στα Windows

 

Το θέμα είναι ότι αν βγει κάτι με παρόμοια χαρακτηριστικά και το ίδιο ελαφρύ , και είναι 500 ευρώ φθηνότερα, δεν θα πάρει κανείς mac για να του βάλει windows πάνω..

 

Τώρα όσον αφορά το OSX και τα Windows, νομίζω τα μερίδια αγοράς τα λένε όλα.

 

Δεν αναφέρομαι στη χρηστικότητα του κάθε λειτουργικού και το πόσο robust είναι,

αλλά στο γεγονός ότι πολλοί δουλεύουν windows λόγω εφαρμογών που χρειάζονται και όχι για άλλους λόγους (δε λέω και office Κλπ. αλλά για άλλου είδους εφαρμογές , επαγγελματικές κλπ. που βγαίνουν μόνο σε windows)..

 

Και φυσικά τη διάδοση του κάθε λειτουργικού, κάποιος end user που ξέρει να χρησιμοποιεί έστω και απλά τα windows δεν κάθεται να μάθει να δουλεύει και σε άλλες πλατφόρμες..

 

Βέβαια σημαντικότατος παράγοντας για την κυριαρχία της microsoft είναι το open model διάθεσης που έχει, (πουλάω λειτουργικά σε όποιον αγοράζει και δεν παράγω σιδερικό), το οποίο πιστεύω ότι είναι ο κύριος λόγος που έχει κυριαρχήσει παρόλο που μπορεί τα λειτουργικά της να είναι υποδεέστερα από άλλα (αν και δε νομίζω και τόσο)..

 

Ναι ο γκουμουτσοανταπτορας που θα πρεπει να βαλετε σας φαινεται ακαλαισθητος,

ενω η γυφτο-γκουμουτσο-μαζευοβρωμοτρυπα θυρα ethernet που συνοδευεται μετα αντιστοιχου γκουμουτσο-περδικλο χοντροκαλωδιου με πλαστικο κουμπωμα που σπαει σας αρεσει...

 

:-D :-D :-D

 

Ναι αλλά η γυφτο-γκουμουτσο-μαζευοβρωμοτρυπα είναι 1gbit,

ενώ ο αντάπτορας είναι αρχ#$@$ bit :-D και σου τρώει και μια από τις 2 usb , και μπουκώνει το μηχάνημα αφού σου σκίζει και το usb controller ..

 

Το βρωμοκαλώδιο στο μεταξύ, δεν είναι κολλημένο πάνω στην ethernet . Όταν θες ταχύτητα το χρησιμοποιείς και μετά το βγάζεις..

 

Συν ότι μισώ αυτού του είδους τους αντάπτορες που εξέχουν πολύ και είναι άκαμπτοι (δεν έχουν usb καλώδιο δηλαδή)..

 

Έτσι και μαγκώσει σε κανένα μανίκι ολόκληρο κέρατο που είναι αυτό,

ή ζοριστεί κάπου (ειδικά αν το έχεις στα πόδια σου και κρέμεται το κέρατο στο πλάι),

 

κάνει μοχλό και σου ξεκολάει και τη USB ολόκληρη ..

Και πας για motherboard για πλάκα ή χαλαρώνει η βάση του USΒ και σου καίει διάφορα αργότερα (γιατί κανένας δεν θα πάει να τη φτιάξει αν δουλεύει) !!

Ένας και δυο την έχουν πατήσει ;:wub:

 

Ακόμα και αν δεν χώραγε στο σασί, ας φτιάχνανε μια λεπτή θύρα άλλου τύπου (ακόμα και custom σε στυλ usb3) και ας δίνανε ένα μικρό καλωδιάκι με θηλυκό ethernet που θα το χρησιμοποιούσε όποιος ήθελε ενσύρματο δίκτυο ..

 

Όλα εγώ πρέπει να τα σκέφτομαι ; :P

 

Για μένα πάντως η ethernet είναι άχρηστη, όπως και η usb3 εαν είναι να καταστρέψουν το μέγεθος ή να κάνουν το μηχάνημα 100Ε πιο ακριβό.

 

Πιο πολύ με χαλάει να μην έχει usb και από τις δύο μεριές. Επίσης αυτές οι μεγάλες αναλύσεις σε τόσο μικρές οθόνες με χαλάνε, γιατί κάνουν τα γράμματα να σε τυφλώνουν αν και εδώ φταίνε τα λειτουργικά που δεν αλλάζουν όμορφα το μέγεθος των γραμματοσειρών. Στο OSX δεν έχει καν επιλογή και οδηγείσαι σε τύφλωση.

 

Συμφωνώ για τα φθηνά μοντέλα..

 

Στο μοντέλο με τον i7 και τους SSD δίσκους , η έλλειψη τους νομίζω είναι χοντράδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν. Δε νομίζω όμως ότι μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα από το video..

Πήγες και το είδες αλήθεια ;

 

εννοούσα μεταξύ των macbook και των vaio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν είμαι ο μόνος που του γυρίζει το μάτι ανάποδα όταν συγκρίνουν συσκευές βάσει των πόσο χιλιοστών είναι λεπτότερη η μία από την άλλη. Πάλι καλά γιατί τελευταία είχα αρχίσει και ανησυχούσα (για τους άλλους... :lol:)

 

Πράγματι η θύρα ethernet είναι λίγο μεγάλη, μεγαλύτερη από όσο χρειάζεται να είναι, οπότε κάλλιστα θα μπορούσαν στην συσκευή να βάλουν μία δική τους πολύ μικρότερη και στην συνέχεια να χαρίζουν στα περίπτερα κινέζικους αντάπτορες των 10 λεπτών του ευρώ, η apple κάλλιστα θα μπορούμε να βάλει και το logo της και να τους πουλάει στα 15 ευρώ.

 

Κατά τα άλλα, τα υλικά κατασκευής τα κοιτάμε όχι από πλευρά εμφάνισης πχ όπως το πόσο πιο λεπτό (κατά χιλιοστά του μέτρου) ή πόσο πιο ελαφρύ (κατά κάτι γραμμάρια) αλλά κυρίως από θέμα μεταφοράς θερμότητας αφού σε τόσο μικρό όγκο ακόμα και με τους νέους επεξεργαστές είτε θα χαλάνε τον κόσμο οι ανεμιστήρες τους είτε μετά από λίγο θα κλείνουν από υπερθερμάνσεις (γκούχου-γκούχου).

 

Κώστα την επόμενη φορά που θα κάνετε εξόρμηση πες μου να σου δώσω θερμική κάμερα για να μετράτε πόσα δέκατα του C είναι πιο θερμό το ένα από το άλλο... :mrgreen: για ντεσιμπελόμετρο δεν λέω αφού και φθηνά είναι και πολλά κυκλοφορούν. :-)

 

Βασικά το πρώτο άγχος μου σε τόσο λεπτές συσκευές είναι η ακαμψία του σασί και του περιβλήματος της οθόνης ! :-)

Δεν ξεχνάμε τα πρώτα ραγισμένα και καραβοτασκισμένα σούπερ ντούπερ mac air !

Ούτε τα iphones με τους ραγάδες !

 

Κι αν έχεις σπρώξει κανένα χιλιοπεντακοσάρι - διχίλιαρο για mac air, ή κανένα εξακοσάρι για i-phone, τα ρίχνεις τα γαμωσταυρίδια σου , δεν τα ρίχνεις ;;

 

Πάντως το μαγνήσιο και το αλουμίνιο μια χαρά μου ακούγονται για απαγωγή θερμότητας. και ελπίζω να είναι και αρκετά άκαμπτα.

 

εννοούσα μεταξύ των macbook και των vaio.

 

α, κρίμα, κι ήθελα να μας πει κάποιος που το "χούφτωσε" τέτοιες λεπτομέρειες.. Αίσθηση πλήκτρων, ήχος, ακαμψία, touchpad κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...