Προς το περιεχόμενο

Αγορά μνήμης RAM


akis1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.

Θελω να αγορασω μνημες στα 800MHZ και DDR2.

Αυτες που εχω τωρα,ειναι 2GB.

Και καποιος πωλητης σε ενα καταστημα που μιλησα

μου ειπε θα ειναι καλυτερα να βαλω στα 4GB.

Μου προτεινε αυτες τις δυο.

2njvtar.jpg

Τεχνολογία DDR2 Αριθμός Dimm 2 x 2 GB Μέγεθος Μνήμης4 GB Ταχύτητα Διαύλου800 MHz BandwidthPC2 6400 ChannelDual Timings5-5-5-18 Voltage1.90 V Pins240 Heat SpreaderΝαι

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Ddr2-4Gb-Kit-6400C5-TWIN2X4096-6400C5.htm

 

 

 

fm14pi.png

Τεχνολογία DDR2 Αριθμός Dimm2 x 2 GB Μέγεθος Μνήμης4 GB Ταχύτητα Διαύλου800 MHz BandwidthPC2 6400 ChannelDual Timings5-5-5-15 Voltage1.80 V Pins240 Heat SpreaderΌχι

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Transcend-4Gb-Kit-Ddr2-800-5-5-5-15-Jm-JM4GDDR2-8K.htm

 

Εχει καποιος απο εσας να μου προτεινει κατι αλλο?

Αυτες ειναι καλες? Ποια απο τις δυο να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μητρική έχεις και πόσα slot έχει για μνήμες ;

 

Λες "Αυτές" άρα υποθέτω πώς έχεις 2χ1 τώρα. Αν έχεις 4 slot τότε βάζεις άλλα 2χ1 και πας στα 4.

 

Αν έχεις μόνο 2 slot τότε για να κάνεις αναβάθμιση αναγκαστικά πρέπει να βάλεις 2χ2 για να πας στα 4.

 

* Ορίστε και σετ 2χ1

και σετ 2χ2

 

Βάζω από το Visionstudio γιατί είναι πιο φθηνά από το πλαίσιο, αλλά εσύ τα παίρνεις από όπου θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μητρική έχεις και πόσα slot έχει για μνήμες ;

 

Λες "Αυτές" άρα υποθέτω πώς έχεις 2χ1 τώρα. Αν έχεις 4 slot τότε βάζεις άλλα 2χ1 και πας στα 4.

 

Αν έχεις μόνο 2 slot τότε για να κάνεις αναβάθμιση αναγκαστικά πρέπει να βάλεις 2χ2 για να πας στα 4.

 

Μητρικη εχω ASUS STRIKER EXTREME i680(S775,DDR2).

Το κοιταξε ο πωλητης και μου ειπε οτι θα ειναι μια χαρα.

Εχει 4 slots.

Ναι τωρα εχω 2x1.

To ειπα και εγω αυτο,δηλαδη να βαλω αλλες δυο και μου ειπε οτι οι δικες μου

δεν ''παιζουν'' τωρα.Και για να το κανω αυτο θα πρεπει να ειναι και οι αλλες ιδιες.

Αυτη η Corsair που εβαλες ειναι ιδια με αυτη που εβαλα εγω?

Αν οχι τι διαφορα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητρικη εχω ASUS STRIKER EXTREME i680(S775,DDR2).

Το κοιταξε ο πωλητης και μου ειπε οτι θα ειναι μια χαρα.

Εχει 4 slots.

Ναι τωρα εχω 2x1.

To ειπα και εγω αυτο,δηλαδη να βαλω αλλες δυο και μου ειπε οτι οι δικες μου

δεν ''παιζουν'' τωρα.Και για να το κανω αυτο θα πρεπει να ειναι και οι αλλες ιδιες.

Αυτη η Corsair που εβαλες ειναι ιδια με αυτη που εβαλα εγω?

Αν οχι τι διαφορα εχει?

 

Ο τεχνικός σου λέει π@π@ριές.

Ναι Corsair είναι ίδιες και πιο φθηνές από το κατάστημα που έβαλα.

Αν είναι στα ίδια Mhz και timmings εκεί θα μείνουν, αλλιώς θα πάει με τα (χαμηλότερα Mhz)/(μεγαλύτερα timmings).

Αυτή τη στιγμή στον Η/Υ μου υπάρχουν 2χ1gb ddr2 και 1χ2gb ddr2 στα 800Mhz και δουλεύουν απροβλημάτιστα.(το πρώτο σετ είναι Corsair και το άλλο το μόνο του Adata.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικός σου λέει π@π@ριές.

Ναι Corsair είναι ίδιες και πιο φθηνές από το κατάστημα που έβαλα.

Αν είναι στα ίδια Mhz και timmings εκεί θα μείνουν, αλλιώς θα πάει με τα (χαμηλότερα Mhz)/(μεγαλύτερα timmings).

Αυτή τη στιγμή στον Η/Υ μου υπάρχουν 2χ1gb ddr2 και 1χ2gb ddr2 στα 800Mhz και δουλεύουν απροβλημάτιστα.(το πρώτο σετ είναι Corsair και το άλλο το μόνο του Adata.)

 

Κανουνε ε...

Δηλαδη να παρω αλλες δυο λες καλυτερα, 2x1GB και να ξεμπερδεψω.

Θα γλυτωσω και τα μισα λεφτα.

Το χαζεψα για λιγο το σαιτ που μου εδωσες.

Θα ψαξω και εκει να βρω ενα ζευγαρι.

Να 'σαι καλα φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν αυτές που έχει τώρα είναι χαμηλότερες από 800mhz(π.χ.600) και βάλεις άλλες στα 800 τότε όλες θα τρέχουν στα 600 και δεν θα της κάνει και dual channel(όσο μικρή ή μεγάλη και να είναι η διαφορά)μάλλον αυτό έλεγε ο πωλητής,ότι θα δουλεύουν πάντως είναι αρκετά σίγουρο(ποτέ δεν ξέρει τι ασυμβατότητες μπορεί να έχουν μεταξύ τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω κάτι τέτοιο

Καλά έκανες και ρώτησες.

 

Κοίτα αν αυτές που έχει τώρα είναι χαμηλότερες από 800mhz(π.χ.600) και βάλεις άλλες στα 800 τότε όλες θα τρέχουν στα 600 και δεν θα της κάνει και dual channel(όσο μικρή ή μεγάλη και να είναι η διαφορά)μάλλον αυτό έλεγε ο πωλητής,ότι θα δουλεύουν πάντως είναι αρκετά σίγουρο(ποτέ δεν ξέρει τι ασυμβατότητες μπορεί να έχουν μεταξύ τους).

 

Ναι, αυτό το πήρα σαν ακραία περίπτωση που όμως πάλι θα λειτουργούσαν.

 

Αν στα Mzh είναι ίδιες τότε δύσκολα έως απίθανο να έχει πρόβλημα. Τα timmings και να πέσουν/ανέβουν λίγο πάλι δεν νομίζω να δει διαφορά.

 

Στην χειρότερη περίπτωση, να μην είναι συμβατά μπορεί να τα επιστρέψει και να πάρει άλλα.(που δεν πιστεύω αλλά λέμε τώρα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλε δε-ελφ στα 800 ειναι.

Nα 'σται καλα παντως παιδια.

Θα κοιταξω αυτη που μου εδειξες Μαριε.

Οντως, τωρα που το συγκρινω,μου φαινεται πιο φθηνο απο το πλαισιο.

Θα βγω τωρα και θα ξαναμπω αυριο.

Αν βρεις παλι καμια αλλη που αξιζει,βαλτη και θα τη δω το πρωι.

Καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...