Προς το περιεχόμενο

Windows 8 : Μειωμένοι χρόνοι εκκίνησης συστήματος κατά 30-70%


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω αυτο το μηχανημα που εχω το εχω ξεσκισει, απειρα install-unistall, αλλαγες καρτες γραφικων, ηχου και τελευταια φορα format περσι καπου στο καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Εγω αυτο το μηχανημα που εχω το εχω ξεσκισει, απειρα install-unistall, αλλαγες καρτες γραφικων, ηχου και τελευταια φορα format περσι καπου στο καλοκαιρι.

Στον ssd δεν έχει γίνει ποτέ φορματ κ clean install,εδω και 1,5χρονο που εχω το λαπτοπ.Τον τελευταιο καιρο το ξεσκισα κ εγω,αρκετα! :devil:

Μονο ο hdd κ αυτός καταλαθος,γι'αυτο δε βρίσκω το παλιό αποτέλεσμα του boot timer! Ευτυχώς που είναι κ το insomnia κ μου διάσωσε ολα τα υπόλοιπα benchi! :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά, τι κάνανε δηλαδή; Βάζουν σε hibernate το pc. Επειδή μίκρυναν το αρχείο το κάναν feature;

Νομιζω οτι τερματιζοντας το user session αλλα βαζοντας σε hybernate το kernel session εχεις το ιδιο αποτελεσμα με το να εκανες shutdown. Ετσι πετυχαινεις “shutdown“ σε λιγοτερο χρονο οποτε ειναι feature. Επισης, ολα τα προβληματα που λυνονται με το restart ειναι στο user session. Το kernel session μενει λιγο πολυ αμεταβλητο, εκτος και οταν κανεις update στον kernel, οποτε τοτε θα υπαρχει η επιλογη restart. Αλλα ολες τις αλλες φορες δεν χρειαζεται να κλεινεις το kernel session καθε φορα, μονο το user session.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτό γιατί είναι βαρυφορτωμένος ο ssd, κανονικά είναι στα 20",αλλα με κανονική χρονομέτρηση στα 40" κ κάτι!

post-192952-0-01965200-1315600768_thumb.png

 

 

ektor ποιοα ειναι αυτο το utility Που εχεις και δειχνει τα στοιχεια για τις gpu/cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αντι να εστιασουν στη ταχυτητα οταν ειναι ανοιχτο το πσ , τους νοιαζει για την εκκινηση??

Ο ορισμος της βλακειας..

Αντε κ να ανοιγει σε 1' τι θα παθω , δε θα προλαβω να απεργοποιησω την βομβα????????

Ακριβώς έτσι! Ούτος η άλλος αυτοί που το δουλεύουν πολύ το pc το έχουν συνέχεια ανοιχτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς έτσι! Ούτος η άλλος αυτοί που το δουλεύουν πολύ το pc το έχουν συνέχεια ανοιχτό...

 

 

δεν ειναι ακριβως ετσι.υπαρχουν περιπτωσεις που εισαι αναγκασμενος να κανεις restart το pc oπως πχ windows updates,driver updates,game patching,η καποιο software που το απαιτει για να τρεξει.

η μπορει να εισαι υποχρεωμενος να κανεις συνεχειαrestarts μεχρι να εντοπισεις την αιτια καποιου προβληματος.

μπορει να μην ειναι τελειως απαραιτητη αυτη η νεα δυνατοτητα των windows,αλλα ειναι σιγουρα χρησιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως παιδια με code2duo 6400 @ 2.16Ghz και 3GB ram μπαινω με sata2 σε 20sec στα Win7.

 

Τωρα αυτο που λενε 8sec ειναι σιγουρα σε φρεσκο format και χωρις antivirus και ολα τα επακολουθα, οπως google update, adobe κλπ κλπ.

 

Σιγα τα αυγα.

 

Με την μονη διαφορα επεξεργαστη στα 1.80Ghz και εγω μπαινω σε κατι λιγοτερο απο 20 sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβως ετσι.υπαρχουν περιπτωσεις που εισαι αναγκασμενος να κανεις restart το pc oπως πχ windows updates,driver updates,game patching,η καποιο software που το απαιτει για να τρεξει.

η μπορει να εισαι υποχρεωμενος να κανεις συνεχειαrestarts μεχρι να εντοπισεις την αιτια καποιου προβληματος.

μπορει να μην ειναι τελειως απαραιτητη αυτη η νεα δυνατοτητα των windows,αλλα ειναι σιγουρα χρησιμη.

 

Νομίζω πως σε αυτές τις περιπτώσεις θα συνεχίζεις να κάνεις πληρη restart για να πάρει τις αλλαγές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί ειναι οι χρονοι υπο ιδανικές συνθηκες εργαστηρίου και αναφέρονται μονο για λόγους εντυποωσιασμους.Ειναι σαν την κατανάλωση καυσιμου στα αυτοκίνητα που διαβάζουμε στις διαφημήσεις.Ειναι ανεφικτοι για τον απλό χρηση απλά γιατί το αυτοκινητο του δεν το κυκλοφορεί στην πιστα.Έτσι και με τα Windows

:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή anti-troll measures ή -καλυτερα- troll countermeasures.. τσσ τσσσ :P

Ηθελα να ειναι στο στυλ “missle detected, launch anti-missle counter measures“ που (νομιζω) οτι ειχα δει σε μια ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...