Προς το περιεχόμενο

Flash Media Server 4.5 για iPhone και iPad


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι hosters θα το αγορασουν και θα το παρεχουν σαν υπηρεσια, με το αζημιωτο φυσικα.

 

Δεν νομίζω ότι η Adobe θα το παίξει χαλαρή με το λογισμικό της να διατίθεται σαν "δωρεάν υπηρεσία". Κάπως θα το έχει περιορίσει αυτό. Αν και δεν έχω διαβάσει τα μαθήματά μου για να ξέρω καλύτερα. B)

 

Τα τσοντοsites ειναι ψηλα στη λιστα αγορας, αν και τα πιο πολλα το εχουν γυρισει σε html5.

 

Ακριβώς. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vago ισως να εχεις δικιο. Αλλα δεν μπορω να φανταστω αλλιως τη χρηση του σε πελατες μικρης κλιμακας.

 

Εκτος και αν στοχευει σε μεγαλες εταιριες, βλεπε π.χ. Σκαϊ που κανει live streaming αλλα και on demand και δεν το εχουν "γυρισει" σε html.

 

Aλλα και παλι, φτηνο μου φαινεται αν στοχευει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η Adobe έχει ένα άλλο άσσο στο μανίκι της με τον flash player να υποστηρίζει p2p streaming οπότε και το bandwidth φεύγει από τους servers και το αναλαμβάνουν οι χρήστες, τώρα ως προς την μεσοβέζικη λύση του flash video streaming, σου λέει από την apple δεν θέλουν flash player αλλά προτιμούν html5; Οι developers από την άλλη προτιμούν flash; Ωραία κάνω τον μεσάζοντα προσφέρω ένα προϊόν που γεφυρώνει αυτά τα δυο και με πληρώνουν για την ευκολία που τους προσφέρω.

 

Κυρίως ποντάρει σε live streaming όπως webtv, όπου εκεί ο χρόνος που θα ανακτηθεί η πληροφορία είναι σημαντικότερος από αυτή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Skyfire Browser και το Skyfire VideoQ κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά με όλα τα sites και κοστίζουν πολύ λίγο . Η μετατροπή flash σε HTML 5 δεν είναι λύση. Πάντως είναι μία καλή κίνηση την οποία αμφιβάλω αν θα αποφασίσουν να χρεωθούν πολλές ιστοσελίδες. Η επίμονη του Jobs να αποφύγει το flash στις πρώτες εκδόσεις των iPhone ήταν δικαιολογημένη λόγω μπαταρίας και αργών επεξεργαστών. Τώρα που αποχώρησε είμαι σίγουρος πως τουλάχιστον το iPad που και μεγάλη μπαταρία έχει και γρήγορο επεξεργαστή διαθέτει θα υιοθετήσει το flash. Εδώ η Nividia βγάζει τετραπύρηνους ARM , δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κίνηση αποκλείστικα για iOS devices..

Απο την στιγμή που είναι HTML5 το τελικό παράγωγο, θα τρέχει και σε Mango devices :wub: (και πολύ πιο αποδοτικά σε σχέση με τον mobile safari :devil: )

Πάντως πολλά τα 4.5k :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι μετά από αυτό έχω την εξής απορία:

 

Γιά ποιο λόγο τόση φασαρία? Εκτός αν δεν καταλάβα κάτι καλά.

 

Εδώ και αρκετό καιρό Media Streaming σε IOS devices μπορεί κάποιος να κάνει με τα IIS Media Services (IIS 7.x) των Windows Server 2008 R1 κ R2 (Περιλαμβάνονται δωρεάν μέσα στα Windows) και μάλιστα με χαρακτηριστικά και HD αλλα και με Adaptive Streaming. Streaming Live or On-Demand Video from IIS7 to iOS Devices (iPhone/iPad) and Silverlight Clients

 

Και το καλύτερο: Το κόστος! Αυτό που χρειάζεται να αγοράσει κανείς είναι μόνο τα Windows π.χ. το κόστος του Windows Web Server 2008 R2 είναι περίπου $470 (310EUR).

 

Θα μου πει κάποιος ότι είναι φασαρία να μετατρέψω τα flv σε h.264 που βλέπει το IOS αλλά με τον ενσωματωμένο IIS Transform Manager και κάποιον batch encoder όλα γίνονται. (Ο Expression Encoder Profesional με το Η.264 έχει $199)

Converting Media to On-Demand Smooth Streams and Apple HTTP Live Streams

 

Τώρα όσο για το Flash Access 3.0 το οποίο είναι λύση DRM (σύστημα προστασίας από υποκλοπή των media) όσο και αν έψαξα εγώ βλέπω να υποστηρίζει μόνο Android.

Απόσπασμα από το Datasheet του Flash Access 3.0: "Flash Access on mobile—Deliver premium content protection solutions to the mobile device landscape,

with Android devices being the first phase (other platforms to follow)."

 

Και εδώ πάλι βλέπουμε το Playready να υποστήριζει τα πάντα http://www.highbeam.com/doc/1G1-255713865.html. Από κόστη εδώ δεν γνωριζω πολλά αλλά το DRM γενικότερα είναι καλύτερα να παίρνει κανείς ως υπηρεσία από DRM providers παρά να στείνει το δικό του.

 

Αυτά ελπίζω να μην κούρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πάντως πως το ωραίο feature των IIS Media Services είναι το smooth streaming, όπου στέλνει μεγάλης ποιότητας video με χαμηλές απαιτήσεις σε bandwith...

 

On topic τώρα, αν κατάλαβα καλά στην ουσία κάνει μετατροπή σε h.264 on the fly, δηλαδή transcoding. Αναγκαίο feature, ειδικά για live feeds, αλλά δεν είναι κ η τρελή καινοτομία. Οκ, τα αποθηκευμένα video μου μπορώ να τα μετατρέψω (και να τα έχω σε πολλές ποιότητες / codecs), αλλά τι γίνεται σε μία live μετάδοση, όπου θέλω να απευθυνθώ σε όλους, ανεξαρτήτου πλατφόρμας; Σε αυτό, βοηθάει πολύ και το adaptive bitrate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...